Szklany Szlak
Glass Road od Uwe Rosenberga- 1 - 4 osoby
- od 12 lat
- ok. 75 minut
- wydanie polskie
- Autor:
- Uwe Rosenberg
- Wydawca:
- Lacerta
Szklany szlak prowadzi nas w głąb bawarskich lasów XVIII stulecia. W tamtych czasach pracowało tam wiele leśnych hut szkła, a tajniki wytwarzania szkła były pilnie strzeżone. W dzisiejszych czasach Szklany szlak jest trasą turystyczną przez bawarskie lasy, przy której leży wiele miejscowości historycznie związanych z produkcją szkła. Podążając tą 250-kilometrową trasą napotkasz wiele hut, muzeów i pracowni artystycznych powiązanych z wytwarzaniem i obróbką szkła.
W grze masz do dyspozycji dwa kieraty, które umożliwią ci produkcję szkła oraz cegieł, przy okazji ułatwiając zarządzanie pozostałymi dobrami. Twoja plansza gry posłuży ci do projektowania obszaru, którym zarządzasz. Możesz dodawać i usuwać elementy krajobrazu oraz stawiać nowe budynki, wybierając najlepsze spośród aktualnie dostępnych do budowy. Dzięki nim czerpiesz coraz większe korzyści z zarządzanego obszaru.
Serce rozgrywki stanowi 15 kart postaci, które każdy gracz ma do dyspozycji. W każdym z trzech etapów rozbudowy będziesz mógł wykorzystać maksymalnie pięciu z nich.
Musisz jednak uważać! Jeśli inny gracz zagra kartę, którą aktualnie masz w ręce, twoje możliwości radykalnie się ograniczą. Umiejętność elastycznego dostosowywania planów do zmieniających się wciąż warunków jest kluczem do sukcesu!
Rozgrywka
Podstawowe informacje
- Zawartość pudełka:
- 4 plansze gracza,
- 4 kieraty,
- 40 drewnianych znaczników dóbr,
- 60 kart postaci,
- 50 żetonów krajobrazów,
- 90 żetonów budynków,
- plansza organizacyjna,
- instrukcja.
- Waga (kg):
- 1
Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń Szklany Szlak
Najbardziej przydatne recenzje
Jak dla mnie ideał :)
Zakochalem sie w tej grze czytajac przedpremierowa instrukcje. W momencie otrzymania jej i odpakowania ( Rebel jak zwykle ideal ) od razu czulem ze to to.
Naleze do osob ktore lubia "poczuc" to co kupily. Pudelko swoje wazy, elementow jest sporo i sa bardzo solidnie wykonane ( gruba tektura ). W srodku wystarczajaca ilosc woreczkow strunowych aby posegregowac wszystkie dostepne zetony.
Instrukcje przeczytalem wczesniej online i trzeba stwierdzic - jest napisana bardzo przejrzyscie i zrozumiale. Zasady gry znalem nawet nie patrzac na jej elementy co stanowi duzy plus dla Uwe. Gralismy poki co we 2 i 3 osoby:
2 osoby. Tlumaczenie ekspresowe ( to jest kierat, kierat dziala tak, to sa pomocnicy i dzialaja tak ). Warto zaznaczyc ze przy tlumaczeniu pomocnikow przy 3 karcie pojawialy sie teksty - dobra, nie tlumacz, przeciez widze juz jak to dziala. Mega plus! Rozgrywka w 2 osoby nieco rozni sie od gry w 3/4. Moze byc bardziej 'niesprawiedliwa' gdyzdarza sie iz jeden gracz ma szanse zagrac az 5 kart gdzie inny wylozy tylko 3 ale nie moge tego nazwac minusem albo losowoscia - jak sobie wybierzesz (pomocnikow ) tak ich zagrasz. 4 tury mijaja szybko i pierwsza gre ( z tlumazceniem ) skonczylismy w godzine!
3 osoby. Tlumaczenie rowniez ekspresowe. Znow pojawily sie teksty typu 'ok, widze przeciez, nie tlumacz wiecej' wiec zaczela sie gra. Mechanika z wyborem 5 kart i ich pozniejszym zagrywaniem jest wprost GENIALNA. Radosc gdy udalo sie wybrac taka karte jak przeciwnik ( szczegolnie w ostatnim etapie rundy ) jest bezcenna. Panuje tez prosta zasada wyciagania wnioskow ( o, przeciwnik wybudowal budynek ktory daje mu punkty za x. W przyszlej turze wybiore pomocnika co daje X - pewnie uda mi sie go zagrac 'za darmo' ). W 3 osoby gralismy z tlumaczeniem ok. 1h 20min ( warto dodac ze skonczylsmy z wynikami 19,5 / 18,5 / 18 )
Reasumujac - proste zasady, szybka do tlumaczenia, szybka do zagrania, mnogosc opcji zagrywki jest spora i na pewno szybko sie nie znudzi.
Gre mocno POLECAM!
Szklany Szklak to gra o umiarkowanym poziomie złożoności, sporej interakcji i ogromnych możliwościach. Dość powiedzieć, że w grze mamy dostępnych 15 podwójnych kart akcji i 92 różne budynki, co gwarantuje, że zagranie dwóch identycznych partii jest w zasadzie niemożliwe. Losowość w grze dotyczy tylko wybierania budynków, które są dostępne dla wszystkich graczy, nie ma zatem prawie żadnego wpływu na wyłonienie zwycięzcy.
Gra sprawdza się świetnie na 2 osoby, głównie dzięki pomysłowemu sposobowi doboru akcji. Musimy w pewnych sytuacjach zagrać poza kolejnością akcję, którą zagrał inny gracz, co wymusza ciągłe przewidywanie co zagra przeciwnik, tak żeby korzystając z jego zagrań, jak najwięcej ugrać dla siebie. Z drugiej strony zagranie takiej akcji łatwo może nam popsuć szyki, gdy np. zmuszeni jesteśmy zagrać Budowniczego, a nie zdążyliśmy zgromadzić jeszcze odpowiednich surowców.
Dodatkowym atutem jest niezwykle klimatyczna grafika (z licznymi easter eggs) i solidne wydanie. Plansze graczy i wszystkie budynki oraz elementy krajobrazu zostały wydrukowane na grubej tekturze - niewątpliwy plus dla Lacerty.
Muszę powiedzieć, że dotychczas nie byłem raczej fanem gier Uwe Rosenberga. Za dużo było w nich podobnych elementów i żetonów, a za mało oryginalnych pomysłów na mechanikę gry. Szklany Szlak zdecydowanie jednak zmienia moje spojrzenie na tego autora, oceniam grę na 5+.
Jak dla mnie ideał :)
Bardzo dobra gra Uwe Rosenberga twórcy Agricoli.
Gra przepięknie wydana, dostarcza bardzo dużo emocji, nie nudzi się po kilku partiach. Graliśmy w różne warianty i w każdą gra się bardzo dobrze. Bardzo polecam.
Recenzje na innych portalach
- Opis w serwisie BoardGameGeek (ang.)
- Instrukcja do gry ze strony producenta
- Wideorecenzja na kanale Gradanie w serwisie YouTube
- Przykładowa rozgrywka na kanale Tim Norris w serwisie YouTube (ang.)
- Wideorecenzja w serwisie Gry Planszowe u Wookiego
- Wideorecenzja na kanale Gry Planszowe u Wookiego w serwisei YouTube
- Unboxing w serwisie Polter
- Wideorecenzja na kanale The Dice Tower (Tom Vasel) w serwisie YouTube (ang.)
- Wideorecenzja na kanale GambitTV w serwisie YouTube
- Recenzja w serwisie Play board games (ang.)
- Wideorecenzja w serwisie Gradanie znad Planszy
- Recenzja w serwisie Esensja
- Recenzja w serwisie Deskove hry (ang.)
- Recenzja w serwisie Deskove hry (czeski)
- Recenzja w serwisie Polter
- Recenzja w serwisie Board Times
- Recenzja w serwisie for2players
- Recenzja w serwisie Games Fanatic
- Recenzja w serwisie BoardGameQuest (ang.)
- Wideorecenzja w serwisie YouTube na kanale GameTrollTV
- Wideorecenzja w serwisie Youtube na kanale Crits Happen (ang.)
- Wideorecenzja w serwisie YouTube na kanale BoardGamesTV Gry Planszowe
- Recenzja na blogu Pełna parą ZnadPlanszy
- Wideorecenzja w serwisie Youtube na kanale The Game Academy (ang.)
- Recenzja na blogu euroboardgameblog.com (ang.)
- Recenzja w serwisie Allegro.pl
- Wideorecenzja w serwisie Youtube na kanale GreyElephant Gaming (ang.)
- Wideorecenzja w serwisie Youtube na kanale Push Your Luck (ang.)
- Recenzja na blogu Mirosława Gucwy na platformie ZnadPlanszy.pl
- Recenzja w serwisie Sterta Gier
- Recenzja w serwisie Game Exe
- Recenzja na blogu Gram na planszy
- Recenzja na blogu Hiew's Boardgame Blog (ang.)
- Tłumaczenie zasad w serwisie YouTube na kanale rahdo (ang.)
- Wideorecenzja w serwisie YouTube na kanale rahdo (ang.)
- Unboxing na blogu W pajęczej sieci
- Wideorecenzja w serwisie YouTube na kanale slickerdrips (ang.)
Pytania i odpowiedzi
Robisz zakupy pierwszy raz?