Synonimiczka

rybnik

Obserwowani

0 użytkowników

Obserwujący

0 użytkowników

Czy ktoś z Państwa komentujących orientuje się czy w pudełku z tą grą były karty promocyjne do innej gry tego autora (Seasons)?
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Dziękuję!


Bardzo dobry produkt!

Polecam dla wszystkich którzy:
+ lubią gry ekonomiczne i strategiczne
+ lubią krzyżować innym plany
+ cenią sobie cichą kalkulację i efektowny finał
+ lubią wpływ losowości na przebieg rozgrywki
+ zwracają uwagę na estetykę
+ chcą coś szybkiego, ale niezbyt łatwego

Abyss był przeze mnie zakupiony z myślą gry w 2 osoby i zapewniam że się sprawdza, aczkolwiek im więcej osób tym większe wrażenia. Choć na pudełku napisane jest że grać może max. 4 osoby w rozgrywce nie przeszkadza, gdy dołoży się jeszcze jedną osobę.

Przepięknie wykonany, klimatyczny z bardzo intuicyjną instrukcją. Podczas pierwszej partii zajrzeliśmy z wątpliwościami tylko raz z powrotem do zasad.

Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Dostałam ta grę na urodziny. Przyznam, że moje początki z nią były bardzo trudne. Nie widziałam dotąd bardziej złożonej gry. Jednocześnie trzeba kontrolować, karty, ich efekty (stałe i doraźne), kości, stan punktów, mijający czas (zmieniające się pory roku) i innych graczy.

Jak się już jednak połapałam, że energia i kryształy to nie to samo zabawa rozkręciła się na dobre. Jest bardzo zlożona, ale rzuca wyzwanie. Ilość kart ogółem znacznie przerasta ilość kart w rozgrywce, co daje mnóstwo możliwości i odpowiednią dawkę losowości. W miarę jak gram już w nią 2 lata odkrywam cały czas nowe strategie. Niektóre opierają się na jednej karcie, a niektóre na ich zestawie. Jedne typowo kradną kryształy, inne je namnażają. Są też takie, które pozwalają wygrać jednym końcowym posunięciem.

Wybór strategii nie jest jednak oczywisty, co zapewnia dobór 9 kart do ręki uprzednio przechodzących przez ręce rywali. Pierwszy raz zetknęłam się z takim rozwiązaniem, ale nie szkodzi ono tajemniczości rozgrywki.

Polecam ją obeznanym z karciankami, gdyż jest bardzo trudna na początku. Wynika to z ilości elementów rozgrywki. Dużo łatwiej jest obeznanym wprowadzać nowych graczy, niż uczyć się całości od początku. Jak ją zobaczyłam pierwszy raz byłam bliska poddania się, gdyż było tego za dużo.

Pierwsze wrażenie łagodzi jednak wykonani gry. Obrazki są przepiękne, ta gra oprócz bycia grą jest jeszcze dziełem sztuki.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność: