Aktualności

Sierpień miesiącem gier fabularnych #RPGaDAY
Jest 2018 rok Copernicon w Toruniu. Ogłaszamy polskie wydanie piątej edycji Dungeons & Dragons. Ta decyzja sprawiła, że z wydawcy planszówkowego staliśmy się również wydawcą gier fabularnych. Gier, które większość...
Errata do pierwszego druku D&D Podręcznika Gracza
Udostępniamy erratę do pierwszego druku polskiego wydania Dungeons & Dragons: Player's Handbook (Podręcznik Gracza). “To moje imię. To imię części wieczności. Jestem literą w boskim alfabecie. Zrozumienie mnie prowadzi do...
Czerwcowa aktualizacja planów wydawniczych linii D&D
Czerwcowa aktualizacja planów wydawniczych linii Dungeons & Dragons “O Moce nad nami. Znów mnie coś swędzi z tyłu głowy. Zaraz zwariuję.” - Morte, Planescape: Torment. Zbudowana na szczycie skał górujących...
Nadciągają potwory!
2007 rok. Leo Beenhakker wprowadził polską reprezentację piłkarską na EURO 2008 (a my zostaliśmy wybrani na współorganizatorów EURO 2012). Adam Małysz zdobył czwartą Kryształową Kulę w skokach narciarskich. Protest pielęgniarek,...

Co to jest RPG?

RPG to inaczej gra fabularna, której motorem napędowym jest prowadzona przez graczy opowieść. Każdy z graczy, poza jednym, powadzi swojego bohatera w drużynie, która wspólnie przeżywa fantastyczne przygody. Ostatni uczestnik przyjmuje rolę mistrza gry, który nadzoruje przebieg rozgrywki, odgrywa wszystkie postacie ze świata gry i opisuje świat tak, jak go widzą gracze. Sesje RPG nie mają sztywno ustalonego przebiegu i tematu. Gry fabularne to zabawa, w której granice i możliwości wyznacza graczom wuzywany przez nich system (np. D&D) i tematyka, którą sobie wybiorą. Nieważne, czy gra jest w klimatach dworskich intryg, ucieczki przed mrożący krew w żyłach monstrum z dna oceanu, kosmicznego pościgu za przedstawicielami obcej rasy, czy może wyprawy do zapomnianych krain - da się je opisać nie tylko fabularnie, ale także mechaniką, które rozstrzyga konflikty za pomocą testów z wykorzystaniem kości.


Co to jest Dungeons & Dragons?

Przygody w tej pełnej heroizmu grze fabularnej odbywają się w świecie fantasy. Tutaj ważnymi elementami są magia, potężne bóstwa i egzotyczne rasy, których próżno szukać w naszym realnym świecie. Pierwsza edycja D&D była także pierwszą grą fabularną, jaka kiedykolwiek powstała, a coraz to kolejne edycje tego systemu ustanawiały następne kamienie milowe rozwoju RPG. Znasz może takie gry jak Baldur's Gate, Neverwinter Nights albo Icewind Dale? To także jest D&D, ale w wersji dostosowanej do gier elektronicznych. Piąta edycja D&D to efekt ponad 40 lat prac nad nad grą, ktorym przyświecało pragnienie stworzenia produktu idealnego zarówno dla osób rozpoczynających przygody z grami fabularnymi, jak i dla doświadczonych graczy.


Od czego zacząć?

Dungeons & Dragons to prosty, ale głęboki w swojej strukturze system, którego skumulowane w grubych podręcznikach możliwości odkrywa się stopniowo. Swoją przygodę polecamy rozpoczynać od Dungeons & Dragons: Starter Set (Zestaw Startowy), który zawiera wszystko, czego potrzebujesz , aby przez długie miesiące zapoznawać się z ogromem możliwości, jakie dają gry fabularne. W jego skład wchodzą zasady dla początkujących, kości, karty postaci oraz przygoda, która uznawana jest za jedną z najlepiej skrojonych na tę okoliczność. Jeżeli zechcemy sięgnąć po więcej, to nasz wzrok powinniśmy skierować na trzy najważniejsze podręczniki:

Rozwijając swoją pasję do Dungeons & Dragons nie można zapomnieć o zbliżających się dodatkach: przygodach, settingach i suplementach. D&D to jednak nie tylko książki, ale także akcesoria - zarówno dla Mistrzów Podziemi jak i dla graczy. Mistrz może korzystać z Ekranu Mistrza Podziemi, który zawiera najpotrzebniejsze tabele w grze i skrywa jego rzuty kostkami przed oczami graczy. Natomiast gracze bardzo sobie cenią Karty Czarów, które znacznie ułatwiają przygotowanie i uporządkowanie mocy magicznych postaci w trakcie sesji. Na rynku dostępne są także figurki i maty taktyczne, które są nieocenione podczas potyczek.

Mapa D&D w Polsce

Sprawdź naszą interaktywną mapę, która służy do oznaczania miejsc w których regularnie odbywają się otwarte spotkania z D&D. Znajdziesz tam też listę sklepów posiadających w swojej ofercie polską edycję Dungeons & Dragons.

Mapa jest publicznie otwarta do edycji. Jeśli więc znasz miejsce spełniające powyższe wymagania, dodaj je i przyczyń się tym samym do zwiększenia jego popularności. Wystarczy otworzyć ją w trybie edycji i własnoręcznie wprowadzić nową lokalizację.

Dungeon Masters Guild

D&D to kreatywna rozgrywka, w której ograniczenia praktycznie nie istnieją. W rewolucyjnym Dungeon Master's Guild odnajdziesz wszystkie dostępne oficjalne materiały, a także niezliczoną ilość nieoficjalnych klas, przygód czy potworów. W tym miejscu każdy użytkownik D&D może podzielić się stworzonymi przez siebie materiałami. Strona daje też możliwość zarabiania na stworzonym przez użytkownika materiale. Korzyści płynące z Dungeon Master's Guild to nie tylko dodatkowe materiały dla Mistrza Podziemi, ale także dla graczy.

| www


D&D Beyond

Kreator i baza danych twoich postaci, a także elektroniczne wersje materiałów i narzędzi, które znajdują się w podręcznikach z serii Dungeons & Dragons. Wykorzystaj dobrodziejstwa XXI wieku i przenieś swoich bohaterów do D&D Beyond, który dostępny jest zarówno jako aplikacja na iOS i Android, jak i bezpośrednio z przeglądarki internetowej.

| Google Play | iTunes | www


Dragon +

Internetowy magazyn, który ujawnia rąbka tajemnicy o każdym, planowanym nowym produkcie z serii Dungeons & Dragons. Darmowa aplikacja na urządzenia mobilne, to nie tylko zajawki produktów, ale także porady dla nowych graczy i mistrzów gry. Dostępna na iOS, Android i bezpośrednio z przeglądarki internetowej.

| Google Play | iTunes | www


DnD Adventurers League

Anglojęzyczna oficjalna kampania do Dungeons & Dragons. Wykorzystuje ona zasady z piątej edycji D&D i rozgrywana jest w świecie Zapomnianych Krain. Gra w lidze zakłada utworzenia specjalnego konta online, stworzenia swojego bohatera i zapisania się do jednego z zarejestrowanych mistrzów gry. Więcej informacji o działającej Adventurers League znajduje się na oficjalnej stronie Wizards of the Coast.

| www


Strefa fanowska

Sesje online


Zapomniane Krainy


Poradnik Mistrza Podziemi

http://wizards.com/