Borodino 1812

Starcie armii Kutuzowa z wojskiem napoleońskim.
8 opinii
  • 2 - 4 osoby
  • od 14 lat
  • wydanie polskie
Bitwa Pod Borodino była największym starciem wojsk napoleońskich z armią Kutuzowa. Kilkadziesiąt kilometrów od Moskwy dzisiątki tysięcy żołnierzy cesarza Napoleona szturmowało rosyjskie reduty. Przy ogromnych stratach Francuzi posuwali się do przodu. Ale Rosjanie kontratakowali i zatrzymywali kolejne uderzenia. Walczący pod Uticą polski V Korpus księcia Poniatowskiego zdobył tę miejscowość, ale i na tym kierunku nie nastąpiło żadne poważne przełamanie.Pod wieczór walki wygasły, Napoleon pozwolił Kutuzowowi wycofaćsię w sposób zorganizowany do Moskwy. Do dziś trwają dyskusje, czy nie było największym błędem Francuzów niewykorzystanie do walki całego korpusu Gwardii... Użycie tak silnego odwodu mogło dosłownie zmieść przeciwnika na wybranym odcinku i przeważyć szale zwycięstwa...
Wydawca:
Taktyka i Strategia
8995

Dostępnych 0 sztuk w magazynie wysyłkowym

w CH Metropolia

Możesz otrzymać automatyczne powiadomienie, gdy tylko produkt będzie dostępny. Wystarczy, że wpiszesz poniżej swój adres e-mail.Opis

Bitwa Pod Borodino była największym starciem wojsk napoleońskich z armią Kutuzowa. Kilkadziesiąt kilometrów od Moskwy dzisiątki tysięcy żołnierzy cesarza Napoleona szturmowało rosyjskie reduty. Przy ogromnych stratach Francuzi posuwali się do przodu. Ale Rosjanie kontratakowali i zatrzymywali kolejne uderzenia. Walczący pod Uticą polski V Korpus księcia Poniatowskiego zdobył tę miejscowość, ale i na tym kierunku nie nastąpiło żadne poważne przełamanie.

Pod wieczór walki wygasły, Napoleon pozwolił Kutuzowowi wycofaćsię w sposób zorganizowany do Moskwy. Do dziś trwają dyskusje, czy nie było największym błędem Francuzów niewykorzystanie do walki całego korpusu Gwardii... Użycie tak silnego odwodu mogło dosłownie zmieść przeciwnika na wybranym odcinku i przeważyć szale zwycięstwa...

Rozgrywka

Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Podstawowe informacje

Zawartość pudełka:
  • Mapa 2x 50x70
  • 360 sztancowanych żetonów
  • instrukcja
  • scenariusze
Waga:
500 g

Recenzje

3.88
na podstawie 8 ocen

Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń Borodino 1812Najbardziej przydatne recenzje

GrisznakIW

Liczba recenzji: 70

Gra jest niewątpliwie trudna - zasady wymagają dość uważnej lektury, a zastosowane w praktyce, mogą być dla osób z małym doświadczeniem w takich tytułach prawdziwą drogą przez mękę. Oczywiście, dla kogoś, kto ma obycie z grami wojennymi, większym problemem być nie powinny.

Wykonanie techniczne jest dobre - cieszy, że większość tabel jest na planszy, sama plansza jest czytelna i przejrzysta. Żetony wykonane na poziomie światowym, większość zachodnich gier wojennych nie ma tak ładnych jak te z gier Taktyki i Strategii. Wadą jest jedynie kwestia kolorów - o ile w przypadku Wielkiej Armii kolory pozwalają odróżnić jednostki określonych grup, tak u Rosjan wszystkie są takie same.

Względem wad - największą jest niewątpliwie decyzja o umieszczaniu punktów siły w tabelkach. Zmusza to gracza do kserowania tychże przed każdą rozgrywką (ja osobiście używam markerów z punktami siły z jednej ze starych gier, choć to zwiększa ilość żetonów na planszy) i skazuje na każdorazowe wertowanie tych tabel przed rozstrzyganiem wyników walki. Mechanika rozstrzygania starć wydaje się mocno promować atakującego, przez co wygranie tej bitwy Rosjanami wcale nie jest proste.

Wydawca dorzucił dwa scenariusze, z czego pierwszy, mniejszy i krótki, dość dobrze wprowadza w grę. Drugi, pokazujący całą bitwę, potrafi zająć dużo czasu, a jego początek jest bardzo monotonny, bo to w sumie przepychanka.


Jaroslaw

Liczba recenzji: 24

Jak dla mnie ideał :)

Pozycja obowiazkowa dla kazdego milosnika Wojen Napolleonskich. Z poczatku zasady wydaja sie byc nieco zagmatwane, ale po kilku probnych rozgrywkach wszystko staje sie jasne. Na pochwale zasluguja zetony i mapa ktore wydrukowane sa starannie z dbaloscia o szczegoly.


Ryszard

Liczba recenzji: 45

Niestety przepisy gry nie uwzględniają kluczowych realiów pola bitwy i są bardzo zagmatwane. Dość wspomnieć, że w grze brakuje uwzględnienia szyków, można znaleźć błędy w OdB. Długo by można na ten temat. Jednym z największych kuriozów jest zamieszczenie na okładce obrazu przedstawiającego bitwę pod Waterloo, tak jak by brakowało obrazów przedstawiających bitwę pod Borodino (jest ich co najmniej kilka dobrej jakości).

Pytania i odpowiedzi

Masz wątpliwości lub pytanie co do gry?

Zapytaj naszej społeczności.

Zadaj pytanie