Grunwald 1410

21 opinii
  • 2 osoby
  • od 12 lat
  • wydanie polskie
Bitwa pod Grunwaldem, jaką stoczyły połączone siły polsko-litewskie z wojskami zakonu krzyżackiego, była największym starciem europejskiego rycerstwa. 15 lipca 1410 r. na polach pomiędzy Grunwaldem, Stębarkiem a Łodwigowem rozwinęły swe chorągwie wojska z całej Polski (51 chorągwi), Litwy (40 chorągwi), posiłki ruskie i tatarskie. Naprzeciw nich stanęły doborowe zastępy zaciężnego rycerstwa krzyżackiego (50 chorągwi) wraz z licznymi gośćmi zakonu, szukającymi w tej bitwie sławy i łupów.Wkrótce doszło do starcia ogromnych mas jazdy. Szala zwycięstwa przechylała się na różne strony, przez chwilę nawet krzyżacy dzierżyli polską chorągiew, odśpiewując pieśń zwycięstwa. Wkrótce, sztandar na powrót znalazł się w polskich rękach a bitwa zaczęła przyjmować korzystny dla Polaków przebieg.Momentem przełomowym dla całego starcia był atak krzyżackich odwodów wprost w centrum toczącej się bitwy. W owej szarży poległ sam mistrz zakonu Ulrich von Jungingen wraz z licznymi rycerzami swojego pocztu. Dla części wojsk krzyżackich był to sygnał do rozpoczęcia odwrotu. Z początku zorganizowanego, lecz wkrótce przeradzającego się w ucieczkę i panikę. Zwycięstwo było ogromne...
Wydawca:
Taktyka i Strategia
8995

Dostępne 2 sztuki w magazynie wysyłkowym

Pokaż dostępność w sklepie stacjonarnym

w CH Metropolia

Wysyłka jutro


Darmowa dostawa od 49 zł (do Dnia Dziecka)


Opis

Bitwa pod Grunwaldem, jaką stoczyły połączone siły polsko-litewskie z wojskami zakonu krzyżackiego, była największym starciem europejskiego rycerstwa. 15 lipca 1410 r. na polach pomiędzy Grunwaldem, Stębarkiem a Łodwigowem rozwinęły swe chorągwie wojska z całej Polski (51 chorągwi), Litwy (40 chorągwi), posiłki ruskie i tatarskie. Naprzeciw nich stanęły doborowe zastępy zaciężnego rycerstwa krzyżackiego (50 chorągwi) wraz z licznymi gośćmi zakonu, szukającymi w tej bitwie sławy i łupów.

Wkrótce doszło do starcia ogromnych mas jazdy. Szala zwycięstwa przechylała się na różne strony, przez chwilę nawet krzyżacy dzierżyli polską chorągiew, odśpiewując pieśń zwycięstwa. Wkrótce, sztandar na powrót znalazł się w polskich rękach a bitwa zaczęła przyjmować korzystny dla Polaków przebieg.

Momentem przełomowym dla całego starcia był atak krzyżackich odwodów wprost w centrum toczącej się bitwy. W owej szarży poległ sam mistrz zakonu Ulrich von Jungingen wraz z licznymi rycerzami swojego pocztu. Dla części wojsk krzyżackich był to sygnał do rozpoczęcia odwrotu. Z początku zorganizowanego, lecz wkrótce przeradzającego się w ucieczkę i panikę. Zwycięstwo było ogromne...

Rozgrywka

Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Podstawowe informacje

Zawartość pudełka:
  • 360 sztancowanych żetonów
  • plansza 100/70 cm

Recenzje

3.57
na podstawie 21 ocen

Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń Grunwald 1410Najbardziej przydatne recenzje

Gorky

Liczba recenzji: 19

Dobry, solidny produkt

Grę dostałem następnego dnia, pudełeczeko z zawartością okey poza:
- leciutkie wgniecenia pudełka
- brak informacji o tym, że część żetonów trzeba powycinać (to moja pierwsza gra z tej serii, 360 sztancowanych żetonów to za mała informacja i musieliśmy biegać po sąsiadach szukając nożyczek... studenci nie zawsze je posiadają :P)
- chociaż w zawartości nic nie piszą o kostkach, to dodali jedną małą czerwoną k6... okropnie się nią gra, lepiej przygotować wcześniej 3 własne kostki (są rzuty 3k6)
- znalazły się nieliczne błędy druku na żetonach (np jednostki z 0 PR)

Co do gry: daje klimacik taki jaki się spodziewaliśmy, pierwszy wieczór to czytanie instrukcji i rozstawianie wojsk :) szkoda tylko że instrukcja nie definiuje wszystkiego dokładnie, parę spraw trzeba ustalić z grającym zanim rozpocznie się zabawę. Gra posiada 2 scenariusze rozgrywki.

Podsumowując:
gra jest fajna dla osób które chcą trochę pokombinować na polu bitwy (taktyka, taktyka i jeszcze raz taktyka... miodzio), zacięcie historyczne wcale nie jest potrzebne ;] ale za to trzeba mieć z partnerem spooooro czasu (i miejsca, sprawdźcie czy rozłożycie spokojnie taką mapę + miejsce dla was), to nie jest gra na jeden długi wieczór!


Planszolandia.pl

Liczba recenzji: 28

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Gra siega do wspomnień z młodości. To taki skok w do histori tej z Bitwy pod Grunwaldem i przy okazji swojej własnej. Gra wymaga mnóstwo czasu zarówno (przygotowanie żetonów) ułożenie początkowe a także sama rozgrywka. Ja osobiście wolę raczej typowe euro gry, co nie znaczy, że pozycja jest zła. To jest klasyk i tak trzeba to grę traktować.Fani gatunku potyczek wojennych dali by najwyższe noty. Ja nie wystawie oceny. Grałem do towarzystwa tylko raz w nowej edycji i dwa razy kilka lat temu.


Marcin

Liczba recenzji: 4

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

W porządku, bez rewelacji

Gra dla fanów tematu (jestem nim). Wydanie całkiem ciekawe pomijając planszę (mapę), w dzisiejszych czasach można by to zrobić lepiej. Instrukcja wydana tak sobie (niektóre rzeczy są niejasne).Żetony do gry bez rewelacji. System gry na plus. Niestety nie umywa się do starszego wydania Grunwaldu firmy Dragon.

Pytania i odpowiedzi

Masz wątpliwości lub pytanie co do gry?

Zapytaj naszej społeczności.

Zadaj pytanie