Kupcy i Korsarze

Polska edycja Merchants & Marauders
63 opinie
 • 2 - 4 osoby
 • od 13 lat
 • 120 - 180 minut
 • wydanie polskie
W grze Kupcy i Korsarze wcielasz się we wpływowego kupca lub bezwzględnego pirata przemierzających słoneczne Karaiby. Rozpoczynasz grę jako prosty kapitan z niewielkim stakiem. Jeżeli dobrze pokierujesz swoimi poczynaniami, wkrótce będziesz mógł stać się posiadaczem fregaty lub galeonu. Ba, może nawet uda Ci się zdobyć jeden z olbrzymich statków wojennych? Czy zawiniesz do Port Royale aby sprzedać tytoń, kupisz drewno w Curacao, a może wykonasz ściśle tajną misję dla gubernatora francuskiego portu Basse-Terre? Musisz jednak uważać - po morzach grasują potężni piraci, tacy jak kapitan Barbarossa wraz z załogą. Oni nie zadają pytań - bez wahania puszczą na dno Twój statek pełen drogocennych towarów, niezależnie od Twojej narodowości. W walce z piratami możesz liczyć na wsparcie floty wojennej najważniejszych ówczesnych potęg - Hiszpanii, Anglii, Holandii i Francji. Z drugiej strony, jeżeli przypadkiem "zdarzy Ci się" zapolować na statek jakiegoś kupca, floty te będą ścigać Cię do upadłego. Dlaczego pokochasz tę grę? Kupcy i Korsarze to niezwykła gra, w której bardzo mocno odczuwa się klimat znany m.in. z klasycznych gier komputerowych, takich jak Sid Meier`s Pirates! czy Patrician. Klimat pirackich (lub kupieckich) przygód został oddany doskonale przy stosunkowo prostej mechanice. W grze zostały zawarte wszystkie elementy, których można byloby spodziewać się po grze o piratach, a przy tym zachowano rozsądny czas rozgrywki - nie powinna ona trwać dłużej niż 3 godziny. Nawet jednak te 3 godziny mijają bardzo szybko, ponieważ rozgrywka dostarcza olbrzymich emocji, a w jej trakcie pojawiają się niesamowite zwroty akcji, zaskakujące walki i ciekawe przygody. Jak to działa? Gracze żeglują po karaibskich portach, z których każdy jest kontrolowany przez inną nację i każdy ma jakieś specjalne zasady z nim związane. W czasie wizyty w porcie gracz może m.in.: kupować i sprzedawać towary, w tym takie, na które jest szczególny popyt w danym mieście kupić nowy statek, wyposażyć swój statek w specjalną amunicję lub wykonać w nim zaawansowane modyfikacje spróbować zasięgnąć informacji o ciekawych ludziach i miejscach przyjąć misję od gubernatora portu zrekrutować załogę do swojego statku Na morzu może atakować inne statki - pozostałych graczy, piratów, neutralnych kupców czy okręty wojenne. Każdy atak wiąże się z konsekwencjami - na głowę agresywnego kapitana zaatakowana nacja wyznacza nagrodę. Mogą się na nią skusić inni gracze, którzy przy pomyślnym ataku mają także możliwość przejęcia jego towaru a nawet całego statku. Dodatkowo, na morzach wybuchają wojny - nawet pokojowo nastawiony kupiec musi uważnie wypatrywać, czy na horyzoncie nie pojawi się bandera nacji będącej akurat w stanie wojny z jego rodzinnym krajem. Wszystko to zostało okraszone przepięknym wydaniem - gruba, kolorowa plansza, mnóstwo kart, plastikowe figurki statków i świetne ilustracje na kartach kapitanów. Prawdziwie piracka gra!
Autor:
Kasper Aagaard, Christian Marcussen
Wydawca:
Rebel
189,95

Dostępnych 0 sztuk w magazynie wysyłkowym

Pokaż dostępność w sklepie stacjonarnym

w CH Metropolia

Możesz otrzymać automatyczne powiadomienie, gdy tylko produkt będzie dostępny. Wystarczy, że wpiszesz poniżej swój adres e-mail.Opis

W grze Kupcy i Korsarze wcielasz się we wpływowego kupca lub bezwzględnego pirata przemierzających słoneczne Karaiby.

Rozpoczynasz grę jako prosty kapitan z niewielkim stakiem. Jeżeli dobrze pokierujesz swoimi poczynaniami, wkrótce będziesz mógł stać się posiadaczem fregaty lub galeonu. Ba, może nawet uda Ci się zdobyć jeden z olbrzymich statków wojennych?

Czy zawiniesz do Port Royale aby sprzedać tytoń, kupisz drewno w Curacao, a może wykonasz ściśle tajną misję dla gubernatora francuskiego portu Basse-Terre?

Musisz jednak uważać - po morzach grasują potężni piraci, tacy jak kapitan Barbarossa wraz z załogą. Oni nie zadają pytań - bez wahania puszczą na dno Twój statek pełen drogocennych towarów, niezależnie od Twojej narodowości.

W walce z piratami możesz liczyć na wsparcie floty wojennej najważniejszych ówczesnych potęg - Hiszpanii, Anglii, Holandii i Francji. Z drugiej strony, jeżeli przypadkiem "zdarzy Ci się" zapolować na statek jakiegoś kupca, floty te będą ścigać Cię do upadłego.

Dlaczego pokochasz tę grę?

Kupcy i Korsarze to niezwykła gra, w której bardzo mocno odczuwa się klimat znany m.in. z klasycznych gier komputerowych, takich jak Sid Meier`s Pirates! czy Patrician.

Klimat pirackich (lub kupieckich) przygód został oddany doskonale przy stosunkowo prostej mechanice. W grze zostały zawarte wszystkie elementy, których można byloby spodziewać się po grze o piratach, a przy tym zachowano rozsądny czas rozgrywki - nie powinna ona trwać dłużej niż 3 godziny.

Nawet jednak te 3 godziny mijają bardzo szybko, ponieważ rozgrywka dostarcza olbrzymich emocji, a w jej trakcie pojawiają się niesamowite zwroty akcji, zaskakujące walki i ciekawe przygody.

Jak to działa?

Gracze żeglują po karaibskich portach, z których każdy jest kontrolowany przez inną nację i każdy ma jakieś specjalne zasady z nim związane. W czasie wizyty w porcie gracz może m.in.:

 • kupować i sprzedawać towary, w tym takie, na które jest szczególny popyt w danym mieście
 • kupić nowy statek, wyposażyć swój statek w specjalną amunicję lub wykonać w nim zaawansowane modyfikacje
 • spróbować zasięgnąć informacji o ciekawych ludziach i miejscach
 • przyjąć misję od gubernatora portu
 • zrekrutować załogę do swojego statku

Na morzu może atakować inne statki - pozostałych graczy, piratów, neutralnych kupców czy okręty wojenne. Każdy atak wiąże się z konsekwencjami - na głowę agresywnego kapitana zaatakowana nacja wyznacza nagrodę. Mogą się na nią skusić inni gracze, którzy przy pomyślnym ataku mają także możliwość przejęcia jego towaru a nawet całego statku.

Dodatkowo, na morzach wybuchają wojny - nawet pokojowo nastawiony kupiec musi uważnie wypatrywać, czy na horyzoncie nie pojawi się bandera nacji będącej akurat w stanie wojny z jego rodzinnym krajem.

Wszystko to zostało okraszone przepięknym wydaniem - gruba, kolorowa plansza, mnóstwo kart, plastikowe figurki statków i świetne ilustracje na kartach kapitanów.

Prawdziwie piracka gra!

Rozgrywka

Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Podstawowe informacje

Zawartość pudełka:
 • plansza
 • 26 plastikowych figurek statków (5 rodzajów)
 • 254 karty
 • 190 żetonów
 • 4 skrzynie skarbów
 • instrukcja
Instrukcja i inne pliki:
Pasujące koszulki:


Dodatki i akcesoria


Recenzje

4.56
na podstawie 63 ocen

Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń Kupcy i KorsarzeNajbardziej przydatne recenzje

Louve

Liczba recenzji: 68

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Dobry, solidny produkt

Jeżeli do gry zasiada się po raz pierwszy i to w gronie graczy, którzy nie mieli z tytułem wcześniej styku, trzeba nastawić się na długą i (początkowo) żmudną partię. Informacji potrzebnych do przyswojenia jest sporo, a podane są one w niekoniecznie najprostszy sposób. Początkowe tury (w grze 4 osobowej) ciągnęły się niemiłosiernie, z dodatkowymi dłuższymi przystankami na nowe zdarzenia (np. pierwsza walka pomiędzy graczami to był dobry kwadrans wczytywania się w reguły i wykonywania zawartych tam instrukcji). Ponadto, im dłużej graliśmy, tym więcej reguł "dochodziło", z powodu ich wcześniejszego przeoczenia lub niezrozumienia. Niemniej, im dłużej rozgrywka trwała, tym gra stawała się sprawniejsza i dynamiczniejsza. Tury stawały się coraz krótsze, ruchy bardziej przemyślane, a mechanika gry bardziej zrozumiała. Jeśli chodzi o wybór ścieżki gry (pirackiej lub kupieckiej) to siły rozkładały nam się bardzo równomiernie, zarówno korsarze, jak i kupcy zdobyli w ostatecznym rozrachunku zbliżoną liczbę punktów.

Moje ogólne odczucie z gry jest bardzo pozytywne. Podoba mi się zarówno klimat rozgrywki, jak i swoboda w wyborze (oraz możliwość późniejszej zmiany w trakcie gry) ścieżki do zwycięstwa. Pozwala to na przyjemną elastyczność w kreowaniu swojej strategii. Niemniej, trzeba podkreślić, że dla mnie osobiście gra nabrała smaku dopiero po kilku godzinach rozgrywki, pierwsze kroki były niezwykle toporne i wymagające. Jest to tytuł, który przy pierwszym podejściu wymaga świeżego umysłu oraz poświęcenia paru ładnych godzin czasu. "Kupcy i Korsarze" to ten typ gry, który nabiera uroku wraz z graniem. Im więcej czasu i uwagi się grze poświęci, tym przyjemniejsza się staje.

Podsumowując, w mojej opinii "Kupcy i Korsarze" to tytuł dobry, solidny, raczej dla zaawansowanych graczy (chociaż przy odpowiednim podejściu i początkujący planszówkowicz może się w grze odnaleźć), lubiących wyzwania, ryzyko oraz kombinację strategii z losowością. Jako że tytuł (w zależności od stylu grania danego gracza) może obfitować również w interakcje negatywne, warto wziąć ten aspekt również pod uwagę, by rozgrywka nie skończyła się serią fochów co poniektórych jej uczestników ;-)


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

CMDR_Blue_R

Liczba recenzji: 148

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Jak dla mnie ideał :)

Genialna gra. Miałem wersję angielską, ale kupiłem też Polską. I tu gra pokazała pazur, gdy pomalowałem pozostałe stateczki na inne kolory, wypuściłem 8 graczy na planszę i w połowie zdejmowania ulepszeń dorzuciłem nowe.
Okazuje się, że gra równie dobrze sprawuje się na 8 graczy! Ale i na 4 jest niezła zabawa. Całe wakacje 2012 spędziliśmy nad tą grą i coraz częściej do niej wracamy, a polski język na kartach zwiększa tylko jej przystępność.
Dla mnie to była najlepsza gra wydana przez Rebela.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Michal.wuj

Liczba recenzji: 5

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Dobry, solidny produkt

Porządnie wykonana gra, która nadaje się zarówno dla starych planszówkowiczów, jak i dopiero co wkraczających do tego świata graczy. Prawie wszystko w tej grze zostało wykonane idealnie: Karty pomocy dla gracza (są trochę duże, ale dzięki temu nie ma problemu, że ktoś chce przeczytać coś w instrukcji, kiedy inny gracz ją czyta), porządnie wykonane figurki statków, skrzyneczki na złoto czy plansza do gry. Niestety na kartach szybko daje się zauważyć ślady użytkowania, więc polecam szybki zakup koszulek. Instrukcja, jak to często bywa, też nie jest najlepiej napisana i sprawia, że w niektórych wypadkach będzie trzeba sięgać do erraty lub szukać pomocy na forach internetowych.

Gra jak najbardziej polecana tym, których kręcą pirackie klimaty!Wszystkie recenzjePytania i odpowiedzi

Wszystkie 3
Z odpowiedzią 3
Oczekujące na odpowiedź 0

Witam serdecznie kiedy planujecie dodruk tej gry najlepiej z polskim dodatkiem znam parę osób które bardzo czekają gdy gra znów pojawi się w sprzedaży

~ martyna 02.07.2023 13:29

Aktualnie tytuł nie figuruje w planach wydawniczych.

Czy odpowiedź była przydatna? 0

~ Sylwia 06.07.2023 11:19

Czy gra będzie jeszcze dostępna?

~ senator 27.03.2021 18:44

niestety nie planujemy aktualnie dodruku wersji PL.

Czy odpowiedź była przydatna? 0

~ Aftar 06.04.2021 13:41

czy jest możliwość dokupienia brakujących 3 statków

~ armisch 03.12.2020 19:07

nie prowadzimy sprzedaży części do gier.

Czy odpowiedź była przydatna? 0

~ Aftar 06.04.2021 13:41

Masz wątpliwości lub pytanie co do gry?

Zapytaj naszej społeczności.

Zadaj pytanie