Via Nebula

Gra ekonomiczna typu "worker placement" Martina Wallace'a
17 opinii
 • 2 - 4 osoby
 • od 12 lat
 • 45 - 60 minut
 • wydanie polskie
Oto po wielu wiekach dolina Nebuli wyłoniła się z mrocznych odmętów historii. Osnute gęstą mgłą łąki i lasy, dawno temu zamieszkane przez nieprzyjazne istoty, czekają dziś na dzielnych odkrywców, którzy bez strachu przemierzą zapomniane ścieżki, zbiorą bogactwa ziemi i wzniosą nowe budynki na ruinach zdewastowanych miast. Czy zostaniesz bohaterem doliny i pomożesz odzyskać jej świetność i spokój? Na początku gry w „Via Nebula” na planszy znajduje się siatka złożona z heksów – w tym kilku pól eksploatacji z dostępnymi surowcami (drewno, kamienie, zboże i żywność), placów budowy rozsianych po całej planszy i mnóstwa mgły. Gracze mogą co turę wykonać dwie akcje z następujących: Umieszczenie na planszy rzemieślnika Umieszczenie na planszy placu budowy Eksploracja pola mgły Eksploracja pola skamieniałego lasu (ten wybór zużywa obie akcje) Transport surowca na jeden ze swoich placów budowy Wzniesienie budynku Aby wznieść budynek, musisz wypełnić warunki z jednej z Twoich kart kontraktu. Na początku gry masz do dyspozycji dwa własne kontrakty. Można wykorzystać też jeden z 4 kontraktów neutralnych, które działają na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy” – i to by było na tyle, jeśli chodzi o współpracę!  Dodatkowo większość kontraktów ma specjalne efekty, które zostają aktywowane, gdy spełni się wszystkie warunki z karty.Gra dobiega końca, gdy jeden z graczy wzniesie piąty budynek. Przeciwnicy mają wtedy do wykorzystania dwie ostatnie akcje, a następnie wszyscy podliczają punkty na podstawie oczyszczonych heksów, zbudowanych pól eksploatacji i wartości punktowej zakończonych kontraktów, ponadto gracz, który zbudował piąty budynek, otrzymuje bonus. Gracz z największą liczbą punktów wygrywa! 
Autor:
Martin Wallace
Ilustracje:
Vincent Joubert
Wydawca:
Rebel
189,95

Dostępnych 0 sztuk w magazynie wysyłkowym

Pokaż dostępność w sklepie stacjonarnym

w CH Metropolia

Produkt archiwalny: nie będzie dodrukowywany

Możesz otrzymać automatyczne powiadomienie, gdy tylko produkt będzie dostępny. Wystarczy, że wpiszesz poniżej swój adres e-mail.Opis

Oto po wielu wiekach dolina Nebuli wyłoniła się z mrocznych odmętów historii. Osnute gęstą mgłą łąki i lasy, dawno temu zamieszkane przez nieprzyjazne istoty, czekają dziś na dzielnych odkrywców, którzy bez strachu przemierzą zapomniane ścieżki, zbiorą bogactwa ziemi i wzniosą nowe budynki na ruinach zdewastowanych miast. Czy zostaniesz bohaterem doliny i pomożesz odzyskać jej świetność i spokój?

Na początku gry w „Via Nebula” na planszy znajduje się siatka złożona z heksów – w tym kilku pól eksploatacji z dostępnymi surowcami (drewno, kamienie, zboże i żywność), placów budowy rozsianych po całej planszy i mnóstwa mgły. Gracze mogą co turę wykonać dwie akcje z następujących:

 1. Umieszczenie na planszy rzemieślnika
 2. Umieszczenie na planszy placu budowy

 3. Eksploracja pola mgły

 4. Eksploracja pola skamieniałego lasu (ten wybór zużywa obie akcje)

 5. Transport surowca na jeden ze swoich placów budowy

 6. Wzniesienie budynku

Aby wznieść budynek, musisz wypełnić warunki z jednej z Twoich kart kontraktu. Na początku gry masz do dyspozycji dwa własne kontrakty. Można wykorzystać też jeden z 4 kontraktów neutralnych, które działają na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy” – i to by było na tyle, jeśli chodzi o współpracę!  Dodatkowo większość kontraktów ma specjalne efekty, które zostają aktywowane, gdy spełni się wszystkie warunki z karty.
Gra dobiega końca, gdy jeden z graczy wzniesie piąty budynek. Przeciwnicy mają wtedy do wykorzystania dwie ostatnie akcje, a następnie wszyscy podliczają punkty na podstawie oczyszczonych heksów, zbudowanych pól eksploatacji i wartości punktowej zakończonych kontraktów, ponadto gracz, który zbudował piąty budynek, otrzymuje bonus. Gracz z największą liczbą punktów wygrywa! 

Rozgrywka

Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Podstawowe informacje

Zawartość pudełka:
 • plansza główna (dwustronna)
 • 4 plansze gildii
 • 42 karty
 • 24 place budowy
 • 60 płytek łaki
 • 20 żetonów eksploracji
 • 5 specjalnych żetonów eksploracji
 • 20 budynków
 • 12 rzemieślników
 • 90 surowców
 • instrukcja
Waga:
1 kg
Instrukcja i inne pliki:
Pasujące koszulki:


Dodatki i akcesoria


Recenzje

4.47
na podstawie 17 ocen

Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń Via NebulaNajbardziej przydatne recenzje

Louve

Liczba recenzji: 68

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Jak dla mnie ideał :)

Kolejna z cyklu lekkich, łatwych i przyjemnych gier strategicznych/ekonomicznych. Z tymże, trzeba podkreślić tutaj tę niezmierną lekkość tytułu, gdyż gracze szukający wymagającego mózgożera odejdą od tytułu mocno zawiedzeni.

Zasady gry są naprawdę proste i łatwe do szybkiego przyswojenia, a sama rozgrywka nie wymaga nawet specjalnego "ogrania się" z tytułem. Właściwie od początku wiadomo w jaki sposób planować swoje akcje, aby miały sens. Interakcji w grze jest sporo, ale pozbawione są bezpośrednio negatywnych oddziaływań, co dodatkowo podnosi aspekt przyjazności tytułu.

Poza samym przygotowaniem planszy, w grze nie występuje element losowy, wszystko oparte jest na naszych i współgraczy decyzjach. Sama rozgrywka przebiega sprawnie i dynamicznie, a cała gra kończy się w miarę szybko, zachęcając do rozegrania kolejnej partii.

"Via Nebulę" określiłabym jako familijną grę ekonomiczną, wymagającą planowania i przemyślanych decyzji, ale nie obciążającą zbytnio ośrodków myślowych. Poziom złożoności przyrównałabym do gry "Tikal", chociaż mam wrażenie, że jest nawet od Tikala jeszcze nieco mniej wymagająca. Naprawdę przyjemna gra zarówno dla początkujących jak i planszówkowych wyjadaczy (z odpowiednim nastawieniem, oczywiście).

Mnie przekonała i stąd ocena :-)


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Tymothy

Liczba recenzji: 96

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Jak dla mnie ideał :)

Rewelacyjna gra familijna.

1. Proste zasady.
2. Płynna rozgrywka.
3. Ładnie wydana, choć wypraska trochę nieprzemyślana ;).

Jedyny poważny minus to cena - mnie udało się ją kupić w przedświątecznej promocji. W cenie regularniej niestety bym się nie zdecydował.


Maxio1982

Liczba recenzji: 236

5/5 OCENA: " Via Nebula" - jest to definitywnie ekonomiczna gra rodzinna. Co do plusów gry to : należy podkreślić, że nasze zagrania są korzystne dla innych, a zagrania innych dla nas. Ponadto rozgrywka jest płynna i bez przestojów. Mamy również alternatywne podejście do typu rozgrywki kojarzonej dotychczas z kolejnictwem i
ciężkim przemysłem. A perełką na koniec jest fakt, iż że gra jest solidne wykonana. Mimo, że mnie gra urzekła to są i "ciemne" strony tej planszówki. Na przykład w czasie rozgrywki nie mamy do końca poczucia czy robimy coś korzystnie, czy niekorzystnie. Nie da się też nie zauważyć, iż pojawia się tu ograniczona liczba kombinacji i dróg prowadzących do zwycięstwa. To moje obiektywne odczucia, lecz osobiście podoba mi się ta gra!. Polecam gorąco!Wszystkie recenzjePytania i odpowiedzi

Masz wątpliwości lub pytanie co do gry?

Zapytaj naszej społeczności.

Zadaj pytanie