Pansamochodzik

Łódź

Obserwowani

1 użytkownik

Obserwujący

2 użytkowników

Must have dla miłośników prozy Pratchetta i gier strategicznych!

Pięknie wykonana (drewaniane elementy) i ilustrowana, dosyć prosta, a zarazem oryginalna w regułach. Fakt, że każdy z graczy ukrywa przed innymi swoje zamiary i posiadać może inny warunek wygranej nakręca rywalizację i sprawia, że wszyscy rzucają sobie kłody pod nogi i brną po trupach do celu. Fakt, że w połowie rozgrywki talia zmienia poziom trudności i umożliwia coraz wredniejsze zagrania świetnie podkręca atmosferę i napięcie, przypomianjąc zarazem o zbliżającym się końcu rozgrywki. Nie nudzi się i podoba nawet graczom nie znającym Pratchetta, aczkolwiek znajomość postaci pojawiających się na kartach daje jeszcze więcej frajdy.

Widzę potencjał na dodatki ale niestety chyba na takowe się nie zanosi, a szkoda bo inne gry w uniwersum Świata Dysku nie dosrastają tej do pięt.


W grę gram już od kilku lat, jest to bardzo solidny produkt. Opakowana w ładnym, trwałym pudełku, z pięknymi grafikami na kartach, ta gra może posłużyć za rozrywkę na kilkanaście minut ale i na ponad godzinną rywalizację.

Warto pamiętać co było już odsłonięte, pojawiło się na stole, obserwować tendencje innych graczy. Łatwo wypatrzeć kto poluje na kupca i dodatkowe monety, a komu zależy na Królu i rozpoczynaniu rozgrywki - rozpracowywanie tych strategii to samo sedno tej gry i to ono daje najwięcej emocji. Można blefować, można dążyć do szybkiego końca lub sumiennie i powoli budować bogatą metropolię. Karty z dodatku powiekszają jeszcze możliwości taktyczne i pozbywają się ewentualnej monotonii w rozgrywce podstawowej.

Łatwo ją spakować i niezbyt trudno wyjaśnić nawet początkującym graczom. Dla mnie ten tytuł się nie starzeje, a snucie intryg w rywalizujących miastach wciąż daje bardzo dużo frajdy.


Niedroga, prosta i przyjemna gra. Raczej na kilkanaście minut do pół godziny niż na cały wieczór, ale przy piwku niezawodna.

Owszem, przeszkadza czasami jej losowość i powtarzalność sytuacji, ale przy tej cenie oraz formie - nadaje się do gry z totalnymi laikami karcianek, nie zajmuje miejsca i nie dłuży się - nie uważam tego za poważny minus. Grafiki są na dobrym poziomie, a w instrukcji pewne pomniejsze niedociągnięcia.

Ogółem polecam - warto dorzucić do kolekcji.


Bardzo przyjemna, świetnie wydana i miła dla oka gra.

Mechanika rozgrywki opiera się na bardzo ciekawym systemie losowego dobierania specjalności do ras. Obu jest do wyboru mnóstwo, więc i możliwych kombinacji dostajemy krocie, a każda rozgrywka różni się dzięki temu od poprzedniej. Reguły nie są trudne, a gra się dobrze zarówno w 2ch jak i 5ciu graczy, na zmiennej wielkości planszach. Ilustracje dla ras są często komiczne (elfy xD), a niektóre połączenia niezwykle silne i pozwalające na budowanie unikalnych strategii (moje ulubione to mountain trolls, siostra zawsze wykańcza mnie combosami z sorcerers).

Polecam dodatek Be Not Afraid gdyż ilość tokenów ras jest nieco przytłaczająca, a z tym właśnie dostajemy w zestawie pudełko pozwalające zgragnie to wszystko ogarnąć.


Agricola to mnóstwo świetnej zabawy.... jeśli tylko przebrnie się przez mocno ułomną instrukcję. Sam uczyłem się z tutoriali online, bo z załączonego podręcznika (i mówię tu o wersji angielskiej) niewiele mogłem na początku wywnioskować. A to dlatego, że dla początkującego gracza zasady wydają się bardzo skomplikowane. Po kilku rozgrywkach jednak "rolniczy" żargon sam ciśnie się na usta, a rywalizacja z innymi graczami o jak najpełniejsze urozmaicenie swojego gospodarstwa skutkuje w zaskakującym dreszczyku emocji.

Jedyna rzecz, która doskwiera mi po graniu od dłuższego już czasu to bardzo ograniczona interakcja między uczestnikami. Przez cały czas trwania rozgrywki koncentrujemy się na swojej własnej ziemi i hodowli, zazdrosnym okiem spoglądając jedynie na sąsiada, który za miedzą pobudował już chatę z kamienia. Dopiero zliczanie punktów na koniec angażuje wszystkich. Nie psuje to jednak rozgrywki, a czesto radzimy sobie z tym w naszej ekipie grając w dwuosobowych drużynach.

Wykonanie jest piękne, zwłaszcza dzięki drewnianym znacznikom. Dodatkowym plusem są różne poziomy trudności gry, oraz zmienność dostepnych pól akcji w turze, oraz w zależności od ilości graczy - rozgrywka prawie za każdym razem wyglądać może nieco inaczej.

Polecam, zwłaszcza licznej ekipie, która nie zrazi się ilością reguł.


Sebastian

Liczba recenzji: 5

Dorota

Liczba recenzji: 10

Papa_Szlumpf

Liczba recenzji: 35