Dixit: MNK
Wyjątkowy zestaw kart z dziełami z Muzeum Narodowego w Krakowie!- 3 - 6 osób
- od 8 lat
- ok. 30 minut
- wydanie polskie
Uwaga! To nie jest samodzielna gra!
Uwaga! To nie jest samodzielna gra!
Do rozgrywki wymagana jest podstawowa wersja gry: Dixit.- Autor:
- Jean-Louis Roubira
- Wydawca:
- Rebel
Opis
Dixit od lat zaprasza graczy do niezwykłego świata kreatywnej zabawy. Współcześni artyści tworzą niezwykłe, wieloznaczne obrazy, które doskonale pobudzają wyobraźnię i pozwalają na snucie rozmaitych skojarzeń i odkrywanie ich wspólnie z rodziną i przyjaciółmi. Jednak klasyczna sztuka może okazać się równie inspirująca!
Dixit: MNK to 84 zupełnie nowe karty, które możesz wykorzystać jako alternatywną talię lub pomieszać je z zestawem z dowolnej gry podstawowej. Znajdziesz na nich fragmenty dzieł sztuki zgromadzonych w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, między innymi „Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci, „Dziewczynkę z chryzantemami” Olgi Boznańskiej, „Młodą Polskę” Jacka Malczewskiego” czy „Wernyhorę” Jana Matejki. Ten wyjątkowy dodatek pozwoli Ci nie tylko odkryć świat nieszablonowych skojarzeń, ale też przemierzyć galerie MNK i zachwycić się sztuką różnych epok.
Czym jest Dixit?
To narracyjna gra karciana, w której wymyślamy i odgadujemy skojarzenia do wieloznacznych, bogato ilustrowanych kart. W każdej rundzie jedna z osób zostaje narratorem – wybiera dowolną kartę z ręki i podaje hasło, które jej zdaniem odzwierciedla obrazek. Może to być pojedyncze słowo, całe zdanie, cytat lub fragment piosenki czy filmu. Kolejne osoby wybierają ze swoich kart po jednej pasującej do słów narratora, a następnie wszystkie obrazki są tasowane. Zadaniem graczy jest odgadnięcie, który obrazek był tym pierwszym.
Dlaczego pokochasz tę grę?
- Dixit to niezwykle uniwersalna zabawa, która pozwala nam rozwijać swoją kreatywność i lepiej poznawać naszych najbliższych. Próbując zgadnąć, co mieli na myśli inni gracze, uczymy się wczuwać się w ich tok myślenia.
- Rozgrywka jest bardzo prosta i nie wymaga przyswajania wielu zasad, dzięki czemu gra doskonale nadaje się dla osób początkujących.
- W pudełku znajdziesz informacje na temat wszystkich wykorzystanych dzieł: daty, w jakich powstawały oraz nazwiska twórców. Dzięki temu gra oprócz walorów społecznych, pozwala również poszerzyć wiedzę o sztuce różnych epok.
- Karty z dodatku Dixit: MNK można bez przeszkód łączyć z pozostałymi odsłonami serii, tworząc talię do gry według własnego uznania.
Rozgrywka
Podstawowe informacje
- Zawartość pudełka:
- 84 karty
- Instrukcja i inne pliki:
- Waga:
- 413 g
- Dane producenta:
- Rebel Sp. z o.o., ul. Budowlanych 64c, 80-298, Gdańsk, Poland, wydawnictwo@rebel.pl
- Kod producenta:
- LIBDIXMNK01ENPL
- Kod EAN / UPC:
- 3558380113553
- Kraj pochodzenia:
- Polska
- Pasujące koszulki:
Dodatki i akcesoria
Recenzje
Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń Dixit: MNK
Najbardziej przydatne recenzje
Jak dla mnie ideał :)
Uwielbiam te karty! Były obawy czy obrazy nie będą zbyt dosłowne, ale mają w sobie tyle samo głębi co grafiki w innych dodatkach a może nawet i więcej. Karty są piękne. W instrukcji można zapoznać się z krótkimi informacjami nt obrazów. MNK to mój absolutnie ulubiony dodatek!
Jak dla mnie ideał :)
Karty do dixit z dziełami sztuki z zasobów Muzeum Narodowego w Krakowie.
Pudełko w standardowym rozmiarze dodatków. W rozgrywce można używać tylko kart z dodatku lub dowolnie mieszać z podstawką i innymi dodatkami. W pudełku znajduje się również rozpiska ze wszystkimi dziełami sztuki znajdującymi się na kartach.
Bardzo dobry pomysł, wykonanie też. Kuleje niestety selekcja obrazów. Przykładowo:
- na talię 84 kart dostajemy aż 4 japońskie drzeworyty... wszystkie Utagawy Kuniyoshi. Trudno mi wierzyć, by żadnen inny japoński drzeworytnik nie miał obrazów w domenie publicznej.
- poza powyższym są bodajże trzy grafiki twórców zagranicznych, wygląda więc, jakby Utagawa był najistotniejszym punktem krakowskiej kolekcji.
- wybór artystów XX-wiecznych jest przedziwny - np. mamy dwóch Kaczmarskich Bieniasza. Bieniaszy w ogóle jest 4, Lutomskich - trzech. Tymczasem nie ma np. Makowskiego czy Nowosielskiego, którzy wydają się wybitnie "dixitowi".
- Siemiradzkiego jeden ochłap, Podkowiński się nie doczekał nawet Szału. Z klasyków Sukienniczych w ogóle jest mało co.
- jest kilka rzeźb (4?), które ani nie dają specjalnie pola do popisu grającym, ani nie są spójne z resztą - lepiej było się skupić na grafice.
Długoby pisać. Czytałem, że Muzeum przesłało kilkaset propozycji i to zapwne był sensowny, przekrojowy zestaw, ale finalnej selekcji dokonali Francuzi. Nie kierowali się oni jednak ani walorem edukacynym, ani przekrojowością reprezentacji, ani nawet grywalnością, więc nie wiem sam, czym.
Liczę, że pojawi się drugie wydanie poprawiające te błędy. Póki co polecam - z braku laku.
Wszystkie recenzje
Pytania i odpowiedzi
Czy jest to edycja limitowana? Czy będzie ciągle w sprzedaży?
~ Ola 19.08.2023 11:48
Nie jest to edycja limitowana. Dodruki będą robione, ale najpewniej w okresie "raz na dwa lata", pod warunkiem że sprzedaż będzie dobra, a na taką się zapowiada.
~ Rebel.pl 22.08.2023 10:06
Czy pojawi się może jakaś wersja kolekcjonerska tego dodatku?
~ M 05.08.2023 10:27
Nie, nie pojawi się inna wersja od tej dostępnej w chwili obecnej.
~ Rebel.pl 22.08.2023 10:06
Czy obrazy mają podpisy z tytułami i autorem?
~ Mo 03.08.2023 21:06
Tak, instrukcja dołączona do produktu zawiera wszystkie wykorzystane obrazy wraz z tytułem i autorem :)
~ Jóstynka 08.08.2023 14:39
Jeśli podoba Ci się ten produkt, polecamy również
Klienci, którzy kupili Dixit: MNK, kupili również:
Robisz zakupy pierwszy raz?