Puerto Rico (nowa edycja)

Nowa edycja znakomitej gry ekonomicznej!
  • star
  • star
  • star
  • star
  • star
  (4)
 • 2 - 5 osób
 • od 12 lat
 • 90 - 150 minut
 • wydanie polskie
Poszukiwacz złota, kapitan, burmistrz, handlarz, osiedleniec, rzemieślnik czy budowniczy? Czy uda Ci się uzyskać najbardziej dochodową plantację? Czy wybudujesz najbardziej wartościowe budynki? I czy, co najważniejsze, uzyskasz taki dobrobyt, że zasłużysz na najwyższy szacunek wśród mieszkańców Puerto Rico? Na czym to polega?Gracze wcielają się w role właścicieli plantacji na Puerto Rico w czasach, gdy na morzach panowały żaglowce. Każdy z plantatorów może uprawiać: zboże, kawę, cukier, tabakę i indygo, a jednocześnie muszą się starać,a by to właśnie ich firma prosperowała najlepiej.Unikalny system gry pozwala graczom samodzielnie wybierać kolejność faz w każdej turze, a gracz, który potrafi wykorzystać to z najlepszym skutkiem dla siebie, wygrywa grę.Edycja 2016Nowa edycja gry otrzymała odświeżoną szatę graficzną, zarówno pudełka, jak i poszczególnych elementów - wszystkie żetony i plansze zostały zaprojektowane na nowo.W pudełku z grą, oprócz obecnego w poprzedniej edycji dodatku z 14 nowymi budynkami, znajdzie się też nowy dodatek - Szlachcic - w skład którego oprócz 9 nowych budynków wchodzą czerwone znaczniki, szlachcice.Gra została laureatem konkursu Gra Roku 2008, otrzymując zarówno Nagrodę Główną (przyznawaną przez kapitułę konkursu) jak i Wyróżnienie Graczy przyznawane w otwartym plebiscycie przez graczy.Inne nagrody zebrane przez grę:finalista Spiele des Jahres 2002Deutscher SpielePreis 20022003 International Gamers Award Winner (General Strategy, Multi-Player category)GAMES Magazine Best Advanced Strategy Game 2003Gra Roku 2003 w Czechach (Hra Roku)2002 Meeples' Choice AwardNederlandse Spellenprijs
Autor:
Andreas Seyfart
Wydawca:
Lacerta
15999

store

Dostępnych 0 sztuk w magazynie wysyłkowym

w CH Metropolia

Możesz otrzymać automatyczne powiadomienie, gdy tylko produkt będzie dostępny. Wystarczy, że wpiszesz poniżej swój adres e-mail.Poszukiwacz złota, kapitan, burmistrz, handlarz, osiedleniec, rzemieślnik czy budowniczy? Czy uda Ci się uzyskać najbardziej dochodową plantację? Czy wybudujesz najbardziej wartościowe budynki? I czy, co najważniejsze, uzyskasz taki dobrobyt, że zasłużysz na najwyższy szacunek wśród mieszkańców Puerto Rico?

 

Na czym to polega?

Gracze wcielają się w role właścicieli plantacji na Puerto Rico w czasach, gdy na morzach panowały żaglowce. Każdy z plantatorów może uprawiać: zboże, kawę, cukier, tabakę i indygo, a jednocześnie muszą się starać,a by to właśnie ich firma prosperowała najlepiej.

Unikalny system gry pozwala graczom samodzielnie wybierać kolejność faz w każdej turze, a gracz, który potrafi wykorzystać to z najlepszym skutkiem dla siebie, wygrywa grę.

Edycja 2016

Nowa edycja gry otrzymała odświeżoną szatę graficzną, zarówno pudełka, jak i poszczególnych elementów - wszystkie żetony i plansze zostały zaprojektowane na nowo.

W pudełku z grą, oprócz obecnego w poprzedniej edycji dodatku z 14 nowymi budynkami, znajdzie się też nowy dodatek - Szlachcic - w skład którego oprócz 9 nowych budynków wchodzą czerwone znaczniki, szlachcice.

Gra została laureatem konkursu Gra Roku 2008, otrzymując zarówno Nagrodę Główną (przyznawaną przez kapitułę konkursu) jak i Wyróżnienie Graczy przyznawane w otwartym plebiscycie przez graczy.

Inne nagrody zebrane przez grę:

 • finalista Spiele des Jahres 2002
 • Deutscher SpielePreis 2002
 • 2003 International Gamers Award Winner (General Strategy, Multi-Player category)
 • GAMES Magazine Best Advanced Strategy Game 2003
 • Gra Roku 2003 w Czechach (Hra Roku)
 • 2002 Meeples' Choice Award
 • Nederlandse Spellenprijs

Rozgrywka

Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Podstawowe informacje

Zawartość pudełka:
 • 6 plansz
 • 50 towarów
 • 100 kolonistów
 • 20 szlachciców
 • 54 dublony
 • 58 plantacji
 • 7 statków
 • 50 punktów zwycięstwa
 • 9 kart postaci
 • 90 budynków
 • instrukcja
Waga (kg):
0.5

Dodatki i akcesoria


4.75
na podstawie 4 ocen

Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń Puerto Rico (nowa edycja)


Najbardziej przydatne recenzje

Zbigniew

Liczba recenzji: 19

Dobry, solidny produkt

Rewelacyjna ekonomia. Trzeba myśleć na wiele sposobów np. jakie plantacje rozwijać a co za tym idzie jakie kupować do nich budynki produkcyjne, aby w nich produkować towary, które później będziemy sprzedawać na targu, lub wysyłać statkami na ląd, bo Puerto Rico jest wyspą. Nie możemy też produkować za dużo tych towarów, gdyż jak Kapitan załaduje statki, a na każdy statek możemy załadować tylko określoną ilość towaru i to tego samego gatunku(jak statek ma pojemność 6, to tylko ładujemy przykładowo 6 jednostek indygo, a nie 4 jednostki indygo a dwie kukurydzy), to reszta towaru z którego nie załadujemy(oprócz jednej jednostki) nam po prostu się psuje i musimy ją wyrzucić. A za każdą jednostkę wysłanego towaru otrzymujemy przecież punkty zwycięstwa. W związku z powyższym musimy zadbać o magazyny na wyprodukowane towary, gdzie będziemy mogli już przechowywać towar, który nie zmieścił się w ładowniach statków, bez jego wyrzucania. To wszystko możemy zrobić pod warunkiem, że na wyspę przypłyną nowi osadnicy do tej właśnie pracy. Zaprasza ich co turę Burmistrz(pod warunkiem, że zagra Go jakiś gracz), ale żeby nie było łatwo, tylko określona ilość. Trzeba również zadbać o finanse, gdyż za darmo tych plantacji, magazynów i innych budynków(które na koniec gry też dostarczają nam punkty zwycięstwa) nikt nam nie da. Musimy je kupić. Tak, że przygód na wyspie jest wiele i są bardzo ciekawe. Gra wydana jest estetycznie i wszystko w niej jest przemyślane, instrukcja gry jest napisana bardzo czytelnie, co sprawi, że nie będzie problemu z nieco skomplikowanymi zasadami, dotyczy to przede wszystkim niektórych budynków, które mają różne powiazania w tej samej akcji. BARDZO POLECAM!!!!


M_zdrojek

Liczba recenzji: 119

Od kupna Puerto Rico i zagrania w tę grę zawsze odrzucały mnie stare, wyliniałe grafiki, które nie były zbyt smaczne. Nowe wydanie jest stosunkowo ładne, bo nie jest to jeszcze jakaś pięknie narysowana gra. Ale prócz grafiki - wszystko ok.
Puerto Rico to jedna z najlepszych gier, w jakie przyszło mi grać. Jest to euro (ale nie suchar), w którym próbujemy rozwinąć swoje miasto i plantację na Portoryko. Gra ma swój niepodważalny klimat - tu przypływa statkiem nowa siła robocza, tam wypływa towar itd.
Dla mnie cały fenomen tej gry polega na prostym mechanizmie - gracz dobiera jednego gościa, który pozwala na wykonanie konkretnej akcji, którą robią wszyscy gracze. Jednak gracz wybierający ma pewien przywilej. I to jest cały myk tej gry - kurza wojna, czy tym ruchem bardziej pomogę sobie, czy innym graczom, bo może im też to jest na rękę a ja nie zrealizuję swoich celów.
Świetna gra, w której nie sposób się nudzić. Prosta mechanika, zasady też, ale mnogość możliwości poraża. Super gra, 5/5!


Nazgul

Liczba recenzji: 12

Od dawna posiadam starą edycję i jest to wciąż moja ulubiona gra planszowa. Wszystko zależy od naszej strategii i każdy ruch może zaważyć na naszej wygranej bądź przegranej :)
Gra, gdzie cały czas kalkulujemy, czy czasem nasz ruch nie da większej korzyści przeciwnikowi niż nam :)

Proste zasady, ale dużo myślenia. Ta gra nie ma wad :)

Pytania i odpowiedzi

Wszystkie 1
Z odpowiedzią 0
Oczekujące na odpowiedź 1

Czy gra będzie jeszcze dostępna?

~ Adrian 29.01.2021 11:01

Wygląda na to, że nie mamy tutaj jeszcze odpowiedzi. Chcesz być pierwszy?

Masz wątpliwości lub pytanie co do gry?

Zapytaj naszej społeczności.

Zadaj pytanie


Jeśli podoba Ci się ten produkt, polecamy również: