Maskarada (Mascarade)

Gra autora Cytadeli - blef i taktyka w jednym!
31 opinii
 • 2 - 13 osób
 • od 10 lat
 • ok. 20 minut
 • wydanie polskie
Maskarada jest grą blefu i dedukcji bazującą na różnych rolach postaci, w którą grać można w gronie od 2 do 13 osób. Naszym celem jest zdobycie 13 monet poprzez sprytne wykorzystanie umiejętności postaci. Podczas gry postacie posiadane przez graczy są zakryte, używając akcji można się nimi wymieniać, podglądać je, albo próbować podszyć się pod jakąś postać, co pozwoli nam wykonać jej akcję. Ale musimy być ostrożni, gdyż ogłosiwszy się królem (niekoniecznie nim będąc) inny gracz, bądź kilku innych graczy, także może samozwańczo powiedzieć "to ja jestem królem!". Gdy taki konflikt nastąpi wszyscy biorący w nim udział gracze muszą odsłonić swoje karty i tylko ten, który rzeczywiście jest królem (o ile jest taki!) otrzymuje jego przywileje, reszta musi ponieść karę. W grze występuje 12 różnych postaci, między innymi: złodziej kradnący monety sąsiadom, wiedźma zamieniająca posiadane bogactwa z innym graczem, król i królowa podbierający monety, inkwizytor szukający osób podszywających się pod inne, głupiec zamieniający się rolami z innym graczem, biskup pobierający monety od najbogatszej postaci, czy szpieg poglądający swoją i cudzą tożsamość. Grę wygrywa gracz, który jako pierwszy zgromadzi 13 monet, albo najbogatszy z graczy, jeśli którykolwiek z grających zbankrutuje. Rozgrywka obfituje w rozmaite zwroty akcji, sytuację trzeba śledzić na bieżąco obserwując kto jest kim. Gdy wszyscy "założą maski" rozpocznie się bal, prawdziwa maskarada, w której wygra najprzebieglejszy! Maskarada to nowa gra autora doskonałej gry towarzyskiej Cytadela. Również i tutaj Bruno Faidutti pokazuje, że esencją gry może być pomysłowa mechanika, która dostarcza przedniej zabawy.
Autor:
Bruno Faidutti
Wydawca:
Rebel
79,95

Dostępnych 0 sztuk w magazynie wysyłkowym

Pokaż dostępność w sklepie stacjonarnym

w CH Metropolia

Produkt archiwalny: nie będzie dodrukowywany

Możesz otrzymać automatyczne powiadomienie, gdy tylko produkt będzie dostępny. Wystarczy, że wpiszesz poniżej swój adres e-mail.Opis

Maskarada jest grą blefu i dedukcji bazującą na różnych rolach postaci, w którą grać można w gronie od 2 do 13 osób.

Naszym celem jest zdobycie 13 monet poprzez sprytne wykorzystanie umiejętności postaci. Podczas gry postacie posiadane przez graczy są zakryte, używając akcji można się nimi wymieniać, podglądać je, albo próbować podszyć się pod jakąś postać, co pozwoli nam wykonać jej akcję. Ale musimy być ostrożni, gdyż ogłosiwszy się królem (niekoniecznie nim będąc) inny gracz, bądź kilku innych graczy, także może samozwańczo powiedzieć "to ja jestem królem!". Gdy taki konflikt nastąpi wszyscy biorący w nim udział gracze muszą odsłonić swoje karty i tylko ten, który rzeczywiście jest królem (o ile jest taki!) otrzymuje jego przywileje, reszta musi ponieść karę.

W grze występuje 12 różnych postaci, między innymi:

 • złodziej kradnący monety sąsiadom,
 • wiedźma zamieniająca posiadane bogactwa z innym graczem,
 • król i królowa podbierający monety,
 • inkwizytor szukający osób podszywających się pod inne,
 • głupiec zamieniający się rolami z innym graczem,
 • biskup pobierający monety od najbogatszej postaci,
 • czy szpieg poglądający swoją i cudzą tożsamość.

Grę wygrywa gracz, który jako pierwszy zgromadzi 13 monet, albo najbogatszy z graczy, jeśli którykolwiek z grających zbankrutuje.

Rozgrywka obfituje w rozmaite zwroty akcji, sytuację trzeba śledzić na bieżąco obserwując kto jest kim. Gdy wszyscy "założą maski" rozpocznie się bal, prawdziwa maskarada, w której wygra najprzebieglejszy!

Maskarada to nowa gra autora doskonałej gry towarzyskiej Cytadela. Również i tutaj Bruno Faidutti pokazuje, że esencją gry może być pomysłowa mechanika, która dostarcza przedniej zabawy.

Rozgrywka

Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Podstawowe informacje

Zawartość pudełka:
 • 13 kart postaci
 • 1 pusta karta postaci
 • 1 plansza Sądu
 • złote monety (na sumę 196)
 • 5 pomoc
 • 14 znaczników postaci, włączając jeden pusty
Waga:
460 g
Instrukcja i inne pliki:
Kod producenta:
MAS-PL01
Pasujące koszulki:


Dodatki i akcesoria


Recenzje

4.32
na podstawie 31 ocen

Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń Maskarada (Mascarade)Najbardziej przydatne recenzje

Dell

Liczba recenzji: 10

Przyznam, że gdy usłyszałem iż gra przypomina Cytadele podchodziłem do niej dość sceptycznie (Cytadela nie jest zła ale nie jest w moim guście). Jednak po rozegraniu partii w Mascarade jestem pod wrażeniem.
Wytłumaczenie głównych zasad zajmuje 5 min i to z zegarkiem w ręku szczególnie że postacie są szczegółowo opisane na ściągach a i patrząc na ilustracje można domyślić się działania karty.
Sama gra jest wykonana naprawdę porządnie, karty mają niesamowite ilustracje co zresztą można zobaczyć w opisie gry na stronie.
Dlatego gorąco polecam tą grę.


I play with green!

Liczba recenzji: 49

Cudownie wydana gra imprezowa o przepięknych ilustracjach. Proste, przejrzyste zasady, w których łatwo się odnaleźć, idealne do szybkiego tłumaczenia i dla osób, które lubią trochę poblefować.

W sumie: mamy dwie ścieżki zwycięstwa, 1) albo naprawdę będziemy próbowali spamiętać kto ma jakie karty i nieco ryzykowali w przypadku zamiany, 2) albo pójdziemy na czysty żywioł i pozwolimy by wygraną zapewniło nam aktorskie zacięcie. Jednocześnie, nikt długo nie zostanie przy jednej funkcji, nie ma więc ryzyka, że karty są niezbalansowane.

O trybie dla 2 i 3 graczy można spokojnie zapomnieć. „Maskarada” to tytuł dla zdecydowanie dla większego grona i tylko wtedy ujawnia swój prawdziwy potencjał. Przy mniejszej ilości wyraźnie kuleje.

W podsumowaniu to idealna gra imprezowa: szybka, dynamiczna, bez elementów wymagających odczytania czy utrudniających rozgrywkę przez nieznajomość angielskiego. Słowem, sprawdzi się w każdym gronie znajomych.

(Przy okazji, mogę polecić także jedyną „zabijającą” kartę z gazetowego dodatku spielboxa: Przeklętego – który może kogoś na stałe wykluczyć z gry i sprawić, że z jednej strony przegrany się nieco nudzi… ale z drugiej niesamowicie podnosi ciśnienie wszystkim graczom, którzy ryzykują ujawnienie się i nie pamiętają, kto ostatnio otrzymał „Przeklętego”. Jako wariant dodatkowy, od czasu do czasu, warta rozpatrzenia).


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Lina2002

Liczba recenzji: 9

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Jak dla mnie ideał :)

Dobra, szybka gra z prostymi zasadami. Przydaje się w niej umiejętność blefu i dobra pamięć. Doskonale nadaje się a imprezy lub jako przerywnik pomiędzy "cięższymi" tytułami. Jej zdecydowaną zaletą jest również duża elastyczność co do liczby graczy, jednakże warto zaznaczyć, że przy 2-3 osobach są zmienione zasady i gra staje się dużo gorsza.Osobiście mniej lubię też rozgrywki ze zbyt dużą liczbą graczy.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:


Wszystkie recenzjePytania i odpowiedzi

Masz wątpliwości lub pytanie co do gry?

Zapytaj naszej społeczności.

Zadaj pytanie