Maskarada (Mascarade)

Gra autora Cytadeli - blef i taktyka w jednym!
  • star
  • star
  • star
  • star
  • star_border
  (36)
 • 2 - 13 osób
 • od 10 lat
 • ok. 20 minut
 • wydanie polskie
Maskarada jest grą blefu i dedukcji bazującą na różnych rolach postaci, w którą grać można w gronie od 2 do 13 osób. Naszym celem jest zdobycie 13 monet poprzez sprytne wykorzystanie umiejętności postaci. Podczas gry postacie posiadane przez graczy są zakryte, używając akcji można się nimi wymieniać, podglądać je, albo próbować podszyć się pod jakąś postać, co pozwoli nam wykonać jej akcję. Ale musimy być ostrożni, gdyż ogłosiwszy się królem (niekoniecznie nim będąc) inny gracz, bądź kilku innych graczy, także może samozwańczo powiedzieć "to ja jestem królem!". Gdy taki konflikt nastąpi wszyscy biorący w nim udział gracze muszą odsłonić swoje karty i tylko ten, który rzeczywiście jest królem (o ile jest taki!) otrzymuje jego przywileje, reszta musi ponieść karę. W grze występuje 12 różnych postaci, między innymi: złodziej kradnący monety sąsiadom, wiedźma zamieniająca posiadane bogactwa z innym graczem, król i królowa podbierający monety, inkwizytor szukający osób podszywających się pod inne, głupiec zamieniający się rolami z innym graczem, biskup pobierający monety od najbogatszej postaci, czy szpieg poglądający swoją i cudzą tożsamość. Grę wygrywa gracz, który jako pierwszy zgromadzi 13 monet, albo najbogatszy z graczy, jeśli którykolwiek z grających zbankrutuje. Rozgrywka obfituje w rozmaite zwroty akcji, sytuację trzeba śledzić na bieżąco obserwując kto jest kim. Gdy wszyscy "założą maski" rozpocznie się bal, prawdziwa maskarada, w której wygra najprzebieglejszy! Maskarada to nowa gra autora doskonałej gry towarzyskiej Cytadela. Również i tutaj Bruno Faidutti pokazuje, że esencją gry może być pomysłowa mechanika, która dostarcza przedniej zabawy.
Autor:
Bruno Faidutti
Wydawca:
Rebel
7995

store

Dostępnych 0 sztuk w magazynie wysyłkowym

w CH Metropolia

Produkt archiwalny: nie będzie dodrukowywany

Możesz otrzymać automatyczne powiadomienie, gdy tylko produkt będzie dostępny. Wystarczy, że wpiszesz poniżej swój adres e-mail.Maskarada jest grą blefu i dedukcji bazującą na różnych rolach postaci, w którą grać można w gronie od 2 do 13 osób.

Naszym celem jest zdobycie 13 monet poprzez sprytne wykorzystanie umiejętności postaci. Podczas gry postacie posiadane przez graczy są zakryte, używając akcji można się nimi wymieniać, podglądać je, albo próbować podszyć się pod jakąś postać, co pozwoli nam wykonać jej akcję. Ale musimy być ostrożni, gdyż ogłosiwszy się królem (niekoniecznie nim będąc) inny gracz, bądź kilku innych graczy, także może samozwańczo powiedzieć "to ja jestem królem!". Gdy taki konflikt nastąpi wszyscy biorący w nim udział gracze muszą odsłonić swoje karty i tylko ten, który rzeczywiście jest królem (o ile jest taki!) otrzymuje jego przywileje, reszta musi ponieść karę.

W grze występuje 12 różnych postaci, między innymi:

 • złodziej kradnący monety sąsiadom,
 • wiedźma zamieniająca posiadane bogactwa z innym graczem,
 • król i królowa podbierający monety,
 • inkwizytor szukający osób podszywających się pod inne,
 • głupiec zamieniający się rolami z innym graczem,
 • biskup pobierający monety od najbogatszej postaci,
 • czy szpieg poglądający swoją i cudzą tożsamość.

Grę wygrywa gracz, który jako pierwszy zgromadzi 13 monet, albo najbogatszy z graczy, jeśli którykolwiek z grających zbankrutuje.

Rozgrywka obfituje w rozmaite zwroty akcji, sytuację trzeba śledzić na bieżąco obserwując kto jest kim. Gdy wszyscy "założą maski" rozpocznie się bal, prawdziwa maskarada, w której wygra najprzebieglejszy!

Maskarada to nowa gra autora doskonałej gry towarzyskiej Cytadela. Również i tutaj Bruno Faidutti pokazuje, że esencją gry może być pomysłowa mechanika, która dostarcza przedniej zabawy.

Rozgrywka

Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Podstawowe informacje

Zawartość pudełka:
 • 13 kart postaci
 • 1 pusta karta postaci
 • 1 plansza Sądu
 • złote monety (na sumę 196)
 • 5 pomoc
 • 14 znaczników postaci, włączając jeden pusty
Waga (kg):
0.46
Pliki do pobrania:
Pasujące koszulki:

Dodatki i akcesoria


4.36
na podstawie 36 ocen

Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń Maskarada (Mascarade)


Najbardziej przydatne recenzje

Dell

Liczba recenzji: 19

Przyznam, że gdy usłyszałem iż gra przypomina Cytadele podchodziłem do niej dość sceptycznie (Cytadela nie jest zła ale nie jest w moim guście). Jednak po rozegraniu partii w Mascarade jestem pod wrażeniem.
Wytłumaczenie głównych zasad zajmuje 5 min i to z zegarkiem w ręku szczególnie że postacie są szczegółowo opisane na ściągach a i patrząc na ilustracje można domyślić się działania karty.
Sama gra jest wykonana naprawdę porządnie, karty mają niesamowite ilustracje co zresztą można zobaczyć w opisie gry na stronie.
Dlatego gorąco polecam tą grę.


Tomasz Sokoluk

Liczba recenzji: 134

Jak dla mnie ideał :)

Dla fanów Cytadeli - gra obowiązkowa, podobnie dla miłośników dobrych grafik w grach. Karty są przepiękne. Jest to też świetny pomysł na trochę inną grę imprezową. Możliwość tworzenia talii skłądających się z różnego zestawu dostępnych postaci sprawia, że każda kolejna rozgrywka będzie inna od poprzednich.


Doris

Liczba recenzji: 267

Dobry, solidny produkt

Gra imprezowa świetnie sprawdzająca się w rozgrywce 4 osobowej jak i maksymalnej 13 osobowej. Coraz bardziej się nam podoba - grywamy na każdej imprezie ze znajomymi i cieszymy się widząc jak kolejni nowi gracze (nawet ci najbardziej oporni) wciągają się w jej klimat :)
Polecam - super gierka , lekka i przyjemna rozrywka

Pytania i odpowiedzi

Masz wątpliwości lub pytanie co do gry?

Zapytaj naszej społeczności.

Zadaj pytanie