Komentarze do produktu: The Castles of Burgundy

Buduj, hoduj, handluj... i manipuluj kośćmi!


Aguthek [ dodano: 06.01.2019 ]
Genialna w swojej prostocie. Rozgrywka gwrantuje konieczność myślenia na pełnych obrotach, oceniania, czylepiej postawić na szybki punktowy zysk, czy może na mniej spektakularny ruch, który na dłuższą metę okaże się strzałem w dziesiątkę.
0
Aliaksei [ dodano: 19.02.2018 ]
Nice game. A lot of different landscapes besides there is addon with new ones.
0
Rolf [ dodano: 11.01.2017 ]
Piękny suchar. Co prawda za pierwszym razem jak graliśmy na grze zeszło nam prawie 3h razem z uczeniem się zasad no i czacha dymiła. Suchość wyczuwalna w pełni, choć teoretycznie we wszystkim da się doszukać jakiegoś klimatu, jednak według mnie w tej grze chodzi o LICZENIE :) i pod tym względem jest to gra wybitna, zasłużone top 10 na BGG.

+ ilość kafelków, za pomocą których możemy punktować
+ zachęca do myślenia
+ kafelki "technologii"
+ 9 wariantów planszy, które urozmaicają rozgrywkę
+ uniwersalna językowo

- jakość instrukcji w wersji polskiej
- planszetki są niestety dosyć cienkie i trzeba uwazać, żeby ich nie uszkodzić
- kafelki mogłyby być wykonane z grubszego kartonu
- dla niektórych grafiki na kafelkach mogą wydawać się zbyt małe

Ocena: 5/5
2
Neologic [ dodano: 26.09.2016 ]
Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt
Gra zakupiona na prezent. Bardzo udany prezent:)
Łatwe zasady - spokojnie można w krótkim czasie nauczyć osoby nie mające na co dzień do czynienia z planszówkami.

Gra jest na podorędziu przy każdym spotkaniu z planszówkami. Jężeli nie mamy pomysłu lub czasu na coś dużego zawsze chętnie wracamy do tej gry.
1
8hrupek [ dodano: 26.09.2016 ]
Dzięki tej grze poznałam i pokochałam mechanikę dice placement. Jeśli dołożymy do tego kafelki, budowanie miasta i odrobinkę handlu to otrzymamy nieźle wysmażony mix, który mnie osobiście podbił.

Minusem są nieczytelne, zbyt małe, sześciokątne kafelki. Jest ich ogrom i rozumiem, że tak po prostu musi być. Plansze gracza i tak są spore, a gdyby układane na nich heksy były większe to dla kompletu graczy mogłoby braknąć stołu.
Okulary trzeba mieć, niemniej nie psuje mi to przyjemności grania. Jeśli jednak pojawi się kiedyś poprawiona pod tym względem edycja - nie poskąpię na nią grosza.
2
Agasia [ dodano: 21.09.2016 ]
Stefan Feld słynie z tworzenia bardzo suchych, opartych o mechanikę gier. Tak jest i tu, bo nie oszukujmy się - klimatu Burgundii tu nie ma za grosz, a i wizualnie ten tytuł jakoś nie zachęca. A mimo to cały czas jest w czołówce rankingu BGG na najlepszą grę wszech czasów. Słusznie? Według mnie tak, ale ja uwielbiam eurogry, zwłaszcza takie wielowątkowe, pozwalające na szukanie różnych dróg do wygranej. I tutaj tak jest, za każdym razem można spróbować czegoś innego. Do tego mistrzowsko rozwiązane zarządzanie kośćmi, bo to gra z gatunku dice placement - nie ma złych rzutów, szóstki nie są lepsze od jedynek,wszystko można zagospodarować. Dla miłośników kombinowania, liczenia i móżdżenia jak znalazł. Niekoniecznie zaś na rodzinne wieczory i dla początkujących. Dla mnie jedna z najlepszych gier w mojej kolekcji.
4
Pisarz
M_zdrojek [ dodano: 11.08.2016 ]
Zamki Burgundii faktycznie klimatu to nie mają zbyt dużo. Ale ja potrafię się wczuć w temat, że tereny mojego królestwa są z góry przeznaczone i wiem, gdzie będą miasta, gdzie będą się pasły trzody itd. A następnie to tylko kwestia znalezienia na rynku odpowiednich kafli, które będą w tym pomocne.
Co do samej mechaniki - jest kostka ale nie ma wielkiej losowości, bo można korygować wyniki poprzez pomocników, są też specjalne kafle usprawniające zamianę wyników na kostkach. Także losowość bardzo nie doskwiera. Jeżeli doskwiera w dociągu kafli do poszczególnych magazynów, to można zawsze kupić ze środka.
Naliczanie punktów jest nieco kłopotliwe, ale po kilku partiach łatwo się z nim oswoić. Interakcja między graczami na poziomie - zabiorę Ci coś, co mi także się bardzo przyda, czyli raczej chamówy nie ma.
Minusem jest fakt, że potrafi się ciągnąć nieco no i może trochę wykonanie - planszetki graczy wydają się zbyt cienkie i te kafelki terenu też niezbyt solidne.
Jak dla mnie gra w porządku. Bez szału, ale miło pograć. 4/5
4
Janek44 [ dodano: 26.06.2016 ]
1. Mówią, że gra nie ma klimatu i że jest brzydka. Podejmowanie decyzji zastępuje klimat, a grafika jest bardzo funkcjonalna i raczej "czyta się" jej elementy jak znaki drogowe. Nawet po wielu rozegranych partiach trudno sobie przypomnieć co przedstawia obrazek stanowiący tło planszy.
2. Wysoka regrywalność. Zamki są pod tym względem jak Doble (wiem, że to zupełnie inna gra) kilka symboli i masa zabawy. Bo losowość w tej grze niemal nie ogranicza gracza za to sprawia że każda rozgrywka jest inna.
3. Polecam ją szczególnie fanom gry CATAN (Osadnicy z Catanu). Macie tu wszystko co lubicie, zbieranie, heksy nawet rzucanie kostkami i 50razy więcej sensu niż w Catanie. (no może nie ma targowania się i bezpośredniego handlu.

Dla mnie to gra na 5
1
Seta91 [ dodano: 19.06.2016 ]
PLUSY
+ prosta jednak wciągająca
+ dużo elementów z kartonu
+ wiele rożnych plansz dla graczy
+ świetny mechanizm kostek oraz robotników
+ losowe ustawienie początkowe
MINUSY
- potrafi się ciągnąć
- słabo wyczuwalny klimat
2
Hubert [ dodano: 15.03.2016 ]
Wymagająca gra, z przyjemnym systemem wykorzystania kostek. Gra wbrew pozorom nie jest trudna, może na początku sprawiać trudność z ogarnięciem zasad, a szczególnie z zapamiętaniem jak działają budynki i co dają poszczególne żetony wiedzy. Różne plansze dla graczy, pozytywnie urozmaicają rozgrywkę. Dobrze chodzi na 2 osoby.
Wadą dla mnie to jakość wykonania - żetony wydają się podatne na zużycie.
1
Miłośnik
Kedzia79 [ dodano: 27.02.2016 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Jak to u mnie z grami Stefana F. bywa była to miłość od drugiego wejrzenia. Po pierwszej partii zastanawiałam się o co tak naprawdę tyle szumu, zwłaszcza, że grafika powalająca nie jest i klimatu nie ma tu w ogóle. Wraz z liczbą rozgrywek zrozumiałam jednak, że to co w tej grze jest niesamowite to mechanika, która jest prosta, ale z ogromnymi możliwościami decyzyjnymi. Gra ma dużą regrywalność, przy tym jest szybka i bardzo wciągająca, więc może nas pochłonąć na długie wieczory. Jedna z moich ulubionych gier. Bardzo mocno polecam
2
Poliglota
Elt_son [ dodano: 14.12.2015 ]
Bardzo dobra gra, polecam z całego serca!
1
Izabela.kowanska [ dodano: 16.11.2015 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Gra jest bardzo przyjemna. Najlepsze w niej jest chyba to, że nie traci nic a nic przy graniu w dwie osoby - dla mnie ważne, bo nadaje się nie tylko na zlot, ale także na nudne jesienne wieczory z mężem w domu. Ładnie wykonana. Trochę roboty przy rozkładaniu, ale czego się nie robi dla dobrej zabawy. Czekam tylko, aż będzie dostępny dodatek :)
3
Nocny Marek
Arkhon [ dodano: 29.10.2015 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Dla mnie : Idealne euro lekko-średniej wagi

+ cudna, czysta mechanika
+ mitygacja losowości, wręćz jej nie czuć a rzadna rozgrywka nie jest ta sama
+ zbalansowana rozgrywka
+ point salad

- maly minus za wykonanie, blade kolory i grafiki nie powalające na kolana, wolałbym grubsze kafle i plansze gracza
- wręcz koniecznosc wprowadzenia innego sortowania komponentów

Podsumowująć : dla fana euro gier, pozycja obowiązkowa, jedna z najlepszych o ile nie najlepsza gra Feld'a
6
Krajzega [ dodano: 10.09.2015 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Aktualnie jedna z moich ulubionych gier. Doskonałe połączenie odrobiny losowości z długofalowym planowaniem.

Gra opiera się na rozstawianiu na swojej planszy hexów zawierających budynki, pastwiska, zamki i inne niezbędniki który każdy powinien mieć w swoim księstwie. Dostępne nam akcje dyktują kostki, co sprawia że kluczem do zwycięstwa jest umiejętne radzenie sobie z losowością, tak aby każdy wynik na kości był możliwy do wykorzystania.

Podsumowując - świetna gra o bardzo prostych zasadach, w którą zagrać dobrze może każdy, ale zagrać idealnie jest bardzo trudno.
3
Keszman [ dodano: 26.08.2015 ]
Grałem jedynie raz w tą grę, ale mam wielką nadzieje, ze będzie mi dane powtórzyć rozgrywkę i to nie raz. Pewne jest to, że gra zapadnie w pamięć każdemu.
1
Gosia [ dodano: 08.07.2015 ]
Ostatnio moja ulubiona, praktycznie nie można się przy niej nudzić. Jest tyle możliwości wyboru kafelków i układania poszczególnych kolorów, że rozgrywka jest inna za każdym razem. DO tego bardzo proste reguły. Bardzo polecam!
1
Hania [ dodano: 12.01.2015 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Moja druga gra Felda i powiem, że gra jest rewelacyjna. Każda rozgrywka inna, 9 różnych plansz gracza. Graliśmy we wszystkie warianty i w każdym gra się bardzo dobrze. 2 godziny niezłego kombinowania. Bardzo polecam.
5
Poliglota
Tomuch [ dodano: 10.11.2014 ]
Jedna z moich ulubionych gier. Uwielbiam to zastosowanie kości - niezależnie jaki uzyskałeś wynik, niski czy wysoki, nie musisz się martwić, bo wszystko jest przydatne. Zarówno przy zbieraniu kafelków z planszy głównej, wystawianiu na planszy gracza, sprzedawaniu dóbr itd. Losowość kości łatwo można ujarzmić poprzez dbanie o pomocników, którymi regulujemy wyniki. Gra trzyma w napięciu do samego końca, szczególnie jeśli do stołu zasiadają wyrównani gracze. Odnośnie grafiki się nie wypowiadam, bo nic do niej nie mam, a właściwie pozwala mi się skupić jedynie na mechanice ;)
7
Skryba
Kamil [ dodano: 06.06.2014 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Ogromna niespodzianka. Po naczytaniu się opinii i recenzji, gdzie grę Felda przedstawia się jako totalny eurosuchar bez kszty klimatu nastawiałem się na czysto matematyczną abstrakcyjną łamigłówkę, gdzie ze względu na zmęczenie głowy ostateczna wygrana przestaje mieć znaczenie. Tymczasem Zamki są grą bardzo przyjemną, dynamiczną, nieprzewidywalną. Nie przepalają obwodów, dostarczając jednak mózgowi niezbędnej dla pobudzenia szarych komórek pożywki. Co odróżnia Zamki od typowych gier euro to brak zarządzania zasobami sensu stricte i zaangażowanie rzutów kośćmi a proces decyzyjny. Mnogość rodzajów żetonów połączona z rzutami kośćmi wymaga elastycznego podejścia do realizacji założonej strategii, z drugiej strony konsekwencja i ogólne założenie, że 'wiem co robię' są niezbędne. Możliwość wykonania jedynie dwóch akcji na turę skraca czas oczekiwania na swoją kolejkę - a to plus ogromny. Gra jako jedna z nielicznych spełnia obietnicę wielości dróg do sukcesu, końcowe wyniku punktowe nawet w razie realizacji zupełnie odmiennych strategii bywają bardzo zbliżone. I niech mnie, jeżeli nie widzę na swojej planszy w kształcie plastra miodu budujących się miast, rozwijającej żeglugi i zapełniających inwentarzem pastwisk. Ale mam tak pewnie jako jeden z nielicznych - klimat widziałbym pewnie nawet w karcianej 'wojnie'. Podsumowując - porządnie wykonana, elegancka, płynna gra dla osób lubiących rozrywkę umysłową, ale nie poszukujących w grach planszowych dowodów na potwierdzenie swojego intelektualnego geniuszu.
17
Koniczyna17 [ dodano: 10.05.2014 ]
Jestem po kilku rozgrywkach i czuje pewien "euroniedosyt" - to nie jest gra, po której z wypiekami na twarzy czeka się na kolejną rozgrywkę - raczej na zasadzie "skończyło się, no to ok - zagramy w coś innego" - co nie zmienia faktu, że zgadzam się z przedmówcami - zasady proste do ogarnięcia a kminy trochę jest.
4
Sternik [ dodano: 09.07.2013 ]
Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt
Niby prosta gierka a wciąga...
Dokonałem zaupu kierując się rankinging na BGG.
Gra nie ma żadnych kart, żetoniki niezbyt ciekawe, mechanika raczej oderwana od tematu, trzeba rzucać koścmi.... Nie wpisuje się w mój obraz ideału.
Wszystko to spowodowało, że gra przeleżała kilka miesięcy na półce.
Gdy wreszcie zagralismy, okazało się, że ma głębię. Jest wiele ścieżek rozwoju, jest interakcja.
Na bierząco widać puktację, chociaż niektóre skoki powodują całkowite przetasowanie liderów z ociągającymi się.
Wielką zaletą jest na pewno prostota. Grę można wytłumaczyć w 15 minut, wszystkie kluczowe informacje są rozpisane/rozrysowane na planszach gracza.
Bardo dobra gra dla niezbyt zaawansowanych graczy
6
Marcin Mielecki [ dodano: 10.04.2013 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Po pierwsze - tradycyjne wyrazy uznania dla REBEL'a za szybkość realizacji zamówień.
Co do samej gry to bardzo przyjemna gra zarówno dla 2 jak i więcej osób. Zasady są dosyć proste i po pierwszej wprowadzającej grze idzie już bardzo sprawnie. Partie dla 2 osób można rozegrać w ciągu godziny. Ważne jest, że nie ma przestojów, bo już od początku tury wszyscy gracze mogą planować swoje akcje czekając na ich realizację na samej planszy. Najlepiej o jakości samej gry świadczy fakt jak szybko się wspina w rankingu BoardGameGeek'a.
6
Michał Wołosewicz [ dodano: 02.04.2013 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Po dwóch partiach stwierdzam,że gra jest mocno dobra z wielkim plusem, prawie 5 stąd moja ocena w REBEL ,ale jednak czegoś mi zabrakło, a mianowicie klimatu, poczucia,że faktycznie budujemy zalążki państwa/osady. Mechanika jest naprawdę bardzo dobra, ciekawa i sprawia,że pomimo losowych kafelków, rzucania kośćmi nie da się odczuć, że gra jest losowa i nic od nas nie zależy. Dodatkowo połączenia budynków, ich akcji, które przy wystawieniu można wykonać, kombosy z żółtych kafli powodują,że człowiek siedzi z rękami na głowie i móżdży aż się kopci. Świetnie napisana instrukcja oraz ikony na karcie gracza pozwala na rozpoczęcie gry praktycznie po pobieżnym jej przeczytaniu, jedyny problem jaki się pojawia na początku to na co stawiać, ale to przy każdej euro czy worker placementowej grze tak mamy, wyjdzie w "praniu". Jednym słowem dobra gra ze świetną mechaniką. Każda rozgrywa inna co jeszcze bardziej przekonuje mnie do tej gry, gdyż oprócz losowego rozłożenia kafli, losowych kości mamy jeszcze możliwość rozegrania gry na różnym ustawieniu planszy. Aha wydanie Alea z wypraską jak w Puerto - super. REBEL jak zawsze - to chyba powinna być nowa nota zamiast 6:D JAK ZAWSZE !!! Paczkomat - mój rekord 30 sek.
4
Monika [ dodano: 11.03.2013 ]
Jakiś czas temu stałam się szczęśliwą posiadaczką gry Zamki Burgundii. Muszę przyznać, że była to 1sza planszówka jaką sobie sprawiłam i w 100% mogę stwierdzić, że nie żałuję ani trochę wyboru. Gra pozostawia graczom wiele możliwości zdobywania punktów, a kości, które przez wielu graczy w innych grach są krytykowane, tutaj zostały wykorzystane w genialny sposób. Co rozgrywka to nowy plan na pokonanie przeciwnika;)
1
Szymon [ dodano: 22.01.2013 ]
Podsumuje krotko: najlepsza gra w wadze sredniej ever. Genialny sposob punktacji plus komba z budynkami robia swoje. I leci szybko, chocia duzo mozna zrobic.
1
Paweł A. [ dodano: 20.11.2012 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Pierwsza w kolekcji gra Felda. I pewnie nie ostatnia. Mnogość możliwości strategicznych i decyzji. Równie dobra grywalność na 2 czy 4 osoby. Bardzo ciekawe zastosowanie kości do gry. Gorąco polecam!
7
Krzysztof Myszkowski [ dodano: 16.10.2012 ]
Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt
Bardzo ciekawa gra, oryginalna mechanika i co dla mnie najważniejsze świetnie sprawa się przy dwóch osobach. Szybkie partie które bardzo się od siebie różnią, odpowiednia równowaga pomiędzy elementem strategicznym, a losowym.
5
dodaj swój komentarz
© 2003-2019 REBEL.pl
sklep@rebel.pl