Dungeon Lords

Zostań najlepszym (najgorszym) Panem Podziemi!
6 opinii
  • 2 - 4 osoby
  • od 12 lat
  • ok. 90 minut
  • wydanie angielskie
Czy kiedykolwiek wędrowaliście wraz z drużyną bohaterów, podbijając lochy, zdobywając chwałę, doświadczenie i oczywiście wielkie skarby? A czy kiedykolwiek w ogóle zastanawialiście się, jak trudne jest tak naprawdę skonstruowanie i zarządzanie takim podziemnym kompleksem, pełnym korytarzy i stworów? Nie? Cóż, teraz możecie spróbować. Wcielcie się w role władców podziemi, przyzywajcie sługi, wykopujcie kompleksy złożone z tuneli i pomieszczeń, zastawiajcie pułapki, wynajmujcie stwory i próbujcie powstrzymać tych plugawych bohaterów przed podbiciem i splądrowaniem waszych wspaniałych dzieł. Możemy wam zagwarantować, że od teraz będziecie z zupełnie innej perspektywy spoglądać na ciemne narożniki, legowiska i ich mieszkańców. Dungeon Lords to trwająca około 90 minut gra dla 2-4 uczestników. Mechanika jest dość złożona, więc zalecamy ją głównie doświadczonym graczom.
Autor:
Vlaada Chvátil
Wydawca:
Czech Games Edition
159,95

Dostępnych 0 sztuk w magazynie wysyłkowym

Pokaż dostępność w sklepie stacjonarnym

w CH Metropolia

Możesz otrzymać automatyczne powiadomienie, gdy tylko produkt będzie dostępny. Wystarczy, że wpiszesz poniżej swój adres e-mail.Opis

Czy kiedykolwiek wędrowaliście wraz z drużyną bohaterów, podbijając lochy, zdobywając chwałę, doświadczenie i oczywiście wielkie skarby? A czy kiedykolwiek w ogóle zastanawialiście się, jak trudne jest tak naprawdę skonstruowanie i zarządzanie takim podziemnym kompleksem, pełnym korytarzy i stworów? Nie? Cóż, teraz możecie spróbować. Wcielcie się w role władców podziemi, przyzywajcie sługi, wykopujcie kompleksy złożone z tuneli i pomieszczeń, zastawiajcie pułapki, wynajmujcie stwory i próbujcie powstrzymać tych plugawych bohaterów przed podbiciem i splądrowaniem waszych wspaniałych dzieł. Możemy wam zagwarantować, że od teraz będziecie z zupełnie innej perspektywy spoglądać na ciemne narożniki, legowiska i ich mieszkańców.

Dungeon Lords to trwająca około 90 minut gra dla 2-4 uczestników. Mechanika jest dość złożona, więc zalecamy ją głównie doświadczonym graczom.

Rozgrywka

Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Podstawowe informacje

Waga:
1,2 kg
Kod producenta:
ZMG 7044


Dodatki i akcesoria


Recenzje

4.50
na podstawie 6 ocen

Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń Dungeon LordsNajbardziej przydatne recenzje

I play with green!

Liczba recenzji: 49

Na początek odniosę się do minusów poniżej: iż „nie każda dziewczyna sobie w tą grę poradzi” (w przypadku pozycji zakwalifikowanej od 12 lat! XD), bo jest element walki i mroczniejszy klimat.

Jako kobieta, która w niejedną planszówkę w życiu grała, pragnę wszystkich Panów uspokoić, iż ja dla odmiany nie zaobserwowałam pogarszającego się stanu zdrowia, płaczu, depresji ani korzystania z telefonów zaufania u współgraczek. Wręcz przeciwnie. Wszystkie Panie bawiły się dobrze, nie czekały na wybawienie, okazało się, że potrafią liczyć (!), więc może należałoby recenzujące uwagi zmienić z: „gra nie jest dla kobiet” na: „gra nie jest dla osób, które nie radzą sobie z prostym sumowaniem”?. Albo możemy, oczywiście, dalej kategoryzować ludzi wedle dziwacznych kryteriów. Gdyby więc ktoś jednak miał ochotę pograć ze swoją żoną, siostrą, córką czy znajomą – nie widzę przeciwwskazań i polecam!

Wracając do właściwej części opinii: Dungeon Lords – jak i jej bezpośrednia kontynuacja: Dungeon Petz – pozwala nam wcielić się w role „tych złych”, nawiązując do klasyki gatunku z projektowaniem lochów w tle, tj. Dungeon Keepera. Nie jest to jednak wierna kopia komputerowego odpowiednika. Planszówkowa wersja zawiera bowiem fenomenalne, bardzo bajkowe grafiki oraz podchodzi do całego tematu kompletnie prześmiewczo. Mechanicznie zaś wymaga od nas dobrego planowania i szybkiego kalkulowania, by ustalić których bohaterów uda nam się pokonać, gdzie należałoby wykopać nowe komnaty i w które potwory inwestować. Do minusów zaliczyłabym – paradoksalnie, bo gra jest ładna – małą czytelność planszy. Zbyt kolorowo i pstrokato. Bywały nieporozumienia. Mimo wszystko, Dungeon Petz oceniam jako jeden z lepszych „worker placement”, do którego z przyjemnością wracam.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Tomek

Liczba recenzji: 8

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Jak dla mnie ideał :)

Opinia kolegi który zakupił grę tu cytuję w całości
"Zakupiłem bardzo szybko tuż po tym jak tylko Dungeon Lords byli dostępni w Polsce.
Dostawa z Rebela jak zwykle nie można jej niczego zarzucić. Zapakowane potężnie, nic nie uszkodzone i szybko. Tu 5. Ale to jaka jest dostawa każdy wie. Gra ważniejsza.

Wykonanie - bardzo dobre wykonanie elementów gry. W oczy rzucają się naprawdę świetne grafiki oraz porządne wykonanie żetonów, znaczników a także najzabawniejszego elementu. Ślicznych figureczek Impów.
Plansze są zaprojektowane bardzo dobrze. Każdy element gry ma swoje miejsce w dodatku ładnie zilustrowane. Pole na pokonanych bohaterów to więzienie w lochach z wydrapanymi napisami na ścianach. Spiżarnia służąca do przechowywania żetonów żywności to pomieszczenie z półkami pełnymi jedzenia, a bank żywności jest umieszczony na wiosce skąd też głównie jest ona pobierana. Wyjątkowo miłe.

Instrukcja to majstersztyk. Tak zabawnie napisanej jeszcze nie widziałem. W dodatku niezwykle czytelna i kolorowa. Jedynie karty można się nieco przyczepić że nie mają standardu najwyższego. Mają standard wykonania odpowiedni dla gier planszowych. Nie jest źle. Tu można byłoby poprawić. Ale i tak wykonanie na 5

Klimat - zdecydowanie mocno zauważalny. Nie jest to ten typ gry gdzie jest on na siłę doczepiony. Ba ciężko sobie wyobrazić rozwiązania mechaniczne w troszkę innej scenerii. Naprawdę dobrze oddaje ducha swój inspiracji a mianowicie gier Dungeon Keepera. Które same w sobie stanowią świetną parodie klasycznych dungeon crawli gdzie poszukiwacze przygód penetrują lochy w poszukiwaniu skarbów walcząc ze złem ;).

Atrakcyjność podnosi oprawa graficzna. Widząc minę na żetonie goblina kiedy jest wystawiany do walki z hordą "bohaterów" naprawdę odczuwamy kruchość jego żywota.

Tu też 5. Jeśli ktoś alergicznie nie reaguje na fantasy/lub i ironię :)

Grywalność - czyli to co najważniejsze.
Mechanika kart rozkazów będąca rozwinięciem pomysłu worker placement + aspekty zarządzania zasobami które są mocno ograniczone połączone z budową lochu (tu mamy niemal pełną dowolność) spisuje się bardzo dobrze.
Jest intuicyjnie. Jest nad czym pomyśleć. Nie ma czasu na to aby zrobić wszystko. Czuć presję końca roku i inwazji. Działa to fajnie.
Inwazja to taka mini gra w grze. Nasz Loch atakują bohaterowie i tylko to jak dobrze się przygotowaliśmy na ich atak sprawi czy ubijemy ich chwalebnie broniąc lochu czy też przetoczą się po nim jak burza niszcząc wszystko na swojej drodze.
Walka przyjmuje postać układanki logicznej. Odpowiednia kolejność zagrania zakupionych pułapek. Odpowiednie miejsce walki + odpowiednie dobranie sobie potworów broniących nasze włości to klucz do zwycięstwa.
Odświeżające ale może niektórym graczom na początku sprawiać problem. Bohaterowie nie są tacy słabi.

Mechanika nie jest skomplikowana nadmiernie. Elementów o które musimy dbać jest sporo. Jest odrobinę losowości (ale nie ma jej wiele) a jej przejawami są losowa dostępność komnat w danej turze (ale i tak pojawią się wszystkie), dobór potworów (podobnie jak przy komnatach) czy też skład herosów (ale ten znamy odpowiednio wcześniej i możemy unikać części z nich)

Co najważniejsze - wszyscy moi współgracze stwierdzili że w to się po prostu fajnie gra.

I to niech będzie najlepsza rekomendacja.

Zasłużona 5"Jerzy

Liczba recenzji: 19

Jak dla mnie ideał :)

TO NIE JEST GRA PRZYGODOWA !!! (a jest w takim dziale)

Pierwsza rozgrywka długa ze względu na reguły ( ale tak jest w każdej grze). Kolejne coraz szybciej. Można się wyrobić w czasie krótszym niż 90 min. Na 2 osoby jeszcze szybciej ( u mnie dłużej bo oglądaliśmy film :) ).
Nie będę opisywał reguł. Gra się przyjemnie, mogę porównać jedynie do StoneAge. Też worker placement, poza tym bardziej skomplikowana (ale tylko jednorazowo), więcej rzeczy trzeba uwzględnić. Do tego walka ( raczej łamigłówka - też fajne :) ).
Między graczami nie ma wielkiej (podkreślam wielkiej) interakcji, owszem można sobie przeszkadzać, blokować (jak się uda) wykonywanie rozkazów. Jednak nie jest to typowa gra negatywną interakcją (są podziemia więc ktoś może się pomylić :)).

Gra mi się podoba ale... ze znajomymi wolimy gry z dużą ilością interakcji ( najlepiej negatywnej lub mix ala Descent ) więc Dungeon Lords nie są jakimś przebojem. Jednak nie dam grze 3 czy 4 tylko dlatego że akurat wolę inny rodzaj gier ( wcześniej było inaczej, później może być inaczej :) ). Myślę że zasługuje na 5. Gry nie sprzedam bo chcę mieć w kolekcji taki tytuł, gra się przyjemnie i jak lubisz taki rodzaj rozgrywki to kupuj w ciemno.
No i jeszcze raz podkreślę.
Strategia, taktyka, ekonomia, coś z pokera - TAK
Przygoda - NIE NIE NIE. Głupio by było jakby ktoś kupić Dungeon Lords myśląc że to przygodówka. Wiem że ludzie będący w temacie wiedzą że to nie jest taka gra ale ktoś inny może sobie zrobić przykrą niespodziankę.Wszystkie recenzjePytania i odpowiedzi

Masz wątpliwości lub pytanie co do gry?

Zapytaj naszej społeczności.

Zadaj pytanie