Numenera Core Book
- wydanie angielskie
- Wydawca:
- Monte Cook Games
- Liczba stron:
- 416
- Kod producenta:
- mcg001

Opis
Each world stretched across vast millennia of time. Each played host to a race whose civilizations rose to supremacy but eventually died or scattered, disappeared or transcended. During the time each world flourished, those that ruled it spoke to the stars, reengineered their physical bodies, and mastered form and essence, all in their own unique ways.
Each left behind remnants.
The people of the new world - the Ninth World - sometimes call these remnants magic, and who are we to say they’re wrong? But most give a unique name to the legacies of the nigh-unimaginable past. They call them...
Numenera RPG
Set in a far, far distant future, the Numenera RPG puts a new spin on traditional fantasy, creating something unique to reinvigorate the imagination of gamers everywhere. Player characters explore a world of mystery and danger to find leftover artifacts of the past: bits of nanotechnology, the datasphere threaded among still-orbiting satellites, bio-engineered creatures, and myriad strange and wondrous devices that defy understanding. Numenera is about discovering the wonders of the worlds that came before, not for their own sake, but as the means to improve the present and build a future.
With streamlined, intuitive rules, Numenera allows players to create characters in minutes and puts the emphasis back on story rather than laborious mechanics. Numenera is the latest creation of one of the biggest names in roleplaying games, award-winning designer and fan-favorite Monte Cook.
The beautiful, 416-page book contains:
- Streamlined, story-based mechanics
- The means for players to create the character they truly want to play
- Open-ended gameplay with a strong narrative
- A focus on mystery and the unknown, filling players with a sense of wonder
- A complete overview of the Ninth World setting, filled with imaginative ideas, useful hooks, interesting characters, and wild locales
- A bestiary of more than fifty creatures and characters
- Descriptions of hundreds of technological items
- Three chapters of game mastering advice written by one of the foremost experts on the topic
- Four adventures to kickstart any campaign
Podstawowe informacje
- Waga:
- 2,5 kg
Recenzje
Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń Numenera Core Book
Najbardziej przydatne recenzje
Jak dla mnie ideał :)
Przede wszystkim genialny świat. Daje możliwość poprowadzenia każdego rodzaju przygody i kampanii.
Mechanika na plus, bo prosta i klimatyczna. Nie uświadczymy tutaj przebijania się przez 10 podręczników żeby dobrać najbardziej zoptymalizowane featy do naszego trójklasowego buidu.
Opisy świata na plus, bo każda lokalizacja ma wręcz wypisany pomysł na przygodę.
Z drugiej strony, podręcznik napisany przez fanatyka równouprawnienia / feminazistkę. Robiąc notatki z opisu świata policzyłem, że:
połowa przywódców organizacji to kobiety, opisane jako silne/sprawne w rządzeniu
25% to zwykli mężczyzni, bez specjalnych przymiotów
25% to mężczyzni "slightly insane", "insane", niezainteresowani rządzeniem lub starzy zboczeńcy
Jedna z większych flot uznaje za zły znak, jeżeli na pokładzie jest więcej mężczyzn niż kobiet.
Z bestiariusza dziewiątego świata - największe "Challenge Rating" mają nazwani NPCe płci żeńskiej ;-)
Gdyby sytuacja była odwrotna (25% rządzących to kobiety opisywane jako 'insane' itp) zapewne autor zyskałby rozgłos dzięki protestom rozżalonych bojowniczek o prawa kobiet...
Jak dla mnie ideał :)
Witam serdecznie
Podręcznik wydany przepięknie. Gruby kredowy papier twarda okładka tworzy całkiem pokaźną "cegłę", którą na szczęście bardzo przyjemnie się czyta. Podczas lektury przy krawędziach mamy odnośniki do odpowiednich stron wyjaśniające co ciekawsze pojęcia - mechanikę, "czary", potworki etc. Grając w Numenerę przenosimy się do Dziewiątego Świata. Poprzednie cywilizacje (światy) wymarły, wyewoluowały, bądź opuściły obecną planetę (nie koniecznie wszystkie były podobne do ludzi). Wiemy, że kilka z nich było bardzo rozwinięte technologicznie, część z nich pochodziła spoza planety lub innego wymiaru. Przemierzając świat Numenery napotykamy pozostałości - relikty po minionych epokach, niektóre wciąż działające. Mogą to być np ogromne urządzenia terraformery zmieniające klimat w danej części planety, uważane za "tubylców" za działania Bogów etc. Rozgrywka nastawiona jest na eksplorację i rozwiązywanie zagadek przeszłości i za to gracze dostają punkty doświadczenia. Zabijanie wszelakiej fauny czy konstruktów jest tylko środkiem do kolejnych badań i postępów w fabule ale nie przynosi korzyści w postaci punktów doświadczenia.
Kilka słów o mechanice bo się w niej zakochałem:
Oparta jest o rzut kością K20. Dodatkowo przydadzą się kostki K10 do rzutów procentowych, jakaś k6. Wszelkie testy w tym ataki i rzuty obronne mają stopień trudności od 1-10. Każdy z tych stopni pomnożony przez 3 daje nam liczbę, którą należy przerzucić na kostce k20. Stopień trudności 3 - to rzut 9 lub więcej żeby osiągnąć sukces. przy stopniu 10 - rzut 30 jest niemożliwy do osiągnięcia na kostce, ale tu dochodzą kolejne smaczki. Każdy stopień trudności możemy zmniejszyć na trzy sposoby:
1 - wyszkolenie w danej umiejętności powoduje odjęcie od stopnia trudności 1 (od podstawy nie od pomnożonej wartości przez 3). Specjalizacja zmniejsza 2 stopnie.
2 - użycie dodatkowych przedmiotów, jakieś korzyści środowiskowe, np lina do wspinaczki, narzędzia specjalistyczne do naprawy pancerza - odejmuje 1 lub 2 od trudności
3 - Wysilenie się czyli wydanie pewnej ilości punktów wysiłku (zmniejszają ogólną liczbę punktów danego typu - mogę opisać jeżeli ktoś będzie ciekawy - pule dzielimy na Might, Speed oraz Intellect. W zależności od poziomu postaci (tieru) możemy wydać różną wartość i obniżyć poziom trudności o kolejne poziomy (postać na pierwszym Tierze może obniżyć poziom trudności z wykorzystaniem "wysilenia się" o 1 poziom.
Jeżeli poziom trudności spadnie do 0 jest to automatyczny sukces.
Bardzo ważną zasadą jest to, że rzucają wyłącznie gracze. Mistrz gry nie dotyka kostek podczas sesji. Jeżeli atakuje Potwór czy bohater niezależny rzut obronny wykonuje gracz w oparciu o poziom przeciwnika. Jeżeli umiejętności używa gracz - po prostu przerzuca poziom trudności podany przez MG. Mistrz Gry skupia się na fabule, odgrywaniu postaci, nie rzuca dzięki czemu jest obiektywny, nic nie jest tajne dla graczy jeżeli chodzi o losowość. Miód malina i słone orzeszki.
Polecam przynajmniej do spróbowania.
MT
Jak dla mnie ideał :)
Wspaniała rzecz.
Niezwykle plastyczny system zarówno pod względem mechaniki jak i możliwości narracyjnych.
Fakt, że świat jest jednym wielkim cmentarzyskiem i to nie jednej ale kilku zapomnianych przez eony cywilizacji pozwala mistrzowi gry na dowolne kształtowanie sesji bez narażania się na zarzuty, że pomysły będą nierealne-im bardziej dziwne tym lepiej.
Paradoksalnie sprawiać może to też pewną trudność we wgryzieniu się w temat, ustawieniu własnej 'klimatyzacji' ;) ale całość daje sporo frajdy.
Mistrz gry tworzy opowieść razem z graczami, a mechanika sprawia że wszyscy są po części odpowiedzialni za płynność przygody. Każdy gracz może sobie pozwolić na wykonywanie dowolnych akcji, są po prostu stopniowane względem trudności, nie ma sytuacji, w której brak jakiejś cechy na karcie postaci krępuje kreatywność drużyny, a jeśli nie wiadomo jak podejść do jakiegoś zadania, zawsze można uruchomić cypher i zobaczyć czy wybuchnie ;)
Ponadto jest to jeden z ładniejszych podręczników jakie widziałem, twarda oprawa, inspirujące ilustracje, pastelowe kolory.
Jeśli szukacie czegoś odmiennego na sesji, Numenera jest dobrym wyborem.
Wszystkie recenzje
Recenzje na innych portalach
- Numenera - Recenzja na blogu Łydka Krasnoludka
- Recenzja na Polterze
- Opis w serwisie RPG Geek (ang.)
- Recenzja w serwisie Gry-Fabularne.pl
- Recenzja na blogu 3k10
- Opis w serwisie Podcast ABC gier fabularnych - Świat Numenery
- Opis w serwisie Podcast ABC gier fabularnych - Mechanika Numenery
- Wideorecenzja w serwisie YouTube na kanale Game Master's Dungeon (ang.)
- Wideorecenzja w serwisie YouTube na kanale The Gentleman Gamer (ang.)
- Recenzja na blogu SHUT UP & SIT DOWN (ang.)
- Recenzja w serwisie RPGnet (ang.)
- Recenzja na blogu Die Hard Game Fan (ang.)
- Recenzja na blogu The Gaming Gang (ang.)
Pytania i odpowiedzi
Robisz zakupy pierwszy raz?