Aktualności

Gildia Mistrzów Podziemi: Promocja i aktualizacje
O procesie pisania i wydawania materiałów na Dungeon Master’s Guild (etap V i VI) Etap 5: już prawie koniec! Wreszcie otrzymasz finalną wersję swej pracy: z piękną okładką, dużym i...
Gildia Mistrzów Podziemi: Redakcja i skład
O procesie pisania i wydawania materiałów na Dungeon Master’s Guild (etap III i IV) Etap 3: redakcja i testy Gdy skończysz pisać całość, wróć na początek i dodaj wstęp. Wyjaśnij,...
Gildia Mistrzów Podziemi: Etapy pisania scenariusza
O procesie pisania i wydawania materiałów na Dungeon Master’s Guild (część II) Etap II: pisanie Notatki gotowe, komputer włączony, bierzesz się za pisanie! O ile nie jesteś utalentowanym geniuszem, który...
Sierpień miesiącem gier fabularnych #RPGaDAY
Jest 2018 rok Copernicon w Toruniu. Ogłaszamy polskie wydanie piątej edycji Dungeons & Dragons. Ta decyzja sprawiła, że z wydawcy planszówkowego staliśmy się również wydawcą gier fabularnych. Gier, które większość...

Co to jest RPG?

RPG to inaczej gra fabularna, której motorem napędowym jest prowadzona przez graczy opowieść. Każdy z graczy, poza jednym, powadzi swojego bohatera w drużynie, która wspólnie przeżywa fantastyczne przygody. Ostatni uczestnik przyjmuje rolę mistrza gry, który nadzoruje przebieg rozgrywki, odgrywa wszystkie postacie ze świata gry i opisuje świat tak, jak go widzą gracze. Sesje RPG nie mają sztywno ustalonego przebiegu i tematu. Gry fabularne to zabawa, w której granice i możliwości wyznacza graczom wuzywany przez nich system (np. D&D) i tematyka, którą sobie wybiorą. Nieważne, czy gra jest w klimatach dworskich intryg, ucieczki przed mrożący krew w żyłach monstrum z dna oceanu, kosmicznego pościgu za przedstawicielami obcej rasy, czy może wyprawy do zapomnianych krain - da się je opisać nie tylko fabularnie, ale także mechaniką, które rozstrzyga konflikty za pomocą testów z wykorzystaniem kości.


Co to jest Dungeons & Dragons?

Przygody w tej pełnej heroizmu grze fabularnej odbywają się w świecie fantasy. Tutaj ważnymi elementami są magia, potężne bóstwa i egzotyczne rasy, których próżno szukać w naszym realnym świecie. Pierwsza edycja D&D była także pierwszą grą fabularną, jaka kiedykolwiek powstała, a coraz to kolejne edycje tego systemu ustanawiały następne kamienie milowe rozwoju RPG. Znasz może takie gry jak Baldur's Gate, Neverwinter Nights albo Icewind Dale? To także jest D&D, ale w wersji dostosowanej do gier elektronicznych. Piąta edycja D&D to efekt ponad 40 lat prac nad nad grą, ktorym przyświecało pragnienie stworzenia produktu idealnego zarówno dla osób rozpoczynających przygody z grami fabularnymi, jak i dla doświadczonych graczy.


Od czego zacząć?

Dungeons & Dragons to prosty, ale głęboki w swojej strukturze system, którego skumulowane w grubych podręcznikach możliwości odkrywa się stopniowo. Swoją przygodę polecamy rozpoczynać od Dungeons & Dragons: Starter Set (Zestaw Startowy), który zawiera wszystko, czego potrzebujesz , aby przez długie miesiące zapoznawać się z ogromem możliwości, jakie dają gry fabularne. W jego skład wchodzą zasady dla początkujących, kości, karty postaci oraz przygoda, która uznawana jest za jedną z najlepiej skrojonych na tę okoliczność. Jeżeli zechcemy sięgnąć po więcej, to nasz wzrok powinniśmy skierować na trzy najważniejsze podręczniki:

Rozwijając swoją pasję do Dungeons & Dragons nie można zapomnieć o zbliżających się dodatkach: przygodach, settingach i suplementach. D&D to jednak nie tylko książki, ale także akcesoria - zarówno dla Mistrzów Podziemi jak i dla graczy. Mistrz może korzystać z Ekranu Mistrza Podziemi, który zawiera najpotrzebniejsze tabele w grze i skrywa jego rzuty kostkami przed oczami graczy. Natomiast gracze bardzo sobie cenią Karty Czarów, które znacznie ułatwiają przygotowanie i uporządkowanie mocy magicznych postaci w trakcie sesji. Na rynku dostępne są także figurki i maty taktyczne, które są nieocenione podczas potyczek.

Mapa D&D w Polsce

Sprawdź naszą interaktywną mapę, która służy do oznaczania miejsc w których regularnie odbywają się otwarte spotkania z D&D. Znajdziesz tam też listę sklepów posiadających w swojej ofercie polską edycję Dungeons & Dragons.

Mapa jest publicznie otwarta do edycji. Jeśli więc znasz miejsce spełniające powyższe wymagania, dodaj je i przyczyń się tym samym do zwiększenia jego popularności. Wystarczy otworzyć ją w trybie edycji i własnoręcznie wprowadzić nową lokalizację.

Dungeon Masters Guild

D&D to kreatywna rozgrywka, w której ograniczenia praktycznie nie istnieją. W rewolucyjnym Dungeon Master's Guild odnajdziesz wszystkie dostępne oficjalne materiały, a także niezliczoną ilość nieoficjalnych klas, przygód czy potworów. W tym miejscu każdy użytkownik D&D może podzielić się stworzonymi przez siebie materiałami. Strona daje też możliwość zarabiania na stworzonym przez użytkownika materiale. Korzyści płynące z Dungeon Master's Guild to nie tylko dodatkowe materiały dla Mistrza Podziemi, ale także dla graczy.

| www


D&D Beyond

Kreator i baza danych twoich postaci, a także elektroniczne wersje materiałów i narzędzi, które znajdują się w podręcznikach z serii Dungeons & Dragons. Wykorzystaj dobrodziejstwa XXI wieku i przenieś swoich bohaterów do D&D Beyond, który dostępny jest zarówno jako aplikacja na iOS i Android, jak i bezpośrednio z przeglądarki internetowej.

| Google Play | iTunes | www


Dragon +

Internetowy magazyn, który ujawnia rąbka tajemnicy o każdym, planowanym nowym produkcie z serii Dungeons & Dragons. Darmowa aplikacja na urządzenia mobilne, to nie tylko zajawki produktów, ale także porady dla nowych graczy i mistrzów gry. Dostępna na iOS, Android i bezpośrednio z przeglądarki internetowej.

| Google Play | iTunes | www


DnD Adventurers League

Anglojęzyczna oficjalna kampania do Dungeons & Dragons. Wykorzystuje ona zasady z piątej edycji D&D i rozgrywana jest w świecie Zapomnianych Krain. Gra w lidze zakłada utworzenia specjalnego konta online, stworzenia swojego bohatera i zapisania się do jednego z zarejestrowanych mistrzów gry. Więcej informacji o działającej Adventurers League znajduje się na oficjalnej stronie Wizards of the Coast.

| www


Strefa fanowska

Sesje online


Zapomniane Krainy


Poradnik Mistrza Podziemi

http://wizards.com/