Komentarze do produktu: Finca (edycja polska)


Hania [ dodano: 16.04.2015 ]
Z Fincą zetknęłam się po raz pierwszy na Trójmiejskim Spotkaniu z Grami Planszowymi . Gra bardzo przypadła mi do gusty. Jest przepięknie wykonana i ma proste zasady, mogą w nią grać osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z planszówkami jak i wytrawni gracze. Bardzo polecam 5/5
0
konterman [ dodano: 02.03.2015 ]
Finca kiedyś dosyć często gościła u mnie w domu na stole. W końcu to jedna z naszych pierwszych gier. Obecnie pojawia się rzadziej, ale gra w nią nadal przynosi sporo przyjemności.
Rozgrywka w Fince jest dosyć prosta. Planszę stanowi mapa Majorki podzielona na 10 obszarów/farm oraz wiatrak, który jak się domyślam symbolizuje przemijające miesiące i dostarcza nam podczas gry zapasy owoców.
Na polu każdej farmy układamy po 4-ry kartoniki zawierające różne kombinacje owoców (od 1 do 6) oraz punkty zwycięstwa i symbole Finca (tak nazywa się majorkańska farma). Podczas wędrówki po wiatraku nasi robotnicy zbierają owoce, które następnie wozem zaprzężonym w osła zawozimy do farm i zdobywamy za to kartoniki z punktami zwycięstwa.
W grze są też do zdobycia bonusy np.: za posiadanie największej liczby symbolu danego owocu czy za posiadanie w swoich zbiorach kartoników z punktami zwycięstwa o wszystkich możliwych wartościach.
Niewątpliwą zaletą gry jest prosta i przyjemna rozgrywka bez przemocy. Występuje niewielka negatywna interakcja między graczami. Można w końcu podbierać sobie karty zwycięstwa, czy też w przypadku wyczerpania się zasobów jakiegoś owocu pozbawić wszystkich graczy jego zapasów.
Słabszą stroną jest jednak duża monotonia samej rozgrywki. Trudno raczej pokusić się w Fince o jakąś odkrywczą strategię. Po prostu musimy optymalnie zdobywać i dystrybuować zasoby .
Reasumując polecam w Finkę zagrać. Może nie zwala z nóg ale jest to z pewnością ciekawa pozycja, szczególnie dla młodszych graczy.
1
Weteran
Louve [ dodano: 22.02.2014 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Wydaje mi się, że tytuł jest u nas słabo znany, a szkoda, bo to naprawdę przyjemna gra. Bardzo prosta, dynamiczna, ze szczyptą kombinowania i odrobiną losowości. Niezwykle przyjemna pozycja z typu gier familijnych z delikatną ambicją gry ekonomicznej. Doskonała zarówno na 2 jak i 4 osoby. Do tego całkiem ładnie wydana (drewniane owocki są super). "Finca" to gra lekka, ale nie banalna, ciut wymagająca ruszenia szarymi komórkami, przy tym nie męcząca ani nużąca. Jak dla mnie ideał, doskonale sprawdzający się w gronie początkujących jak i zaawansowanych planszówkowiczów.
2
Kasper [ dodano: 11.12.2012 ]
Oceniam produkt na: 4 - dobry, solidny produkt
Z Fincą zetknąłem się po raz pierwszy jakiś czas temu, na planszówkowym konwencie. Rozegraliśmy z żoną klika partii, ja nie byłem zachwycony (głównie ze względu na temat gry) moja, żona wprost przeciwnie. Od tamtej pory minęło trochę czasu, ale w naszych rozmowach o grach często przewijał się ten tytuł. W końcu postanowiłem sprezentować tą grę żonie... Finca, to bardzo dobra gra rodzinna działająca sprawnie zarówno przy, dwóch jaki i większej ilości graczy. Teoretycznie przeznaczona dla osób powyżej 10 roku życia jednak reguły opanują nawet młodsi, a dobrze bawić będą się i znacznie starsi. Temat gry jednym przypadnie do gustu innym nie. Mi zdecydowanie nie... niemniej piękne wykonanie, mała losowość (tylko przy początkowym ustawieniu) oraz prostota zasad, to niewątpliwe zalety gry. Finca podobnie jak Wikingowie jest grą prostą, ale nie prostacką. Można grać w nią bez większego wysiłku intelektualnego ot po prostu zbierając owoce, można też precyzyjnie planować strategię, aby wykonać najkorzystniejsze dla siebie posunięcia, krzyżując przy okazji plany współgraczy. Rozgrywka toczy się płynnie, nie jest długa ok. 30 – 45 min. Generalnie to dobry solidny produkt.
1
Agnieszka Dębkowska [ dodano: 29.11.2012 ]
Naprawdę solidny tytuł, szkoda, że tak słabo reklamowany. Finca jest prosta, śliczna i nie trwa długo, a wymaga przy tym odrobiny planowania, strategii, jakiegoś pomysłu na grę. Miło zobaczyć też tak rzadko używany mechanizm rondla w akcji ;) Dla mnie Finca jest wyjątkowo udaną grą familijną, pozbawioną prawie negatywnej interakcji (nie licząc podbierania sobie zbiorów :P), łatwą do tłumaczenia, zajmującą mało miejsca w szafie, trwającą dokładnie tyle, ile powinna i świetnie skalującą się na każdą ilość graczy :)
1
dodaj swój komentarz
© 2003-2020 REBEL.pl
sklep@rebel.pl