Geniusz (Ingenious)

  • star
  • star
  • star
  • star
  • star
  (12)
 • 1 - 4 osoby
 • od 8 lat
 • 30 - 45 minut
 • wydanie polskie
Geniusz to jedna z bardziej znanych gier Reinera Knizia (autor takich gier jak Zaginione Miasta, Tygrys i Eufrat). Gracze układają kolorowe żetony na sześciokątnej planszy, zbierają punkty, blokują żetony przeciwnika i starają się chronić samych siebie przed zablokowaniem przez innych. Mówi się, że jest to najlepsze połączenie Scrabble, Domina oraz klasycznej gry Mastermind. Na pewno świadczy o tym rekomendacja MENSY. Szalenie elegancka mechanika wręcz zmuszająca do przeprowadzenia kolejnej i kolenej rozgrywki sprawia, że Geniusz (Ingenious) jest doskonałym wprowadzeniem do planszówek w nieskomplikowanym, abstrakcyjnym, ale bardzo przyjaznym stylu. Gra jest genialnie prosta i po prostu genialna! ;) Dzięki wariantowi dla jednego gracza, możemy także trenować swoje szare komórki, czekając na przyjście naszych współgraczy. Nowa edycja ponadto jest bardzo starannie wykonana, zwiększono przejrzystość płytek i planszy a także zmniejszono rozmiar pudełka. Wszystko to po to, aby można się było nią cieszyć w jeszcze większym gronie znajomych! Gra otrzymała nagrody:   Najlepsza gra umysłowa 2005 roku według Stowarzyszenia MENSA Najlepsza gra rodzinna 2006 według największego na świecie serwisu gier planszowych Boardgamegeek.com. Finalista Best Abstract Game Games 100 2004 Finalista Game of the Year Germany 2004 Finalista International Gamers Award 2004 Finalista Deutscher SpielePreis (piąte miejsce) 2004
Autor:
Reiner Knizia
Wydawca:
Bard
7495

store

Dostępnych 8 sztuk w magazynie wysyłkowym

w CH Metropolia

Wysyłka w poniedziałek


Dostawa (Paczkomaty 24/7) już od 10 zł.
Sprawdź opcje dostawy


Geniusz to jedna z bardziej znanych gier Reinera Knizia (autor takich gier jak Zaginione Miasta, Tygrys i Eufrat). Gracze układają kolorowe żetony na sześciokątnej planszy, zbierają punkty, blokują żetony przeciwnika i starają się chronić samych siebie przed zablokowaniem przez innych. Mówi się, że jest to najlepsze połączenie Scrabble, Domina oraz klasycznej gry Mastermind. Na pewno świadczy o tym rekomendacja MENSY.

Szalenie elegancka mechanika wręcz zmuszająca do przeprowadzenia kolejnej i kolenej rozgrywki sprawia, że Geniusz (Ingenious) jest doskonałym wprowadzeniem do planszówek w nieskomplikowanym, abstrakcyjnym, ale bardzo przyjaznym stylu. Gra jest genialnie prosta i po prostu genialna! ;)

Dzięki wariantowi dla jednego gracza, możemy także trenować swoje szare komórki, czekając na przyjście naszych współgraczy.

Nowa edycja ponadto jest bardzo starannie wykonana, zwiększono przejrzystość płytek i planszy a także zmniejszono rozmiar pudełka. Wszystko to po to, aby można się było nią cieszyć w jeszcze większym gronie znajomych!

Gra otrzymała nagrody:

 

 • Najlepsza gra umysłowa 2005 roku według Stowarzyszenia MENSA
 • Najlepsza gra rodzinna 2006 według największego na świecie serwisu gier planszowych Boardgamegeek.com.
 • Finalista Best Abstract Game Games 100 2004
 • Finalista Game of the Year Germany 2004
 • Finalista International Gamers Award 2004
 • Finalista Deutscher SpielePreis (piąte miejsce) 2004

Rozgrywka

Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Podstawowe informacje

Zawartość pudełka:
 • plansza do gry
 • 120 żetonów
 • 1 woreczek
 • 24 drewniane znaczniki w 6 kolorach
 • instrukcja
Waga (kg):
0.89

4.67
na podstawie 12 ocen

Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń Geniusz (Ingenious)


Najbardziej przydatne recenzje

Mickq13

Liczba recenzji: 102

Pierwszego Geniusza kupiliśmy dla siebie. Po kilku grach z Rodzicami - kupiliśmy kolejnego, później poszedł Geniusz w wersji karcianej, potem znów "duży" Geniusz dla rodzeństwa - i to chyba nie koniec. Trudno o lepszą rekomendację, żadnej innej gry nie kupiliśmy w takiej ilości i z tak dobrym odbiorem. Proste zasady, trochę losowości i MASA kombinowania. Do zalet należy dodać krótki czas przygotowania do gry oraz trwałość kostek i planszy. Mały minusik za tor punktacji (nasz jest tak wyeksploatowany, że wypadają z niego znaczniki) - mowa oczywiście o "starej" wersji gry.
No i jeszcze mam Geniusza na smartfona :)


Gabriel

Liczba recenzji: 23

Dobry, solidny produkt

Muszę uprzedzić - to jest RODZINNA gra logiczna. Tzn. jest BARDZO prosta i bardzo niestresująca. Doskonale zapewne sprawdzi się w grze z dzieckiem w wieku 6-8 lat, ucząc go spostrzegawczości. Starszym fanom gier logicznych zdecydowanie odradzam.


Adam

Liczba recenzji: 28

Gra logiczna w której za zadanie mamy zbudować taki układ z dwuczłonowych (dziesięciobocznych) kafelków, aby na koniec gry znaczniki kolorów były dalej na torze punktacji niż znaczniki przeciwnika/przeciwników.

W grze mamy do dyspozycji kilkadziesiąt kafelków (niestety tekturowych), na których umieszczone są różnokolorowe wzory. Wzorów tych mamy 6 w 6 kolorach (jeden kolor odpowiada jednemu wzorowi). Do tego dochodzi plansza, która jest zróżnicowana wielkością obszaru grania w zależności od ilości graczy. Im więcej graczy tym obszar większy o jeden okrąg (sześciobok).

Na początku rozgrywki losujemy po 6 kafelków umieszczamy je w wytłoczkach na planszy i rozpoczynamy grę. Wykładamy pierwsze kafelki przy znajdujących się już na planszy symbolach i zaznaczamy na torze punktacji sumę wszystkich stykających się w liniach prostych (nie rozdzielonych innymi symbolami) znaków danego koloru. W ten sposób zdobywamy nasze punkty. Oczywiście po wyłożeniu kafelka, dociągamy z worka kolejny kafelek, aby na koniec własnej rundy mieć ich 6. Dodatkowo jeśli zapełnimy jeden z toru w danym kolorze, mówimy \"Geniusz\" i mamy dodatkowy ruch z kafelków które nam pozostały do wyboru(dopiero po wykonaniu wszystkich ruchów możemy dobrać płytki).

W grze tej liczy się jednak równomierne poszerzanie obszarów kolorów, bo ten kto na koniec gry będzie na końcu punktacji choćby z jednym kolorem ten przegrywa.

Gra jest fantastyczna, można grać z całą rodziną czy przyjaciółmi. Ośmioletnie dzieci są w stanie wygrywać rozgrywki. A możliwość blokowania przeciwnika dodaje odrobinę negatywnej interakcji w grze.

Plusy:
- dla całej rodziny
- regrywalna
- rozwijająca zmysł logicznego myślenia
- plansza dostosowana do liczby graczy
- dość szybka rozgrywka

Minusy:
- tekturowe kafelki (w pierwotnej wersji były to plastikowe kafelki)
- wytłoczki w planszy (mogłyby być załączone stojaczki na kafelki)
- losowość, która niektórym graczom może się nie podobać

Ocena 5-, ze względu na kafelki i wytłoczki w planszy. Polecam.

Pytania i odpowiedzi

Masz wątpliwości lub pytanie co do gry?

Zapytaj naszej społeczności.

Zadaj pytanie