Sapphire101

Miłośnik

Brzesko

Obserwowani

14 użytkowników

Zobacz wszystkich
Obserwujący

56 użytkowników

Zobacz wszystkich

Gra kupiona trochę "bo ładnie wyglądała" (i WuCet chwalił), a trochę, bo to CGE.
W grze znajdziemy całe mnóstwo wyjątkowych elementów – kafelki odkryć, strażników, drewniane znaczniki badań, zasoby w formie kryształków, tabliczek i tak dalej. Długo by wymieniać. Na wstępie jesteśmy niemal (oczywiście pozytywnie) przytłoczeni ilością komponentów w tej grze.
Przygotowanie rozgrywki trwa dość długo, plansza jest duża, z dodatkową dostawką na zasoby - perfekcjonistów ostrzegam - dostawka jest minimalnie węższa niż plansza główna! W instrukcji rozkładanie gry zostało w miarę dokładnie opisane, również na planszy pojawiają się stosowne oznaczenia przygotowania rozgrywki. Całość jest czytelna, ale z uwagi na wielkość planszy – gracze muszą się trochę nagimnastykować nad stołem, aby w trakcie gry ogarniać wszystkie elementy. Na plus możliwość rozgrywki na dwóch „poziomach trudności” z uwagi na dwustronną planszę.
Ogólnie Zaginiona Wyspa Arnak bardzo nam przypadła do gustu. Wbrew pozorom – nie jest to gra skomplikowana. Instrukcja napisana jest przystępnie, chociaż jest dość długa. Przy okazji autorzy zamieścili w instrukcji trochę fabularnych opisów, które można pominąć, ale ogólnie pozytywnie wpływają one na odbiór gry. Rozgrywka podzielona jest na 5 tur. Z naszej perspektywy gra wydaje się wręcz odrobinę zbyt krótka, chociażby w porównaniu do tego, ile trwa jej rozkładanie. W początkowych 1-2 tur dysponujemy niewieloma zasobami i nasze pole manewru jest ograniczone, ale ostatnie tury bywają znacznie dłuższe i mocno angażujące. Zaginiona Wyspa Arnak to ciekawe połączenie mechaniki budowania talii i „umieszczania robotników”, występuje tutaj również dość znaczący element losowości (kafelki odkryć i strażników), ale całość jest wyważona i nie powoduje frustracji. Do tego – gra jest naprawdę prze-ładna. Ładne karty, o unikalnych grafikach, bardzo ładna plansza i świetne grafiki strażników i odkryć. Wszystko to pozwala nam czerpać całą masę frajdy z rozgrywki.
Jak już wspomniałam, Arnak nie jest skomplikowany, rzekłabym nawet – że jest to względnie prosta gra. Co prawda nie poleciłabym gry zupełnie początkującym, gdyż ilość symboli, kilkadziesiąt stron instrukcji, czy samo rozkładanie gry będzie dla „niedzielnego” gracza sporym wyzwaniem, a w konsekwencji może mocno zniechęcić. Jest to pozycja dla wstępnie ogranych graczy, którzy mieli już do czynienia z innymi grami typu worker placement, czy deck builderami.
Podsumowując, plusy Zaginionej Wyspy Arnak to:
- świetne wykonanie pod względem graficznym, dobra jakość plastikowych elementów
- czytelna i dobrze skonstruowana instrukcja
- ciekawe połączenie rożnych mechanik daje nam wiele możliwości podczas rozgrywki
- rozgrywka nie dłuży się i jest dynamiczna z uwagi na wykonywanie tylko jednej akcji głównej na turę
- gra posiada tryb solo, który stanowi miły dodatek.
- dwustronna plansza, pozwalająca nam wybrać pomiędzy łatwiejszym i trudniejszym trybem gry
- przyjemna warstwa fabularna

Minusy:
- pracochłonne rozkładanie gry
- brak wypraski, i nie mówię tu o dopasowanym insercie, ale o jakiejkolwiek, chociażby kartonowej (!) wyprasce. Rozkładnie i składanie gry bez insertu to po prostu droga przez mękę. Dobrze, że w zestawie były chociaż woreczki strunowe.
- karty są przeciętnej jakości, dosyć cienkie, warto je zakoszulkować (pasujące koszulki to Rebel CCG Longsleeve)
- rozgrywka wydaje się zbyt krótka 😊

Mimo wspomnianych minusów, Arnak jest na tyle przyjemną grą, że warto w niego zainwestować. Ogólnie bardzo, ale to bardzo polecam!


Czterej nowi władcy i dodatkowe karty - dla fanów "Terrors Of London" pozycja praktycznie obowiazkowa.
Pudełko dodatku wykonane jest z cienkiego kartonu, typowo z przeznaczeniem „do wyrzucenia”. Pudełko podstawki mieści jednak bezproblemowo dodatkowe karty, nawet zakoszulkowane w koszulki premium.
Jeżeli urzekła nas gra podstawowa, to zdecydowanie warto zainwestować w dodatki. Jeżeli zależy nam tylko na dodatkowych kartach – polecam w pierwszej kolejności zakup „Sług Czarnej Bramy”. Jeżeli natomiast chcemy rozszerzyć grę na dwóch dodatkowych graczy konieczny będzie zakup „Gadziego Grobowca”.


Nowi władcy, dodatkowe karty, dodatkowe mechaniki i co ważne - możliwość rozgrywki w cztery osoby. Warto zwrócić uwagę, że rozgrywka na czterech graczy to tak naprawdę wariant drużynowy w układzie dwóch na dwóch, co dla niektórych nie do końca będzie satysfakcjonujące. W zestawie znajdziemy również dodatkową instrukcję rozgrywki w tym wariancie i zestawy kart podstawowych/znaczników dla dodatkowych graczy.
Pudełko dodatku wykonane z cienkiego kartonu, typowo z przeznaczeniem „do wyrzucenia”. Pudełko podstawki mieści jednak bezproblemowo dodatkowe karty, nawet zakoszulkowane w koszulki premium.
Jeżeli urzekła nas gra Terrors of London, to zdecydowanie warto zainwestować w dodatki. Jeżeli zależy nam tylko na dodatkowych kartach – polecam w pierwszej kolejności zakup „Sług Czarnej Bramy”. Jeżeli natomiast chcemy rozszerzyć grę na dwóch dodatkowych graczy konieczny będzie zakup „Gadziego Grobowca”.


Potwornie dobry deckbuilder, z potwornie złą instrukcją. Osobiście bardzo mocno przyciągnął mnie do tego tytułu specyficzny klimat gry. I był to strzał w dziesiątkę. Terrors of London jest świetną grą pojedynkową, opartą o mechanikę budowania talii. W pudełku znajdziemy karty, garść żetonów oraz znaczniki, używane z matą do gry (którą - niestety - należy dokupić osobno). Na początek mamy do wyboru czterech władców, każdy o innym stylu gry i innych umiejętnościach. Rozgrywka jest szybka, dynamiczna i daje wiele możliwości tworzenia kombosów. Gra zawiera ciekawą mechanikę budowania hord potworów, co pozwala aktywować dodatkowe umiejętności. Ogólnie - sporo możdżenia, mimo typowej dla tego gatunku losowości.

Jeśli chodzi o "księgę zasad", sama gra nie jest skomplikowana, ale polskie tłumaczenie instrukcji pozostawia wiele do życzenia, ma się wręcz wrażenie, że tłumaczeniem zajmowała się osoba, która nie miała do tej pory do czynienia z jakąkolwiek grą planszową/karcianą. Dla początkujących - może być to dość poważna przeszkoda. Warto posiłkować się angielska instrukcją w razie wątpliwości, jest bardziej przystępna.

Jeśli chodzi o jakość wykonania - pudełko, ze specjalnie wpasowanym logo Portalu na wieku, zatrzaskiwane jest na magnesy. Prezentuje się świetnie, a dodatkowo (przy odrobinie sprytu) mieści zakoszulkowane karty, zarówno z podstawki, jak i z dodatków. I przechodząc do meritum - zakoszulkowane tej pozycji jest niemal obowiązkowe. Karty są dość cienkie, o gładkiej fakturze, przy tasowaniu łatwo je uszkodzić, co jest dość mocno widoczne, bo posiadają niemal czarne rewersy i głównie ciemne ilustracje. W moim przypadku wykorzystałam koszulki Rebel Premium w wersji Longsleeve. Karty są ciut dłuższe, niż standardowe Classic Card Game, więc przedłużone koszulki są lepszym wyborem. Z innych minusów, o jakich warto wspomnieć, jest brak w podstawowej wersji maty/planszy do gry albo chociaż "licznika" punktów mocy, monet itp. Liczenie bywa miejscami mozolnie i przy kombinacji dużej ilości kart, czasem łatwo się w nim pogubić. Jest to jednak moje osobiste odczucie, a problem ten rozwiązuje mata do gry, która posiada właśnie wspomniany licznik.

Podsumowując - jest to pozycja, którą polecam prawie* całym swoim (mrocznym) serduszkiem. Po kilkunastu rozgrywkach, gdy karty będziemy znać na pamięć, to zawsze mamy możliwość dorzucenia do talii dodatków, a te dają nam cały wachlarz nowych możliwości i są dostępne w przystępnej cenie. Zdecydowanie warto.

*prawie całym, bo jednak do pełni szczęścia brakuje mi dobrej instrukcji :)


"Smoki" to kolejna z kompaktowych karcianek od Wydawnictwa Nasza Księgarnia.
Jest to absolutnie fenomenalna gra - zarówno pod względem wykonania (przepiękne ilustracje!), jak i samej grywalności.

Gra jest doskonała dla początkujących graczy, zarówno tych młodszych, jak i starszych. Świetnie się bawią przy niej dzieci, rodzice i dziadkowie.
Zasady gry można wyjaśnić w zaledwie kilka minut, a rozgrywka, chociaż jest szybka, to dostarcza świetnej zabawy i wywołuje syndrom jeszcze jednej partii.

W grze występuje mechanika Push Your Luck i przez to również pewna losowość, ale nie jest to losowość, która frustruje. Mechanicznie gra jest podobna do poprzedniej pozycji od wspomnianego wydawcy, czyli gry "Sen". "Smoki" wprowadzają jednak nieco inne zasady, dodatkowe karty umiejętności i po prostu - nowe, ładne karty. Dla fanów poprzednika to jest absolutnie must-have!

Warto zakoszulkować grę (pasujące koszulki to Rebel Medusa 80x120), najlepiej w koszulki o standardowej grubości, wtedy bez problemu zmieszczą się do pudełka.


Ra

Liczba recenzji: 102

Konrad

Liczba recenzji: 97

Kaamos87

Liczba recenzji: 9

DPP

Liczba recenzji: 8

Andrzej

Liczba recenzji: 1

Enuya

Liczba recenzji: 11

Łukasz

Liczba recenzji: 8

DominikaSm

Liczba recenzji: 9

Michał

Liczba recenzji: 2

Lullaby96

Liczba recenzji: 12

Rico

Liczba recenzji: 105

LukePL

Liczba recenzji: 259

Pitdobruk

Liczba recenzji: 2

Svvital

Liczba recenzji: 26

Barti18

Liczba recenzji: 12

Marcin_mw

Liczba recenzji: 21

Lioheart

Liczba recenzji: 21

Odys39

Liczba recenzji: 18

Patya

Liczba recenzji: 12

Bartek

Liczba recenzji: 30

Spider_priv

Liczba recenzji: 83

Kotekbyk

Liczba recenzji: 10

Anomandaris

Liczba recenzji: 74

Karola

Liczba recenzji: 4

Mikowalew

Liczba recenzji: 5

Kejben

Liczba recenzji: 50

Lashana

Liczba recenzji: 42

Yine

Liczba recenzji: 440

Shiraco

Liczba recenzji: 21

Gustuś

Liczba recenzji: 9

WojciechZubr

Liczba recenzji: 0

Uwydra

Liczba recenzji: 32

Vesperum

Liczba recenzji: 0

VJ

Liczba recenzji: 83

Issy

Liczba recenzji: 11

cherry_cello

Liczba recenzji: 78

KubaB

Liczba recenzji: 4

Plattom

Liczba recenzji: 19

Ad_Tab

Liczba recenzji: 23

Pathosis3

Liczba recenzji: 5

Netto

Liczba recenzji: 0

Ezzy

Liczba recenzji: 15

Marek

Liczba recenzji: 22

Pitdobruk

Liczba recenzji: 2

Derdorok

Liczba recenzji: 32

RelMayer

Liczba recenzji: 0

Emilka96

Liczba recenzji: 19

Yurcia

Liczba recenzji: 23

LukePL

Liczba recenzji: 259

ProrokIzajasz

Liczba recenzji: 6

Zenek37

Liczba recenzji: 2

Cziksu

Liczba recenzji: 1

Svvital

Liczba recenzji: 26

Souldragon

Liczba recenzji: 55

smallfemme

Liczba recenzji: 5

Kushina

Liczba recenzji: 24

Adzikejszyn

Liczba recenzji: 0

Piotr

Liczba recenzji: 11

Elendil96

Liczba recenzji: 11

JoannaZ86

Liczba recenzji: 25

ykb

Liczba recenzji: 0

Chevilles

Liczba recenzji: 73

Chaberek90

Liczba recenzji: 101

Galaxy152

Liczba recenzji: 50

BIENIU84

Liczba recenzji: 31

DvD

Liczba recenzji: 9

Mszmm

Liczba recenzji: 9

Callisto152

Liczba recenzji: 5

Bzdziong

Liczba recenzji: 29

Marianna

Liczba recenzji: 37