Komentarze do produktu: Agricola

Świetna gra symulacyjno-ekonomiczna


Viezak [ dodano: 07.08.2019 ]
Świetna, w pełni regrywalna, wymagająca myślenia i planowania gra.
Za sprawą olbrzymiej ilości kart, nawet po 20 rozgrywkach można mieć zupełnie "świeżą" rękę.
Daję mocne 9/10
0
Nocny Marek
Maemi [ dodano: 17.01.2018 ]
Gra jest naprawdę świetna, karty usprawnień i pomocników sprawiają, że rozgrywki różnią się między sobą. Zawsze zostaje niedosyt, że można było zrobić więcej i jest sporo główkowania jak najlepiej rozplanować swoje ruchy. Dla mnie lepsza niż Caverna - chyba nie lubię jak jest za prosto :)
4
Pionier
NerAlgert [ dodano: 27.12.2017 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
To majstersztyk - niby prosta mechanika na poziomie 10 - letniego matematyka a taka mnogość decyzji i różnorodność rozgrywek, że szczena opada. Gra ma niski poziom wejścia - już po 3 z 16 etapów większość ogarnia podstawy i zaczyna tworzyć własne strategie. Gra się nie starzeje i chętnie do niej wracam od kilku lat.
3
Dorota [ dodano: 14.01.2017 ]
Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt

Bogata edycja gwarantująca ogromną regrywalność.
3
MaciejGT [ dodano: 30.12.2016 ]
Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt
Agricola, choć jest skomplikowaną grą ekonomiczną, zasługuje na miejsce na półce. Nie grywam w nią zbyt często ze względu na ramy czasowe jakich wymaga. Jest w niej jednak coś co każe raz na jakiś czas rozpakować pudełko i powiedzieć zaczynamy:)
3
Radosław Hiero Wojtasik [ dodano: 05.12.2016 ]
Świetna gra, szczególnie jeśli ktoś zawsze marzył o tym, aby mieć własną farmę. Gra zapewnia dużą ilość kart pomocników oraz usprawnień, dzięki czemu przy każdej rozegranej grze można obrać inną strategię.
2
Magister
Rieviel [ dodano: 25.06.2016 ]
Teoretycznie prosta gra o życiu chłopa. Takie Sims Średniowiecze na planszy. Jest tu jednak element strategii - Z jednej strony trzeba wziąć akcję, która mi da na plus, a z drugiej blokować akcje przeciwnikom. Ciekawa gra, którą można potem rozszerzyć o kilka dodatków.
3
Sznurek44 [ dodano: 10.05.2016 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Dużo elementów i planowania następnych ruchów - to lubię :) Do tego niezbyt długa rozgrywka - taka w sam raz. Ładne rysunki.
3
Malory [ dodano: 10.04.2016 ]
Co za gra! Oferuje wszystko co dobra gra i jeszcze więcej. Możliwość gry w wiele osób? Jest. Możliwość gry samemu? Jest. Tryb gry dla ludzi niegrających na co dzień o niższym poziomie złożoności? Jest. Poza podstawową talią kart, która już by spokojnie wystarczyła by gra była wyjątkowo złożona gra ma jeszcze dwie talie- jedna czyniąca grę bardziej interaktywną i drugą czyniącą grę jeszcze bardziej złożoną. Grę bym nazwał z tych- easy to learn hard to master. Zrozumieć jak w to grać idzie łatwo, ale wypracowanie najlepszych strategii wymaga czasu a fakt że za każdym razem dysponujemy innym zestawem kart sprawia że za każdym razem musimy opracowywać taktykę do konkretnej rozgrywki. Gra moim zdaniem wad nie ma. Ok, na upartego i czepiając się powiem że optowałbym za lepszą oprawą graficzną. Gra może być prezentem i dla wyjadaczy (a wręcz zwłaszcza) i dla początkujących.
6
Akkarin85 [ dodano: 25.02.2016 ]
Naprawdę świetna gra ekonomiczna, której celem jest zdobycie jak największej ilości punktów zdobywanych za różne kategorie. Zasady gdy co prawda do najłatwiejszych nie należą, są dość rozbudowane- jednak w niczym to nie przeszkadza. Zawiera bardzo duża liczbę elementów dobrej jakości. Rozgrywka za każdym razem jest inna ponieważ gra zapewnia bardzo dużo możliwości rozwoju naszego gospodarstwa. Pomimo małej interakcji gra nie jest nudna, każda rozgrywka jest ciekawa.Polecam.
3
Rakim [ dodano: 21.02.2016 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Gra jest bardzo dobra, ale rzeczywiście trzeba się zgodzić z tym, że zasad nie tłumaczy się łatwo zwłaszcza na początku. Wariant rodzinny ratuje bardzo zrozumienie gry i za to duży plus. Pozdrawiam!
4
Thasar [ dodano: 31.01.2016 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Czasem w życiu jest tak, że coś do mnie krzyczy "WEŹ MNIE!". Ta gra taka była, zaufałem instynktowi i nie żałuję :) sympatyczna gra o rozbudowywaniu gospodarstwa, uprawie ziemi, hodowli zwierzątek i powiększaniu rodziny. Przyjemna opcja na posiadówkę z drugą połówką albo w dwie pary przy winku. Szczerze polecam.

Plusy:
+ przyjemna tematyka
+ porządne wykonanie
+ obszerna instrukcja wyjaśniająca wszystko
+ wysoka elastyczność w ilości graczy (1,2,3,4,5) i balans
+ losowość - nie za duża (żeby uniemożliwić strategię), nie za mała (żeby się szybko gra znudziła)

Minusy:
- reguły na starcie są dość zawiłe i schodzi się z wyjaśnianiem ich nowym graczom
10
Miejscowy
Redoxis [ dodano: 31.01.2016 ]
Zasady są rozbudowane. Nowe osoby przez całą grę będą pytali się o różne zasady. Elementy są wykonane całkiem przyzwoicie, ale nie ma dla nich przegródek w pudełku(robi się trochę chaos). Dużym minusem jest też mała ilość surowców, które po prostu się kończą i nie ma co już dokładać podczas nowej rundy. Grę mam i czasem w nią gram, ale istnieją lepsze gry ekonomiczne. Ogólnie gra jest spoko, ale następnym razem raczej bym się nie skusił na grę za prawie 200 zł. Dodatku nie kupię na pewno.
4
Poliglota
Maxio1982 [ dodano: 16.01.2016 ]
Pierwsze rozgrywki trudno ogarnąć ale po czasie gra pozwala na swobodne rozumienie zasad. Ciekawa i na mocne myślenie jak przewidzieć ruchy , które dadzą Ci zwycięstwo. Niemniej jednak nie jestem amatorem gier strategicznych tego typu lub samej rywalizacji o zwycięstwo. Za pomysłowość i moje zainteresowanie by zagrać w coś tego typu oceniam grę ogolenie na zwyczajną 4. Sorki nie mój klimat, ale nie skłamie mówiąc, że fajnie zrobiona.
2
adrian [ dodano: 15.01.2016 ]
Co tu dużo pisać. Gra najlepsza z najlepszych :)
3
Poliglota
Elt_son [ dodano: 14.12.2015 ]
Bardzo dobra gra, polecam z całego serca!
3
Wielki Brat
Mehdi [ dodano: 26.11.2015 ]
W więcej niż 2 osoby - rewelacja! Na szczęście przez pierwszą partię poprowadzili nas znajomi, więc udało nam się załapać zasady, inaczej z pewnością byłoby dużo trudniej. Gra jest bardzo ładnie wykonana, chociaż przyznam, że problematyczny jest brak przegródek/pudełeczka na wszystkie elementy.
7
Miłośnik
Idlina [ dodano: 17.11.2015 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Koszulki jak koszulki. Pełnią swoją rolę, Naczytałam się, że patrie się od siebie różnią, ale nawet ja nie widzę znaczącej różnicy :) Są cienkie, ale mi to odpowiada. Polecam!
7
Miłośnik
Idlina [ dodano: 17.11.2015 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Gra się zdecydowanie nie nudzi! Każda rozgrywka jest inna. Nowych graczy zdecydowanie lepiej jest najpierw wprowadzić w wersję rodzinną :) Polecam z dodatkem!
7
Qurczak [ dodano: 16.11.2015 ]
Gra ma potężny zestaw kart i elementów, który gwarantuje rozrywkę na długi czas. Brakuje zasobnika do tych wszystkich elementów co jest jedynym minusem. Pionki i plansze wykonane solidnie. Oprawa graficzna dobra. Gra nie należy do moich ulubionych tytułów, ale jest bardzo dobra i można ją śmiało polecić.
3
Szutek [ dodano: 10.11.2015 ]
Chyba nie oczekiwałeś że we Wszystkich Świętych, do tego w niedziele, ktos specjalnie przyjdzie do magazynu wysłać dla Ciebie grę ? Sam pracowałeś w ten dzien ?
9
Przebaz [ dodano: 10.11.2015 ]
Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt
Informowanie kupujących, że zakupienie przed godzina 12 towaru spowoduje przesyłkę następnego dnia jest wprowadzaniem w błąd! Przelewu dokonałem o godz. 11, został on także zaksięgowany w tym samym dniu, a towar był dostępny od reki.
Przelew dokonany 30.10.2015,przesyłkę nadaliście Państwo dopiero 02.11.2015 i to o godzinie 15:00.
Owszem towar był już na następny dzień do odbioru, ale jest to trochę nie w porządku zamieszczać informacje że towar będzie na następny dzień!
3
Obocianska [ dodano: 03.11.2015 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Gra świetna, dostarczona ekspresowo w nienagannym stanie, same plusy :)
4
Vaspur [ dodano: 14.09.2015 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
O gustach się nie dyskutuję, jednak mogę potwierdzić, że jest to ciekawa i wciągająca gra. Co do jakości przesyłki - stan idealny.
10
Raj [ dodano: 12.08.2015 ]
Agricola posiada względnie prosty zestaw reguł, jednakże liczba możliwych strategii i metod postępowania jest wprost niewyobrażalna. Każda karta (zarówno ta trzymana na ręku jak i ta wyłożona na planszę) dodatkowo powiększa i tak ogromny wachlarz możliwości.
4
Szczęściarz
Ankoz [ dodano: 13.07.2015 ]
ta gra jest super :) Przystępne zasady, dużo różnych możliwości ruchu bez obaw że współgraczr pozajmują najlepsze miejsca i nie będzie gdzie się udać. Zawsze coś tam dla ciebie zostaje na planszy. Budujemy sobie chatę ulepszając ją po trochu, ogradzamy pastwiska hodujemy zwierzaki ( dziki ?!) i ogólnie wsi spokojna wsi wesoła ....
Fajna gierka dla dzieci również
9
Szczudel [ dodano: 10.07.2015 ]
Ta gra to ocean. Można grać i grać.

Osobiście gramy z żoną w wariant "na wypasie" :). Tzn. gramy zawsze na setupie o jedną osobę więcej plus nasz startowy dom ma 3 izby. Dzięki temu gra jest bardziej relaksujaca i czuje się ogrom możliwości. Małym minusem jest to iż pod koniec gry już nie ma co robić.

Polecam na wieczory kiedy chce się przyjemnie spędzić wieczór z 2 osobą.
7
Asikora0108 [ dodano: 01.06.2015 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Gra jest super ale początkowo trudno nam było zrozumieć zasady gry.
10
AnnaKatarzyna [ dodano: 24.05.2015 ]
Ogólnie super gra. Jedynym mankamentem jest to, że zbyt szybko się kończy. Jest dużo akcji do wykonania a zbyt mało rund w związku z czym jest to trochę frustrujące.
2
Pisarz
M_zdrojek [ dodano: 09.05.2015 ]
Moja pierwsza gra planszowa jak pierwsza miłość. Świetna ekonomiczna rozkmina. Polecam wszystkim!
8
Informator
Pizystrat [ dodano: 13.04.2015 ]
Klasyczny przykład Euro-gry. Przemyślana i spójna mechanika, dużo planowania, praktyczny brak interakcji i bardzo nudny temat przewodni. ;)

Pierwsze wrażenie z gry dla mnie było dobre, musiałem ogarnąć powiązania między różnymi polami ( ;) ) , w które można inwestować i konsekwencje moich działań. Niestety, po 20 minutach gra zaczęła robić się po prostu nudnawa. Ciężko jest mocno zaangażować się w grę, gdzie dylemat polega na tym czy zasiać zboże, czy rozbudować chatę. Nie pomaga też siermiężna oprawa graficzna. W efekcie trudno jest skopić uwagę na grze, która po 20 minutach traci urok, a rozgrywka trwa 2 godziny z okładem.

Powinna oczywiście spodobać się fanom logicznych rozkminek i długofalowego planowania, ale jeśli ktoś woli odrobinę koloru i przygody w planszówkach, polecałbym inny tytuł.
10
Alan91 [ dodano: 23.02.2015 ]
Klasyczna ekonomiczna gierka, temat który wszyscy mogą powszechnie łyknąć i do tego sporo takiej chłopskiej bidy i wiązania końca z końcem ;) Bardzo dobrze zrobiona mechanika, która wymusza sporo interakcji przy walce o pola z surowcami lub akcjami, a jednocześnie unikalne karty usprawnień czy pomocników dają ogrooomną regrywalność.
14
Łowca
Scamp [ dodano: 02.02.2015 ]
Świetna gra logiczna. Naprawdę trzeba włożyć sporo wysiłku i energii oraz pomysłu aby zdobyć laur zwycięstwa. Złożoność gry oraz jej mechanika powinna zadowolić każdego wybrednego gracza. Polecam na długie wieczory i najlepiej grać w 3-4 wtedy jest prawdziwa zabawa :)
4
Hania [ dodano: 12.01.2015 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Bardzo polecam. Grę przetestowaliśmy dla 2,3 i 4 graczy. W każdym wariancie jest inna i w każdej rewelacyjna. Na razie gramy w wersję rodzinną. W grze jest bardzo ładna grafika, zwierzęta są jak prawdziwe. Gra się bardzo przyjemnie. POLECAM.
13
Wingate [ dodano: 29.12.2014 ]
O tej grze napisano już chyba wszystko. Duże wyzwanie, mnogość strategii i najważniejsze tryb grania dla jednej osoby, który jest naprawdę dobry. Dla mnie najlepsza gra w jaką grałem jak dotąd
6
Pionier
NerAlgert [ dodano: 18.12.2014 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Po kilku rozgrywkach z osobami, które nie znały zasad gry jestem bardzo zadowolony. Większość przy połowie rozgrywki tworzyła swoje strategie i rozumiała zasady. Na pierwszy raz pokazywaliśmy wariant rodzinny a i tak nasi znajomi byli pod wrażeniem gry. Ilość elementów i niepowtarzalność rozgrywki stawia tę grę na podium w mojej kolekcji.
10
Addam [ dodano: 12.12.2014 ]
Grę oceniam po kilku rozgrywkach w różnym składzie od 2 do 5 osób. Oczywiście im więcej osób tym lepsza zabawa:)
W zasadzie mogę się jedynie podpisać pod pozostałymi opiniami. Gra jest świetnie wykonana a miniaturowe figurki zwierząt ustawiane w zagrodzie sprawiają wiele frajdy w szczególności kobietom. U mnie również był drobny problem z ogarnięciem instrukcji ale można w necie wyszukać filmy instruktażowe, które znacznie ułatwiają początki.
Karty pomocników i małych usprawnień wprowadzają wiele urozmaicenia i sprawiają, że każda gra jest inna.
Nie ma jednej drogi do zwycięstwa, chociaż z moich obserwacji wynika, że należy prowadzić w miarę zrównoważony rozwój gospodarstwa z nastawieniem na zakup duży usprawnień, które dają sporo punktów dodatkowych.
Za drobny minus można uznać fakt bardzo niewielkiej interakcji (chociaż w sumie to rzecz gustu). Podczas gry każdy skupia się na realizacji swojej strategii i bywa cicho.
Poza tym gorąco polecam.
12
Nerq [ dodano: 17.11.2014 ]
Moja ukochana gra!
absolutny faworyt rankingu.
Zero losowości, rozmaitość strategii, regrywalność na najwyższym poziomie.
Polecam każdemu, choć przebrnięcie przez instrukcję która przynajmniej w moim egzmeplarzu jest napisana drobnym maczkiem i miejscami bez senu, może być wyzwaniem.

dla mnie 10/10
10
Marzyciel
Dagna [ dodano: 17.11.2014 ]
Nasze pierwsze zetknięcie z Agricolą miało miejsce podczas tegorocznego festiwalu GRAMY. Mimo naszych usilnych chęci oraz cierpliwego tłumaczenia zasad przez bardzo życzliwego chłopaka w żółtej koszulce, z gry zrezygnowaliśmy po kilku turach. Nie dlatego, że gra nam się nie spodobała, ale dlatego że ilość zasad oraz stopień skomplikowania gry nas przytłoczył do samej ziemi. Zapoznanie się z grą na tyle, żeby móc płynnie w nią grać, wymaga od graczy dużego zaangażowania oraz dużej ilości czasu, ktorego my nie chcieliśmy poświęcać na festiwalu (naszym celem było zagranie w jak największą ilość gier). Jednak bardzo bym chciała kiedyś usiąść do Agricoli, najlepiej z osobą, która grę dobrze zna i która będzie na tyle cierpliwa, żeby wprowadzić nowych graczy i poprowadzić rozgrywkę udzielając rad i tłumacząc na bieżąco zasady.
14
Poliglota
Tomuch [ dodano: 09.11.2014 ]
Klasyka gier. Pomimo sporej już liczby pudełek na półkach, ta gra nie poszła w odstawkę. Mechanizmy użyte przez Rosenberga wydają się cały czas świeże (chociaż coraz częściej używa pewnego mixu tychże w innych swoich grach). Gra jest nieobliczalna dzięki użyciu pomocników i usprawnień i chociaż mam swoje ulubione zagrania, to nie pamiętam dwóch takich samych partii. A dodatkową zaletą jest też to, że Agricolę uwielbia moja żona :)
12
Wasyl88 [ dodano: 07.11.2014 ]
Klasyk Eurogier obowiązkowy dla fanów tego typu rozrywki :)
2
wookciey [ dodano: 03.11.2014 ]
aha na jaki priv. tu nie ma privov. piszcie wookciej@gmail.com. odpowiem.
2
wookciey [ dodano: 03.11.2014 ]
zla gra. jesli stoicie prze wyborem kupna to napiszcie na priv, a odpowiem jakie sa jej wady.
3
Bożyszcze
Lyla [ dodano: 16.10.2014 ]
Genialna! Jedna z lepszych w jakie miałam okazję zagrać. Wielki plus za drewniane elementy, wszystko dopracowane i pięknie wykonane "dopieszczone do ostatniego detalu". Dużo strategii, trzeba zagrać kilka razy, aby dobrze się wgryźć i wiedzieć co z czym jeść i w jaki sposób, by na koniec dobrze zapunktować. Sprawia dużo frajdy i zmusza do wielkiego kombinowania. Wielka piątka! Polecam!
13
Poliglota
Gildia Graczy [ dodano: 18.09.2014 ]
Fantastyczna gra, nie dziwię się, że zdobyła Grę Roku. Strategia w czystej postaci, planowanie, przewidywanie ruchów przeciwników... cud, miód i orzeszki. Ośmielę się nie zgodzić z wcześniejszą opinią, że gra nie dla żółtodziobów - ja takim byłem, a to była moja pierwsza gra. I poszło szybko, choć instrukcja mogłaby być nieco bardziej przejrzysta. Czasem trzeba czytać jedno zdanie kilka razy. Aczkolwiek same zasady gry są do ogarnięcia w przyzwoitym czasie. Obowiązkowo, w każdym domu :)
12
Terailithiril [ dodano: 16.09.2014 ]
To jedna z niewielu gier, w których moja żona mnie pokonuje.
I jedna z tych które doskonale nadają się na rodzinne sesje planszówkowe.
Zdecydowanie polecam.
4
Aruik [ dodano: 02.09.2014 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Genialna gra strategiczna z niemal nieskończoną kombinacją rodzajów rozgrywki. Niech nie zwiedzie potencjalnego nabywce nieco infantylny temat - własna farma tuż po przejściu przez Europę zarazy to dosłowna orka na ugorze by każdy z członków naszej rodziny przeżył, chata pyszniła się wśród pól a trzoda miała gdzie spędzić zimę.

Trzon rozgrywki to klasyczny wybór jednej z dostępnych akcji przez każdego z graczy po kolei, w każdej z następującej z tur. Szkopuł w tym, że zaczynamy z dwoma akcjami na gracza (które możemy zwiększyć do pięciu) a z co najmniej 14 akcjami możliwymi do wykonania. Jak by różnorodności było mało, gracze mają po 14 kart na rozgrywkę zawierających pomocników i ulepszenia ich gospodarstwa, które są zupełnie różne od siebie!

Do tego wszystkiego piękne wykonanie, balans i dla 5 i dla 2 osób przy stole oraz wariant rodzinny. Kupujcie, któż żyw!
20
Miejscowy
Slawekauo [ dodano: 01.09.2014 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Druga ciekawa gra UR jaką kupiłem. Po Le Havre byłem pewny sukcesu i nie zawiodłem się. Kolejne godziny walki z głodem moich biednych duszyczek. Kart wprowadzających losowość jest znacznie więcej niż w Le Havre. Podobny jest element ograniczonego losowania kolejności akcji w ramach każdej gry. Polecam
7
Pionier
Bobaz [ dodano: 31.08.2014 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Moja pierwsza "prawdziwa" "duża" gra planszowa z szeroko pojętego gatunku euro-gier. Tak bardzo lubię ten tytuł, że sprawiłem sobie żetony warzyw w kształcie marchewek i zboża w kształcie snopków :).
Bardzo dobry tytuł z rodzaju worker placement. Choć narzekać można na mało konfliktowy model rozgrywki, to syndrom krótkiej kołderki, gdzie braknie czasu i możliwości, żeby zrobić wszystko nam to wynagradza :).
10
Pionier
NerAlgert [ dodano: 21.08.2014 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Po pierwszej rozgrywce mam bardzo pozytywne wrażenia. Trochę męczy instrukcja, ale jak się już ogarnie jej budowę to stosunkowo łatwo znaleźć potrzebne informacje. Mechanika jest rewelacyjna - nie jest tak skomplikowana jak wydawało mi się gdy pierwszy raz zajrzałem do instrukcji. Widzę, że gra jest niesamowicie grywalna. Mechanika i mnogość kart nie pozwalają na powtarzanie schematów i pewnie też na ciągłe używanie ulubionych strategi. Jestem bardzo zadowolony z zakupu. Polecam tę pozycję. Naprawdę warto.
6
Agasia [ dodano: 20.08.2014 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Gra, która przebojem wdarła się na szczyt listy HOT na Boardgamegeek i nadal jest w czołówce najlepszych gier w ogóle. Ogrom wyborów (mechanika worker placement) i opcje dodatkowe, rozszerzające możliwości gry sprawiają, że rozgrywki szybko się nie znudzą. Plus za wariant rodzinny, który pozwala łatwo zaznajomić się z mechaniką gry i sprawdza się dobrze nawet przy początkujących graczach (chociaż Agricola nie należy do najłatwiejszych pozycji). Gra ma ograniczoną liczbę rund, dzięki czemu nie trwa w nieskończoność, ale też stawia przed nami wyzwania - nigdy nie jesteśmy w stanie zrealizować wszystkich zamiarów. Premiowany jest równomierny rozwój - za braki mamy punkty ujemne, a wysokie nadwyżki pozostają bez bonusów - nie można wygrać skupiając się na jednym elemencie, trzeba zadbać o całe gospodarstwo. Przy okazji warto wspomnieć, że gra dobrze się skaluje i posiada też wariant solo.
Minusy to czas składania i rozkładania gry (elementów jest sporo) oraz nierówne karty, niektóre potrafią dać przewagę.
11
Dominik Koleda [ dodano: 07.08.2014 ]
Jest to gra, którą lubimy i co jakiś czas po prostu nie możemy się oprzeć, żeby nie wyjąć jej z półki. Zdarza się jednak, że naprawdę da nam ona popalić. Kiedy ciągnie się jak flaki z olejem. Kiedy dołączają do nas nowe osoby i na koniec gry z zaskoczeniem dowiadują się, że brakuje im 22 punktów do zera. Kiedy przyśpiesza pod koniec rozgrywki tak, że myślimy tylko o karmieniu rodziny i czujemy, że nie możemy rozwinąć skrzydeł. Kiedy co turę marnujemy kilka minut na rozkładanie zasobów na kartach. Zwykle więc po jednej rozgrywce potrzebujemy przerwy od Agricoli. Mimo wszystko jednak lubimy ją. Naprawdę wymaga ona myślenia i kombinowania. Prawie za każdym razem zostawia nas z wrażeniem, że mogło być lepiej. Dróg do zwycięstwa jest wiele, możemy więc ciągle szukać i próbować nowych strategii.

Jeśli nie straszny wam czas rozgrywki i lubicie wymagające gry, Agricola z pewnością jest dla was. Świetnie nada się ona także na wieczór we dwoje. Bardzo dobrze (jeśli nie najlepiej) działa na dwie osoby. Brak interakcji sprawia, że rozgrywka jest pokojowym starciem umysłów. Co więcej, urokliwa tematyka szczególnie dobrze działa na kobiety i łatwo jest namówić je na hodowanie małych owieczek i krówek (no przynajmniej na mnie – działa!). Jeśli nie jesteście zupełnie zieloni w świecie gier, Agricoli po prostu musicie spróbować – w końcu to klasyk! Z pewnością wielu z was przypadnie ona do gustu.
9
JanMarian [ dodano: 21.07.2014 ]
Gra mocno skomplikowana - nie polecam początkującym. Jednak po kilku rozgrywkach rozwija skrzydła, oferując bardzo wiele strategii i taktyk, dzięki którym zapewnić można sobie wygraną.
Świetna zawartość pudełka - dosłownie po brzegi wypełnionego planszami, żetonami, pionkami, kartami... Bardzo bogato - pod tym względem jedna z najelpszych gier. Do tego dostajemy całą masę woreczków strunowych na dodatki - super!
Tematyka spodoba się raczej każdemu, można grać z dziećmi (o ile tylko ogarną zasady) i dziewczynami (które jednak, mimo wszystkich osiągnięć feminizmu, jakoś stronią od Descenta czy innego Tides of Iron :)
Jedyny minus gry - grafiki. Raczej brzydkie i nieporadne (choćby ilustracja owcy i kobiety na opakowaniu... serio, można było pokusić się o lepszego rysownika). Ale może to taki urok i celowy efekt...
Jak dla mnie -gra świetna. Mocne 5/5
7
Weteran
Creaven [ dodano: 17.07.2014 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
genialna i urocza gra- mozna grac glowic sie kombinowac cudowac i nigdy sie jej nie ma dosc! naprawde gra genialna ijedyna w swoim rodzaju:)
11
erl [ dodano: 07.07.2014 ]
Świetna. Wymaga myślenia i kombinowania, a ogromna (!) ilość kart usprawnień i pomocników zapewnia niepowtarzalność każdej rozgrywki. Nie każdemu przypadnie do gustu, ale tych którzy chętnie będą do niej wracać jest zdecydowanie więcej. Z sukcesem sprawdziła mi się na stole dla dobrej zabawy z 10-latkami, z 63-latka, z planszowkowymi wyjadaczami i z nowicjuszami w tym hobby. Polecam. 5/5
7
Paadre [ dodano: 04.07.2014 ]
Zamowiona gra przyszla na nastepny dzien od zamowienia, bardzo dobrze zapakowana, duzy plus dla sklepu.
Odnosnie zawartosci pudelka z gra...wow, az tyle tego? :)
Sama gra jest swietna, od momentu rozpakowania i pierwszej rozgrywki, dzieci (13 i 18 lat) nie daja mi spokoju i chca caly czas grac :) O czyms to swiadczy, typowa gra dla calej rodziny.
Polecam wszystkim.
6
Szczęściarz
Tyrkin [ dodano: 22.06.2014 ]
Wspaniała gra! ogromna różnorodność, karty zróżnicowane i wykonanie na wysokim poziomie. Gra utrzymana całkowicie w klimatach wiejskich z ogromną możliwością budowy farmy "po swojemu". Wspaniale bawi się zarówno samemu jak i w grupie osób :) polecam każdemu, kto lubi skomplikowane gry :)
4
Milanek82 [ dodano: 09.06.2014 ]
Baaardzo dobra gra. Wersja uproszczona już zmusza do kombinowania, ale dopiero przy grze z pomocnikami i małymi usprawnieniami zaczyna się prawdziwa walka :) Planowanie wielu kroków w przód lub zrobienie kilku rzeczy wykorzystując jeden ruch to sztuka, którą można nabyć po dłuższym zapoznaniu się z grą, ale nie jest to prosta sprawa. Presja wykarmienia rodziny przy żniwach dodatkowo utrudnia planowanie i zmusza do rezygnacji z niektórych poczynań, żeby zamiast tego zdobyć żywność. Agricola znakomicie jest dopracowana w kwestii dostosowania wariantu gry od ilości grających osób. Dzięki temu gra jest równie udana przy 2 jak i 5 osobach. Co prawda nie znam nikogo kto by hodował dziki w gospodarstwie zamiast świnek, ale to jedyna dziwna rzecz w tej grze :) Polecam Agricole każdemu, kto nie boi się wysiłku umysłowego i dłuższej rozgrywki (przy 4 osobach np.) Nie ma zbyt wielu rozmów i dyskusji w przeciągu gry, bo każdy skupia się na planowaniu kolejnych ruchów, ale mimo to czas spędzony przy Agricoli nie jest stracony, wręcz przeciwnie.
13
andre_86 [ dodano: 05.06.2014 ]
Agricola to napewno nie jest gra dla każdego, Jest dosyć rozbudowana- i to nie tyle jeśli chodzi o mechanikę a o możliwości, których ilość może przyprawić o zawrót głowy. Napewno wymaga pogrania i dostrzeżenia zależności- co się opłaca na dłuższą metę, w co warto zainwestować żeby wyżywić rodzinę. Wykonanie jest piękne, duża ilość kart co zapewnia ogromną regrywalność A jeśli chodzi o fun podczas gry to wszystko zależy od towarzystwa z jakim zasiądziemy- jeśli będą to liczący cały czas maruderzy to można się zanudzić ale jeśli komuś spodoba się klimat budowania gospodarstwa to napewno będzie super. Ja lubię pogłówkować i pokombinować i gorąco polecam!!
9
Formalista
Tchor [ dodano: 31.05.2014 ]
Wysoko oceniana gra, która nie każdemu przypadnie do gustu. Pewną zaletą jest wersja solitaire, w której trzeba pokonać grę (zdobyć odpowiednią ilość punktów, która to ilość jest dosyć wymagająca i nieoczywista do zdobycia - przynajmniej na początku przygody z tą grą). Familijność wątpliwa, gdy wysyła się dzieci od razu do pracy, czy morduje zwierzątka, ale taki jest motyw przewodni i tyle.
10
Pionier
Kabason [ dodano: 31.05.2014 ]
Gra absolutnie wspaniała. mało jest bardziej emocjonujących rzeczy niż oranie pola
4
Pionier
NerAlgert [ dodano: 31.05.2014 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
W pudełku wydawca umieścił tone woreczków strunowych. Niewielki koszt a jednak ma się miłe wrażenie, że zadbano o Twoje potrzeby. Duży plus za to.
6
Pionier
NerAlgert [ dodano: 31.05.2014 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Pierwsze wrażenia:
- szybka i dobrze zabezpieczona przesyłka - brawa dla jak dotąd niezawodnego rebela.
- ciężkie pudełko z grą
- mnóstwo kart i drewnianych znaczników
- kilku stronicowa instrukcja napisana drobnym maczkiem.
- kilka wariantów gry - jest wariant solo co zawsze jest dużym atutem gry
- czytelne i ładne wykonanie
- zadowolona żona która chce grać gdy widzi taką grę
9
Trendsetter
Mickq13 [ dodano: 25.05.2014 ]
Zawsze chciałem mieć tą grę - tak chwaloną i nagradzaną. Mam ją od dwóch lat, i gdyby nie fakt, że gdybym zapłacił za nią normalnie tobym się załamał chyba, ale na szczęście kupiłem ją na bardowskim bazarze, gdzie wyrzuciłem sobie 58%rabatu, to jej zakup i posiadanie jakoś przeboleję. Jest to gra, która gra graczem, zmuszając go często do posunięć, na które nie ma ochoty, no chyba, że ktoś pod pozorem braku miejsca na pastwisku lubi sobie owieczkę do izby zaciągnąć, a potem ją zarżnąć i zjeść - i to ma być gra "familijna"? ;P

Dobrze trafione karty pomocników na początku w zasadzie "ustawiają" grę. Opieram swoją opinię na 8 rozgrywkach , 2 i 3 osobowych - w 5 osób nawet nie będę próbował, bo downtime dorównałby chyba temu z Mage Knight"a.

Po przebadaniu reprezentatywnej próbki znajomych stwierdzam, że nie wiem skąd ten zachwyt nad grą i jej miejsce na BGG - największą jej wadą jest to, że podoba się mojej Żonie - gdyby nie to, dawno zamieniłbym ją ja dodatek do Roju (grę, nie Żonę)...

Drugą konkluzją jest: kobietom podoba się takie dłubanie w obejściu (sorry feministki), hodowanie zwierzątek, powiększanie rodziny itp., gracze-mężczyźni w okolicach połowy rozgrywki dyskretnie poziewują znudzeni faktem, że wyrźnąć w tej grze można co najwyżej stadko krów. I do domiar złego - swoich...

W BGG 4/10
15
Wojtek3333 [ dodano: 23.05.2014 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Świetna gra setki kombinacji możliwość modyfikowania strategii w trakcie gry. Dużo śmiechu i zabawy. Pierwsze gry mogą być dosyć długie z uwagi na nieznajomość więszkości ulepszeń i pomocników, ale później już coraz szybciej się gra partie.
8
Poliglota
Kornelek [ dodano: 17.05.2014 ]
Bardzo ciekawa gra. Mechanizm żywienia sprawia, że nie można rozrzutnie i swobodnie się rozwijać, lecz trzeba cały czas kombinować jak maksymalnie wykorzystać zasoby i karty.
6
Koniczyna17 [ dodano: 17.05.2014 ]
Najcudowniejsza gra na świecie BEZ dwóch zdań ;p;p to jest ta gra, o której zawsze będę mówiła "To jest ta najlepsza" - od niej zaczęłam przygodę z planszówkowym światem, zachęcona opowieściami mojej drugiej i wyjątkowej połówki.

Nigdy nie pożałowałam tych chwil, które spędziłam na wchłanianiu zasad - od razu przypadł mi do gustu wiejski temat oraz mechanika - wszystko w tej grze jest bardzo logiczne i pasuje do historii, nie dziwią więc żniwa, rozmnażanie zwierząt, silnik napędzający produkcję jedzenia, żywienie rodziny. Tak jak na wsi wszystko ma swój porządek i swoją kolejność tak i tutaj nic nie jest zaburzone i oderwane od rzeczywistości.

Karty - choć na początku nie ułatwiały gry, od pewnego momentu stały się kluczem do opracowywania coraz to nowych strategii. Z dobrego wykorzystania kart powstało pamiętne zdjęcie, które do dzisiaj wspominam z sentymentem - nazwałam je "Jak udało mi się pokonać mistrza gier planszowych" ;) Ech, mogłabym pisać i pisać! Polecam wszystkim serdecznie - dla mnie to obowiązkowa pozycja! ;)
11
I.W. [ dodano: 15.05.2014 ]
Przez długie lata nasz numer 1, bardzo fajny tytuł ostatnio częściej używany w wariancie rodzinnym do grania z dziećmi.
2
Wojtolino [ dodano: 14.05.2014 ]
Niby dodrukowali to Torfowisko, ale się zastanawiam mocno nad zakupem. Agricola to gra, do której nie trzeba moim zdaniem zupełnie nic dodawać. Jest tu takie multum kart, że każda rozgrywka będzie inna. Inna sprawa, że trochę ich za dużo, nie ma kiedy ich zagrywać w ciągu partii :P
4
Gandzia [ dodano: 12.05.2014 ]
Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt
Na początku ilość zasad przeraża, ale dużo klaruje się po pierwszej grze. Gra się przyjemnie już od dwóch osób.
2
Niniel [ dodano: 10.05.2014 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Jedna z lepszych gier ekonomicznych w jakie grałam. Możliwości jest tyle, że po rozegraniu 20 parti żadna nam się nie powtórzyła. Wykonanie gry jest bardzo fajne (chociaż czasami zabraknie znaczników na zboże), a zasady na tyle proste że bardzo łatwo wprowadzić nowych graczy.
Wersja familijna (w której gra się bez kart) już nie jest taka pasjonująca, ale przynajmniej umożliwia zagranie z młodszymi.
6
Pionier
Bartosz Mroziński [ dodano: 09.05.2014 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Moja ulubiona gra (na równi z Ticketami).
Chociaż jest to Euro pełną gębą, to udziela mi się klimat rozbudowy gospodarstwa. I to, że ten twój folwark rośnie i rozwija się pomimo przeciwności (przede wszystkim tego, że rodzina chce jeść) jest najfajniejsze.
Poza tym świetnie się skaluje, szybko się nie znudzi (bo ma jakiś bilion kart) i najważniejsze - moja żona bardzo chętnie w nią gra.
7
Bożyszcze
Xjustx [ dodano: 08.05.2014 ]
G-E-N-I-A-L-N-A GRA!
Ogrom ciekawych kart pomocników i usprawnień, solidne, drewniane znaczniki, dużo możliwości rozwoju, różne plansze w zależności od liczby graczy - wszystko optymalnie wyważone.
Można zmieniać rozgrywkę wybierając talie kart lub mieszając wszystkie.
Rozwijasz się równomiernie w każdej kategorii czy wchodzisz np. tylko w zwierzęta - ty wybierasz! I nie jesteś z góry skazany na porażkę/zwycięztwo.
Plus za wariant rodzinny.
I za krótka kołderka. Uwielbiam takie gry!
6
ferenz [ dodano: 06.05.2014 ]
Skomplikowana gra optymalizacyjna. Worker Placement w który brakuje na wszystko czasu bardziej niż w innych grach. Dla zaawansowanych graczy jak najbardziej. Nowicjusze powinni omijać z daleka.
2
Marcin K [ dodano: 04.05.2014 ]
Ocena: 5/5
Szukając tego typu gry, wybierałem spośród kilku tytułów i po zebraniu kilkunastu opinii zdecydowałem się na Agricolę.
Szukałem gry, która wymaga myślenia i planowania, gry, w której nie będzie oczywistego rozwiązania i jednej ścieżki do odniesienia sukcesu, gry, w którą będę mógł bawić się sam, jak i z większą ekipą, gry, która będzie solidnie i klimatycznie wykonana, gry, która nie znudzi się po kilku partiach...
Miałem pewne obawy zamawiając Agricolę, ale te obawy były niepotrzebne:) Gra spełniła wszystkie moje wymagania, przekraczając je często:) Spędziłem z rodziną i przyjaciółmi przy niej mnóstwo czasu i uważam, że czas ten był nie tylko wspaniałą zabawą, ale również rozwinął nasze szare komórki.
Dodam, że to gra dla osób wymagających i posiadających dystans do siebie i do tzw. "wygrywania", ale naprawdę, naprawdę warto:) Polecam!!!
8
Poliglota
R_bit [ dodano: 17.04.2014 ]
Gra wypchana po brzegi kartonem, drewnem i kartami. W 100% warta swojej ceny. Ogromna regrywalnośc.
2
Kacper [ dodano: 18.03.2014 ]
Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt
Już na pierwszy rzut oka, a w zasadzie na samą wagę pudełka można poczuć, że dostajemy produkt o wysokiej jakości. Mnóstwo elementów pozwalających na zróżnicowane rozgrywki. Mały minus za to, że sporo czasu trzeba poświęcić na przygotowanie rozgrywki i dokładanie elementów w każdej rundzie.
1
Gwiazda
Andrzej Sieradzki [ dodano: 04.03.2014 ]
Trochę dziegciu. Znajomy gracz użyczył mi egzemplarz gry w celu przyswojenia reguł i przetestowania jej. Przez reguły nie przebrnąłem (uwaga - czytałem wiele trudnych instrukcji, w tym po angielsku i uczyłem już wielu graczy), a tematyka... proszę wybaczyć, ale trudno o mniej atrakcyjną. Mam sadzić kartofle, hodować świnie i rozmnażać drewniane meeple? Wszystko, tylko nie to. W chłopa po wojnie - i to trzydziestoletniej - bawić się nie zamierzam. No way.
1
dawid dworzański [ dodano: 04.03.2014 ]
Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt
Gra jest świetna.
Niestety długość rozgrywki i rozkładania elementów morze zniechęcić niektórych graczy, ale graczom którym długość rozgrywki nie przeszkadza serdecznie polecam.
2
Łukasz Galos [ dodano: 21.01.2014 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Super gra, można grać w nią wiele razy i się nie nudzi! :) Polecam każdemu, jeżeli zastanawiasz się, czy warto, to warto!
1
Weteran
Louve [ dodano: 22.10.2013 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Bardzo przyjemna gra ekonomiczna. Spory wybór możliwych akcji i strategii rozgrywki do obrania. Dzięki dużej swobodzie w wyborze, do zwycięstwa można dojść różnymi drogami. Gra nie posiada negatywnej interakcji, co czyni z niej pozycję bardzo rodzinną. Do tego ładnie wykonane elementy, zwłaszcza drewniane zwierzaczki, które robią furorę ;-) Wariant rodzinny pozwala na uproszczoną, aczkolwiek równie wciągającą rozgrywkę. Pozycja najlepiej sprawdza się w gronie 4-5 osób, ale i przy 2 graczach można się dobrze bawić.

Agricola to moim zdaniem pozycja bardzo dobra, sprawdzająca się w różnych gronach, zarówno starych wyjadaczy, jak i początkujących planszówkowiczów. Wymaga nieco myślenia i planowania, jednak same zasady do skomplikowanych nie należą i po jednej partii można już swobodnie poruszać się w regułach gry. Pozycja godna polecenia :-)
3
laarry [ dodano: 04.09.2013 ]
Oceniam na 5 - gra jest świetna i spodoba się osobom w każdym wieku

Plusy
- wielowariantowość
- dostosowanie do różnej ilości graczy
- proste zasady podstawowe
- wariant jednoosobowy
- wariant rodzinny (w tej wersji gra nadaje się nawet dla małych graczy - mój 6-cio letni syn w swojej pierwszej grze zdobył 29 pkt)
- pokonanie doświadczonych graczy to prawdziwe wyzwanie - trzeba liczyć kombinować a czasem wykonywać akcje blokujące

Minusy
- Przy tej cenie gry żetony produktów na prawdę mogły by mieć jakieś symbole lub przynajmniej naklejki niestety tu wydawca poszedł na łatwiznę a wielka szkoda.
2
Laarry [ dodano: 03.09.2013 ]
Świetna gra, prosta a jednocześnie wielowariantowa.

Plusy
+ proste zasady
+ doskonale dostosowana do gry w zależności od ilości graczy.
+ każda rozgrywka będzie inna
+ wariant 1-osobowy
+ wariant rodzinny ( okazuje się że gra jest świetna nawet dla dzieci, mój 6-cio letni nie umiejący czytać syn zdobył w pierwszej swojej grze 29 pkt !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! )
+ pomimo swej prostoty pokonanie zaawansowanego przeciwnika to nie lada wyzwanie.

Minusy
- przy takiej cenie gry żetony produktów mogły by mieć nadruki lub chociaż naklejki
2
Weteran
Ernest Kiedrowicz [ dodano: 10.08.2013 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Plusy:
- Przyjazne dla oka, fajne grafiki
- Solidnie wykonane elementy gry (karty, plansze, żetony)
- Możliwość rozgrzania szarych komórek do czerwoności
- Dobrze napisana instrukcja, dokładne wyjaśnienie efektów kart
- Rodzinny wariant gry
- Wiejski klimat (do odczucia dla wybranych)
- Jeeeże!!! (owce)
Minusy:
- To że jeszcze nie masz tej gry :P
5
Wojciech Wiśniewski [ dodano: 08.08.2013 ]
Agricola jest rewelacyjna! Co prawda, zawiera ogromną ilość elementów i długą instrukcję, przez co ciężko jest przebrnąć przez te wszystkie materiały, ale wystarczy to zrobić raz, ponieważ mechanika gry jest tak naprawdę nieskomplikowana i bardzo łatwo wytłumaczyć zasady gry nowym graczom.
Trochę zawiodłem się kartami usprawnień i pomocników, bo tak naprawdę tylko niewielka część z nich jest warta zachodu, ale w zasadzie nie psuje to rozgrywki.
Ogromnym plusem jak dla mnie jest możliwość gry jedno- czy dwuosobowej (sporo naprawdę fajnych i rozbudowanych gier wymaga minimum trzech graczy, a mnie interesuje granie głównie z żoną). Wariant jednoosobowy jest bardzo wciągający i zdecydowanie bardziej taktyczny i mniej losowy niż rozgrywka w kilka osób - dobrych klika gier zajęło mi rozpracowanie strategii pozwalającej wygrać (ale często ledwo ledwo, więc pracuję nad lepszym systemem ;) ).
Ogółem polecam każdemu :)
3
Bożena Samol [ dodano: 06.08.2013 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Najlepsza gra ekonomiczna ostatnich lat! Naprawdę warto kupić ;) Gorąco polecam.
1
Michał [ dodano: 02.05.2013 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Gra mi się bardzo podoba. Uważam, że instrukcja jest dość ciężko napisana i da się zasady opisać krócej. Nie do końca ogarniam dwóch wariantów plansz graczy. Wygląda na to, że to tylko zmiana rysunku, a mogłyby być modyfikacje zasad. Drewniane elementy są całkiem spoko ale w czasie pierwszej rozgrywki pomyliłem znaczniki drewna z gliną... Sama rozgrywka ciekawa (wymaga dobrego planowania) i nie trywialna (żeby wygrać trzeba się trochę nagłowić).
2
Łowca
Piotr Kunka [ dodano: 01.05.2013 ]
Wszystko już chyba powiedziano na temat tej gry. Po zakupie i paru rozgrywkach uważam, że nie ma żadnej przesady w pozytywnych opiniach, które czytałem o Agricoli. Ma swój własny, niepodrabialny styl i klimat, przyjemną mechanikę i jest tak uniwersalna, że sprawdzi się zarówno w gronie planszówkowych "hardkorowych koksów" jak i w gronie rodzinnym. Warto mieć na półce - polecam.
4
Paweł Gołąb [ dodano: 25.04.2013 ]
Oceniam produkt na: 3 - w porządku, bez rewelacji
Grze nie można odmówić solidności mechaniki (chodzi kapitalnie!) i ciekawego pomysłu związanego z dostosowywaniem zasad w zależności od poziomu graczy.

Wykonanie jest bardzo ładne. Ogradzanie zwierzątek płotem nie przestaje bawić :-)

Mimo wszystko gra jest trochę pasjansem - główna możliwość interakcji, to zwinięcie komuś z przed nosa danego zasobu.

Najmniej przyjemna jest końcówka gry - ostatnie tury sprowadzają się do żmudnego siedzenia nad tabelką z punktami i liczenia wartości danej sekwencji ruchów, a następnie wyboru optymalnej ścieżki. Ambitni mogą też policzyć te wartości dla innych graczy, wtedy nie za wiele rzeczy będzie ich w stanie zaskoczyć (chyba, że ktoś zagra nieoptymalnie, albo chomikuje wybitnie ciekawą kartę). W efekcie rozgrywka jest zazwyczaj rozwiązana na kilka tur przed końcem gry. Trzeba grze oddać, że na początku trudno przewidzieć co się zdarzy i należy dostosowywać swoją strategię na bieżąco do zachowań innych graczy.
3
Maciej Krok [ dodano: 15.04.2013 ]
Zacznę tak: jestem graczem od 20 lat, a "Agricola" to JEDYNA gra którą na BGG wyróżniłem oceną 10/10. Są gry które podobają mi się bardziej (np. "Mage Knight") ale to dlatego że są idealnie sprofilowane pode mnie i skomplikowaniem, i quiz'owością, i rozwojem postaci. Dlaczego zatem to "Agricola" dostała ode mnie 10/10?

Po pierwsze: to gra dla każdego. Gram w nią z wytrawnymi graczami, gram z mamą, z żoną i w przyszłości, głowę dam, będę grał z dziećmi. Temat jest rodzinny, ponadczasowy i łatwy do ogarnięcia. Hodujemy zwierzęta, budujemy dom, powiększamy rodzinę, orzemy pola, sadzimy zboże i, wbrew pozorom, jest to fantastycznie wciągające.

Po drugie: jest skalowalna. Wraz ze wzrostem liczby graczy wzrasta liczba pól na planszy, ilość zasobów i rodzaj dostępnych pomocników. Rozegranie gry solo jest, wbrew pozorom, pasjonujące dla wytrawnych graczy, pozwala przetestować nowe strategie i pobić rekord punktowy. Dwie osoby mają poczucie bezpośredniej rywalizacji, trzy, cztery i pięć to prawdziwa bomba dobrej zabawy.

Po trzecie: system jest nie do złamania (uwierzcie, próbowałem). "Agricola" nie ma optymalnej kombinacji ruchów, które należy wykonać, optymalnej strategii, którą należy obrać i optymalnej kolejności kart, które należy zagrać. System pełen jest sprzężeń zwrotnych, które zawsze pozostawiają po sobie uczucie, że można było coś zrobić lepiej. Każdy ruch pozwala coś zyskać, jednocześnie wymuszając rezygnację z czegoś innego. Każdy ma wady i zalety. Dodatkowo Twoje plany muszą być aktualizowane na bieżąco, bo inni gracze nie śpią i szybko blokują dostęp do najlepszych ruchów. Jeszcze nigdy nie spotkałem systemu tak prostego z uwagi na mechanikę oraz tak skomplikowanego z uwagi na treść i choćby z tego powodu "Agricola" jest warta każdej wydanej na nią złotówki.

Po czwarte: każda gra jest inna. Nawet grając w dwie osoby, z tą samą osobą, pięć razy z rzędu, gry będą różne z uwagi na inne karty w ręce, inną dostępność akcji i inne ruchy przeciwnika.

Po piąte: to prawdziwa zabawa! Możesz zagrać w rodzinnym gronie (jednak nie polecam grać w "wariancie rodzinnym" opisanym w instrukcji, gra dużo na tym traci) i, prowadząc mało agresywną grę, każdy z was zbuduje swoje gospodarstwo i będzie z niego dumny. Możesz też siąść do gry z czterema kumplami - wyjadaczami, blokować ich ruchy, łamać ich strategie, nawet próbować niektórych zagłodzić. Rywalizacja kipi wtedy z tej rodzinnej gry aż miło a ze zwojów mózgowych aż się dymi. Dla uwielbiających quizy i zagadki pozostaje zawsze zagranie solo tzw. idealnej gry i pobicie rekordu punktowego (mój to 208 punktów, choć rekord świata to podobno 214).

Reasumując: niezależnie od tego kim jesteś, niezależnie od tego w jakim wieku (12+) i niezależnie od tego jakie gry lubisz, jeśli tylko nie masz awersji do gier planszowych w ogóle - kup tę grę, gwarantuje że się zakochasz. Jeden jedyny raz w życiu ośmieliłem się ocenić grę planszową jako perfekcyjną. Była to właśnie "Agricola".
8
Artur Piasecki [ dodano: 07.04.2013 ]
Po pierwszym szoku jaki następuje po zrozumieniu niesamowitych reguł następuje olśnienie genialnością tej gry. Nie spotkałem się z tytulem który dawałby tyle zabawy zarówno kompletnym nowicjuszom i bardzo wytrawnym mózgo-graczom. Skalowalna w każdym poziomie i aspekcie. Cudowny brak przemocy. Mądra gra o rewelacyjnym stosunku wartości do ceny.
2
Jarek [ dodano: 11.03.2013 ]
Agricola była jedną z pierwszych, poważniejszych gier, w które zacząłem grywać. Wybrałem się osobiście, z dziś już małżonką, do Rebelu. Mając określony budżet i zero doświadczenia, oddałem się w ręce konsultanta. Pokazał kilka pozycji i wybraliśmy własnie tę grę oraz pomniejsze (Zombiaki i Wiochmena Rejser).
Gra ma świetny klimat i mechanikę. Bardzo dobrze bawiliśmy się przy Agricoli, a jak każdy chwali Rebela za pancerne i szybkie przesyłki (pewnie mają rodzinę Zgredków do takich celów), to ja od siebie dodam brak naciągania i fachowe doradztwo bezpośrednie.
1
filku [ dodano: 08.01.2013 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Gra kupiona na prezent. Osoba nią obdarowana jest bardzo zadowolona i dostrzega w niej same plusy. Jak znasz jakiegoś eurogracza, nie ma tej gry, a Ty masz w planach zrobić mu jakiś prezent, to Agricola jest tym czego szukasz :)
1
Emilia [ dodano: 29.12.2012 ]
Jestem oczarowana tą grą! Bez wątpienia jeszcze długo będzie numerem 1 w mojej skromnej, aczkolwiek udanej kolekcji ;)

+ piękne wykonanie (zaskoczyła mnie swoim urokiem i solidnością, mimo wcześniejszego oglądania zdjęć)
+ proste zasady ogólne
+ bardzo sprawna mechanika
+ sporo myślenia, kombinowania
+ interakcja
+ duża ilość kart pomocników i usprawnień, które można na różne sposoby wprowadzać do gry, co skutkuje ogromną liczbą możliwości i strategii i gwarantuje wiele różnych, ciekawych partii
+ skalowalność - moim zdaniem doskonale przemyślana
+ możliwość gry w pojedynkę - dla mnie rewelacja (dla mojego partnera również, inaczej miałby mnie już dawno dosyć)
+ czas rozgrywki
+ bardzo wciąga!

Przy większej ilości osób daje możliwość sporej interakcji i zmusza do obmyślania i zmieniania swoich strategii w trakcie całej gry. W pojedynkę możemy spokojnie obmyślać i testować coraz doskonalsze strategie, by mimo ograniczonej ilości akcji i zwiększonych wymagań stworzyć sprawne gospodarstwo, zdobyć jak najwięcej punktów i tym samym pobić własne, lub cudze rekordy. Jedynym minusem, jaki dostrzegam, jest brak wypraski, która przy tak dużej ilości kart i elementów jest wręcz konieczna (polecam dokupić/dorobić sobie organizer). Pozycja obowiązkowa dla fanów strategii i ekonomii, obok której ciężko przejść obojętnie.
3
Kapral
MACIEJ KURANT [ dodano: 23.12.2012 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Ta gra to mój początek z grami planszowymi nowej ery, po zakupie rozegrałem z rodziną i znajomymi 5 partii na ta chwilę , i co tu mówić jestem zauroczony. Wykonanie samej gry bardzo dobre, rzetelne wykonanie kart, plansz no i figurki z drewna reprezentujące zwierzęta i dostępne w grze zasoby - miodzio. Jedynym mankamentem to instrukcja , choć wydana kolorowo i na ładnym papierze merytorycznie według mnie beznadzieja . Gdyby nie posiłkowanie się internetem nie udało by się rozegrać pasjonującej rozgrywki. Pisze to na gorąco ale naprawdę gra świetna , wiele możliwości i trzeba się sporo nagłówkować by uzyskać jako taki wynik końcowy. Im więcej graczy / grałem w 2-4/ osoby tym trudniej. Podsumowując gra świetna warta swych pieniędzy. Zapowiada się wiele pasjonujący godzin spędzonych na ulepszaniu swego gospodarstwa. Polecam z całego serca.
3
Marcin [ dodano: 07.11.2012 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Świetna gra, multum możliwości i na pewno dlugo sie nie znudzi.

Wydanie bardzo dobre, w pudełku kilkanascie woreczków strunowych, ale i tak polecam zainwestować w jakiś pojemnik na elementy gry.

Dostawa REBELa eksprosowo - jak zawsze świetnie.
1
Michał Wołosewicz [ dodano: 30.10.2012 ]
Świetna gra...niby klimat pozwalający myśleć, że to gra łatwa prosta i familijna...a tu nic z tego.Gra wymaga dobrej strategii weryfikowanej co rundę.Komponenty wykonane bardzo dobrze, przejrzysta instrukcja pozwalająca na ogarnięcie zasad dość szybko. Gra wymagająca, każda rozgrywka inna co jest wielkim atutem tej gry. Interakcja średnia...podbieranie zasobów, krówek, świnek powoduje kolejną zmianę strategii.Nic dziwnego,że gra znajduje się dość wysoko na BGG. Polecam rodzinom jak i ekipie lubiącej spędzić czas przy planszówkach.Moja dziewczyna jak to zwykle bywa lubi...ale nie wtedy kiedy przegrywa.Niestety zdarza się to dość rzadko, może dlatego, że ja zamiast skupić się na swojej roli...i jej potrzebach, koncentruje się na przeszkadzaniu. Uwe ma super gry, a ta dla nas i samego mnie jest jedną z "topowych". Polecam dla tych co się jeszcze wahają. Gra na 5 z dużym + (słownie: plusem).POLECAM bardzo.
1
Michał Miszczuk [ dodano: 12.09.2012 ]
Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt
Wyborna gra na jesienno, zimowe wieczory. Karty pomocników i małych usprawnień urozmaicają na tyle grę iż żadne dwie rundy nie są takie same. Po pewnym czasie (szczególnie przy małej liczbie graczy) wkrada się schemat, konieczności kupowania, zdobywania drewna. Jak ktoś dojdzie do takiego momentu powinien zaopatrzyć się w dodatek "torfowisko". Polecam!
1
Agnieszka Adamiak [ dodano: 10.09.2012 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
melduję,ze wszystko jest w najlepszym porządku! Zamówienie odebrałam w dniu, w którym je złożyłam - przy odbiorze osobistym. Polecam!! Teraz pozostaje tylko grać, grać i grać! ;)
1
Tomasz Stęsik [ dodano: 16.08.2012 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Rewelacyjna gra ekonomiczna, o niełatwych zasadach, które komplikuje tragiczna instrukcja, ale po przebrnięciu i zagraniu jednej gry, całość bardzo łatwo się tłumaczy nowym graczom. Setki kart pomocników i ulepszeń sprawiają, że gra ma ogromną ilość kombinacji. Co ciekawe rozgrywki zmieniają się dość znacząco, w zależności od liczby graczy. Wykonanie i grafika kart dla mnie jest idealna - kolorowa jak trzeba, grubość i wytrzymałość także na wysokim poziomie. Jeśli do tego dodamy drewniane elementy, to już wiemy że gra jest warta swojej ceny. Polecam każdemu fanowi gier wymagających myślenia. Rebel super, przesyłka na drugi dzień.
2
Pisarz
Jakub Orłowski [ dodano: 08.08.2012 ]
Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt
Ciężko mi ocenić tę grę, gdyż z jednej strony ma genialną mechanikę, z drugiej jest niesamowicie trudna i mam wrażenie, że nie do końca wykorzystuje swoje możliwości...
Nie do końca odpowiada mi tematyka. Hodowanie krów i zbieranie marchewki nigdy mnie nie podniecała, ale to po prostu kwestia gustu. Jedyny prawdziwy zarzut jest taki, że mamy zbyt mało czasu na skorzystanie z wszystkich opcji w grze, na wypróbowanie wszystkich "taktyk". Z jednej strony rozgrywka nawet za 20 razem będzie nowością, z drugiej widząc ile tu jest kart do kupienia, a ile wykorzystamy w grze... trochę szkoda.

Jednakże gra jest przeinteligentna, daje ciekawe możliwości i przede wszystkim daje satysfakcję.
2
Małgorzata Stróżyńska [ dodano: 12.07.2012 ]
Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt
Największym mankamentem gry jest zapoznanie się z zasadami. Przebrnięcie przez ogromną i średnio zrozumiale napisaną instrukcją jest bardzo mozolne, a wręcz na początek odstrasza. Jeśli już się uda przez to przejść i rozegrać pierwszą partię zaczyna być łatwiej. Problem się po części powtarza przy wdrażaniu nowych osób do gry.
Ale po zagraniu kilku partii gra się rewelacyjnie. Rywalizacja rośnie, a najlepsze jest to, że można wygrać stosując różne strategie.
Jakoś wykonania bardzo dobra. Dużo różnych elementów wpływa na dość wysoką cenę, ale warto. Polecam.
1
Radosław Grzanka [ dodano: 19.06.2012 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Bardzo, bardzo, bardzo dobra gra. Trzeba sporo pogłówkować i ustalić swoją strategię.
1
Joanna [ dodano: 12.06.2012 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
świetna gra, zarówno w wariancie rodzinnym, jak i tym bardziej zaawansowanym. Wykonanie również bez zarzutu. Polecam wszystkim.
1
Adam Ignaczak [ dodano: 25.05.2012 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Jak dla mnie najlepsza gra ekonomiczna w jaką w życiu grałem, był to niewątpliwie udany zakup. Praktycznie zero losowości ( przeciwnicy mogą pośrednio wpływać na twoją strategię zajmując wcześniej upatrzone pola akcji ).
Początkowo duża ilość elementów i skomplikowane zasady mogą odstraszać, to po dokładnym przestudiowaniu instrukcji i kilku rozegranych partii, każdy gracz racjonalnie rozbudowuje swoje gospodarstwo. Problem z długim rozstawianiem elementów ułatwiają dołączone woreczki strunowe, wystarczy więc odpowiednia segregacja i przygotowanie gry nie jest już uciążliwe:)
1
Bartłomiej Olszewski [ dodano: 09.05.2012 ]
Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt
Gra jest dobra. Losowość zerowa. Innymi słowy jak nie wymyślisz to nie wygrasz. W każdym najmniejszym fragmencie trzeba planować. Inaczej się po prostu nie da.
1
Michał Pragłowski [ dodano: 27.03.2012 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Rebel jak zwykle wysłał przesyłkę tak, że dotarła na drugi dzień. Dzięki wielkie! Co do gry, to początkowo miałem problem z ogarnięciem wszystkich możliwości ale już jakoś daję radę. Jednak im więcej osób z nami gra, tym robi się trudniej ze względu na mnogość wyborów jakie przed sobą mamy i oczywiście "wredność" przeciwników, którzy jak na złość "kradną" nam upatrzone surowce. Bardzo podoba mi się bardzo mały element losowości, który ogranicza się do kolejności pojawiania się kart na planszy. Cała reszta to nasz plan. Polecam!
1
Krzysztof Gąsiorowski [ dodano: 27.03.2012 ]
Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt
bardzo solidna gra, jednak polecam wytrawnym graczom a nie początkującym :)
1
Jacek Banasiak [ dodano: 05.01.2012 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Bardzo fajna gra. To co w niej najlepsze, to możliwość gry w różnych wariantach, od najprostszego bez kart pomocników i małych udogodnień poprzez stopniowe dodawanie kart. W ten sposób grę można zawsze dostosować do uczestników.

Dla mnie jedynym minusem gry była niezbyt klarownie opisana instrukcja. Ale jak już się przez nią przejdzie, gra daje dużo satysfakcji. Agricola ma dużo opcji w jaki sposób można rozwijać swoje gospodarstwo i tym samym można zdobywać punkty za każdym razem w inny sposób.
1
Magdalena [ dodano: 20.12.2011 ]
Rewelacyjna gra dla całej rodziny!!!!!! Dla mnie na 5!! rewelacja!!
Kupiłam tę grę na Święta , aby nie siedzieć przed tv tylko z rodziną miło i wesoło spędzić czas. Strzał w 100 !! Siostrzeniec i siostrzenica , którzy byli na święta 30 latkowie pokupowali gry już dla siebie, potem ich przyjaciele i znajomi, poszło kolejno jak lawina.
Pięknie wykonana, drewniane elementy ładnie dopracowane w szczegółach. Żadne papierki tekturowe. Gra jest grą strategiczna jak dla nas, trzeba kombinować , blokować przeciwnika, rozwijać się i planować przyszłość.
Ma jeden minus!!!!! Wciąga tak bardzo, że chce się zagrać znowu ponownie i ponownie i nagle.... koniec Świąt :))
Ale za to spędzonych w miłej pogodnej rodzinnej atmosferze!
Polecam z czystym sumieniem!! Mada
2
Krzysztof Kwolek [ dodano: 28.11.2011 ]
Nie dziwią mnie bardzo pozytywne opinie o grze. Jest ona ogromnie rozbudowana. Mnogość opcji w połączeniu z bardzo solidnym wykonaniem elementów wpływa na pozytywne oceny. Dosyć wysoka cena nie jest przesadzona jeśli weźmiemy pod uwagę powyższe elementy, jak i mnogość elementów w grze, takie jak np. figurki zwierząt.
Gra jaką każdy miłośnik gier powinien mieć w swoim zbiorze.
1
Marta Górecka [ dodano: 09.11.2011 ]
Bardzo wysokie noty na BGG zachęciły mnie w końcu do kupienia Agrykoli... podchodziłam do niej z pewną obawą, bo niemal równie dobrze oceniani Osadnicy z Katanu zawsze mnie nudzili. Okazało się na szczęście, że z Agrykolą nudzić się nie da. Wbrew niektórym opiniom, gra jest bardzo interakcyjna. Blokowanie kluczowych akcji, trzymanie znacznika pierwszego gracza i rzucanie się na zebraną większą stertkę zasobów są równie ważne jak planowanie rozwoju własnego podwórka.
To jedna z gier, w które najlepiej gra się osobom lubiącym szybko podejmować decyzję i zmieniać strategię pod wpływem zmiany sytuacji. Przy grze w więcej niż 1 osobę absolutnie nie przypomina grupowego pasjansa!
(a z kolei wariant jednoosobowy jest przyjemnym odstresowywaczem po całym dniu pracy)
Polecam!
1
Michał [ dodano: 06.11.2011 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Świetna gra. Wymaga dużo myślenia. Nie nadaje się jako tło do rozmów z innymi, albo do oglądania telewizji. Mózg cały czas pracuje i myśli nad następnymi ruchami. Jeśli ktoś szuka gry wymagającej skupienia, to ta gra jest świetnym wyborem, a pozycja w rankingu BGG tylko potwierdza grywalność tej produkcji.
Jedynym mankamentem jest instrukcja, która jest napisana dosyć przeciętnie. Można mieć problemy po pierwszym jej przeczytaniu.
1
Agnieszka [ dodano: 01.09.2011 ]
Świetna, solidnie wykonana gra ;)
Plusem dla mnie ewidentnie jest brak zbytniej losowości i oczywiście to, że trzeba główkować.
Minusem w grze może być długie rozkładanie gry także podczas grania. Instrukcja do gry jest beznadziejna. Z koleżanką głowiłyśmy się nad nią z godzinę, ale jak się już opanuje zasady to gra się świetnie!
Jak dla mnie karty małych usprawnień i pomocników niepotrzebnie wydłużają grę(bo każdy musi przeczytać kilka razy w ciągu gry, co dana karta robi...) i lepiej gra się w wersję rodzinną.
Grę bardzo serdecznie polecam miłośnikom planszówek i "starym wyjadaczom" :D
1
Pastor [ dodano: 01.09.2011 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Gra świetna. Masa strategii, wiele dróg do zwycięstwa. Karty nie determinują zwycięzcy jak mnie straszono przed zakupem, a nawet jak komuś się nie podoba ręka, może dociągnąć nowe ;) Ogólnie gra bardzo przyjemna, ale... Nie należąca do najprostrzych (zbyt mało akcji).
1
Adam Kuśmirek [ dodano: 13.08.2011 ]
Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt
Całkiem niezła gra ekonomiczna, choć moim zdaniem nie aż tak genialna, jak wskazują na to rankingi :) Jej plusem jest z pewnością brak losowości, ładne wydanie, jakość elementów i ilość możliwości. Minusem jest z kolei bardzo długi czas jej rozkładania oraz niezbyt przystępnie napisana instrukcja.

Z pewnością warto w Agricolę zagrać. To dobra gra, nadająca się do rozłożenia zarówno w gronie rodzinnym, jak i damsko-męskim towarzystwie.
2
Gabriela Marciniak [ dodano: 25.07.2011 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Gra polecona mi przez pracowników Rebela, za co serdecznie dziękuję. Kilka deszczowych dni nad jeziorem rodzinnie spędziliśmy zagłębiając się w ekonomiczne tajniki gry. Bardzo mi się podoba sposób gry (jest dużo emocji jak ktoś sprzątnie sprzed nosa potrzebny towar), jej wykonanie (figurki zwierzątek są cudne). Cena jest dość wysoka, ale ani grosza nie żałuję. Polecam serdecznie!
2
Łukasz [ dodano: 15.06.2011 ]
Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt
Polecam dla osób chcących zagrać szybko i emocjonująco. Plusem jest możliwość samodzielnego grania w grę.
1
Strateg
piton [ dodano: 14.06.2011 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Gra która podoba się niemal każdemu. Doskonała ekonomia, strategia, worker placement w jednym. Można grać bez końca i strategii nigdy za wiele :) Wydanie polskiej jest jednak słabsze jakościowo od niemieckiego i szkoda, że nie ma naklejek.
2
Jakub Jaszkin [ dodano: 09.06.2011 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Jedna z najlepszych gier ekonomicznych w jakie przyszło mi zagrać. Wymaga rozsądnej strategii a dołączone do zestawu talie Interaktywna i Zaawansowana przedłużają żywotność gry wielokrotnie. Ogólnie gra się świetnie, niezależnie od ilości graczy, bowiem gra jest zbalansowana pod tym kątem.
1
Marcin Przybylski [ dodano: 03.06.2011 ]
Znakomita gra strategiczna! Z pewnością nie-imprezowa, ponieważ praktycznie non stop trzeba główkować co robić. Trening dla mózgu gwarantowany.
Póki co praktycznie nie widzę wad:
- wysokie replayability,
- mnogość dróg do zwycięstwa,
- dzięki setkom kart wiele "trybów" do rozegrania,
- świetnie się skaluje (ale im więcej graczy tym ciekawiej),
- możliwość gry w kampanię w jedną osobę,
- solidne wykonanie,
- istnieją dodatki jak podstawka się znudzi,
- podoba się żonie.
Generalnie jeśli nie masz awersji do wiejskich klimatów, to można brać w zasadzie w ciemno.
2
Szymon Wincek [ dodano: 27.05.2011 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Gra w którą można grać bez końca. Każda rozgrywka jest inna, dzięki losowej kolejności kart akcji na planszy, jak się znudzi wariant familijny mamy karty "małych usprawnień" oraz "pomocników". Pozycja obowiązkowa dla każdego!
1
Rafał Serafin [ dodano: 21.05.2011 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Zrozumiałem fenomen tej gry dopiero gdy sam w nią zagrałem. Wciąga niesamowicie. Jest dużo myślenia i kombinowania nad każdą akcją. A ustawianie drewnianych zwierzątek jest bardzo przyjemne. Gram w Agricole przy każdej okazji i ciągle mi mało. Jedna z najlepszych gier jakie posiadam.
1
Ela [ dodano: 26.04.2011 ]
Powiem szczerze, że mnie Agricola jakoś nie może zachwycic. Wolę ine gry, z trudniejszych tego typu - Egizie, z łatwiejszych mam swoje preferencje. Agricola ma mało przystępną instrukcję a rozłożenie jej zajmuje takie wieki, że odechciewa się gry. Poza tym żeby naprawdęfajnie się grało trzeba sporo wiedzieć i o planszówkach w ogóle i o Agricoli, znaćkarty, etc. A to nie jest takie łatwe.
1
Paweł C [ dodano: 05.04.2011 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Bardzo dobra gra i nie bez powodu zajmuje wysokie miejsce w rankingu BGG.
Rozgrywka dosyć długa (3 godziny przeplatane rozmowami) i i wymagająca uwagi - nie można się wyłączyć i przespać żadnej tury.
Przy pierwszym kontakcie wydaje się dosyć skomplikowana przez mnogość akcji możliwych do wykonania i wszystkich mechanizmów jednak później gra się sprawnie i płynnie.
Wielka ilość kart usprawnień i pomocników zapewnia ogromną regrywalność. Kilkanaście rozgrywek i jeszcze chyba nie dostałem więcej niż dwóch tych samych kart.
Często wraca na stół w naszym gronie.

REBEL jak zawsze bezkonkurencyjny.
2
Wielki Brat
Marcin Nowicki [ dodano: 09.03.2011 ]
Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt
Pomimo dosyc skomplikowanych regul - SWIETNA gra ekonomiczno-strategiczna. Goraco polecam zapalencom i hardcore'wym graczom.

Agricola (juz sama gra, a co dopiero w krecacymi mozg dodatkami!!!) dostarczy zabawy na dlugie godziny :)
1
Grzegorz Matusik [ dodano: 06.03.2011 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Gra jest rewelacyjna polecam ją wszystkim którzy lubią złożone gry ekonomiczne. Praktycznie nie ma prawa się znudzić (przynajmniej wydaje mi się tak po rozegraniu ok. 40 gier) co jest spowodowane niesamowitą ilością możliwych posunięć w każdej rundzie.
Jedyne mankamenty jakie mógłbym wytknąć to mało zrozumiała instrukcja (miałem trochę trudności ze zrozumieniem zasad gry bazując wyłącznie na załączonej instrukcji). Drugi już mniej poważny mianowicie nie nadaje się do granie przy piwku (przynajmniej wg. mnie) ponieważ trzeba cały czas być skupionym i myśleć nad kolejnymi posunięciami.
Polecam wszystkim fanom ostrego główkowania.
1
Czochrun [ dodano: 22.02.2011 ]
Zakupiłem grę z pewną obawą, że przypominać ona będzie zwykłą "zabawę" w farmę, którą możemy spotkać na różnych portalach społecznościowych. Jakże się myliłem!
Przebrnięcie przez zasady zajęło mi kilka godzin, a niuanse wychodziły dopiero w kolejnych grach. Jednak to jest jedyny minus tej gry, poza tym mamy same plusy, które można by wymieniać dość długo, a o których mówią poprzednie komentarze. W pełni się z nimi zgadzam.
Zakup jest wart każdej złotówki!
A najlepsze jest to, że możesz wymiatać w dwie-trzy osoby, a przy czterech jesteś po prostu cieniasem :)
Człowiek głowi się potem kilka godzin, gdzie zrobił błąd i chce go naprawić jak najszybciej... rozgrywając kolejną partię!
1
Patrycja Huras [ dodano: 10.02.2011 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Czekałam na jej zakup troszkę czasu i oczywiście nie żałuje:) Gra jest świetna, ma wiele możliwości, choć wiadomo pierwszych kilkanaście rozgrywek było najbardziej ekscytujących. Później troszkę napięcie opadło, szczególnie grając ciągle w tym samym gronie, zaś mając możliwość grania w różnym towarzystwie gra zachwyca jak na początku. Instrukcja nie jest najlepsza, ale jeśli mamy możliwość by ktoś wcześniej choć pokrótce wyjaśnił zasady, wtedy nie robi najmniejszych problemów. Osobiście dodałabym jeszcze z jeden etap, bo wydaje mi się ciut za krótka
1
Wojciech Kubiak [ dodano: 31.01.2011 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Po pierwszej rozgrywce byc moze ocena nieco na wyrost ponieważ emocje jeszcze nie opadly, ale tym bardziej swiadczy o tym ze po 2 godzinach czytania obszernej instrukcji gra sprawila tyle radosci.
1
Wioleta Cichoń [ dodano: 24.01.2011 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Bardzo ciekawa gra, chociaż na początku trochę trudno przebrnąć przez zasady (moim zdaniem są troszkę niejasne).Poza tym nie żałuję zakupu, bo gra gwarantuje, że każda jej rozgrywka będzie zawsze inna i nie sposób skorzystać ze wszystkich możliwości gry podczas jednej partii. No i fajna przy niej zabawa, a i główkowania nie brakuje:) Jeśli chodzi o sklep to oceniam go również bardzo dobrze - szybka i sprawna wysyłka. Żadnych problemów. Polecam!
1
Łowca
Ewa K. [ dodano: 20.01.2011 ]
Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt
Początkowo gra mnie zachwyciła swoją różnorodnością. Jest kilka aspektów, o które trzeba zadbać, jak hodowla zwierząt, uprawa zboża i warzyw, czy wreszcie rodzina i jej wyżywienie. I choć początkowo wydawało się to dość skomplikowane, to teraz jest już schematyczne. Zwycięstwa już tak nie cieszą jak początkowo. Wiadomo, jest losowość w tym co mamy na ręce. Ale ostatnio udało mi się wygrać, wykorzystując raptem jedną kartę z ręki, i to tylko dlatego, że korzystałam z pola które miało "oraz/lub małe usprawnienie", w innym przypadku pewnie bym w ogóle tej karty nie zagrała.
1
Kamil Chroboczek [ dodano: 07.01.2011 ]
Świetna gra . można wygrać na różne sposoby . Jedyne co mi się w tej grze nie podoba to fakt że gracze losowo dostają karty na początku gry. Zawsze będzie tak że ktoś dostanie lepsze a ktoś gorsze.

pozdrawiam serdecznie
1
Miejscowy
Seweryn [ dodano: 07.01.2011 ]
Jedna z lepszych gier w jakie grałem. Mnogość strategii naprawdę zadziwia, karty pomocników i sprawnień sprawiają, że za każdym razem istnieje inna droga do zwycięstwa. W dodatku sytuacja jest bardzo dynamiczna i obraną strategię trzeba ciągle modyfikować. Każdy ruch jest ważny, a różnice punktowe na końcu są zazwyczaj niewielkie. Jedyna wada i czego nie lubię - nie tylko w tej ale i wielu innych planszówkach - punkty podlicza się dopiero na końcu, co ogranicza znacznie rywalizację i emocje występujące w trakcie samej rozgrywki.
1
Mateusz Stróżyk [ dodano: 03.01.2011 ]
Dostalismy Agricole jako prezent gwiazdkowy i mamy za soba jakies 3 partie w dwie osoby i ok. 10 partii w 4 osoby - jest swietnie!

Gra bardzo wciaga, male roznice punktowe na koncu rozgrywki zachecaja do rozegrania kolejnej parii. Mala losowosc i wiele mozliwych drog do zwycistwa (czesto dochodzilismy do wniosku, ze jedyna sluszna strategia jest zrobienie tego tego i tego, a nastepna partia przewracala nasz swiatopoglad do gory nogami :))

Na gre potrzeba bardzo duzo miejsca, a rozkladanie calosci zajmuje sporo czasu (jednak juz przygotowalismy sobie pudelko na czesc elementow, co powinno znacznie skrocic czas przygotowania do gry).

Zasady na poczatek wygladaja na skomplikowane, lecz sa bardzo intuicyjne dzieki czemu po rozegraniu 1-2 partii zdecydowana wiekszosc zasad jest oczywista.

+ wciaga
+ mala losowosc
+ male roznice punktowe na koniec
+/- duzo glowkowania (raczej nie ma czasu na dyskusje o czymkolwiek innym, bo kazdy kombinuje ile wlezie)
- dlugi czas rozkladania
- potrzeba duzo miejsca na gre
1
Marta [ dodano: 25.12.2010 ]
Świetna gra, jedna z lepszych jakie znam. Wymaga skupienia i zaangażowania, czyli to co lubię ;) Na początku bylo mi bardzo ciężko wygrać z moim chłopakiem, ale wystarczy kilka partii zeby opracować sobie porządną strategię ;>
1
Paweł Stefaniak [ dodano: 22.12.2010 ]
Jak dla mnie jedna z lepszych gier w które grałem. Nie wiem czy ma na to wpływ fakt że odpowiada mi "wiejski klimat" czy fakt że ta gra na prawdę się nie nudzi. Dróg do zwycięstwa jest wiele (aczkolwiek reguły i punktacja wymagają pewnych schematów). Duża interakcja z innymi graczami. W wersji pełnej dochodzi trochę losowości co dla mnie jest minusem, ale jednocześnie robi się ciekawiej ponieważ dodatkowe karty pozwalają na naginanie reguł.
Zagrałem już 20-30 partii i ciągle nie mam dosyć
1
Rafał Gardocki [ dodano: 14.12.2010 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Bardzo przyjemna gierka zarówno rodzinna jak i dla grona znajomych poszukujących rozrywki na długie zimowe (i nie tylko) wieczory. Dla graczy początkujących - takich jak ja - instrukcja wydać się może nieco enigmatyczna, ale od czego niezawodny youtube. Po jednej partii już wiadomo o co chodzi... a później to i instrukcja staje się prosta:) Polecam
1
Slawek [ dodano: 05.12.2010 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Jedna z najlepszych gier w jakie grałem. Rozgrywka równie pasjonujaca w 2 jak i 5 graczy, bardzo angażujaca. Różnorodność kart i elementów sprawia, że żadna rozgrywka nie jest podobna do innej. To trochę takie szachy planszówkowe – bardzo dużo strategii i cały czas ma się wrażenie, że próbuje się zapanować nad bardzo dynamiczna sytuacja braku wszystkich zasobow.
Wszystko po prostu genialne – i oczywiście jak zawsze wielkie podziękowania dla Rebela za super szybka wysylke!
1
Slawek [ dodano: 05.12.2010 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Jedna z najlepszych gier w jakie grałem. Rozgrywka równie pasjonujslawomirpiechaczyk
1
Michał Mirosław Garnowski [ dodano: 04.12.2010 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Chyba nie muszę nic dodawać.

Ostatecznie sprawdziłem na własnej skórze i potwierdzam wszystkie pochwały i pozytywne recenzje na temat Agricoli, które usłyszałem lub przeczytałem.
Różnorodne rozgrywki, świetna grywalność nawet na 1-2 graczy, duża interakcja pomiędzy graczami, nie wykluczając szkodzenia sobie i (nawet nie tylko drobnych) złośliwości.
Jest to jedna z tych gier, w które gra się nie tylko ze względu na klimat, fabułę (która bardzo szybko udziela sie graczom, przez co niektórzy zaczynają meczeć, muczeć lub chrumchać wraz z posiadanym inwentarzem), ale także wciągająca niezwykle dokładnie przemyślaną mechaniką, która pozwala na diametralnie różną taktykę i każe naprawdę mocno wytężać mózgownicę. Pod tym względem ani trochę nie ustępuje grom, które tylko na tym bazują, takim jak abalone i pokusiłbym się wręcz do porównań z takimi klasykami jak szachy czy scrabble.
no i zdecydowanie warta ceny.
Obecnie jest to najciekawsza gra planszowa w moim zbiorze.
1
Michał Szarek [ dodano: 01.12.2010 ]
Gra jest super. Im więcej osób tym lepiej. Świetnie nadaje się na wieczory ze znajomymi
1
Maja [ dodano: 25.11.2010 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Gra jest wspaniale wydana, z pięknymi ilustracjami, na których nie zabrakło humoru (zobacz na przykład, co leży na stole w pokojach kamiennego domu...).

Tematyka trafia zarówno do młodszych, jak i starszych graczy. Łatwo przenieść swoją wyobraźnię do tak bajecznie zaprojektowanego świata. Nie znajdziesz tu przemocy, a nawet nie za bardzo czasu, aby współgraczom czynić złośliwości. No i łatwo się tu przekonać, że dzieci to błogosławieństwo dla rodziny ;-)

Nawet wegetarianie łatwo odnajdują się w tej rzeczywistości - żywiąc się produktami roślinnymi i rozmnażając swoje kolejne krówki. Przyjemność z budowania własnego obejścia jest przednia i rzeczywiście, nawet w przypadku przegranej, zostaje nam frajda tworzenia w pocie czoła/pogoni za drewnem.

Ta gra naprawdę przyciąga nowych graczy. Nie jesteśmy zrzeszeni w klubie, a i tak w ciągu roku 21 naszych znajomych złapało bakcyla Agricoli i przychodzą pełni entuzjazmu na kolejne rozgrywki (wiek 20-42).

Polecam rozgrywki solo. Przynoszą naprawdę wiele satysfakcji, trwają krócej i pozwalają odkryć nowe, interesujące strategie, kombinacje kart. Solo daje poczucie pełnej kontroli i skłania do podejmowania idealnych decyzji (trochę jak w szachach).

Przy wprowadzaniu nowych graczy do Agricoli, tym zaprawionym w boju polecam pójście najtrudniejszą ścieżką. Nowi ucieszą się zwycięstwem, a Ty sprawdzisz własne umiejętności życia na krawędzi, rozwijając przy tym najbardziej wysublimowaną taktykę...

Zachęcam też do tworzenia np. z modeliny własnych ludzików, owieczek, warzyw, itp.

Rebel 5+
3
Mateusz [ dodano: 02.11.2010 ]
W skrócie wygląda to tak: na początku ciężko ogarnąć zasady i wytłumaczyć je reszcie graczy - jest zbyt wiele kruczków i niuansów. Dopiero kiedy już wszyscy załapią o co chodzi (a do tego trzeba rozegrać nie jedną, a przynajmniej TRZY partie, żeby w następnych rozgrywkach nie być tylko statystą), gra staje się przyjemna.
Niestety, na dłuższą metę jest monotonna, po prostu zaczyna nudzić, POMIMO tego, że jest w niej tyle możliwości, strategii, itp. Ponadto strasznie denerwujące jest to, że przeciwnik jednym ruchem może zniszczyć nasze plany i nijak nie da się tej straty ,,wyrównać''. Ponadto im bliżej końca, tym bardziej gra nabiera tempa. Poczytałbym to jako zaletę, jednakże w tym przypadku wygląda to tak, że gdy gra zaczyna nam sprawiać przyjemność... nagle się kończy.

Nie spodobała się znajomym, po prostu denerwuje.

Z pewnością nie zasługuje na 2 miejsce w BGG, taka jest moja subiektywna opinia :(
1
Krzysztof Miśko [ dodano: 20.09.2010 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Gra jest wprost doskonała. Idealna dla jednago gracza jak i większego grona. Elementy wykonane są poprostu świetnie. Polecam każdemu!

Rebel zwyczajowo na 5
1
Jakub MAtuszewski [ dodano: 20.07.2010 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Gra jest rewelacyjna pod każdym względem, Jedna z najlepszych planszówek w jakie miałem okazję grać. Karty pomocników i małych usprawnień sprawiają, że każda rozgrywka jest inna i za każdym razem trzeba wymyslać nową strategię. Mechanika jest idealnie zbalansowana. Do tego gra świetnie sprawdza się zarówno dla 3,2 jak i 1 gracza!
A dodatkowo - gra jest ślicznie wydana, i nawet jak się przegra można cieszyć się swoim ślicznym gospodarstwem ;-)
1
Michał [ dodano: 19.07.2010 ]
Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt
Świetna gra. Mam ją już 1,5 roku i wciąż nie odkryłem jeszcze wszystkich jej możliwości. Pokaźna liczba kart pomocników i usprawnień sprawia, że każda rozgrywka jest inna i za każdym razem mogą nas zaskoczyć karty, którymi jeszcze nigdy nie graliśmy. Wariant familijny też jest bardzo przyjemny, w sam raz na rozgrywki w gronie rodziny, która z planszówkami ma na codzień niewiele wspólnego. Polecam dodatek Torfowisko, który świetnie wzbogaca grę i sprawia, że gracze mają jeszcze więcej ruchów i pola do popisu.
1
Paweł Murawski [ dodano: 12.07.2010 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Gra jest swietna, jest to jedna z lepszych planszowek w jakie gralem. Zasady sa w miare proste, mozna je bez problemu opanowac juz po pierwszej rozgrywce, za to liczba mozliwych taktyk jest ogromna. Przez cala gre trzeba umiejetnie wybierac akcje do wykonania, gdyz zawsze brakuje czasu aby wykonac je wszystkie. Z jednej strony trzeba miec jakas dlugofalowa taktyke, ale trzeba takze dostosowywac sie do aktualnej sytuacji na planszy, gdy inny gracz akurat zabierze akcje ktora byla nam wlasnie potrzebna.

Wiele osob narzeka na element losowy - tak naprawde wystepuje on tylko podczas doboru kart. Moim zdaniem jest on raczej zaleta niz wada, gdyz majac za kazdym razem inny zestaw kart zmuszeni jestesmy grac inna taktyka. Co prawda karty sa niezbyt dobrze zbalansowane, ale mozna czesciowo zniwelowac te wade poprzez wprowadzenie reguly opcjonalnej, pozwalajace wylosowac nowa karte po oddaniu dowolnych trzech kart z reki.
2
Piotr [ dodano: 02.07.2010 ]
Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt
Wydawało nam się po przeczytaniu pełnych zachwytów recenzji, że będzie to rewelacja, ale niezupełnie tak jest. Wprawdzie gra jest bardzo dobrze wykonana i zapewne intencje były świetne, ale po pierwsze dość szybko się okazuje, co jest podstawą wygranej, a poza tym za dużo jest wszelkich dodatkowych kart, w których gąszczu można się zagubić.
2
Rafał Skiba [ dodano: 24.06.2010 ]
Naprawdę wspaniała gra. Polecam każdemu. Nie nudzi się w ogóle. No chyba, że ktoś będzie grał codziennie.

Naprawdę POLECAM
1
Tomasz Antczak [ dodano: 23.06.2010 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Gra jest fantastyczna. Zawsze brakuje czasu na rozbudowanie gospodarstwa co sprawia, że trzeba ciągle kombinować. Ogromna ilość kart, z których każdy dostaje 14, powoduje, że trzeba za każdym razem dostosować taktykę do otrzymanych ulepszeń i pomocników. Dużo świetnej zabawy. Naprawdę warto ją kupić.
1
Roman Mietlicki [ dodano: 09.06.2010 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Gra nie bez powodu jest bardzo wysoko w rankingu BGG. Jest po prostu bardzo dobra.
Za 180 zł dostajemy bardzo dobrze wydany produkt (ciężki, dobrze dopasowane pudełko - po złożeniu gry praktycznie nie ma miejsca na nic innego i dzięki temu nic nie lata w środku, a jako bonus 15 woreczków strunowych do uporządkowania pionków).
Sama gra? Zajmuje dużo miejsca, zajmuje dość dużo czasu i potrafi wciągnąć. Z prostych zasad wyciśnięto całkiem sporo. Jest to gra dość skomplikowana (pewnie - można grać radośnie i rzucać sobie kartami jak zasoby przyjdą, ale po co).
Mój jedyny zarzut do zasad, to fakt że zbyt dużo zależy od ilości członków rodziny i, niestety, fakt, że złe karty na starcie mogą z góry skazać gracza na porażkę. Jest tu też mało interakcji bezpośredniej interakcji na poziomie gry i trochę brakuje handlu. Ale nie wiem czy to akurat minusy.
Niech ostatecznym argumentem będzie to, że w moim towarzystwie Agricola zepchnęła w cień Osadników z Catanu.
Polecam.
2
Marek [ dodano: 08.06.2010 ]
Gram od ponad roku i ze smutkiem stwierdzam, że coraz rzadziej gości na stole. powód jest prozaiczny - za często wygrywam... Małżonka nie ma już ochoty siadać do rozgrywki, kumplom od grania bliższe są inne gry. I tak leży lekko zapomniana na półce...
Sama Agricola świetnie wykonana, bardzo przyjemnie się gra, choć jest to gra ze sporym czynnikiem losowym, bo niektóre karty potrafią dać takiego kopa, że przeciwnik choćby stawał na rzęsach nie da rady wygrać. Co istotne - gra się równie dobrze w 2, jak i w 5 osób. Nie ukrywam, że i w pojedynkę sprawia frajdę.
Ja mogę polecić, choć wielu jest nastawionych do tego tytułu sceptycznie. Cytując jednego z moich kolegów: "powiększać rodzinę to ja wolę w łóżku, marchewkę zbierać w ogródku, a jak mam grać, to daj mi coś niecodziennego". Cóż...
1
Jakub MAtuszewski [ dodano: 01.06.2010 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Gra jest rewelacyjna. Ślicznie wykonana - owieczki, dziki i krowy pasące się w drewnianych zagrodach i pola obsiane zborzem i pomidorami sprawiają ,że można grać dla samej przyjemności budowania własnego gospodarstwa ;-)
Ale to co stanowi o nikalności Agricoli, to perfekcyjnie przemyslany mechanizm rozgrywki. Specjalne karty pomocników i ulepszeń sprawiają ,że każda rozgrywka wygląda inaczej, nie ma tu jedynej słusznej drogi i każda rozgrywka wygląda inaczej.
Reguły są opisane bardzo krótko i przystępnie. Polecam przed pierwszą rozgrywką oberzenie filmu wprowadzającego w zasady - bardzo pomaga:
(w youtube wpisujemy Agricola i klikamy pierwszy link)
1
Dixi [ dodano: 12.05.2010 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
rewelacja!!
Ta gra za każdym razem jest inna i się nie nudzi, w dodatku mnóstwo elementów co bardzoooo lubię :) a poza tym to często wygrywam :)
1
Michal Kowalczuk [ dodano: 11.05.2010 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Jak dla mnie gra jest super!

Nie jest to moze produkt dla poczatkujacych graczy planszowych, ale dla osob, ktore maja juz za soba gry typu Throught the Ages, bedzie to bardz lakomy kasek.

Plusy (+):
- bardzo ladnie wydane, elementy drewniane, plansza i karty sztywne

- swietna mechanika rozgrywki - elemnt losowsci na poczatku powoduje ze zadna rozgrywka sie nie powtarza

- klimat- tak, to jest rowniez wazne - zobaczycie jaka frajde bedzieci mieli z wychodowanej swinki lub dzika!

- stosunkowo wysoki stopie skomplikowania - tak, dla mnie to wazne zeby gra nie byla z prosta, aby dawala mozliwosc zwyciestwa na wiele sposobow, aby nie dalo se jej wygrac przez jeden, utarty sposob

- niepewnosc do konca kto wygra - nie jest wiec tak ze po polowie, trzech-czwartych rozgrywki osoby traca zainteresowanie bo wiadomo juz kto wygra

- gra bez konfliktow - tak, scigamy sie budujac wlasne gospodarstwa, ale ich sobie nie niszczymy. W tej grze zbyt duza agresja zdecydowanei nie bylaby atutem.

Minusy (-):

- moze byc zby skopmplikowana dla osob poczatkujacych
2
Karolina Gorzkowska [ dodano: 26.04.2010 ]
Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt
Długo wyczekiwana przez nas gra w wersji polskiej - dotarła :)
1. instrukcja to jeden wielki kosmos, dopiero you tube pomógł ruszyć :) za to wielki minus :/
2. gra sama w sobie jest bardzo ciekawa, strategie to trzeba mieć w małym palcu :)
Naprawde serdecznie polecam :) Jednocześnie polecam wcześniej obejrzeć filmy na you tube, gdyż sama instrukcja nie powie wam jak zacząć grę :P
1
Miłośnik
Gosia Bujak [ dodano: 21.04.2010 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Gra świetna. Na początku z przyjaciółką jak chciałyśmy zagrać to lekki szok. =D Trochę instrukcja poplątana i moim skromnym zdaniem mogłaby być krótsza. Trochę za dużo nie potrzebie się rozpisali. Ogólnie po paru rundach szło już lepiej ( przyznam, że na początku grałyśmy 2h chociaż jest przewidziany czas mniej niz 1h =D - wersja rodzinna). No ale było śmiesznie =D Polecam!!!
1
Maciej [ dodano: 21.04.2010 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Z pewną taką dozą nieśmiałości podchodziłem do Agricoli. Trochę obawiąjąc się, że jest za bardzo pasjansowata. Ale pierwsze partie rozwiały wątpliwości - to świetna gra, w miarę szybka, zasady szybko się same układają w głowie do tego klimat gospodarstwa jest również zaletą.
1
Dorota [ dodano: 16.04.2010 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Super gra. Polecam. W zależności od liczby graczy zmienia się poziom trudności. Gra wymaga myślenia i zmieniania taktyki w czasie jej trwania. Super na wieczorki z ze znajomymi lub rodzinką.
1
Piotr Nowakowski [ dodano: 18.03.2010 ]
Gra nie spelnila moich oczekiwan. Tyle ze jak na produkt nr 1 na BGG - poprzeczke ustawilem jej wysoko.
Jak dla mnie - za bardzo przypomina Puerto Rico.
1
Arconn [ dodano: 24.02.2010 ]
Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt
Grę polecam gorąco. Posiada proste zasady i naprawdę oryginalny klimat. Najlepszych wrażeń dostarczają rozgrywki na 4-5 osób. Mnogość dostepnych w grze kart pomocników oraz usprawnień gospodarczych sprawia że każda rozgrywka przebiega w inny sposób.

Mam za sobą już kilkanaście rozgrywek i muszę przyznać że gra nadal mnie nie nudzi, co sprawia że chętnie do niej wracam.
1
Anna Gawryjołek [ dodano: 15.02.2010 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Gra wymagająca, ma dość skomplikowane zasady - ale tylko na początku. Duża ilość kart zapewnia niepowtarzalność rozgrywek. Gra wymaga umiejętności planowania. Wykonanie solidne. Polecam!
1
Miłośnik
Gosia Bujak [ dodano: 29.01.2010 ]
Jeju! Nigdzie nie ma tej gry. Mam nadzieję ze szybko ja dostane :)
1
kuba [ dodano: 27.01.2010 ]
Oceniam produkt na: 2 - raczej słaby
Ja nie rozumiem zachwytow na ta gra. Zasady gry sa dosc skomplikowane. Mala interakcja miedzy graczami. Skomplikowane wyliczenia kto wygral itp
Moze rozbudowane gry planszowe tak po prostu maja (nie jestem znawca ani koneserem), ale mi osobiscie to nie pasuje.
Ludziem ktorzy graja 'od swieta' tak jak ja mysle ze ta gra nie podpasuje. Fanatykom gier planszowych pewnie tak:)
1
Mateusz Dobrowolski [ dodano: 11.01.2010 ]
Niesamowite że gra o tematyce prowadzenia gospodarstwa rolnego może być tak pasjonująca i wymagająca. Wyśmienita pozycja. Dzięki ogromnej ilości kart każda partia jest inna. Jednak ludzie nie obeznani z grami planszowymi mogą być na początku przytłoczeni ilością zasad i tym jak wszystko jest to od siebie zależne. Polecam.
1
Marti [ dodano: 02.01.2010 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Świetna gra, szybka i urozmaicona. Wykonanie piękne. W mojej kolekcji gier ona zajmuje pierwsze miejsce.
1
Michał Bojanowski [ dodano: 28.12.2009 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Wielka i na pewno nieśmiertelna. Tyle roboty, mało czasu, nigdy nie daję rady zdążyć ze wszystkim. Grzesio z tego powodu zawsze przed graniem dostaje ataku paniki - NIE ZDĄŻĘ!!! Zbalansowana rozgrywka, do końca trzyma w napięciu i mobilizuje do walki (a raczej rozwoju gospodarstwa). Nie nudzi sie mimo wielu rozegranych partii (i napoczętej jedynie podstawowej talii kart). Kupować w ciemno!
1
Weteran
Radoslaw Poprawski [ dodano: 25.12.2009 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
GRa jestgenialnie genialna nic tylko grac
polecam
najciekawsza funkcja to "powieksz rodzine" ciekawie jest gdy sie gra z jakas para lubz malkzenstwem hehe
pozatym trzeba naprawde sie nagowkowac i nakombinowac
2
Natalia Kuś [ dodano: 27.11.2009 ]
Świetna gra! W Agricole gramy u znajomych, prawie na kazdym spotkanku. Gdy pozna sie reguly (ktore na poczatku przerazaja-warto obejrzec fillmik co i jak), to gra sie naprawde przyjemnie. Dużo możliwości, kart Pomocnikow i Usprawnień tez duuuużo, od ponad pol roku nie zdolalismy wszystkich "przegrac".
1
Kuba S. [ dodano: 24.11.2009 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Zdecydowanie nasza ulubiona gra - jest z nią jak z szalejącą obecnie grypą - my się zaraziliśmy od znajomych i zarażamy innych dalej. Wciągająca, wymagająca myślenia, trochę losowości z kartami, ale da się to przeboleć. Nie rozumiem opinii o braku interakcji między graczami - jak się dobrze człowiek przyjrzy co robią inni, to można swoimi ruchami bardzo popsuć przeciwnikom krwi... a ich strata jest naszym zyskiem. Nie zdobędzie nam to popularności, ale zwycięstwo na pewno. Zabawa wyśmienita

Rebel 6+ jak zwykle.
1
Zbigniew Gołaszewski [ dodano: 10.11.2009 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Gra - cudo. Stopień złożoności pozornie nie jest wysoki, ale precyzja i dopracowanie mechaniki wzbudza podejrzenia, że człowiek by czegoś takiego nie wymyślił ;) Można przyczepić się do tego, że kolejne rozgrywki są dość podobne (element losowości jest nadzwyczaj niewielki), ale i tak nie da się ukryć, że gra jest nadzwyczaj soczysta. Do tego dochodzi znakomite wykonanie... Kupować za każdą cenę!
1
Marcin Ciosmak [ dodano: 06.11.2009 ]
Świetna gra ekonomiczna. Podczas rozgrywki wymaga starannego planowania, daje wiele możliwych dróg do zwycięstwa, nieźle się skaluje, a dzięki kartom pomocników i usprawnień nie jest zbytnio powtarzalna.
Ponadto gra jest dobrze wydana, zaś wypełnione po brzegi pudełko sprawia, że widzimy na co wydaliśmy pieniądze :-) Jedyne zastrzeżenia można mieć do:
- braku bezpośredniej interakcji: możliwe jest jedynie przeszkadzanie poprzez zabieranie akcji lub ograniczona interakcja dzięki niektórym kartom pomocników/usprawnień,
- instrukcji: mogłaby być lepsza.

Pierwsze zastrzeżenie i bolączka gry ma uzasadnienie w jej mechanice. Drugie zastrzeżenie jest w istocie dość błahe. Dlatego nie wpływają one w żaden sposób na moją ocenę.

Reasumując - polecam. Dla mnie Agricola jest w ścisłej czołówce ulubionych gier planszowych. Jej miejsce na BGG uważam za w pełni zasłużone.
1
Grzegorz Wróblewski [ dodano: 05.10.2009 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Rewelacja!
Wariant podstawowy jest nudny, ale rozszerzony niesamowity. Mnóstwo kombinacji, ogrom radości. Można się przyczepić że gra kończy się turę za szybko, ale z drugiej strony jest to mobilizacja do następnej gry w której można poprawić co nieco z poprzedniej rozgrywki :)
Jeżeli masz wystarczająco dużo miejsca oraz rodzeństwo/znajomych którzy się nie przestraszą zasad i kilkuset kart to będziesz na pewno zadowolony, a i może czasem zagrasz w pojedynkę żeby doszkolić niektóre strategie.
1
Krzysztof Wojciechowski [ dodano: 16.09.2009 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
wymaga trochę czasu i pod kątem nauczenia się i pod kątem samej rozgrywki, ale zabawa jest świetna :-)
1
Łukasz Biernat [ dodano: 16.08.2009 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Dobra gra! Wysoka ocena się jak najbardziej należy. Dobrze się skaluje, stawia przed nami dużo trudnych wyborów, wymaga koncentracji i planowania, można się wczuć w takie rolnicze klimaty i obmyślać strategie np. 'na maselnicę' czy też 'na stolarnię'. Polecam polską wersję, po angielsu te wszystkie rolnicze terminy są mało zrozumiałe.
1
Paweł Kowallek [ dodano: 13.08.2009 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Dobra gra. W którą gramy ostatnio codziennie. Jeżeli myślicie o czymś co sprawi wam przyjemność ta gra Was nie zawiedzie. P.S. Nie skapitulujcie na instrukcji zajęło nam prawie miesiąc by do niej zasiąść a teraz żałujemy że nie zrobiliśmy tego wcześniej.
1
Paweł Kowallek [ dodano: 04.08.2009 ]
Do Johneyego:
Grałem może z 3 razy w 5 osobowym zestawieniu. Teraz przymierzam się by ją zakupić argumenty Twoje mnie dobijają gdyż :
Ad. 1 Interakcja subtelna w tej grze występuje i to chyba w większym stopniu niż w Puerto czy Caylusie. ile razy słyszałem wyzwiska że zabrałem rozbudowę rodziny a ktoś chciał dodatkową akcję czy zebrałem komuś osiołki (czytaj owieczki ) z przed nosa a on nie będzie miał czym karmić rodziny (i w myśl jednego z programów które czasem oglądam) MIT OBALONY
Ad. 2 Częste przestoje w rozgrywce są domeną każdej gry w której masz mnogość decyzji czy to będzie Wysokie Napięcie czy dla odmiany Osadnicy. To zależy tylko i wyłącznie od dyscypliny osób z którymi grasz. A nie od gry. MIT OBALONY
Ad.3Każdy ma problemy z każda pierwszą grą i nie powinien się zrażać początkowymi nie powodzeniami!! Pozdrawiam i życzę wszystkim miłego grania we Wszystkie gry na jakie traficie:)
1
Dawid Łakomski [ dodano: 08.07.2009 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Od momentu pierwszej rozgrywki zakochałem się w Agricoli. Gra jest rozbudowana i daje naprawdę wiele możliwości rozwoju gospodarstwa. Dodatkowo dzięki małym usprawnieniom i pomocnikom każda rozgrywka jest inna i wymaga obmyślenia innej strategii rozwoju.
Gra naprawdę świetna! Polecam z całego serca!
1
Bart [ dodano: 18.06.2009 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
To może nie jest gra o wybitnej mechanice, czy najprzystępniejszych na świecie regułach.
Ale jest coś takiego w Agricoli, że ludzie są nią zauroczeni :)

To chyba tematyka - kurczę, no każdemu z nas bliska jest przecież akcja 'powiększ rodzinę', zatrudniając do pomocy 'córkę sołtysa'...;]
2
Mateusz Pitulski [ dodano: 13.06.2009 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Polecam
1
Mateusz Pitulski [ dodano: 13.06.2009 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Wybitna gra, po prostu. Polecam.
1
Krzysztof Kurek [ dodano: 12.06.2009 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Świetna gra, do której często będziesz wracać.

Polecam!
1
Łowca
romeck [ dodano: 10.06.2009 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Ocena powyższa to przede wszystkim ocena miodności. Mechanika rewelacyjna, dająca wiele możliwości i radości z gry, a przy tym niezbyt skomplikowana. Do tego ogrom elementów i kart to gwarancja tego, że gra się szybko nie znudzi i że za każdym razem będzie wyglądała inaczej. Grafiki są proste, ale niezwykle fajne, zabawne i przejrzyste. Zadbano o dwa warianty gry (póki co wolę wariant rodzinny :)), możliwość stopniowania skomplikowania (podział talii kart) oraz skalowalność wg ilości graczy.

Do absolutnego ideału brakuje trochę w kwestii wykonania. Plansze są nieco postrzępione (tępa piła, która cięła?), karty są cienkie i giętkie, a niektóre żetony niestarannie wycięte. Szkoda też, że wydawca nie pokusił się o np. o figurki członków rodziny (skoro mogą być zwierzaczki wyglądające jak zwierzaczki, to czemu ludzie to tylko tabletki?), albo szkoda, że poszczególne surowce nie są zróżnicowane wg kształtu (przede wszystkim materiały budowlane od zboża i warzyw różnią się tylko kolorem). Pod tym względem ideałem pozostaje Stone Age. W Agricoli zabrakło tej kropki nad i.

Jednak polecam gorąco, bo to perła wśród gier planszowych!

Dla REBELA podziękowania, bo chociaż trafił mi się egzemplarz z wgniecionym pudełkiem (nie z winy przewoźnika, taki został nieopatrznie zapakowany), to jednak jak zwykle pokazał klasę i szybko naprawił swój błąd, pilotując wszystko do samego końca. Wielkie uznanie. Pozdrawiam!
3
Zephyr [ dodano: 19.05.2009 ]
Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt
Huraganowy wzlot na pierwsze miejsce BGG świadczy bardzo dobrze o grze twórcy fasolek.

Sam tytuł z wymienioną znaną i lubianą karcianką ma niewiele wspólnego. Tym razem autor zaserwował nam dobrze wyważoną i wymagającą eurogrę.

Talia prawie 300 kart, które nie ruszają rdzenia mechaniki, ale przesuwają odpowiednio akcenty sprawia, że każda partia będzie inna.

Niestety to rozwiązanie sprawia, że każdy ma inny wachlarz możliwości, a jakoś ciężko mi uwierzyć żeby każdy zestaw z tych paruset kart był równie pomocny dla gracza. Dodatkowo punktacja jest jawno/ tajna (niby nic nie jest ukryte, ale punkty są w tylu kategoriach że ciężko trzymać rękę na pulsie) co skutkuje u mnie wrażeniem wieloosobowego pasjansa. Może i bijemy się o wspólne zasoby, ale każdy ma trochę inną grę i w sumie nie wiem czy jestem w czołówce, czy brakuje mi paru czy może parunastu pkt. do lidera, a przy bardziej wyrównanej grze kto nim w ogóle jest...

Niemniej optymalizacja własnego podwórka jest niezmiernie ciekawa, a opanowanie wszystkich mechanizmów w celu wymaksowania wyniku to wymagające i satysfakcjonujące zadanie.

[ale wolę bezpośredniość zmagań w Caylusa]
1
Bartek [ dodano: 19.05.2009 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Początkowo obawiałem się że temat rolniczy mnie nie wciągnie ale gra okazała się genialnie zaprojektowała. Przy grze z kartami każda rozgrywka jest inna, świetnie skaluje się na dwie osoby, jestem w stanie w nią grać nawet z moją 8 letnią córką - tak jest intuicyjna.
1
Paweł Warowny [ dodano: 15.05.2009 ]
Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt
Optymalizacyjna gra dająca bardzo dużo radości. Farmerski klimat nie każdemu może przypaść do gustu (syn po kilku partiach nie ma ochoty grać już ze mną i z żoną).
Na szczęście gra świetnie się skaluje i w 2 osoby gra się również bardzo przyjemnie.
To mój pierwszy zakup w Rebelu. Świetny kontakt, błyskawiczna przesyłka. Kolejny mój zakup z pewnością też będzie w tym sklepie.
1
cboot [ dodano: 12.04.2009 ]
Gra się spodobała, wbrew pozorom nawet wśród początkujących graczy. Kluczem do gry jest walka o jak najwięcej ruchów (szczególnie akcji umożliwiających wykonanie paru czynności na raz).
1
Elka Koncewicz [ dodano: 24.03.2009 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Tej gry nie trzeba reklamować. Mam pewne zastrzeżenia do polskiego wydania. Mimo to - Agricola to dobra inwestycja. Dla wytrwałych, na pewno będzie to pozycja na całe lata. Godziny dobrej zabawy i niezgłębiona strategia gry, która poprzeczkę stawia na tyle wysoko, że nigdy nie osiągnięmy maksimum...
1
Krzysztof Wojciechowski [ dodano: 18.03.2009 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Po prostu świetna! To moja pierwsza gra planszowa od dłuuuugiego czasu, ale warto było. Spędziliśmy z przyjaciółmi już kilka wieczorów oddając się czemuś zupełnie nowemu. Gra na tyle mnie wciągnęła, że na pewno nie będzie ona jedyną w kolekcji ;-)
I nie załamujcie się wielostronicową instrukcją!!! Trzeba po szybkim przekartkowaniu zacząć grać i dopiero wtedy ją czytać! Ale na pierwszą 2-osobową rozgrywkę trzeba zarezerwować 3-4 godziny!
1
Agnieszka Salamon [ dodano: 10.03.2009 ]
Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt
Dostawa szybka jak błyskawica (jak zawsze ) :)) co do gry jest naprawde ciekawa i faktycznie za każdym razem inna bo dużo zależy od czynnika losowego. Jak do tej pory grałam w nią już kilka razy ale tylko w dwójke w najbliższym czasie poszerzymy rozgrywki o dwie kolejne osoby i mam nadzieje że będzie jeszcze ciekawiej niż do tej pory :))
1
LOLO [ dodano: 07.03.2009 ]
Warto używać koszulek na karty??
1
Fingus [ dodano: 05.03.2009 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Jak inaczej mogę ocenić swoją ulubioną planszówkę, jeśli nie na 5? Rewelacyjna gra. Oferuje naprawdę dużo możliwości i wielką różnorodność rozgrywki. Świetnie się spisuje zarówno w dużym gronie jak i wersji kameralnej. Wersja z kartami wymaga rozważnego planowania, wersja rodzinna jest do przełknięcia nawet dla nie-graczy. A przede wszystkim - sama gra daje naprawdę dużo radości, przyjemność płynąca z grania i obserwowania, jak nasze gospodarstwo rośnie w siłę jest niezwykle satysfakcjonująca, nawet jeśli przegramy. ;-) Gra jest bardzo "ciasna" - ostatnie tury to walka na zęby i pazury - wtedy każdy w pośpiechu stawia ostanie płotki, zasiewa ostatnie pola, uzupełnia hodowlę, przebudowuje chaty. O ile początek jest łagodny i wygląda dość lajtowo, to końcówka sprawia że adrenalina szybciej zaczyna krążyć. ;-) Rewelacja.
1
LOLO [ dodano: 27.02.2009 ]
Warto używać koszulek na karty??
1
Johny [ dodano: 21.02.2009 ]
Oceniam produkt na: 2 - raczej słaby
Gra mnie kompletnie rozczarowała. Po dwóch miesiącach prób polubienia jej stwierdziłem że chyba jednak nie ma nadziei i pozbyłem się gry. Główne wady:

1. Brak interakcji miedzy graczami. Lubię gry, w których interakcja jest ukryta i dosyć subtelna (jak Caylus czy Puerto Rico), ale uważam że w Agricoli wariant 1-osobowy od 5-osobowego różni się tylko czasem gry i ilością dostępnych opcji, ilość interakcji jest podobna.
2. Częste przestoje w rozgrywce. Mnogość dostępnych kart i długość opisów powoduje że zapoznanie się z nimi zabiera sporo czasu. Gdy ktoś w trakcie gry chce przypomnieć sobie na co dokładnie pozwalają jego karty i zacznie je przeglądać, albo zacznie planować klika ruchów do przodu, możemy sobie spokojnie iść na fajeczkę. Paradoksalnie wydaje mi się że częściej zdarza się to w grze w 2 osoby niż w 5 (przy pięciu możemy myśleć i czytać w trakcie gdy inni grają, mniej osób == mniejsza szansa że zdążymy przemyśleć taktykę zanim kolejka do nas dojdzie)
3. Skomplikowane reguły. Powoduje to że do gry trzeba mieć stałą ekipę grającą - wprowadzanie nowych graczy zabiera cholernie dużo czasu. Poza tym zwykle ci nowi potrafią interpretować reguły na wiele różnych (i niepoprawnych) sposobów, potem są rozczarowani że ich sprytny plan gry jest niezgodny z regułami. Jest to trochę frustrujące i odbiera radość z gry początkującym.
2
LOLO [ dodano: 20.02.2009 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Kupiłem pudło z Agricolą i jestem mile zaskoczony zawartościa i sposobem wykonania.
Gra się prosto , szybko a przy tym dużo zabawy.
1
Julita [ dodano: 17.02.2009 ]
Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt
Świetna gra, choć ciężko było przebrnąć przez instrukcję. Ale tak naprawdę wystarczy poznać tylko podstawowe zasady, a reszta wyjdzie w trakcie. Na razie gralam tylko dwa razy, ale muszę przyznac że mnie wciągnęło.
i już myślę o kolejnym razie.
Polecam na zimowe, dlugie wieczory :)
1
Michał Kapica [ dodano: 16.02.2009 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Super gra. Gorąco ją polecam.
1
Magda Rudzińska [ dodano: 11.02.2009 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
gierka super. pomimo dużej losowości i bardzo dużego wpływu doświadczenia graczy pozwala na zbudowanie wielu strategii jednocześnie wymuszając zrównoważony rozwój. w wariancie rodzinnym można poznać mechanikę gry (to dla mniej zaawansowanych) a w kolejnych rozbudowach otwiera nowe możliwości. z czystym sumieniem polecam bo warto.
1
Omar Arnaout [ dodano: 27.01.2009 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Rewelacja!! Obok dominion, najlepsza gra zeszłego roku.
Zdecydowanie polecam!
1
Ryszard Augustyn [ dodano: 22.01.2009 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Co prawda kupiłem ją dla kogoś, ale mam za sobą parenaście rozgrywek w tą grę w różnych zestawieniach osobowych i przyznaję że gra miodną jest! Co prawda rozgrywka dla jednego gracza jest tylko na jeden raz;) Drugi już nie chce się grać - przynajmniej mówię za siebie. Najwięcej radości daje gra w trzy i więcej osoby. Generalnie niby wariantów zwycięstwa jest full ale i tak najbardziej opłaca się w miarę równo w każdej dziedzinie rozwijać obserwując oczywiście ruchy przeciwnika, o co jest trudno bo gra "wciąga" bezlitośnie. Instrukcja... cóż po prostu trzeba przez nią przebrnąć - a po kilku rozgrywkach już całkiem miło się gra i nie trzeba po nią sięgać. Mi w tę grę gra się o wiele lżej niż w np. Caylusa. Karty pomocników i małych usprawnień tworzą nieraz lekki chaos, bo jedni mają "silnych" pomocników a inni "słabych" ale wiem ze swojego doświadczenia że kiedy mam słabych pomocników bądź karty M.U. większy wtedy kładę nacisk na duże usprawnienia i jest ok. I jeszcze jedno - to gra strategiczna;) Trzeba wybiegać co najmniej dwie tury do przodu i planować ruchy.

Bardzo polecam tą grę.
Przyjemna, solidnie wykonana i polskie wydanie.
2
Adam Stecyk [ dodano: 14.01.2009 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Według mnie naprawde solidna, mocna rzecz! Dla wszystkich ktorzy lubia rozne drogi do zwyciestwa, nie bardzo przepadaja za losowoscia (tutaj jest, ale nie przeszkadza) i po prostu lubia kombinowac. Gra dla mnie osobiscie to polaczenie Caylusa i Puerto Rico (oczywiscie umownie). Na poczatku wydaje sie bardzo skomplikowana (duzo elementow) ale po spokojnym rozgryzieniu widac ze gra idzie prosto i plynnie.
Szczerze polecam...
Na koniec uwaga do wydawnictwa: Panowie jak nastepnym razem bedziecie opracowywac instrukcje to blagam napiszcie do mnie - ja to zrobie za darmo, bo widze ze u was nikt nie ogarnia. Dla mnie Instrukcja polskiego wydania Agricoli to murowany faworyt tegorocznych oskarow - w kategorii durnota roku :P
1
Katarzyna [ dodano: 06.01.2009 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Dla mnie i całej rodziny ta gra to mistrzostwo świata. Nigdy człowiek nie wie, jakich pomocników i usprawnienia dostanie i jaką trzeba będzie do ich dostosować strategię. Można grać miesiącami i się nie znudzi.
1
Piotr Resterny [ dodano: 06.01.2009 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Mam już za sobą kilkanaście parti w Agricolę, w różnych wariantach. Wariant rodzinny jest prostszy ale, co uważam za duży plus, mniej losowy (myślę nawet że gdyby odbywały się poważne turnieje w Agricolę to albo ten wariant byłby obowiązujący, albo mocno trzeba by zawężyć ilośc kart pomocników i małych usprawnień ze względu na spory rozrzut ich siły i przydatności) Wariant pełny (z kartami) mocno urozmaica rozgrywkę, ilość kart sprawia że niemal każda jest inna. Sił kart jednak może sprawić że część graczy będzie narzekać na nierówne szanse przy wylosowaniu słabego zestawu (nawet po wymianie na nowy).
Jeszcze słowko o instrukcji - nie jest to najlepsza jaką widziałem, nie jest nawet w pierwszej 10. No dobrze - jest KIEPSKO napisana. Ale to na szczęście jedyny minus tej wspaniałej gry!
1
Michał Droździok [ dodano: 03.01.2009 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
świetna gra bardzo mi się podoba. jest bardzo grywalna świetnie się skaluje niewiele losowości, jednym słowem świetna gra choć nie zasługuje na pierwsze miejsce na bgg
1
Weteran
Marcin Majewski [ dodano: 02.01.2009 ]
Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt
Bardzo ciekawa gra. Na początku może być problem z przebrnięciem przez nie do końca jasno napisaną w kilku miejscach instrukcję. Jednak sama rozgrywka jest już bardzo wciągająca. Grę zdecydowanie można polecić z zastrzeżeniem, że z pewnościa nie jest to gra najlepsza na świecie, jak można byłoby wnioskować z rankingu boardgamegeeku.
1
nell [ dodano: 01.01.2009 ]
Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt
Ciekawa gra na zimowe wieczory. Zbalansowana, w 2, gra się równie dobrze jak 3, 4 i 5 osób. Interakcji niemal nie ma - każdy skoncentrowany jest na swoim gospodarstwie i osiągnięciu jak najlepszego wyniku. Instrukcja fatalna, nauka zasad przed pierwszą grą tylko z instrukcji to droga przez mękę. Duże znaczenie zaczynają mieć karty pomocników i małego rozwoju - lepszy ich układ powoduje, że jesteśmy bardzo efektywni - przez co gra staje się jedynie funkcją tych kart, zwłaszcza przy "ogranych" już w graczach. Można z tym walczyć modyfikując zasady ich przyznawania na starcie, aby mimo zachowania losowości, otrzymywać bardziej sprawiedliwe układy.
1
Marcin Karbowski [ dodano: 31.12.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Znakomita gra. Liczba możliwych strategii jest ogromna. Zarzutów o przekombinowaniu i skomplikowaniu zasad kompletnie nie rozumiem - u mnie wszyscy rozumieli je po jednej partii i z rzadka tylko zaglądamy jeszcze do instrukcji, w przypadku nietypowych sytuacji w grze.
Nieprzydatnych pomocników i usprawnienia można wymienić (zasady dodatkowe), poza tym zawsze zostaje jeszcze hodowla, budowanie dużych usprawnień i obsiewanie pól - dróg do zwycięstwa jest bardzo wiele. Jedyną wadą są niektóre, "przepakowane" karty, które rzeczywiście mogą zaburzyć równowagę, jest to jednak niewielki minus.
1
Tomasz Stchlerowski [ dodano: 29.12.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Co do REBLA wszystko jak należy PANCERNA przesyłka.
Co do samej gry, hmm po zobaczeniu i przeczytaniu pierwszy raz instrukcji .... MASAKRA
Następnego dnia było już lepiej... aż do pierwszej rozgrywki która okazała się dość prosta... Szybko można ją wytłumaczyć w nowym towarzystwie.
Wrażenie z pierwszej rozegranej partii BEZCENNE :)
GRA CUDO polecam każdemu kto ma w swojej kolekcji Puerto Rico. No i każdemu innemu.
1
Artur Biela [ dodano: 29.12.2008 ]
Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt
Agricola jest solidną i bardzo dobrze skonstruowana grą.
Wbrew temu co piszą inni wcale nie jest jakoś mega skomplikowana ani złożona.
Osoby lubujące się w grach „mózgożernych” (np. Caylus, Książeta Florencji) będą bardzo zadowolone.
W pudełku otrzymujemy masę drewnianych znaczników oraz kart, których jakość (szczególnie kart) oceniam na cztery minus.
Z drugiej strony Filary Ziemi były rewelacyjnie wydane a jednak sama gra po 2-3 partiach zwyczajnie się nudziła.
Mnogość kart zapewnia wiele niepowtarzalnych wariantów rozgrywki.
Tak więc polecam od razu grać w wersję normalną z kartami.
W Agricolę można grać samemu choć po testach stwierdzam, że najlepiej sprawdza się w wariancie od 2 do 3 osób.
Szkoda tylko, że zestaw z Talią Z nie jest integralną częścią podstawki i trzeba za niego płacić.
1
Piotr Rozenfeld [ dodano: 29.12.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Absolutnie rewelacyjna gra ekonomiczna :)

Gra jest niesamowicie złożona, mimo braku elementów losowych typu rzuty kostką olbrzymia ilość dostępnych kart powoduje, że każda rozgrywka jest inna.

Zagraliśmy już kilkanaście razy, a ciągle jeszcze talia podstawowa kryje w sobie niespodzianki (w pudełku znajdują się 3 talie (podstawowa, interaktywna i złożona) które kolejno można wprowadzać do gry, aby stopniowo urozmaicać kolejne rozgrywki.

Niestety, z drugiej strony złożoność jest też pewną barierą na starcie - przy pierwszym podejściu Agricola może onieśmielać.
1
Ewa Kornacka [ dodano: 28.12.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Najpierw chciałam pochwalić to jak zwykle wzorową obsługę, paczka dzien po złożeniu zamówienia była już w moim domu. Pierwszym, co zwróciło moją uwagę było to, żę paczka waży sporo. I nic dziwnego bo zawiera mnostwo elementow, naprawde świetnej jakości.
Co do samej gry wciąga niesamowicie, co tu dużo mówić, jedna z najlepszych planszówek w jakie w życiu grałam. Polecam! :)
1
Michał Miszczuk [ dodano: 26.12.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Pierwsze wrażenie: o Boże ile tego jest! Karty, pomocnicy, usprawnienia, plansze, krowy owce dziki - multum! Czytam instrukcję - gra dla młodych to nie powinna być trudna. Po przeczytaniu mętlik w głowie. Pierwsza partia i wszystko staje się proste, czytelne i po prostu logiczne. Gra wciąga, ma wiele opcji przez co zabawa z nią może trwać wiele godzin.
Polecam!
1
Hanna Zielińska [ dodano: 24.12.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
zamówienie w idealnym stanie, bez zarzutu, szybko - polecam
1
Kuba Koisar [ dodano: 23.12.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Mam za sobą około 100 partyj Agri i jestem fanem tej gry, chciałbym się podzielić swoimi przemyśleniami i odpowiedzieć na parę komentarzy jakie tu widzę.

Agricola to świetna gra typu worker placement, wymagająca umiejętności planowania (najlepiej jednocześnie paru alternatywnych taktyk/strategii), obserwacji i przewidywania (ruchów innych graczy), dostosowywania się do zmiennej sytuacji (przeciwnicy nie zawsze grają tak jak byśmy chcieli).

Po około 100 grach nie jestem w stanie wskazać jakiejkolwiek "najlepszej strategii". Gra owszem wymusza zrównoważony rozwój, ale zarówno w sposób pierwotnie planowany, jak i wynikający z "bloków" innych graczy nieraz kończy się rozgrywkę z minusami w paru kategoriach, bo tak po prostu się opłaca.

Karty, a konkretniej ich mnogość, powodują że każda rozgrywka jest inna - nieraz odkrywałem (lub odkrywaliśmy wraz ze znajomymi) siłę niektórych kart po kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu rozgrywkach. Jeśli ktoś po paru partiach opisuje że karty są niezrównoważone to znaczy, że jeszcze nie odkrył kombinacji z innymi, tymi według niego słabszymi. Poza tym da się zdobyć sporo punktów i bez zagrywania kart.
Kolejna sprawa, czyli teoria że karty na ręku determinują taktykę na daną grę - bzdura, jako gracz z pewnym doświadczeniem po otrzymaniu kart mam jakieś wyobrażenie co bym chciał z nimi zagrać i jak by było pięknie jakby się udało, ale już pierwsze rundy zmuszają do przeplanowania gry, nieraz na ręku zostają niezagrane karty, które wydawałyby się najmocniejsze zaraz po rozdaniu.

Cała sztuka grania w Agricolę to umiejętność zoptymalizowania swojego wyniku przy jednoczesnym zwracaniu uwagi na rozwój rywali. Tu uwaga do tych co piszą że Agri to wieloosobowy pasjans - znaczy że nie grali jeszcze z kimś kto poza patrzeniem we własne gospodarstwo zagląda też w ich i wiedząc czego potrzebuje po prostu przeszkadza.

Agricola to gra dla ludzi, którzy lubią pokombinować i nieco się intelektualnie wysilić, szczególnie dobrze chodzi w towarzystwie, które w całości ma podobne podejście do gry.
1
Ururam Tururam [ dodano: 23.12.2008 ]
Oceniam produkt na: 2 - raczej słaby
Na tę grę długo czekałem, byłem bardzo ciekaw, jak się w nią gra. I zawiodłem się. Gra jest moim zdaniem przekombinowana, opierająca swoja atrakcyjność li tylko na dużej różnorodności komponentów. Mam też wiele zastrzeżeń co do balansu poszczególnych kart usprawnień i pomocników. Niektóre są nic niewarte inne to prawdziwe walizkowe bomby wodorowe.
Nie jest to gra totalnie zła, ale jakim cudem znalazła się ona na szczycie zestawienia BGG, jest dla mnie totalną zagadką.

Uwaga: niewysoka ocena dotyczy tylko gry, a nie obsługi zamówienia w Rebelu - tu nie mam zastrzeżeń!
2
Meanthord [ dodano: 23.12.2008 ]
Oceniam produkt na: 3 - w porządku, bez rewelacji
Po dluzszym czasie jestem zmuszony zweryfikowac swoja ocene, niestety na gorsza - teraz wystawilbym 3, a nie 4. Gra jest strasznie toporna, nieintuicyjna, z pogmatwanymi zasadami (chociaz oczywiscie da sie wszystko ogarnac). Generalnie gre ciagnie w gore fajna tematyka, ale system - siara.
1
Piotr Kamiński [ dodano: 19.12.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
jedna z najlepszych gier w jakie grałem. Moim zdaniem może w nią grać każdy od 6 do 106 lat :) no i przestrzegam - bardzo wciąga! ;)
1
Sotar [ dodano: 14.12.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Rebel - jak zwykle idealnie, przejdźmy więc do oceny gry.

Jest to pozycja, w którą od samego zakupu do dziś - a mineło już jakieś pół roku - gram najczęściej.

Agricola to przyjemna, dopracowana gra strategiczno-ekonomiczna o ogromnie dużej liczbie kombinacji i kilku wariantach rozgrywki - w tym opcja gry dla jednej osoby.
Zupełnie słusznie, w mojej opinii, nadal króluje w rankingu BGG.

Nieliczne jej wady już zostały w zasadzie wymienione poniżej: słaba jakość kart, które mogę miąć się i niszczyć, i średnio-niska przyjazność instrukcji.

Zachwyca różnorodność drewnianych elementów symbolizujących surowce i zwierzęta hodowlane. Jest ich naprawdę sporo, przez co pudełko konkretnie waży. Jednocześnie bardzo łatwo się w nich połapać nawet początkującym graczom.

Polecam, szczególnie do zabawy z dziećmi od lat ~12, ze względu na brak w tej grze agresji.
1
Krzysztof Sowa [ dodano: 13.12.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Cóż już parę partyjek z żoną i 2 dzieci. Wszyscy zadowoleni zwłaszcza z mnogości kart....... Gorąco polecam
1
Katarzyna Ziółkowska [ dodano: 05.12.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Zasłużone 1 miejsce w serwisie BGG. Gra szybko stała się moją ulubioną i dzięki mnogości kart chyba nigdy się nie znudzi.
1
Sławomir Chwiałkowski [ dodano: 05.12.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Naprawdę świetna gra! Bardzo dobrze się skaluje, niezależnie od ilości graczy. Dla mnie najważniejszą rzeczą jest możliwość grania samemu. Każda rozgrywka jest niepowtarzalna. Dodatkowym atutem jest ogromna liczba kart, które powodują, że każda rozgrywka jest inna. Gorąco polecam!! ebel również na 5.
1
Filip Redos [ dodano: 29.11.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Nawet fajne
1
Łukasz [ dodano: 28.11.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Instrukcja mało przejrzysta, ale po jedenj grze wszystko było (w miarę) jasne.
Poza tym gra doskonała - przypomina trochę Filary ziemi, które już nam się znudziły. Ma nad nimi tę przewagę, że zależności są o wiele bardziej skomplikowane, więc i rozgrywka bardziej urozmaicona.
1
Andrzej Piotr Kądzielawa [ dodano: 04.11.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Opcje, wykonanie, opcje, rozgrywka, czy wspominałem o setkach opcji?
1
Tomasz Lus [ dodano: 03.11.2008 ]
Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt
Wysyłka jak zwykle ekspresowa. Opakowanie standardowo pancerne. Mam wrażenie, że więcej czasu zajęło mi rozpakowanie paczki niż oczekiwanie na nią:) Co do gry, to wygląda solidnie, zawartość pudła warta ceny. Muszę pograć więcej razy, aby móc wypowiedzieć się o grywalności.
1
Przemek Siuta [ dodano: 20.10.2008 ]
Oceniam produkt na: 3 - w porządku, bez rewelacji
Po komentarzach spodziewałem się czegoś więcej... Gra bez rewelacji. Kiedy rozgrywka w końcu zaczyna nabierać tempa to okazjue się, że musimy już podliczać punkty. Karty talii bardzo niezrównoważone - niektóre bardzo pomocne, a niektóre to możnaby od razu wyrzucić bo i tak nigdy ich nie użyjemy. Bazuje na mechanice Caylusa, ale gra się dużo gorzej. Grałem w 2 i 3 osoby i żeby uatrakcyjnić rozgrywkę 2-osobową wprowadziłem pewne zmiany - wykładam wszsytkie 2-stronne karty dla rozgrywki 3-osobowej. Dzięki temu nie ma sytuacji, że przez całą grę jedna z osób nie ma dostępu np. do drewna. Oprócz tego uzgodniliśmy, że możemy wymieniać karty pomocników 2 razy w ciągu rozgrywki po maks. 3 karty. Dzięki temu coś się zaczyna dziać! Jeśli ktoś grał wcześniej w Caylusa to raczej się zawiedzie. Pozostałm gra pewnie przypadnie do gustu. jednak radzę zmodyfikować troszeczkę zasady.
1
Krzysztof Klemiński [ dodano: 14.10.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
W dwóch zdaniach: 1. dla mnie to jedna z najlepszych gier świata :) 2. Rebel - jak zwykle idealny!
0
Marcin Danysz [ dodano: 08.10.2008 ]
Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt
Ponieważ zazwyczaj kupujących interesują wady skupie się na nich. Są tylko dwie:

1. Karty są wykonane z cienkiego papieru przez co wydają się bardzo podatne na złamanie i zniszczenie, a jest ich w grze ponad 300, i odgrywają ważną role, trzeba je tasować itd. Nie wiem jak długo wytrzymają...

2. Instrukcja jest nieprzyjaźnie napisana, dla mało wprawnych graczy może się okazać dużym wyzwaniem.

Więcej grzechów nie pamietam :) Co do samej rozgrywki gra się świetnie, polecam !!!
0
Marcin Piotr Krzewiński [ dodano: 07.10.2008 ]
Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt
Na początek mojego komentarza. REBEL jak zwykle na 5 +
- pancerna opakowanie,
- szybka wysyłka,
- świetny kontakt...
... to wszystko znamy.

Dla mnie, niesamowitym zaskoczeniem była sama gra.
Z pozoru, gdy otworzy się pudełko ma się wrażenie, iż ilość elementów występujących w grze jest dla poznającego "przytłaczająca"
Jest to jednak złudne myślenie. Bo z czasem, gdy zgłebi się "tajniki" samej gry, można dostrzec jej ogromne zalety, do których mianowicie - ja osobiście - zaliczył bym :
- niesamowitą grywalność - za każdym razem gra jest inna. Dodatkowym plusem jest to, że kończąc partię, ma się zaraz ochotę na kolejną:),
- różnorodność - która, w dużej mierze uzależniona jest od losowości wystepujących kart, a także, od strategii, którą obierze sam gracz,
- można grać samemu !!! - jest to - w brew pozorom - duża zaleta. Ja sam na początku grałem w pojedynkę i było cool. Następnie z dziewczyną w w dwójkę 0- było coraz fajniej, acz kolwiek trudniej... obecnie przymierzam się do gry w więcej niż 2 osoby.

Podsumowając, na ostateczną ocenę składają się:
PLUSY - do których zaliczył bym - między innymi:
- niesamowitągrywalność,
- możność grania, zarówo w jedną jaki w 2 lub więcej osób,
- dobrze, od strony technicznej, wykonane elementy,
- gra, w brew pozorom, wymaga strategicznego myślenia - oraz ekonomicznego.

MINUSY:
- ehhhh... co tu dużo pisać, sama instrukcja jest dość... jakby to ująć "nieprzejżysta" - w szczególności dla osoby, któa ma z takimi grami nie często do czynienia.

Dla kogo polecam???
- Na pewno dla osób, które lubią obserwować, jak rozwija się ich gospodarstwo,
- na pewno też dla osób, które chcą "ponudzić" się, w gronie osób skłaonnych zagrać w tę grę ;)
- dla wszystkich, którzy mają dzieci 12+ i chcą z nimi pobyć, poobcować (zamiast oglądać TV)


Polecam
0
Zbyszek [ dodano: 18.09.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Reguły wcale nie takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Dla estetów bezcenna możliwość obserwowania jak powiększa się własne gospodarstwo, rozbudowuje się chata, pojawiają się zwierzęta, warzywa rosną na obsianych polach...
0
kisio [ dodano: 17.09.2008 ]
Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt
Bardzo dobra gra, ale nie genialna. Porównując do Puerto Rico stwierdzam, że król jest jeden i Agricola nie zasługuje na pierwsze miejsce na BGG.
0
Kornel Bielawski [ dodano: 16.09.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Niesamowicie grywalna i miodna gra. Każda z partii jest inna ze względu na ogromną ilość kart usprawnień i pomocników (za każdym razem trzeba przyjąć inną taktykę rozwoju). Gra z całą pewnością szybko się nie znudzi. Dużo czasu zajmuje samo przygotowanie się do gry. W trakcie samej rozgrywki nie czuje się jakiejś niesamowicie zażartej rywalizacji, zatem ryzyko wywołania jakichś spięć między graczami jest minimalne. Rozczarowuje trochę fakt, że najlepiej punktowane są gospodarstwa, które rozwijają się we wszystkich kierunkach (trochę zaoranych pól, trochę zwierzątek każdego gatunku itd.), a skupienie się na jednego rodzaju dobrach (np. hodowli świnek) nie jest raczej dobrą drogą do zwycięstwa. Ostatecznie pierwsze miejsce w rankingu BGG jak najbardziej zasłużone. Polecam!
0
Witek Jaworski [ dodano: 12.09.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Bardzo ciekawa pozycja, zwłaszcza dla wielu graczy. Nie gra sięw nią aż tak długo jak jest napisane na pudełku. Długo się za to rozkłada i składa. Nie ma wytłoczek jak w Days of Wonder ale są woreczki, i tak warto kupić. po pierwszej grze od razu chce się grać następną. BARDZO dużo drewnianych elementów. Jasne zasady i maaaaaasa kart. Jeśli się nie będzie oglądało wszystkich na początku, może to sprawić dużo zabawy przy rozdawaniu, tak jak kupowanie paczuszek. Bardzo polecam
0
Kazik [ dodano: 09.09.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
W pełni zasłużona 5-ka..
Gdy kurier przywiózł mi ją razem z settlersami to bardzo zaskoczył mnie sam ciężar paczki - podpisując odbiór aż trzęsły mi się ręce, tak byłem podekscytowany. Po otworzeniu pudełka wiedziałęm że gra zajmie długie wieczory.. Najpierw wariant 1-osobowy, aby zrozumieć zasady.. ok Nastęnie znalazłem 2 osoby do wariantu 3-osobowego - do tej pory jeden znich pyta kiedy gramy następną partyjkę :]. Gdy wziąłem grę na zjazd pewnej społeczności to w odróżnieniu od settlersów i puerto rico które były czasem odstawiane na miejsce Agricola była prawie non-stop rozgrywana. Zasłużóne 1-e miejsce na BoardGameGeek :]
0
Michał Mrowiec [ dodano: 09.09.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Pudelko jest wypakowane do granic mozliwosci, a sama gra min. dzieki skalowalnosci i zmiennemu stopniowi trudnosci jest rewelacyjna.
0
Marcin Mikołajczak [ dodano: 08.09.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Nie lubię owczego pędu. Nie jestem pewny czy ta gra zasługuje na pierwsze miejsce na BGG - pewny jestem natomiast tego, że gra się w nią doskonale. Rozgrywka jest szybka, nie ma nudy. Można grać z całą rodzinką lub ze starymi wyjadaczami. Regulowany poziom trudności i poczucie budowania czegoś swojego jest naprawdę przyjemne. Spojrzenie na końcu gry na swoje krówki i owieczki, obsiane pola i chatę naprawdę daje radość. Zasady nie są skomplikowane, natomiast wykonanie gry jest po prostu wzorowe. Jak otworzyłem pudełko byłem zachwycony ilością gadżetów. Aż się nie chce wierzyć, że to koleś od fasolek zrobił...
Kupować i grać!
0
Arek Radecki [ dodano: 30.08.2008 ]
Aktualnie 1 miejsce na BGG, niewiarygodne.... chyba nie wytrzymam i kupię :)
0
Marek Wysocki [ dodano: 28.08.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Gra w puntacji 10 uzyskuje 10. Posiada genialny mechanizm rozgrywki pozwaląjący rozgrywać partie od 1 do 5 osób. W każdej z tch kooralacji spisuje się po prostu świetnie. Zasady rozgrywki są banalnie proste, łatwe do wytłumaczenia, mimo tego gra zaskakuje możliwościami taktycznymi prowadzenia rozgrywki i mnogością uzyskiwania dróg do zwycięstwa. Posiada różny poziomy skomplikowania od rozgrywki rodzinnej po interaktywną.
Składniki gry i plansze przygotowane z największą staranością na bardzo wysokim poziomie.
Gra ma po prostu klimat. Polecam serdecznie Agricola wprowadza niesamowity powiew świeżości wsród planszówek.
Gorąco polecam !!!!
0
Maciek [ dodano: 28.08.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
To moja pierwsza europlanszówka i od razu strzał w dziesiątkę! Przebrnięcie przez instrukcję dla nowicjusza, który nie zna mechaniki zabiera trochę czasu, ale później zasady wydają się łatwe. Natomiast, wyciśnięcie dużej ilości punktów nie jest już takie łatwe. Grałem z tuzin razy z dziećmi ( ok. 8 lat) i nadal się nam nie nudzi, co w przypadku dzieci jest bardzo dobrym wynikiem. Oczywiście wałkujemy wariant rodzinny. Kilmat gry bardzo przyjemny. Niech najlepszą rekomendacją będzie zachęcenie mojej żony (która od gier jak dotąd trzymała się z daleka) to gry. Ostatnio sama zapytała kiedy gramy?!
Nie od parady gra ma już pierwsze miejsce na BGG.
0
Patryk Kowalski [ dodano: 27.08.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Dla rebela, jak zwykle wielki plus.
Dla firmy UPS wielki minus. Niepoważne podejście do sprawy - cały dzień czekałem w domu, żeby dowiedzieć się, że pan kurier nikogo nie zastał. Potem wyszło na jaw, że nie miał czasu i moje zamówienie przeleżało kolejny dzień. W efekcie sam po nie pojechałem.
A gierka - no cóż. Mam Caylusa, Puerto Rico i muszę stwierdzić, że Agricola łączy to, co w obu grach najlepsze. Dzięki kartom replayability jest niebywała i tego Puerto Rico brakuje. Jednak PR lepiej wchodzi neofitom, a tu znowu Agricola wypada słabiej. Generalnie PR i Agricola to dwaj moi faworyci jeśli chodzi o europlanszówki.
Ale "Nawałnica Mieczy" nadal rządzi.
0
Adam Stradomski [ dodano: 26.08.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Świetna gra. Skalowalna o różnym stopniu złożoności.
W wariancie rodzinnym, spodoba się żonie/dziewczynie/dzieciom. W wariancie normalnym - zaspokoi potrzeby licencjonowanych graczy :)
0
Marek Pasierbek [ dodano: 22.08.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Gra jest nietypowa. Mechanika znana, nie wnosi strasznie dużo nowości, ładnie wszystko współgra. Początkowo przytłacza ogrom możliwości, zwłaszcza jak gramy wszystkimi kartami. Mnie do dziś wnerwia (pozytywnie) że chcę zagrać 3-5-7 kart na raz, bo wszystkie dobre, wszystkie ułatwiają rozgrywkę i dają przewagę, ale ruchów ma się niewiele. Warto powiększać rodzinę, choć to droga inwestycja, ale opłąca się zwłaszcza w końcowych podliczeniach. Polecam najpierw zagrać u kogoś, bo jest odsetek osób co na 100% się rozczarują.
Wykonanie i mnogość elementów cieszy, instrukcja choć dosyć dobra to przytłacza czcionką i ilością tekstu, no ale jak już raz przebrniemy to będzie ok.

Nie polecam jako grę na wciąganie nowych graczy, przedstawianie i rozkładanie zajmuje dużo czasu, wymaga ogromnego stołu.

Dla mnie same plusy :]

Pozdro
1
Paweł Sienkiewicz [ dodano: 21.08.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Rewelacyjna gra, która powoduje, że zwoje mózgu pracują na najwyższych obrotach :) Duża ilość możliwości rozwoju gospodarstwa, strategii. Karty pomocników i małych usprawnień powodują, że każa rozgrywka jest inna. Jestem już po kilkunastu rozgrywkach i nadal mam ochotę na granie :)
0
Paweł [ dodano: 21.08.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Rewelacyjna gra, która powoduje, że zwoje mózgu pracują na najwyższych obrotach :) Duża ilość możliwości rozwoju gospodarstwa, strategii. Karty pomocników i małych usprawnień powodują, że każa rozgrywka jest inna. Jestem już po kilkunastu rozgrywkach i nadal mam ochotę na granie :)
0
Sabina Krzus-Borek [ dodano: 21.08.2008 ]
Oceniam produkt na: 3 - w porządku, bez rewelacji
No coz, niby to taka rewelacja a nas nie zachwycila. Moze dlatego ze przez pierwsze trzy gry wciaz mnie bolala glowa od zastanwaiania sie sie co zrobic bo opcji wiele, a czasu (ruchow) za malo. Z pewnoscia wielu osobom sie spodoba, ale my juz mamy jej troche dosc. Fakt, po 6 razach juz wiem co jest wazne - ukierunkowanie na jeden rodzaj dzialalnosci, ale jednalk w calosci gra mnie nie satysfakcjonuje.
1
Bartosz Sawicki [ dodano: 20.08.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Wspaniała gra. Emocje do końca, wspaniałe komponenty, czasem wodzące graczy płci pięknej na manowce: "Wezmę tą krówkę - tak bardzo mi się podoba, że ją wezmę, może oranie pola da więcej punktów, ale chcę krówkę!!", wrażenie, że gra się za chwilę kończy i że to już prawie przy jednoczesnej utracie poczucia czasu to pewnie jedn w wielu powodów, dla których Agricola jest już pierwsza w rankingu BGG.
0
Grzegorz [ dodano: 18.08.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Grę kupiłem w Rebelu, w Gdańsku więc za dostawę piątka :–).
Piątka za grę, ale instrukcja jest napisana w strasznie ciężki sposób, co może nie jest kłopotem dla fanów gier, ale dla pozostałych może już tak. Natomiast pierwsza gra rozwiewa wątpliwości. Grałem w wariancie rodzinnym w 2,3 i w 5 osób, wszyscy byli zachwyceni. Rzeczywiście mnogość strategii i możliwość rozstrzygania gry nawet rzutem na taśmę to bardzo duże zalety. Ważne jest to, że gra premiuje strategie
0
Bloodlord [ dodano: 14.08.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
HURRA ! Dziś dotarło do mnie wielkie pudło wypełnione po brzegi różnymi "drewienkami", kartami i planszami.
Po kilku rozgrywkach dwuosobowych mogę stwierdzić, że gra jest naprawdę niezła. Pobieżne zasady można ogarnąć od razu, a reszta wychodzi "w praniu". W Agricoli nie ma losowości (no może tylko karty), więc każdy ruch musi być przemyślany :)

Jednym słowem - rewelacja. POLECAM wszystkim lubiącym pokombinować !
0
Robert Wesołowski [ dodano: 13.08.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
polecam grę! wielość opcji dla różnej ilości graczy i przy użyciu kart z różnych poziomów doświadczenia/interakcji zapewni rozrywkę na wiele rozgrywek; reguły dość proste do przyswojenia i dość intuicyjne, a sytuacja graczy może rozwinąć się na wiele różnych sposobów

wysyłka jak zawsze szybka i bez problemów :)
0
Dawid Chmielewski [ dodano: 11.08.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Uwaga gierka wciaga. Wykonanie oceniam na 4+. Za to grywalność na 6. Mimo dość przydługich zasad gracze po kilku turach rozumieja o co chodzi. Dla 2 graczy rozgrywka jest trochę za krótka ok (40 min). Gierka daje bardzo dużo możliwości taktycznych, ale ogranicza dość mocno wpływ 1 gracza na taktykę 2giego. Nie ma tu za dużo możliwości przeszkadzania naszym przeciwnikom ale ja tak właśnie lubie. Gra godna polecenia. Sklep spisał sie na medal - jak zawsze.
0
Hark i Magdalena Lüders [ dodano: 09.08.2008 ]
Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt
Na początku byłem przerazony ogromną ilością pionków, żetonów i znaczników (Jak tu pamiętać co jest czym i czym to służy?), 9 dwustronnym planszami i przede wszystkim grubym zeszytem reguł, zapisanym drobnym maczkiem. Jestem dośiawczonym graczem, ale trochę mi to czasu zajmowało, zanim kumałem o co tu chodzi. Pierwszą partię zdecydowanie trzeba było traktować jako naukę jazdy - a dopiero przy czwartej tak do końca rozpracowaliśmy mechanizm gry - tej uproszczonej wersji "rodzinnej"!
Trochę szkoda, że gra się zawsze kończy, kiedy człowiek ledwo co rozkręcał swoje gospodarstwo. Niemniej - coś w niej jest...
Wielbicielom planszówek polecam. Początkującym zdecydowanie nie.
HL
0
Sławek [ dodano: 07.08.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Pierwsza gra do której nie trzeba szukać innych chętnych! - to pierwszy duży plus. Wspaniałe uczucie ustawiania drewnianych zwierzątek w swoich zagrodach - drugi. Mnogość sposobów dojścia do końca gry - to kolejny plus! A jeden z największych dla firmy Rebel za bardzo miły kontakt z klientem i błyskawiczną dostawę! (Szkoda tylko, że inne polskie firmy nie traktują tak swoich klientów!)
0
Katarzyna [ dodano: 06.08.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
bardzo, bardzo fajna gra. co prawda droga, ale zaraz po otworzeniu pudełka widac za co się płaci - masa drewnianych elementow, duuuuużo kart. polecam.
0
Taktyk
bursar [ dodano: 03.08.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
O Agricoli tyle już zostało powiedziane, że od siebie dodam tylko to, że gra jest już na drugim miejscu rankingu gier BGG i jest to wyróżnienie w pełni zasłużone.
0
Artur Mazurkiewicz [ dodano: 31.07.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Polecam bardzo grę. Na początku grałem bez kart pomocników i małych ulepszeń tak jak sugerują w instrukcji. Już wtedy gra okazała się rewelacyjna, każdy ma równe szanse zaplanować rozwój swojego gospodarstwa. Zasady są proste a instrukcja bardzo przejrzyście napisana. Po skończeniu wersji rodzinnej zaczęliśmy od razu grę talią podstawową i okazało się że gra jest jeszcze lepsza, niesamowita ilośc kart sprawia że każda rozgrywka jest inna i gra nie znudzi się prędko. Naprawdę rewelacyjny produkt.

Pierwszy zakup w Rebelu okazał się strzałem w dziesiątkę, maile informujące o stanie wysyłki, szybkość wysłania paczki i perfekcyjne jej zapakowanie. W ten sposób właśnie zyskuje się nowych klientów i powiększa liczbę stałych :) Dziękuję
0
Thingol [ dodano: 27.07.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Niech za rekomendację posłuży fakt, że graliśmy w tę grę dzień w dzień bez przerwy przez dwa tygodnie. I nadal się nam nie znudziła
0
aspirit [ dodano: 19.07.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Przetestowane w wersji na 1 i na 2 graczy. Gra jest genialna. Zasady podstawowe są banalne i łatwe do wytłumaczenia, a gra zarazem nie jest prosta i ciągle wymaga obmyślania nowych strategii - dziesiątki kart pomocników i usprawnień wprowadzają do gry nowe elementy nie znajdujące się w podstawowych zasadach. Kart jest więcej niż potrzeba w jednej rozgrywce, dzięki temu praktycznie każda rozgrywka jest inna. Wykonanie bardzo ładne. Jedynym minusem są zbyt cienkie karty, narażone na wszelkie zniszczenia.
0
Maciek Nowak [ dodano: 17.07.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Grę zamówiłem w czwartek. Zapowiadał się nudny weekend więc miałem malutką nadzieję, że może uda się zagrać wraz z moją kobietą w Agricolę podczas tych dni. Pierwszy raz widok awiza sprawił mi taką radość. Już w piątek rozpakowywałem paczkę z grą!!! Wielki plus za szybkość (dla Was i dla kuriera :)).
Pierwsza lektura instrukcji przyprawiła mnie o lekki zawrót głowy, ale po rozłożeniu wszystkich potrzebnych rzeczy do gry i rozegraniu pierwszej partii, wszelki niejasności zostały rozwiane. Nie muszę chyba pisać czy ten weekend był pasjonujący... Minęły dwa dni, nadszedł poniedziałek, a nam się wydawało, że nadal bezkarnie możemy zagłębiać się w tajniki gospodarstwa rolnego... Niestety praca przypomniała o sobie :( Ale już wieczorem znowu rozłożyliśmy planszę.
Gra wciąga niesamowicie. Właśnie kompletujemy pięcioosobowy team, żeby w pełni wykorzystać walory Agricoli.
O tym, że gra jest świetnie wydana, ładna graficznie itd. rozpisywał się nie będę, bo to oczywiste.
No i ten zapach świeżej farby... Ja go uwielbiam :)
Jednym słowem POLECAM!!!
0
Marcin Woźniak [ dodano: 15.07.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Gra jest przecudowna. Poza tym, że świetnie dopasowje się do ilości graczy, że wymaga bardzo dużej elastyczności (poza grą we dwoje, gdzie wystarczy położyć łapę na drewnie i tam ją trzymać) ma jeszcze ten rewelacyjny, cudowny system RPG - kampanię dla jednego gracza. W zależności od ilości graczy ta gra całkowicie zmienaia oblicze - nic nie jest oczywiste poza 'tu i teraz'. A poza tym - sam jej temat jest po prostu ujmujący (i ślicznie ujęty graficznie). Każdą wolną chwilę (a nie mam ich wiele) poświęcam na te podobne do fascynujących interaktywnych pasjansów rozgrywki 'przeciwko' grze.
0
Meanthord [ dodano: 13.07.2008 ]
Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt
Mocna gra. Po pierwsze dlatego, ze jest w wersji polskiej, co przy takiej ilosci elementow jezykowych jest OGROMNYM plusem. Po drugie dlatego, ze bardzo fajnie i przyjemnie jest hodowac krowki, siac pola, powiekszac rodzine... ;-) Dosc oryginalna tematyka w polaczeniu z solidnymi (choc trudnymi) zasadami, doskonala skalowalnosc i spora "regrywalnosc" wskazuja wylacznie na jedno stwierdzenie: goraco polecam!
0
Wojciech Olejniczak [ dodano: 13.07.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Uch ciężkie to pudełko. Tak wypełnione drewnianymi żetonami, że zgroza przejmuje jak się chce zapakować więcej planszówek do plecaka.
Polska Agricola. Nie wiem jak w orginalnym wydaniu, ale w polskiej wersji, miałem małe zastrzeżenia co do wykonania wyprasek. Parę kawałków odeszło mi z papierem czy innym drobnym defektem (nie spodziewałbym się tego po grze za taka cenę z taka ilością wysokiej jakości drewnianych elementów). Zwróciłem na to uwagę, zwłaszcza w kontraście do Reef Encounter, które rozpakowywałem wcześniej i miało nienaganne wypraski. Ale do gry...

Gra jest... miła. Naprawdę miła. Pozbawiona bezpośredniej rywalizacji między graczami, przez to bardziej familijna. Walczy się o wynik na koniec, ten kto ma najlepszy wygrywa. Nie ma konfrontacji między graczami. Ma to swoje plusy, nie każde towarzystwo lubi gry w których dochodzi do starć między graczami i uprzykrzania sobie życia.
Sama mechanika jest również miła. Prosta, a losowość nie gra znaczącej roli. Trochę jest jej w kartach pomocników i uprawnień, ale generalnie rzecz biorąc, gra polega na dostosowywaniu się do ruchów innych graczy. Głównym zmartwieniem są żniwa (z początku po 4 turach, potem po 3.. a w końcu co 2 tury), podczas których należy wykarmić rodzinę... i de facto w grze staramy się zrobić właśnie to, równocześnie rozbudowując swoją farmę i powiększając rodzinę. Proste? Ano proste i dlatego... miłe :P
Gra się ładnie skaluje w zależności od ilości graczy(2-5), bardzo łatwo się tłumaczy zasady, szybko się podłapuje na czym polega, a do tego jest raczej szybka (jak tylko gospodarstwo wydaje się rozkręcać, to następuje koniec gry.. czasem mam wrażenie, że za szybko wręcz) Te 30min x liczba graczy na pudełku, to przesada. Bardzo dobry tytuł dla szerokiego spektrum graczy.
Gra na pewno zasłużyła sobie na miejsce w czołówce rankingu BGG.
0
Przemek Wojtkowiak [ dodano: 10.07.2008 ]
Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt
To mój pierwszy kontakt z Rebelem - i nikogo chyba nie zaskoczę - Rewelacja!!!!!! Przesyłka w 1 dzień, solidnie zapakowana.
A gra - pierwsze wrażenie bardzo dobre. Duża liczba drewnianych elementów, plansz, kart, woreczki strunowe - wszystko czego potrzeba aby produkt spełniał wymogi artystyczne.
Jestem po kilku partiach jednoosobowych - i przyznam że gra sie rewelacyjnie. Poczatkowo instrukcja przytłacza, ilośc kart do poznanania jest ogromna. Ale po rozłożeniu i stopniowym rozgrywaniu partii próbnej wszystko układa sie w całość. Zdobycie 50 pkt nie jest łatwe - zdobyłem max 47 pkt, więc do wymaganego wyniku jednoosobowego jeszcze troche mi brakuje.
Czekam z niecierpliwością na partie kilkuosobową.
0
Berenika Tomsia [ dodano: 10.07.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
potęga!!! naprawdę. jeszcze nie ogarniamy wszystkiego, jeszcze ciężko obrać jakąś fajną strategię, ale gra musi się podobać
0
Jacek Malinowski [ dodano: 09.07.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Dopiero po piatej rozgywce jestem w stanie dac tej grze 9/10. Niby juz to wszystko bylo a jednak jest wystarczajaco swieza.
Gleboka, mozgozerna i nie dla poczatkujacych.
1
Wojtek Drzazgowski [ dodano: 08.07.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Zagrałem jak dotąd 4 partie (gra dwuosobowa) i muszę powiedzieć, że moje obawy o nadmierny 'hype' były chyba bezzasadne. Gra naprawdę bardzo fajna i wciągająca. Bardzo ładnie wydana. Na początku przepisy zdają się być trochę niejasne, ale po 2 partiach okazuje się, że wszystko jest bardzo proste i intuicyjne. Sama rozgrywka też przebiega bardzo sprawnie i nie dłuży się.
W samej grze odczuwam 'syndrom Goa' - cały czas brakuje mi jeszcze jednej akcji, żeby wszystko rozwinąć tak jak bym chciał. Ale to bardzo dobrze, dzięki temu są w grze emocje.
Na razie grę stawiam wśród moich ulubionych - Caylus jest chyba trochę lepszy (albo inaczej - ja trochę bardziej lubię Caylusa), Goa bardzo porównywalna. Szczerze polecam!
0
BH [ dodano: 03.07.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Świetna gra, hit tego roku obok Pandemica :) Polecam każdemu.
0
Janusz Pasek [ dodano: 02.07.2008 ]
Gra bardzo ciekawa i zasługuje na wysokie miejsce w BGG. Dla początkujących graczy może być trochę przerażająca gdy zobaczą ilość elementów ale właśnie dzięki temu każda rozgrywka jest niepowtarzalna. Gra świetnie się skaluje-zarówno samemu jak i w 5 osób rozrywka gwarantowana.
0
Mateusz Dobrowolski [ dodano: 01.07.2008 ]
Gra jest poprostu Wyborna :)

Jedyny minus to jakoś kart które są bardzo cienkie, ja wolałem je odrazu dla świętego spokoju zakoszulkować.
0
Perpetka [ dodano: 01.07.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
W zeszłym tygodniu kolega otrzymał z Rebela paczkę z Agricolą i zwołał ekipę do jej wypróbowania. Gra przeszła nasze najśmielsze oczekiwania! Mieliśmy grać całą sobotę, a skończyliśmy w niedzielę wieczorem, zaś w poniedziałek w drodze do pracy układałam sobie strategie na grę jednoosobową...

Dzięki wymiennym kartom akcji gra doskonale się skaluje - testowaliśmy na 2, 4 i 5 graczy i nie miało się wrażenia, że któraś opcja jest gorzej zbalansowana czy doczepiona na siłę.

Jedyne minusy gry to przerażająca w pierwszym czytaniu instrukcja (mniej odporni prawie się zniechęcili) - po pierwszej grze wszystko robi się zrozumiałe, a wszelkie niuanse i wątpliwości okazują się wyjaśnione na obrazkach lub w dodatku, ale początek nie był łatwy. Ponadto niewątpliwie potrzebny jest naprawdę duży stół. Co by tu jeszcze pomarudzić... o, długo się rozkłada :)

Natomiast grywalność jest po prostu niesamowita, oszałamiająca, ta gra jest genialna, tu nie ma co czytać recenzji, tu trzeba ją kupić!
0
Stanisław Juźwicki [ dodano: 29.06.2008 ]
No więc od czego tu zacząć...

Wykonanie - 5/5 - żetony solidne, zarówno tekturowe, jak i drewniane. Może nie za piękne, ale czytelne.

Instrukcja - 4/5 - tu się można nieco czepiać, można było tą instrukcjęnapisać nieco lepiej. Niemniej jednak ze względu na stopień skomplikowania gry i tak nie jest tak źle.

Miodność - 5*/5 - Cudowna. Po prostu cudowna. Dajęgwiazdkę, ponieważ gra jest mocno z gatunku "love it or hate it" - dla graczy nie lubiących ostrego kombinowania nie będzie dobrym tytułem. Ja uwielbiam gry opierające się na zarządzaniu zasobami i kombinowaniu, jak tu dopiąć coś na ostatni guzik.

Powtarzalność - 5/5 - Gigantyczna liczba dodatkowych kart sprawia, że nie bardzo widzę rozgrywkę, która się powtórzy... zwłaszcza, że karty (pomocnicy i małe usprawnienia) potrafią w dużym stopniu wpłynąć na strategię danego gracza przez całą grę.

Suma - 5/5 - Świetny produkt.
0
Bartłomiej Olszewski [ dodano: 29.06.2008 ]
Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt
Swietny produkt. Bardzo solidne i ładnie wykonany. Grywalność miodzio. Dużo możliwości strategii. jedyna mała wada (jeśli wogóle) to przeogromna ilość elementów. Styl grania przypomina Caylusa. POLECAM !!
0
Kuba [ dodano: 29.06.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
pierwsze wrażenia rewelacyjne!
otrzegam ze pierwsza rozgrywka, a szczególnie pierwsze czytanie reguł może się skończyć dla mniej odpornych na wysiłek umysłowy reakcją typu "to ja już wolę w wojnę zagrać", ale szybko okazuje się ze nie taki diabeł straszny.

gra ma cały szereg zalet:
1. pudełko jest pełne po brzegi, wykonanie elementów jest dobre lub bardzo dobre:
- elementy drewniane: zwierzątka są ładniejsze, znaczniki nieco mniej (zwykłe kawałki kolorowego drewna), ale jednak jest to drewno co swój klimat ma
- karty: duuuużo kart i to do tego bardzo ładnych i dobrej jakości, tutaj ogromny plus
- żetony: gruba tektura, solidne, kolory nieco zbyt mało wyraziste
- dodatki: miło zaskoczyło mnie że w pudełku znalazłem bloczek do podliczania wyników, były jeszcze foliowe woreczki (przydatne, bo jest sporo różnych talii do porozdzielania)
2. skalowalność - różne zestawy kart akcji dla różnej liczby graczy dają w efekcie bardzo różne rozgrywki, także karty z talii pomocników są oznaczone liczbą graczy (np. 4+)
3. złożoność gry - niesamowita, gra wymusza zrównoważony rozwój, lecz osiągnięcie max we wszystkich kategoriach jest de facto nieosiągalne :)
4. rozgrywka/ taktyka - i tu pojawia się ogromne pole do kombinacji... praktycznie niemożliwe jest ustalenie na początku strategii i dogranie jej do końca, w rozgrywce na 4 lub 5 graczy notorycznie brakuje ruchów żeby zrobić to co się chce, a jeśli nawet ruchy są to akcję, którą chcemy wykonać ktoś już zajął...
5. grywalność - gra jest z gatunku cięższych, tj. trzeba się nieco zmóżdżyć, ale to akurat jest to co lubię... bywają chwile kiedy przy stole jest cicho, bo każdy kombinuje, trzeba czasem kogoś pogonić... jednak nie jest to gra w której każdy sobie rzepkę skrobie, praktycznie każdy ruch uzależniony jest od taktyki rywali, raz że blokują Ciebie, dwa ze Ty też ich chcesz zablokować, a w między czasie przecież trzeba dbać o swój rozwój... świetna gra dla tych co lubią kombinować, lubią jak im ktoś utrudnia życie i są w stanie modyfikować taktykę z ruchu na ruch, "dla mnie ideał"
6. urozmaicenia - talie podzielone są na podstawową, interaktywną i złożoną, można dokupić talię Z... już gra na talii podstawowej jest bardzo ciekawa, sądzę że stopniowe poszerzanie sterty dostępnych kart jest bardzo dobrym pomysłem
7. urozmaicenia reguł - autor wypowiada się na forum w kwestii modyfikacji pewnych reguł (np. wymiana rozdanych na początku kart pomocników i usprawnień), agricolę można modyfikować, acz z uwagi na złożoność gry jeszcze z tym poczekam, po pierwszych rozgrywkach wyważenie gry wydaje się być wyśmienite!

dziś kolejna sesja...

PS. Rebel oczywiście solidny jak zwykle :)
0
Bartosz Sawicki [ dodano: 27.06.2008 ]
Pięknie pachnie farbą to ciężkie pudło, jak mało które wypchane po brzegi ogromną ilością elementów gry.

Wykonanie kart i plansz budzi podziw i uznanie - aż przyjemnie popatrzeć, choć karty wydają się dość cienkie, to wsadzone w koszulki powinny dużo wytrzymać. Zwierzątka prezentują się nader okazale.

Do tak efektownie prezentującej się gry nikogo nie trzeba długo namiawiać.

Brawo Lacerta.

A ocenę wystawię jak zagram.
0
Michał Kubicki [ dodano: 27.06.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Mały minus za troszkę chaotyczną instrukcję, poza tym rewelacja :).Bardzo rozbudowana, a na 5 osób potrzebny naprawdę spory stół :]
0
Pionier
Wolf [ dodano: 27.06.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Bardzo dobrze zaprojektowana i ładnie wydana gra. Ze względu na dużą ilość kart usprawnień i pomocników nieszybko się znudzi.
0
Adam Piątek [ dodano: 22.06.2008 ]
Dzięki ogromnej uprzejmości wydawnictwa "Lacerta" odebraliśmy z Córką nasz egzemplarz gry. Pierwsze wrażenie jest wyśmienite! Zaczynamy zagłębiać się w instrukcję oraz wszystkie elementy gry i chyba zaczniemy przygotowywać rolników z modeliny! Bardzo dziękujemy Wydawcy i przepraszamy "Rebel", z pewnością kupimy tu coś innego!

Podkreślamy, że gra po rozpakowaniu zrobiła ogromne, pozytywne wrażenie! Lacerto - Dziękujemy !!!
0
Bartłomiej Olszewski [ dodano: 10.06.2008 ]
Popieram Panie Krzysztofie. Panie Tomaszu proponuje następnym razem zebrać więcej informacji przed komentarzem. Osobiście nadal Rebel ma notę najwyższą 10tka.:)
0
Krzysztof Klemiński [ dodano: 03.06.2008 ]
Polecem stronę producenta (lacerta.pl)
Radzę najpierw zdobyć wiedzę...
Kompetencja jest podstawą konstruktywnej krytyki.
0
Piotr Tabor [ dodano: 03.06.2008 ]
Obiecywali, że wyślą w okolicy końca maja... I co...
teraz czerwiec...... Kasa leży na ich koncie i procentuje... Rebel - masz pierwszego minusa...
0
Michał Murawski [ dodano: 14.05.2008 ]
Agricola jest już na 5 miejscu BGG! A to wyczyn nie mały!
0
Grzegorz Sowa [ dodano: 17.02.2008 ]
Można uaktualnić opis gry. Jest już na 7 miejscu BGG
0
Mateusz Sztrąf [ dodano: 12.02.2008 ]
Oto co na ten temat pisze wydawca:

"W momencie realizacji zamówień złożonych w naszym sklepie internetowym, do wszystkich zamówień opłaconych na nasze konto przed 29.02.2008 dołożymy gratis dodatkową talię kart do gry Agricola. Jest to tak zwany stos kart "Z", który od momentu premiery polskiej wersji gry będzie również dostępny w zwykłej sprzedaży."

Nie wiem tylko jak się to ma do zamówień złożonych przez Rebela. Teoretycznie zamawiając przez Rebela (w dodatku z opcją "za pobraniem"), nie wpłaciłem pieniędzy na konto Lacerty. Ale mam nadzieję, że Rebel nas nie zawiedzie i "załatwi" nam te karty ;)

Poza tym nie słyszałem do tej pory, żeby Rebel zawiódł. Jestem więc dobrej myśli!
0
Krzysztof [ dodano: 04.02.2008 ]
Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt
Super, ucieszyło mnie to...tzn. co ? :)

to: "UWAGA: Karty dodatkowe wydane przez polskie wydawnictwo będą dostępne w naszym sklepie po premierze gry w bardzo atrakcyjnej cenie!"

i bardzo dobrze! ;] ciesze się. Osoby, które zamówiły grę preorderze na Rebelu . ...:::: nie otrzymają bonusowy stos kart ::::..... Może byście jeszcze chcieli jakąś gre za 150 zł gratis ;] ? Co za pazerność :D Panowie, skromności nigdy nie wiele. Super gra!

Pozdr
0
Ururam Tururam [ dodano: 03.02.2008 ]
Jednak bedzie polska wersja gry w kmieci. Miło.

Przy okazji - wspieram pytanie przedmówcy (poniżej)!
:-)
0
Bartosz Sawicki [ dodano: 01.02.2008 ]
Rebelu, zdradź, czy również preordery złożone przez was zostaną uhonorowane dodatkową talią!
0
Grzegorz Sowa [ dodano: 01.02.2008 ]
Hurrrrraa!!!
Oficjalnie na stronie wydawnictwa Lacerta pojawiła się informacja o zdecydowaniu wydania polskiej wersji Agricoli! :D :D

I nasuwa się tu pytanie, czy osoby, które zamówiły grę Agricola w preorderze tu na Rebelu (np ja) również otrzymają bonusowy stos kart "Z"???
0
klisu [ dodano: 31.01.2008 ]
Jak wszyscy to babcia tyż!!!
Najważniejsze, że można grać w jedną osobę :)
0
Marcin Kalinowski [ dodano: 28.01.2008 ]
Tez zamowilem na stronie wydawcy, ale z tego co widze na stronie to raczej marne szanse na zdobycie ponad 430 glosow w 3 dni:(.
0
Łukasz Kucharski [ dodano: 27.01.2008 ]
Ja też już zamówiłem. Nie ma co się zastanawiać, nie zamówisz - nie wyjdzie wcale po polsku...
0
Maciek Kasprzyk [ dodano: 26.01.2008 ]
Już zamówiłem na stronie wydawcy
0
Tomasz Luch [ dodano: 25.01.2008 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Na stronie wydawcy też jest podane, że drewniane kostki zwierząt. Pewnie wciąż wszystko zależy od ilości zamówień.

Ja tak samo zamówiłem bezpośrednio u wydawcy i tak samo zamówiłbym tę grę na rebelu, gdybym tego wcześniej nie zrobił.

Ale ważne, że zamówiłem. Zachęcam niezdecydowanych do zakupu. Obok takiego hitu nie można przejść obojętnie.
0
kisio [ dodano: 25.01.2008 ]
Zawartość pudełka:
[cut]
* 54 drewniane kostki zwierząt
[cut]
Chyba miały być figurki?
0
Wojtek Drzazgowski [ dodano: 25.01.2008 ]
Gdyby nie to, że już zamówiłem bezpośrednio u wydawcy, to zamówiłbym u Was:)
0
dodaj swój komentarz
© 2003-2019 REBEL.pl
sklep@rebel.pl