Wszystko o RPG

 

Wiesz już czym jest RPG (jeśli nie wiesz czym jest "papierowe" RPG, kliknij tutaj) ale nie wiesz, który system wybrać? Poniższy tekst ma na celu przedstawienie Ci poszczególnych systemów w "laicki" sposób.

 

Podane przy każdym systemie podręczniki są wystarczające dla całej drużyny i Mistrza Gry.

 

 

Warhammer Fantasy Roleplay

 

Warhammer to klasyczny system fantasy pełen niesamowitych bestii i magii, ale też mroczny i niełatwy dla bohaterów. Tutaj nie zmierzysz sie z hordami orków, tu możesz jako początkujący bohater uciekać przed jednym goblinem. Tutaj będziesz gonił złodzieja, co ukradł Ci sakiewkę, ale też stawisz czoła potężnym siłom Chaosu i, być może, zostaniesz przez niego naznaczony.

 

W tym świecie możesz zostać elfem, krasnoludem, człowiekiem czy też niziołkiem. Na początek wcielasz się w  zwykłego np. Flisaka, Giermka lub Gońca by później zostać np. Łowcą Wampirów, Medykiem czy Mistrzem Cieni a nawet Zabójcą Gigantów!

 

Jeśli lubisz książki fantasy, jeśli podobał Ci się film Władca Pierścieni, ten system jest dla Ciebie.

 

System dobry dla początkujących

System ma gotowe przygody, które pozwalają rozpocząć grę osobom, które nigdy nie grały w RPG i nie wiedzą, na czym ta zabawa polega. Ma dośc prostą mechanikę, świat jest przystępnie opisany, podobnie jak dobrze wytłumaczone są zasady grania w RPG..

 

Od czego zacząć?

Przede wszystkim potrzebujesz Warhammer FRP - podręcznik podstawowy .

 

Kości

Do systemu tego potrzeba 2 kości k10 (najlepiej w dwóch kolorach lub jedną z dziesiątkami, a drugą z jednościami). Kości znajdziesz TUTAJ.

 

 

Dungeons & Dragons

czyli Lochy i Smoki

 

Klasyczny świat fantasy - pełen czarów, rycerzy, smoków, ale też złodziei, rzezimieszków i groźnych potworów. Tutaj istnieje cały panteon bogów i bóstw, którzy nie raz uznają za stosowne wtrącić się w sprawy śmiertelnych, tutaj można zetknąć się z demonami i potworami rodem z najgorszych koszmarów, ale też istotami opiekuńczymi i pięknymi jak marzenie.

 

W świecie tym można z czasem stać się prawdziwym herosem o niewyobrażalnych wręcz mocach, którym przeciwstawić mogą się tylko inni tytani. Możesz zostać magiem, kapłanem, złodziejem, rycerzem, paladynem, łowcą, barbarzyńcą itp., możesz być człowiekiem, elfem, krasnoludem itd.

 

Jeśli lubisz książki fantasy, jeśli podobał Ci się film Władca Pierścieni, ten system jest dla Ciebie.

 

System częściowo dobry dla początkujących

System ma gotowe przygody, które pozwalają rozpocząć grę osobom, które nigdy nie grały w RPG i nie wiedzą, na czym ta zabawa polega. Jednak z drugiej strony system ma dość złożoną mechanikę - sporo tabelek i testów, więc opanowanie tego może rodzić pewne problemy.

 

Od czego zacząć?

Przede wszystkim potrzebujesz Podręcznika Gracza. Jeśli nigdy nie grałeś w RPG, przyda Ci się gotowa przygoda Bezsłoneczna Cytadela. Dzięki niej będziesz wiedział jak budować przygody i na czym one właściwie polegają. Następnie warto mieć Przewodnik Mistrza Podziemi oraz Księgę Potworów.

 

System ten zawiera bardzo dużo różnych podręczników, ale są one przeznaczone dla graczy i Mistrzów, którzy już grali w D&D i wiedzą, czego im potrzeba. Tak więc przygodę z D&D zacznij od powyższych pozycji, inne na początek będą nieprzydatne.

 

Kości

Do systemu tego potrzeba kompletu kości, od k4 do k20 (od kości czterościennej do kości dwudziestościennej). Kości w zestawach znajdziesz TUTAJ. Najtańsze z nich i zupełnie wystarczające to "Kości w tubie" - mat lub kryształ.

 

Świat Mroku - World of Darkness (WoD)

 

Jest to zbiór kilku systemów RPG osadzonych we wspólnym uniwersum: tytułowym Świecie Mroku. Na pierwszy rzut oka przedstawiona tu rzeczywistość nie różni się od naszej: te same przeludnione i brudne miasta, Ci sami ludzie, ta sama muzyka... Tylko w tamtej ciemnej uliczce za rogiem nie jest tak spokojnie jak z reguły.

 

System proponuje nam wizję świata w którym pod maską codzienności czają się niepojęte dla śmiertelnych tajemnice, istnieją wampiry, magowie, wilkołaki, mumie, duchy... Gracz wciela się (zależnie od systemu) w jedno z tych ponadnaturalnych stworzeń lub w człowieka walczącego o spokojny sen śmiertelnych.

 

System cechuje się dużym naciskiem na odgrywanie roli, niejednokrotnie będziesz zmuszony wstać z fotela i odtworzyć akcję na stojąco, razem z przyjaciółmi. Jest to prawdziwa gra wyobraźni, nawet mechanika systemu została stworzona w ten sposób by nie odrywała zbytnio od przygody i nie tworzyła problemów w interpretacji dla Mistrza Gry.

 

Jeśli jesteś fanem wszelkich teorii spiskowych a od gry oczekujesz kopa adrenaliny to coś dla Ciebie.

 

System dla zaawansowanych graczy

 

Od czego zacząć?
Na początek niezbędny jest podręcznik podstawowy - Świat Mroku - z nim można w zasadzie zaczynać pierwszą sesję. Chcąc jednak odgrywać nadnaturalne postacie - takie jak wampiry, wilkołaki, magowie - niezbędne będą odpowiednie podręczniki "rasowe", jak Wampir: Rekwiem.

 

Kości
Wszystkie systemy Świata Mroku opierają się na kościach dziesięciościennych i jedynie takie będą potrzebne. By wszystkie rzuty przebiegały sprawnie, większość osób zaopatrza się w 10 sztuk. Do systemu stworzone zostały specjalne zestawy kości które dostępne są tutaj.

 

 

7th Sea

czyli Siódme Morze

 

Świat rodem z filmów płaszcza i szpady. Jeśli spodobał Ci się film "Piraci z Karaibów", oraz powieści o Trzech Muszkieterach, jeśli fascynują Cię pojedynki, eleganckie zachowanie i wytworne maniery, to system dla Ciebie.

 

Tutaj możesz wcielić się w rolę szlachcica (lub damy) z jednej z potężnych krain, z których każda niesie ze sobą szczególne zdolności, nie raz nawet posługiwania się magią. System wymaga od Ciebie zachowania zawsze odpowiedniego do Twojej pozycji, nagradza za zachowania niemal filmowe - pocałowanie damy w dłoń w czasie pojedynku - i pozwala przeżyć przygody pełne intryg, niespodziewanych zwrotów akcji na dworach jak i na przemierzających morze żaglowcach.

 

Możesz być szpiegiem, księdzem, służącym, przestępcą, żeglarzem, medykiem, artystą itp. Zawsze jesteś człowiekiem.

 

System dla zaawansowanych graczy

Jak widać 7th Sea wymaga szczególnych zachowań od graczy, a od Mistrza Gry przestrzegania konkretnych reguł. Poza tym w tej chwili nie ma żadnych gotowych przygód do tego systemu, więc jeśli nigdy nie grałeś w RPG, lepiej nie zaczynaj od tego systemu. Co prawda w podręczniku mechanika gry jest wyjaśniona bardzo dobrze, ale samo granie może sprawiać Wam trudności.

 

Od czego zacząć?

W tej chwili dostępne są tylko dwa podręczniki - Przewodnik Mistrza Gry i Przewodnik Gracza. Oba przeznaczone są dla Mistrza Gry, przy czym z Podręcznikiem Gracza powinien zapoznać się również każdy gracz.

 

Kości

Do tego systemu potrzeba kilku kości (pięć czy też dziesięć) dziesięciościennych (k10). Możesz kupić kilka osobnych TUTAJ 

 

 

MonastyrMonastyr

 

Świat płaszcza i szpady, ale zupełnie różny od 7th Sea. System ten jest tak zwanym "dark fantasy", czyli mrocznym i ponurym. Świat ludzi toczy na pograniczach nieustające walki ze stworami ciemności, a wewnątrz zżerany jest przez korupcję, żądzę władzy i sławy.  Magia jest złem i jest zakazana, istoty takie jak elfy uważane są za zrodzone ze zła i ciemności i bezlitośnie tępione.

 

Gracze wcielają się w dojrzałych już ludzi, z których każdy skrywa mroczną tajemnicę, która zepchnęła bohatera na dno. Każdy pochodzi z rodu szlacheckiego, lecz każdy też już do niego nie należy. Wszystkich łączy chęć odkupienia winy i po raz ostatni przeciwstawienie się wszechobecnemu złu.

 

Jedyną grywalną rasą są ludzie, lecz każdy z graczy może pochodzić z innego regionu, który obdarowuje go innymi umiejętnościami. W szczególnych przypadkach można posiąść magiczne moce, jednak taka postać będzie zwalczana przez całą ludzkość świata Monastyru. Możesz wcielić się w księdza, żołnierza, szpiega, inkwizytora, artystę itd.

 

System dla zaawansowanych graczy

Monastyr, podobnie jak 7th Sea, stawia przed graczami konkretne wymagania co do odgrywania postaci. Niedopuszczalne są zachowania, które splamią honor lub są niegodne szlachty - to stawia również spore wymagania Mistrzowi Gry, aby zbudował w czasie sesji odpowiedni klimat i przygotował scenariusz przygody. Pomimo tego, iż do systemu wydano przygody, dla początkujących graczy może on być trudny. Podstawowa mechanika jest dość prosta.

 

Od czego zacząć?

Konieczne jest posiadanie podręcznika podstawowego Monastyr. Mistrzowi, który nie jest jeszcze pewien, jak kształtować przygody w tym świecie, przyda się Ostatnia Wspólna Jesień.

 

Kości

Monastyr wymaga kości 3 K20, możesz nabyć je TUTAJ

 

 

Cyberpunk 2020

 

Świat niedalekiej przyszłości - rok 2020, gdzie Ziemia jest zanieczyszczona, dominuje korupcja, siłowe rozwiązania i... elektronika.  Oto świat, w którym gracze walczą z biedą, elementy ciała sprzedają i zastępują sobie elektronicznymi wszczepami. Tutaj możesz dowiedzieć się, jak to jest biegać z wyrzutnią rakiet, strzelać do policjantów i spędzać całe dnie we wszechobecnej sieci.

 

Jeśli spodobał Ci się Blade Runner, świat Johny'ego Mnemonic'a, a nawet Sędziego Dredda, ten system jest dla Ciebie.

 

Jedyną grywalną rasą jest człowiek i raczej nie spotkasz innej rasy, chyba, że Mistrz Gry będzie miał fantazję wprowadzić kosmitów. To brutalna i twarda rzeczywistość. Możesz zostać solosem (czyli wolnym strzelcem), policjantem, technikiem, medykiem itp.

 

System dobry również dla początkujących

Mechanikę ma szybką i prostą, jednak nie posiada gotowych przygód.

 

Od czego zacząć?

Zarówno gracze jak i Mistrz Gry powinni zapoznać się z Cyberpunk 2020 (podręcznik podstawowy). Kolejne podręczniki są przeznaczone już dla tych, którzy mają konkretne postacie i chcą je rozwijać. Przydatnym dodatkiem dla wszystkich może być dodatek opisujący sprzęt elektroniczny i inny, czyli Chromebook.

 

Kości

Cyberpunk wymaga k6 i k10, możesz nabyć je osobno TUTAJ

 

 

Neuroshima

 

Świat przyszłości, ale zupełnie różny od Cyberpunka. Przez Amerykę przeszła wojna, ludzie przegrali, a wygrały... maszyny. Teraz ludzka rasa gnieździ się w zrujnowanych miastach, walczy o każdy kawałek jedzenia, a na północy... usiłuje powstrzymać armię maszyn, armię Molocha, który chce dokończyć dzieła.

 

Jeśli podobał Ci się Mad Max, jeśli z upodobaniem grałeś w Fallouta, ten system jest dla Ciebie.

 

Oto rzeczywistość, w której palące słońce, brud i mutanty są codziennością. Tutaj możesz wcielić się w kuriera, łowcę, wojownika autostrady, najemnika, mafioza, handlarza, speca od techniki itp. Zawsze będziesz człowiekiem.

 

System dobry również dla poczatkujących

Świetnie napisany, przejrzysty, z dość prostą mechaniką. W podręczniku można znaleźć niewielki fragment sesji dobrze pokazujący na czym granie w RPG polega. System posiada gotowe przygody bardzo przydatne początkującym Mistrzom Gry.

 

Od czego zacząć?

Mistrz Gry powinien zapoznać się z podstawką - Neuroshima, graczom też by się to przydało. Poza tym przygoda na kilka sesji - Zabić Szczura. Pozostałe podręczniki przydadzą się graczom i MG, którzy już są po kilku sesjach i wiedzą czego potrzebują.

 

Kości

System wymaga 3 k20, które możesz nabyć TUTAJ

 

 

 

Zew Cthulhu

 

Lata dwudzieste minionego XX wieku. Świat żyje własnym rytmem, ale poza nim... pewne grupy ludzi posiadają stare księgi i za pomocą odpowiednich ceremonii próbują przywołać do naszego, ludzkiego świata wielkie zło. Gracze wcielają się w badaczy i odkrywców, którzy poświęcili życie szukaniu kultystów i gromadzeń i obronie nieświadomego niczego świata przed próbującym wtargnąć do niego złem.

 

Świat oparty jest na twórczości Howarda Philipsa Lovecrafta, więc jeśli jesteś fanem tego pisarza, system z pewnością Ci się spodoba.

 

System dobry również dla początkujących

Nie stawia przed graczami szczególnych wymagań, świat jest łatwy do zrozumienia, mechanika bardzo prosta, a Mistrz Gry może skorzystać z kilku gotowych już przygód. Z drugiej jednak strony system ten wymaga od MG stworzenia na sesji klimatu grozy, który jest esencją tego systemu.

 

Od czego zacząć?

Podstawowy podręcznik to Zew Cthulhu 5,5 przeznaczony przede wszystkim dla MG i przydatny graczom w czasie tworzenia postaci. Do tego początkujący MG powinien zaopatrzyć się w przynajmniej jedną przygodę, by wiedzieć jak je przygotowywać:  Maski Nyarlathotepa a wraz z nią w Almanach Potworów.

Gracze, którzy zaangażują się w ten system powinni zaopatrzyć się również w Podręcznik Badacza Tajemnic (MG również na nim skorzysta).

 

Kości

Do systemu tego potrzeba kompletu kości, od k4 do k20 (od kości czterościennej do kości dwudziestościennej). Kości w zestawach znajdziesz TUTAJ. Najtańsze z nich i zupełnie wystarczające to "Kości w tubie" - mat lub kryształ.

 

 

Wiedźmin

 

Świat stworzony przez polskiego pisarza Andrzeja Sapkowskiego staje otworem - czyli głębokie średniowiecze zaprawione magią i krążącymi po kniejach potworami, a nad tym mocarstwa toczące wojny.

 

Bohaterowie wcielają się w postacie, które mogłyby i znalazły się na kartach powieści Sapkowskieg - kapłanki, wiedźminów - specjalistów miecza, bardów, łuczników itp. Oczywiście nikt nie jest Geraltem ani Triss czy Yennefer :)

 

System dobry również dla początkujacych 

Nie wymaga szczególnych umiejętności od gracza ani MG, poza tym początkujący Mg może zaopatrzyć się w gotową przygodę do systemu a w samym podręczniku poświęcono wiele stron wyjaśniając na czym polega prowadzenie sesji RPG.

 

Od czego zacząć?

Podstawowy podręcznik to Wiedźmin: Gra Wyobraźni. Przydatna na początek przygoda to Miecz Przeznaczenia.

 

Kości

System wymaga kilku k6, można nabyć je TUTAJ

 

 

Legenda Pięciu Kręgów

 

Szczególny system osadzony w średniowiecznej Japonii, w czasach samurajów - zderzają się tu wszystkie mitologie Dalekiego Wschodu. Bohaterowie wcielają się w twardych i honorowych samurajów, którzy sieją postrach wśród zwykłych ludzi, ale też stawiają czoła dworskim intrygom, tajemniczym morderstwom i ... romansom.

 

Czy samuraje przedstawieni w "Ostatnim Samuraju" chwycili Cię za serce? Czy fascynują się takie filmy jak "Przyczajony tygrys ukryty smok" lub "Hero"? Jeśli po prostu kochasz Japonię, a zwłaszcza Japonię z dawnych czasów, ten system jest dla Ciebie.

 

System dobry dla początkujących

Co prawda nie oferuje gotowych przygód, ale w podstawowym podręczniku znaleźć można wprowadzającą w świat przygodę, niewielki bestiariusz, które pomogą początkującemu MG wprowadzić graczy w świat.

 

Od czego zacząć?

Niezbędny jest podręcznik podstawowy Legenda Pięciu Kręgów. Inne podręczniki "Drogi" są przeznaczone dla graczy należących do poszczególnych klanów, przy czym każdy z nich przyda się również Mistrzowi Gry, gdyż w wielu są pomysły na przygody i przeciwnicy, z którymi spotkać się mogą postacie bohaterów.

 

Kości

System wymaga k10, najlepiej mieć ich 10 sztuk, możesz zaopatrzyć się w nie TUTAJ

 

 

Gasnące Słońca

czyli Fading Suns

 

Świat jak żaden inny - dziejący się w bardzo dalekiej przyszłości, gdy ludzkość sięgnęła gwiazd, rozwinęła technologię, ale też moce okultystyczne i psi, i nagle zderzyła się z jednoczesnym gaśnięciem wszystkich słońc oznaczającym zbliżający się kres ludzkiej cywilizacji.

 

Jeżeli podobała Ci się Diuna Franka Herberta, jeśli pragniesz przygód na wielu planetach w odległym kosmosie, ten system jest dla Ciebie.

 

Ponieważ ludzkość sięgnęła gwiazd, możesz zagrać nie tylko ludźmi, ale również innymi rasami, z których każda oferuje szczególne zdolności. Dostępne profesje to szlachcic, wolny strzelec, inkwizytor itp.

 

System dośc dobry dla początkujących graczy

W miarę prosta mechanika, jednak przeliczanie współczynników i dość złożóny system rozstrzygania walki mogą początkowo sprawiać problemy. System oferuje jedną gotową przygodę w podręczniku podstawowym, dwie w Dziwnych Miejscach. W każdym dodatku znajdują się pomysły na przygody.

 

Od czego zacząć?

Podstawowe podręczniki to Gasnące Słońca. Pozostałe podręczniki są przeznaczone dla Mistrzów Gry, którzy poszukują nowych inspiracji i pomysłów na przygody i miejsca dla swojej drużyny. Pierwszy, godnym polecenia jest Dziwne Miejsca.

 

Kości

System wymaga k6 i k20, możesz nabyć je TUTAJ

 

 

Martwe Ziemie

czyli Dead Lands

 

Świat 1877 roku, ale nie do końca - Dziki Zachód nadal istnieje, ale zmieniony, straszniejszy. Indianie nadal walczą o swe ziemie, Kalifornię pochłonęło trzęsienie ziemi, a nad tym wszystkim czai się zło z najgorszych legend.

 

Jeśli kochasz westerny, ten system może Ci się spodobać, jednak przygotuj się na odrobinę magii oraz potwory, których nigdzie indziej nie spotkasz.

 

System dobry dla początkujących

Oferuje nie tylko prostą mechanikę, ale również gotowe przygody, które może wykorzystać początkujący Mistrz Gry.

 

Od czego zacząć?

Najważniejszy jest Podręcznik Gracza. oraz Przewodnik Szeryfa. Początkujący Mistrzowie z pewnością powinni zaopatrzyć się też w jedna z przygód.

 

Kości

Do systemu tego potrzeba kompletu kości, od k4 do k20 (od kości czterościennej do kości dwudziestościennej). Kości w zestawach znajdziesz TUTAJ. Najtańsze z nich i zupełnie wystarczające to "Kości w tubie" - mat lub kryształ.

 


© 2003-2020 REBEL.pl
sklep@rebel.pl