Ostrołęka 26 maja 1831
Klasyczna gra wojenna- 2 osoby
- od 16 lat
- ok. 180 minut
- wydanie polskie
- Autor:
- Ryszard Kita
- Ilustracje:
- Anna Andrzejewska-Godecka, Szczepan Atroszko, Wojciech Dąbrowski
- Wydawca:
- Erica
Ostrołęka 26 maja 1831 to historyczna gra planszowa przedstawiająca jedną z najważniejszych bitew powstania listopadowego, która odegrała decydujące znaczenie dla jego losów.
Podczas rozgrywki gracze kierują armiami polską i rosyjską.
Zasady gry szczegółowo oddają organizację, uzbrojenie i taktykę oddziałów z okresu powstania listopadowego.
Kluczową rolę w grze odgrywa współdziałanie trzech rodzajów broni:
- piechoty,
- kawalerii,
- artylerii
oraz szyki, jakie oddziały formowały na polu bitwy. Bardzo istotne dla przebiegu walk jest także wyszkolenie i morale wojsk.
Zasady opracowano jako systemowe, czyli w ten sposób, że (po modyfikacjach) nadają się do wykorzystania do innych bitew z czasów powstania listopadowego i epoki napoleońskiej.
Gra zawiera dwa podstawowe scenariusze, przedstawiające dwie części bitwy: pierwszą, rozgrywającą się na lewym (wschodnim) brzegu Narwi do południa, i drugą przedstawiającą walki na prawym (zachodnim) brzegu Narwi, po tym jak Rosjanie zdobyli mosty w Ostrołęce i przeprawili się na zachodni brzeg rzeki.
Ponadto w grze znajduje się scenariusz wprowadzający, mający za zadanie umożliwienie graczom zapoznanie się z zasadami i mechaniką gry.
Każdy z dwóch scenariuszy podstawowych ma odmienny charakter:
- Scenariusz pierwszy przedstawia odwrót polskiej awangardy w początkowej fazie bitwy przed nacierającą armią rosyjską.
- Scenariusz drugi to ataki głównej armii polskiej na przyczółek rosyjski utworzony na zachodnim brzegu Narwi. W scenariuszu tym ważną rolę odgrywa rosyjska artyleria.
Ostrołęka 26 maja 1831 to klasyczna gra wojenna, w której fani gatunku odnajdą wiele znajomych odniesień. Wykonanie na światowym poziomie idzie w parze z bardzo przystępną ceną.
Rozgrywka
Podstawowe informacje
- Zawartość pudełka:
- Plansza 96 x 68 cm
- 972 sztancowane żetony (większość z nich to żetony pomocnicze)
- 1 arkusz formatu A4 z dodatkowymi żetonami
- Instrukcja
- Karty pomocy i tabele drukowane na sztywnym, grubym papierze
- 3 kostki 6-ścienne
- Woreczki strunowe i koszulka na karty z pomocami i tabelami
- Waga (kg):
- 0.98
Dodatki i akcesoria
Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń Ostrołęka 26 maja 1831
Najbardziej przydatne recenzje
Bardzo ładnie wykonana gra - pokazująca po raz kolejny, że Polacy nie mają się czego wstydzić, jeśli chodzi o gry wojenne, bo pod tym względem nie ustępujemy zachodowi. Szczególnie plansza zrobiła na mniej bardzo pozytywne wrażenie.
Przepisy należą do tych bardziej złożonych - zdecydowanie nie jest to gra dla ludzi dopiero rozpoczynających zabawę z tym hobby, obawiam się, że natłok zasad (nawet tych podstawowych, o opcjonalnych nie mówiąc) mógłby ich zniechęcić. Spora liczba detali sprawia, że łatwo o nich czasami zapomnieć w trakcie gry. Inna sprawa, że wykonanie idzie tu z pomocą - starannie wykonane pomoce dla gracza na pewno ułatwiają ogarnięcie niektórych elementów.
Pewne elementy uważam za przekombinowane (jak choćby wybór amunicji do dział czy osobne żetony artylerii i artylerzystów), niemniej gdy już się opanuje zasady, to rozgrywa toczy się w miarę płynnie. Przepisy odnośnie scenariuszy są bogate i złożone - ucieszy to fanów wierności historycznej, chociaż miejscami mocno ogranicza swobodę manewru podczas bitwy.
Ogólnie rzecz biorąc - dobra rzecz, ale zdecydowanie dla zaawansowanych graczy.
Śmiem twierdzić, że jest to najlepsza polska gra taktyczna, jaka ukazała się na naszym rynku do tej pory.
Pierwszy kontakt z grą miałem w trakcie 25 godzinnej podróży kolejami ukraińskimi – czas ten spędziłem na lekturze zasad nie mogąc doczekać się zastosowania w rozgrywce takich manewrów jak rozwijanie osłony tyralierskiej, szarże, kontrszarże, ostrzały itd. Moją uwagę przykuła przede wszystkim dbałość o oddanie realiów ówczesnego pola walki za pomocą różnego rodzaju modyfikacji i zdolności oddziałów do reakcji na ruch przeciwnika. Komentarze historyczne podbijały klimat i stwarzały plastyczne wyobrażenia o bitwach okresu napoleońskiego. Pomysłem, który spodobał mi się najbardziej, kiedy w końcu zagrałem, było wykorzystanie efektywności oddziału. Tego typu konstrukcji tabeli walki nigdzie nie widziałem. We wszystkich grach, w których widziałem w użyciu współczynnik związany z morale/wyszkoleniem oddziału parametr ten umożliwiał zadanie przeciwnikowi większych strat. Tutaj parametr ten ułatwia oddziałowi o wysokim współczynniku efektywności przetrwanie nawet przegranego starcia we w miarę dobrej formie. Tym samym wiele rezultatów walki będzie dużo bardziej zbliżonych do historycznych realiów niż w innych produktach.
Jednocześnie muszę powiedzieć, że Ostrołęka jest grą wymagającą zarówno pod względem ilości zasad jak i czasu, który poświęcimy na rozgrywkę. Aby w pełni móc cieszyć się z rozgrywki należy uważnie przeczytać instrukcję, zagrać niewielki scenariusz i być może raz jeszcze sięgnąć po instrukcję w celu skonfrontowania jej treści z tym co działo się na planszy.
Jednocześnie chcę dodać, że zasady są bardzo dobrze opracowane i nie pozostawiają wątpliwości interpretacyjnych (w przeciwieństwie do kompletnie skopanej pod tym względem Ostrołęki TiS). Nie jestem specjalnym fanem taktycznych heksówek, jednak wiem, że w ten produkt będzie moją ulubioną gra heksową z uwagi na niepowtarzalny klimat i odzwierciedlenie realiów walki, niebanalne rozwiązania i dopracowanie pod względem historycznym.
Gra trudna - w znaczeniu takim, że posiada tyle zasad, że ich opanowanie wydaje się graniczyć z cudem. Moim zdaniem zabija to sporo przyjemności gry, bo cały czas szuka się czegoś w bardzo długiej instrukcji i żongluje kilkoma kartkami z tabelami. Chociaż podoba mi się wykonanie planszy i żetonów to moim zdaniem zasady są przekombinowane. W scenariuszu o pełnej bitwie połowa rozgrywki toczy się sama, bo zasady mówią, jakie jednostki jak i gdzie mają się ruszać. Grałem kiedyś w dużo takich gier z Dragon, ale żadna z nich tak bardzo nie ograniczała swobody gracza.
Recenzje na innych portalach
- Opis w serwisie BoardGameGeek (ang.)
- Opis gry na portalu Games Fanatic sporządzony przez autora gry
- Relacje z rozgrywek
- Opis w Rebel Times 98
- Recenzja na blogu Tajemnice Pana C
- Recenzja w serwisie Portal Strategie
- Recenzja w serwisie Historia.org.pl
- Recenzja w serwisie Historykon
- Wywiad z autorem gry w serwisie YouTube na kanale Hexmagazine Accursed Games
- Unboxing w serwisie YouTube na kanale Hexmagazine Accursed Games
- Tłumaczenie zasad w serwisie YouTube na kanale Hexmagazine cz.1
- Tłumaczenie zasad w serwisie YouTube na kanale Hexmagazine cz.2
Pytania i odpowiedzi
Robisz zakupy pierwszy raz?