Mroczny Zamek

Wydostań się z najmroczniejszych lochów
9 opinii
 • 1 - 4 osoby
 • od 14 lat
 • 20 - 45 minut
 • wydanie polskie
Zostaliście niesłusznie uwięzieni w czeluściach Mrocznego Zamku. Wraz z pozostałymi więźniami podejmujecie się desperackiej próby ucieczki. Jednak zamek to przeklęte miejsce, w którym roi się od strachów, pułapek i wyzwań... Mroczny Zamek to prosta przygodowa gra fantasy dla 1–4 graczy. Skupia się na budowaniu atmosfery, snuciu opowieści i szeroko pojętej rozrywce. To idealna pozycja dla ludzi dopiero zaczynających swoją planszówkową podróż. Jej przygotowanie trwa 2 minuty, rozgrywka zajmuje około 30 minut, a zamek jest za każdym razem tworzony w losowy sposób, więc każda gra jest inna. Celem gry jest zakończenie każdej karty rozdziału z talii zamku i utrzymanie wszystkich uciekinierów przy życiu. Jeśli się Wam uda, uciekacie z Mrocznego Zamku i wygrywacie wspólnie grę. Jeśli jednak ktoś po drodze zginie, gra natychmiast się kończy i musicie spróbować swych sił jeszcze raz! Na czym to polega? Na samym początku gracze wybierają swoje postaci – zwróćcie uwagę, jakie mają umiejętności, bo największe szanse na zwycięstwo ma dobrze zbalansowana drużyna. Punkty życia, które otrzymują bohaterowie, są zależne od liczby graczy biorących udział w zabawie. Podczas rozgrywki będziecie po kolei odkrywali i rozpatrywali karty kolejnych rozdziałów. Znajdują się na nich warunki ukończenia rozdziału – są to przeróżne zadania do wykonania: od walki poprzez rzuty kośćmi, aż do podjęcia kluczowych decyzji. Ostatnią kartą w talii jest zawsze Mroczny Władca – pokonanie go jest równoznaczne ze zwycięstwem i ucieczką z Mrocznego Zamku. Pamiętajcie, że warunkiem zwycięstwa jest utrzymanie przy życiu wszystkich postaci! Dlaczego pokochasz tę grę? Mroczny Zamek pozwala nam na prostą, a jednocześnie niezwykle klimatyczną zabawę przygodową. Tekst na kartach wprowadza nas w historię naszej ucieczki oraz postaci, ale to od nas zależy, jak bardzo wczujemy się w zabawę i jak wielką przygodę przeżyjemy. Mimo prostych zasad, gra daje nam wiele możliwości i wcale nie jest łatwo ją wygrać, zwłaszcza na początku. Mechanizmów rządzących rozgrywką oraz znalezienia właściwego balansu uczymy się wraz z kolejnymi partiami. Dzięki zmiennym układom kart oraz kluczowym decyzjom, które podejmujemy w trakcie zabawy, każda partia jest zupełnie inna. Jeśli zabraknie nam kompanów do zabawy, Mroczny Zamek posiada również tryb jednoosobowy, w którym kierujemy dwoma uciekinierami.
Autor:
Alex Crispin, Thomas Pike, James Shelton
Ilustracje:
Alex Crispin
Wydawca:
Rebel
129,95

Dostępnych 0 sztuk w magazynie wysyłkowym

Pokaż dostępność w sklepie stacjonarnym

w CH Metropolia

Produkt archiwalny: nie będzie dodrukowywany

Możesz otrzymać automatyczne powiadomienie, gdy tylko produkt będzie dostępny. Wystarczy, że wpiszesz poniżej swój adres e-mail.Opis

Zostaliście niesłusznie uwięzieni w czeluściach Mrocznego Zamku. Wraz z pozostałymi więźniami podejmujecie się desperackiej próby ucieczki. Jednak zamek to przeklęte miejsce, w którym roi się od strachów, pułapek i wyzwań...

Mroczny Zamek to prosta przygodowa gra fantasy dla 1–4 graczy. Skupia się na budowaniu atmosfery, snuciu opowieści i szeroko pojętej rozrywce. To idealna pozycja dla ludzi dopiero zaczynających swoją planszówkową podróż. Jej przygotowanie trwa 2 minuty, rozgrywka zajmuje około 30 minut, a zamek jest za każdym razem tworzony w losowy sposób, więc każda gra jest inna.

Celem gry jest zakończenie każdej karty rozdziału z talii zamku i utrzymanie wszystkich uciekinierów przy życiu. Jeśli się Wam uda, uciekacie z Mrocznego Zamku i wygrywacie wspólnie grę. Jeśli jednak ktoś po drodze zginie, gra natychmiast się kończy i musicie spróbować swych sił jeszcze raz!

Na czym to polega?

Na samym początku gracze wybierają swoje postaci – zwróćcie uwagę, jakie mają umiejętności, bo największe szanse na zwycięstwo ma dobrze zbalansowana drużyna. Punkty życia, które otrzymują bohaterowie, są zależne od liczby graczy biorących udział w zabawie.

Podczas rozgrywki będziecie po kolei odkrywali i rozpatrywali karty kolejnych rozdziałów. Znajdują się na nich warunki ukończenia rozdziału – są to przeróżne zadania do wykonania: od walki poprzez rzuty kośćmi, aż do podjęcia kluczowych decyzji.

Ostatnią kartą w talii jest zawsze Mroczny Władca – pokonanie go jest równoznaczne ze zwycięstwem i ucieczką z Mrocznego Zamku. Pamiętajcie, że warunkiem zwycięstwa jest utrzymanie przy życiu wszystkich postaci!

Dlaczego pokochasz tę grę?

 • Mroczny Zamek pozwala nam na prostą, a jednocześnie niezwykle klimatyczną zabawę przygodową. Tekst na kartach wprowadza nas w historię naszej ucieczki oraz postaci, ale to od nas zależy, jak bardzo wczujemy się w zabawę i jak wielką przygodę przeżyjemy.
 • Mimo prostych zasad, gra daje nam wiele możliwości i wcale nie jest łatwo ją wygrać, zwłaszcza na początku. Mechanizmów rządzących rozgrywką oraz znalezienia właściwego balansu uczymy się wraz z kolejnymi partiami.
 • Dzięki zmiennym układom kart oraz kluczowym decyzjom, które podejmujemy w trakcie zabawy, każda partia jest zupełnie inna.
 • Jeśli zabraknie nam kompanów do zabawy, Mroczny Zamek posiada również tryb jednoosobowy, w którym kierujemy dwoma uciekinierami.

Rozgrywka

Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Podstawowe informacje

Zawartość pudełka:
 • 45 kart rozdziałów
 • 6 kart postaci
 • 5 kart mrocznych władców
 • 35 kart przedmiotów
 • karta pomocy
 • karta początkowa
 • 9 kości rozdziałów
 • 6 kości postaci
 • notes
 • 4 ołówki
 • instrukcja
Waga:
865 g
Instrukcja i inne pliki:


Recenzje

4.22
na podstawie 9 ocen

Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń Mroczny ZamekNajbardziej przydatne recenzje

Łukasz

Liczba recenzji: 1

Gralem w wersje angielska - z czystym sumieniem polecam. Gra jest bardzo prosta jesli chodzi o zasady, ale trudna w kwestii samej rozgrywki - dojsc do konca i pokonac glownego bossa to naprawde ciezki kawalek chleba, szczegolnie jesli postaci dobieramy losowo, a nie wybieramy.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Ravav

Liczba recenzji: 2

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Dobry, solidny produkt

Mroczny zamek jest przedstawicielem staroszkolnych dungeon crawlerów. Co to właściwie oznacza? Wycieczki po zatęchłych komnatach, brutalne napaści na ich potwornych lokatorów, zbieranie szmelcu koniecznego do przetrwania, a także ostateczną batalię z właścicielem przybytku - Wielkim Niedobrym Bossiorem.
No i oczywiście dbanie o to, by naszym papierowym pupilom nie stała się krzywda. Zbytnio.

PLUSY:
+ Szybki i przyjemny setup
Przygotowanie gry nie zajmuje wiele czasu- musimy jedynie potasować dwie talie i wybrać postacie. Dzięki temu nawet po przegranej (czyli dość częstej) partii możemy bardzo szybko przygotować kolejną rozgrywkę bez potrzeby męczenia się z łopatami elementów

+Klimat
Gra dzięki licznym narracyjnym opisom buduje klimat historii garstki uciekinierów próbujących wydostać się z przeklętych lochów. Na plus należy zaliczyć także oprawę graficzną - niby jest dość oszczędna i nie każdemu przypadnie do gustu, ale jednego nie można jej odmówić: jest konsekwentna i spójna z nastrojem w zasadzie całego pudełka z grą.

+ Płynność rozgrywki
Downtime jest w tej grze praktycznie zerowy. Wszystkie akcje podejmujemy w tym samym momencie, dzięki czemu szybko przemierzamy kolejne pomieszczenia w kierunku końca gry.

+ Poziom trudności
Jak przystało na coop gra potrafi stanowić wyzwanie, co potrafi dostarczyć emocji chociażby w momencie wyboru osoby, która pierwsza odsłoni nową kartę pomieszczenia. Dość ciekawie rozwiązano tu mechanizm leczenia, ponieważ odpoczywać możemy jedynie w walce, wcześniej uzgadniając z resztą, kto zostanie na placu boju.

+ Proste zasady
Gra jest idealna dla początkujących graczy, nie ma w niej za wiele główkowania a zasady wyjaśnia się w 5 minut.

MINUSY:
- Tragicznie mała liczba kart
W grze znajdziemy zaledwie 45 kart rozdziałów, z czego 1/3 poznamy już w pierwszej rozgrywce. Na dodatek wiele z nich jest "mutacją" innych z jedynie podmienionymi statystykami wymaganymi podczas testu, np. zdarzenia polegające na ratowaniu towarzysza z jakiejś pułapki. Także samego ekwipunku nie ma tu za dużo. Wszystko to niestety znacząco redukuje to regrywalność tytułu.

- Losowość
Jedni ja uwielbiają, jeszcze inni szczerze nienawidzą. Nie licząc drobnych momentów podczas których podejmujemy decyzje co do zachowania podczas jakiegoś wydarzenia, gra całkowicie opiera się na rzutach kością. Osobiście nie miałem z tym problemów, ale z całą pewnością komuś wydadzą się one frustrujące i niesprawiedliwe.

- Brak zróżnicowania wśród postaci
Bohaterów przedstawionych na kartach odróżniają wyłącznie trzy statystyki: w jednej jest dobra, w drugiej średnia, a w ostatniej beznadziejna. I tyle. Gra nie zachęca jakoś do eksperymentowania z układem naszej bandy, ponieważ wystarczy po prostu pamiętać o dodaniu eksperta z każdego typu wyzwania i tak oto możemy grać praktycznie za każdym razem.

Podsumowując, Mroczny Zamek to dobra gra idealnie nadająca się do pokazania komuś, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z grami planszowymi. Żeby jednak częściej gościła na stołach bardziej doświadczonych graczy, trzeba będzie poczekać na wydanie dodatków, które oferują w zasadzie drugie tyle kart, nowe postacie, bossów i przedmioty


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Foxy

Liczba recenzji: 20

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Jak dla mnie ideał :)

Super gra jest tylko jeden minus nie ma do niej koszulek na karty i trzeba samemu coś zrobić.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:


Wszystkie recenzjePytania i odpowiedzi

Wszystkie 2
Z odpowiedzią 2
Oczekujące na odpowiedź 0

Czy Rebel zmienił zdanie odnośnie wydania dodatków do gry ?

~ Marek 08.04.2023 11:17

Dodatki nie figurują w planach wydawniczych.

Czy odpowiedź była przydatna? 0

~ Sylwia 07.07.2023 10:45

Skoro cały polski nakład gry Mroczny Zamek już się sprzedał, to mam pytanie: czy Rebel planuje wydać po polsku dodatki do tego tytułu?

~ Jubyndal 20.02.2022 21:56

Dodatki nie są aktualnie planowane.

Czy odpowiedź była przydatna? 0

~ Chrzonszcz 17.03.2022 12:14

Masz wątpliwości lub pytanie co do gry?

Zapytaj naszej społeczności.

Zadaj pytanie


Jeśli podoba Ci się ten produkt, polecamy również