Liski: Ojojanie (druga edycja)

Wciel się w Puchatera i walcz z koszmarami!
21 opinii
 • 1 - 5 osób
 • od 12 lat
 • ok. 45 minut
 • wydanie polskie
Kooperacyjna gra planszowa, w której wcielamy się w rolę Puchaterów – obrońców Lisiego Królestwa. Naszym zadaniem będzie walka z problemami i komplikacjami, które będą pojawiały się w kolejnych rundach, zagrażając okolicznym Liskom. Aby wygrać, musimy pokonać Koszmar, który pojawia się w ostatniej rundzie. Będziemy musieli spróbować ponownie, jeżeli strach zapanuje nad lisią wioską. Na czym to polega? Aby pokonać pojawiające się problemy, komplikacje i koszmary, uczestnicy będą musieli zbierać zestawy symboli w odpowiednich kolorach. Każda karta problemu, komplikacji i koszmaru posiada własną kombinację symboli niezbędnych do ich pokonania. Symbole możemy pozyskiwać na trzy sposoby: Ze znaczników naszych Puchaterów. Wystarczy postawić znacznik na odpowiednim polu, by zagwarantować dany symbol.  Z kart Ojojań, które będziemy dobierali w trakcie gry.  Z kart Lisków, które będziemy mogli rekrutować w trakcie rozgrywki. Oprócz samych symboli, znajdujących się na kartach, ważna jest też kolejność ich wykładania – każda karta ma wyraźnie zaznaczony symbol lub symbole, które muszą znajdować się pod spodem, żebyśmy mogli ją zagrać. Jest to bardzo ważne, ponieważ w Liskach działamy nie tylko wspólnie z innymi graczami, ale też pod presją czasu, przez co łatwo o pomyłkę! UWAGA! Liski: Ojojanie to druga edycja gry ufundowanej na platformie crowdfundingowej Wspieram.to. Zmianie uległo wiele aspektów gry, m.in.: runda trwa zawsze dwie minuty, a poziom trudności zmienia się wraz z wybranym koszmarem. Na końcu rundy nie tracimy już kart, a pokonanie problemów przynosi nam zapas serków, które wymieniamy na akcje specjalne. Pojawiły się także żetony strachu, które stanowią jeden z warunków przegrania gry. Poprawy uległy też prezentacje graficzne symboli ojojania. Dlaczego pokochasz tę grę? Któż z nas nie musiał mierzyć się z takimi problemami, jak odparzenia od kawy, poniedziałek po urlopie czy spóźniony autobus? ;) Ta gra to nasza codzienność, ale w uroczym wydaniu.  Liski: Ojojanie to ciekawa propozycja zarówno do zabawy ze znajomymi, jak i podejmowania prób w trybie solo. Niezależnie od liczby uczestników stanowi wyzwanie i wymaga nie lada kombinowania!  Gra została w całości zilustrowana przez Beatę Ari Smugaj znaną w internecie jako Lisie Sprawy. Na kartach znajdziemy bohaterów znanych z internetowych komiksów.
Autor:
Jacek Gołębiowski
Ilustracje:
Beata Smugaj
Wydawca:
Rebel
129,95
68,80
-47%
(najniższa cena w ciągu 30 dni przed promocją: 51,90 zł)

Dostępnych powyżej 50 sztuk w magazynie wysyłkowym

Pokaż dostępność w sklepie stacjonarnym

w CH Metropolia

Wysyłka jutro


Dostawa (Poczta Polska) już od 12 zł.
Sprawdź opcje dostawy


Opis

Kooperacyjna gra planszowa, w której wcielamy się w rolę Puchaterów – obrońców Lisiego Królestwa. Naszym zadaniem będzie walka z problemami i komplikacjami, które będą pojawiały się w kolejnych rundach, zagrażając okolicznym Liskom.

Aby wygrać, musimy pokonać Koszmar, który pojawia się w ostatniej rundzie. Będziemy musieli spróbować ponownie, jeżeli strach zapanuje nad lisią wioską.

Na czym to polega?

Aby pokonać pojawiające się problemy, komplikacje i koszmary, uczestnicy będą musieli zbierać zestawy symboli w odpowiednich kolorach. Każda karta problemu, komplikacji i koszmaru posiada własną kombinację symboli niezbędnych do ich pokonania.

Symbole możemy pozyskiwać na trzy sposoby:

 • Ze znaczników naszych Puchaterów. Wystarczy postawić znacznik na odpowiednim polu, by zagwarantować dany symbol. 
 • Z kart Ojojań, które będziemy dobierali w trakcie gry. 
 • Z kart Lisków, które będziemy mogli rekrutować w trakcie rozgrywki.

Oprócz samych symboli, znajdujących się na kartach, ważna jest też kolejność ich wykładania – każda karta ma wyraźnie zaznaczony symbol lub symbole, które muszą znajdować się pod spodem, żebyśmy mogli ją zagrać. Jest to bardzo ważne, ponieważ w Liskach działamy nie tylko wspólnie z innymi graczami, ale też pod presją czasu, przez co łatwo o pomyłkę!

UWAGA! Liski: Ojojanie to druga edycja gry ufundowanej na platformie crowdfundingowej Wspieram.to.

Zmianie uległo wiele aspektów gry, m.in.: runda trwa zawsze dwie minuty, a poziom trudności zmienia się wraz z wybranym koszmarem. Na końcu rundy nie tracimy już kart, a pokonanie problemów przynosi nam zapas serków, które wymieniamy na akcje specjalne. Pojawiły się także żetony strachu, które stanowią jeden z warunków przegrania gry. Poprawy uległy też prezentacje graficzne symboli ojojania.

Dlaczego pokochasz tę grę?

 • Któż z nas nie musiał mierzyć się z takimi problemami, jak odparzenia od kawy, poniedziałek po urlopie czy spóźniony autobus? ;) Ta gra to nasza codzienność, ale w uroczym wydaniu. 
 • Liski: Ojojanie to ciekawa propozycja zarówno do zabawy ze znajomymi, jak i podejmowania prób w trybie solo. Niezależnie od liczby uczestników stanowi wyzwanie i wymaga nie lada kombinowania! 
 • Gra została w całości zilustrowana przez Beatę Ari Smugaj znaną w internecie jako Lisie Sprawy. Na kartach znajdziemy bohaterów znanych z internetowych komiksów.

Rozgrywka

Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Podstawowe informacje

Zawartość pudełka:
 • 40 kart ojojania
 • 10 kart komplikacji
 • 25 kart problemów
 • 6 kart koszmarów
 • 25 kart lisów
 • 4 karty szarych kit
 • 5 dwustronnych planszetek puchaterów
 • planszetka pomocy
 • 10 znaczników puchaterów na podstawkach
 • 12 znaczników serków
 • 20 żetonów strachu
 • plansza
 • instrukcja
Waga:
1,04 kg
Instrukcja i inne pliki:
Kod producenta:
L02ED-PL-P01-2020


Recenzje

3.90
na podstawie 21 ocen

Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń Liski: Ojojanie (druga edycja)Najbardziej przydatne recenzje

Katarzyna

Liczba recenzji: 2

Gra wporządku, choć instrukcja nie do końca jasna. W czasie rozgrywki pojawia się wiele pytań, które możemy insynuować bo nie ma powiedzianej wprost informacji. Za to wykonanie, wygląd pierwsza klasa.


Laura

Liczba recenzji: 14

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Gra pozostawia dla mnie sporo niejasności. Szczególnie mało intuicyjna jest dla mnie sytuacja, w której każdy wykonuje ruch w dowolnej kolejności, każdą decyzję można jawnie przedyskutować i dochodzimy do sytuacji, w której jeden z graczy przejmuje inicjatywę i zarządza kartami wszystkich graczy. Graficznie jest piękna, zabawna, zachwycająca. Same teksty są urocze, jednak instrukcja zdecydowanie bardziej pasuje do gry z młodszymi graczami :) Dla starszych zasady powinny być nieco "utrudnione", czyli dodany powinien być element, który zmusza wszystkich graczy do samodzielnej gry na dobro zespołu i uniemożliwia monopol zarządzania grą jedynie jednemu z nich. :)


Kornelia

Liczba recenzji: 14

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Jak dla mnie ideał :)

Bardzo ładna grafika. Gra fajna, kooperacyjna. Można grać zarówno samemu jak i w więcej osób.Wszystkie recenzjePytania i odpowiedzi

Wszystkie 2
Z odpowiedzią 2
Oczekujące na odpowiedź 0

Jaki rozmiar protektorów na tą edycję ?

~ Artur 06.08.2020 23:45

Karty zmierzyłem i mają ok. 58 x 88 mm. Wydaje mi się, że Chimera powinna pasować, ale w tej chwili nie sprawdzę

Czy odpowiedź była przydatna? 0

~ Karol 10.03.2021 16:04

Jakie (jeśli w ogóle) są różnice w porównaniu do pierwszej edycji?

~ Borsook 27.07.2020 08:54

Odpowiem jako autor obu edycji. Druga edycja przynosi wiele uproszczeń. U podstaw nadal jest to ta sama gra, w której pod presją czasu układamy karty z symbolami tak, aby spełnić warunki kart problemów. Runda zawsze trwa dwie minuty. Poziom trudności wynika teraz z wybrania konkretego Koszmaru. Nie tracimy kart na koniec rundy. Jeżeli jakieś zostały nam na ręcę, to zachowujemy je na później. Innymi słowami, gra już nie karze tak mocno za błędy. Nagrody nie są już losowe. Teraz za pokonanie problemów otrzymuje się serki, które każdy z Puchaterów wymienia na inne efekty. Komplikacje są bardziej zbalansowane, nie dodają już żadnych efektów specjalnych do gry z uwagi na to, że było to wcześniej trudne do pilnowania. W kolumnach z niepokonanymi problemami kładziemy teraz żeton strachu zamiast zabierać serki z lisich spiżarek. Kiedy w jednej kolumnie dodamy 3 żeton, przegrywamy. Istnieją dwa alternatywne sposoby jak pozbywać się tych żetonów. Jeden za pomocą zdolności niektórych Puchaterów a drugi, dostępny zawsze, za pomocą ich odkrywania. Odkryte żetony wzmacniają problemy, ale po pokonaniu danej kolumny, znikają razem z kartami. Liski nie pojawiają się na początku na planszy. Zamiast tego wprowadzają sie z powrotem na pola, gdzie wcześniej leżały karty Komplikacji. Poprawione oznaczenie kart, teraz już wiadomo czym są dokładnie symbole ojojania a czym symbole przejścia.

Czy odpowiedź była przydatna? 2

~ Jacek 03.08.2020 10:52

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Czy można gdzieś znaleźć instrukcję do nowej wersji? Mam nadzieję, że chociaż część zmian można retreoaktywnie przenieść do oryginalnego wydania.

Czy odpowiedź była przydatna? 0

~ Borsook 03.08.2020 12:14

To już Rebel musi udostępnić plik. Na pewno można przestać odrzucać karty Ojojania między rundami. Co do reszty, może być ciężko.

Czy odpowiedź była przydatna? 0

~ Jacek 04.08.2020 19:15

Masz wątpliwości lub pytanie co do gry?

Zapytaj naszej społeczności.

Zadaj pytanie


Jeśli podoba Ci się ten produkt, polecamy również

To ja go tnę!

To ja go tnę!