Piotr - recenzje

Przesyłka bez zarzutu, stan materiałów w środku - idealny (pojawiały się głowy że w niektórych paczkach SH były połamane elementy).
Prawdopodobnie gra nie będzie więcej dostępna, więc nie jestem pewien czy komentarz jest w tym momencie sensowny, niemniej jednak: całkowicie warto :)
Zasady proste jak budowa cepa, żadne mieszanie z mnóstwem kart i zasad a`la FFG, ani downtime`u z liczeniem punktów i kolejnych ruchów w stylu eurogier.
Mechanizm jest tak skonstruowany, że po prostu wymusza dynamiczną rozgrywkę i partie są dość krótkie, a przy tym intensywne.
Na forach pojawiają się liczne głosy że jest wiele lepszych planszówek w tym stylu (Descent, Doom itd.), ale imho nie mają one wiele wspólnego z rzeczywistością.

Minusem dla klasycznych planszówkowców, którzy nie są przyzwyczajeni do modelarstwa i zbierania figurek, będzie na pewno konieczność uprzedniego popracowania trochę nad zawartością pudełka.
Ale dla tych figurek na pewno warto poświęcić czas :) Wrzucenie ich przez GW w częściach ma też sens, bo szczególnie terminatorzy ustawieni są w takich pozach, że bez możliwości ich rozmontowania malowanie byłoby poważnie utrudnione.
Przy okazji ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem: Clawy są dość beznadziejnie przemyślane i jedno ostrze łączy się z wypraską, przez co bardzo łatwo je połamać.


Jak dla mnie ideał :)

Rebelowska przesyłka bez zarzutu - należycie pancerna, co przy tej dość delikatnej produkcji jest istotne.

Monument przeszedł moje śmiałe oczekiwania, jest po prostu przepiękny :) Szczegóły dobrze wyrzeźbione, jest miejsce na figurki.
Figura jest naprawdę masywna i nie na każdą półkę się zmieści, dlatego dobrze jest zawczasu wykombinować gdzie będzie stała.
Jedyny minus to ten, że w razie potrzeby transportu (np. do kumpla na bitwę) trzeba ją solidnie zabezpieczyć.


Dobry, solidny produkt

Przesyłka bez zarzutu, gra pozytywnie pokręcona chociaż na pewno nie nadaje się do grania przez cały wieczór non stop.


Blister dotarł z pewną obsuwą, ale prawdopodobnie to raczej z winy GW.
Figurki ładne, Arathorn ma łuk na plecach.
Dla niektórych istotna informacja: Halbarad nie jest w całości i trzeba dokleić mu rękę, więc bez pewnej ilości GS-u się chyba nie obejdzie. Gw pomyślało za to i z łapy wystaje oryginalnie odlany pin, więc nie trzeba wiercić samemu.


Jak dla mnie ideał :)

Nie tracąc czasu na rzeczy oczywiste (solidna przesyłka itp. ;) ), jako szczęśliwy posiadacz 4 takich zestawów chciałbym zwrócić uwagę na jeden szczegół - zdarza się, że wypraski w pudełku są nieco gorszej jakości niż przeciętny poziom wyrobów GW, potrzeba więcej obróbki i obcinania itd. Ale z reguły jednak jest bez zarzutu.


Dobry, solidny produkt

Jako rozwinięcie gry spisuje się naprawdę nieźle, mimo że niby jest mrocznie to w rzeczywistości ten dodatek wprowadza jeszcze więcej śmiechu do rozgrywki.

Przesyłka - solidnie zapakowane i na czas.


Dobry, solidny produkt

Bardzo fajny pomysł, estetyczne wykonanie.
Jedyny minus gry - jest bardzo podatna na przechwycenie opowieści przez ludzi o psychice zawodowego Misttrza Gry, w takim wypadku kończy się zbyt szybko i na zasadzie monologu.


Model cudny, ale uwaga - mnóstwo metalowych elementów, co oznacza że trochę nad nim posiedzicie ;>
Ale warto. Imho jeden z najładniejszych modeli w całej czterdziestce.

Dostawa - bez zarzutu, "Rebel" trzyma poziom jak zawsze.


Jak dla mnie ideał :)

Dostawa bez zarzutu, przesyłka - panzer.

Co do modelu, bardzo dobra wypraska i nie ma dużo roboty przy usuwaniu nadlewek. Czytelna instrukcja również na plus, nawet dziecko jest w stanie złożyć ten czołg.
Jedna uwaga - po sklejeniu według instrukcji lufa "chodzi" ciut jakby zbyt lekko, w sensie że może zacząć opadać pod własnym ciężarem -> można temu zaradzić odpowiednio montując jeden z włazów, tzn. montując go w masywniejszej wersji (jest taka możliwość) i opierać lufę na nim.


Jak dla mnie ideał :)

Co prawda pudło zamówiłem już jakiś czas temu (okolice lipca), ale dopiero teraz jest okazja żeby na zimno ocenić zawartość.
No to jedziemy.

Mówiąc krótko i treściwie: jest świetnie. Pudło jest dosłownie zapchane wypraskami, w których oprócz elementów koniecznych do poskładania modeli z obrazka (przy okazji - da się złożyć aż trzech kolesi w płaszczach) dorzucona została masa elementów przytadnych przy konwersjach i urozmaicaniu armii.
Multum główek, naramienników (niektóre fajniejsze niż te z wtereanów), da sie złożyć Sammaela w speederze i starcza bitsów na 3-4 dready.

Jedyny ból to brak fista i dodatkowych opcji broni dla bikerów, ale to kaurat małe piwo, w końcu każdemu zostaje ich dosyć sporo z innych pudeł.

Dla graczy DA świetny zakup, a motory warto od czasu do czasu wystawić.


Jak dla mnie ideał :)

Chyba najlepszy zestaw jaki istnieje u marinsów. Świetne bitsy i figurki. Reszta zakonów staje się śmiechem na sali, doprawdy.


Jak dla mnie ideał :)

Doskonały mózgotrzep i to w dodatku posiadający klimat.
Proste zasady, różne drogi do zwycięstwa, ładne wykonanie (choć karty dość słabej jakości).
Ważna uwaga - rozgrywka jest naprawdę wymagająca i kiedy piszę że naprawdę, to właśnie to mam na myśli. Od stołu wstaje się z uczuciem zmęczenia, ale nie jest to zarzut a wręcz przeciwnie.


Dobry, solidny produkt

Dobry dodatek, nowe jednostki są grywalne i razem z resztą dodatków można zmontowaćsiły całkowicie krasnoludzkie.
Co chwilowo słabuje to fakt, że z kompletu dodatków nie da się właściwie korzystać na dotychczasowych zasadach - po prostu zasady Call to Arms sa obliczone na mniejszą róznorodność, niż w tej chwili jest możliwa.
Za to po zastosowaniu domowych sposobów gra hula aż miło.
Scenariusze dołączone do rozszerzenia - jak to zwykle bywa, można pograć, choć i tak lepiej komponować pole bitwy samemu.


Jak dla mnie ideał :)

Przesyłka - bez zarzutu, jak zwykle.

Co do samej gry, przypadła mi do gustu i to bardzo, choć nie każdemu się spodoba. Dużo możliwości strategicznych i taktycznych, świetnie rozwiązana mechanika (która jest mocno realistyczna), przez cały czas należy myśleć.

Na początku trochę reguł do spamiętania, ale później idzie wszystko jak z płatka.

Jeśli kto szuka pełnokrwistej gry ekonomicznej, to "Brass" powinien wpaść na celownik jako jeden w pierwszych.
Nie jest tak obrzydliwie "suchy" jak wiele z kultowych tytułów, co więcej, nawet ma fabułę ;-)


Świetne rozszerzenie, robi z Mare całkowicie inną grę.
Dochodzi sporo nowych opcji działania, plansza zyskuje przestrzeń a każda nacja otrzymuje unikalny styl gry, dzięki czemu klimat aż wycieka uszami :>
GoT się chowa, jak dla mnie.

Zmieniono startowe rozłożenia (wpada więcej kart na dzieńdobry), dorzucono czwartą fazę gry (ofiara dla bogów) i czwartą rolę (kapłan), bohaterów do wyboru jest teraz niemal trzydzieścioro, a każdy jest wartościowy.

Dodatek warto kombinować pod względem ceny z wersją niemiecką podstawki, bo i tak dostaje się w nim, obok polskiej, angielską instrukcję (zasady są w niej przepisane raz jeszcze jako całość), wszystkie karty startowe nacji zostają podmienione na angielskie odpowiedniki, także większośc bohaterów danej cywilizacji jest dodanych na nowo.

Kupować i się nie zastanawiać, tym bardziej, że paradoksalnie rozgrywka się skraca.


Dostawa natychmiastowa.
Gra: były wątpliwości przy zakupie związane z tym, że to wersja niemiecka, ale okazały sie niepotrzebne. Język w niczym nie przeszkadza, byleby zrozumieć karty co nie jest wcale takie trudne. Gra się nie mniej sympatycznie niż w wersję angielską, a za to dwa razy taniej ;>


Dobry, solidny produkt

Doskonały zestaw na początek, tani a jednocześnie dostaje się komplet potrzebny do rozpoczęcia gry.
Wykonanie estetyczne: kamienie bardzo przyjemne w dotyku, goban ma konkretną grubość i ciężar - sprawy w tej grze wbrew pozorom konieczne, bo prawdziwe go to sztuka :)

Dla początkujących nie ma nic lepszego, bazowe koncepcje gry są, mimo prostoty zasad, na tyle skomplikowane że plansza 9x9 nie jest wcale łatwa i gra na niej jest w zupełności satysfakcjonująca.

Jedyny zgrzyt to instrukcja - zasady co prawda przedstawia, są przykłady (chwała!), ale jednak koniecznym jest zaopatrzenie się dodatkowo w jakąś literaturę - choćby sposób liczenia punktów i rozpoznanie, kiedy następuje właściwe zakończenie gry, czy sprawa terytoriów są dla początkujących, szczególnie jeżeli jest się samoukiem, mocno zawiłe.
Tektura pudełka pozostawia także sporo do życzenia.

Tak czy siak jednak- bardzo dobry zakup.


Sklep - piątka z plusem.
"Cytadela" to gra bardzo przemyślana, nie jest prawdą że nie sprawdza się na 3 osoby (choć w 6-7 na pewno jest jeszcze lepiej). Rozgrywka się nie dłuży i opiera się na maksymalnej interakcji. Typ zabawy to kombinowanie, jak by tu odrwić drugich - zatem rodzinny :>
Jedno zastrzeżenie - trzeba się jej nauczyć, w tym sensie, że wymaga wyrobienia w sobie chęci i umiejętności główkowania. Dzięki któremu jest tak wesoła, dodajmy.


Protektory pierwsza klasa, nadają się też do gier DoW :]


Instrukcja Game of Thrones

Żadnych zastrzeżeń do instrukcji, dobra robota. Choć nie od rzeczy byłoby też przetłumacznie FAQ.