Dominant Species (2nd Edition, 4th printing)

Ewolucja zwierząt i walka o dominację na Ziemi 90 tys. lat p.n.e.
12 opinii
 • 2 - 6 osób
 • od 12 lat
 • ok. 180 minut
 • wydanie angielskie
Akcja gry ma miejsce 90 tysięcy lat przed naszą erą. Epoka lodowcowa zbliża się wielkimi krokami, zaś żyjące na planecie zwierzęta usiłują dostosować się do zmian zachodzących w otaczającym je środowisku. Najlepiej przystosowane gromady gatunków zdominują życie na Ziemi, najsłabsze zaś nie zdołają przetrwać.Dominant Species to niezwykła gra planszowa dla 2 do 6 osób, symulująca okres wkraczania Ziemi w czas zlodowacenia i walki żywych stworzeń o przystosowanie się do zachodzących na kontynencie zmian. Każdy z graczy kontroluje jedną z sześciu gromad zwierząt: ssaki, gady, ptaki, płazy, pajęczaki lub owady.Rozgrywka toczona jest na abstrakcyjnym modelu Ziemi, budowanym dwuetapowo z sześciokątnych płytek o różnych rozmiarach. Większe płytki prezentują różne rodzaje terenu (pustynie, góry, lasy i morza). Mniejsze płytki symbolizujące tundrę, układane są na wierzchu pierwotnego modelu, prezentując postępujące zlodowacenie kontynentu.Uczestnicy rozgrywki starają się gromadzić Punkty Zwycięstwa, poprzez przystosowywanie swych gatunków do zmieniającego się środowiska i przemyślaną migrację zwierząt celem zdominowania jak największej ilości regionów.W chwili ostatecznego wejścia kontynentu w okres zlodowacenia, gracz z największą ilością punktów uznany zostanie za zwycięzcę, zaś jego zwierzęta ostatecznie pozostaną dominującymi gatunkami na planecie.
Autor:
Chad Jensen
Wydawca:
GMT Games
30995

Dostępna 1 sztuka w magazynie wysyłkowym

Pokaż dostępność w sklepie stacjonarnym

w CH Metropolia

Wysyłka w poniedziałek


Dostawa (Przesyłka kurierska DHL) już od 0 zł.
Sprawdź opcje dostawy


Opis

Akcja gry ma miejsce 90 tysięcy lat przed naszą erą. Epoka lodowcowa zbliża się wielkimi krokami, zaś żyjące na planecie zwierzęta usiłują dostosować się do zmian zachodzących w otaczającym je środowisku. Najlepiej przystosowane gromady gatunków zdominują życie na Ziemi, najsłabsze zaś nie zdołają przetrwać.

Dominant Species to niezwykła gra planszowa dla 2 do 6 osób, symulująca okres wkraczania Ziemi w czas zlodowacenia i walki żywych stworzeń o przystosowanie się do zachodzących na kontynencie zmian. Każdy z graczy kontroluje jedną z sześciu gromad zwierząt: ssaki, gady, ptaki, płazy, pajęczaki lub owady.

Rozgrywka toczona jest na abstrakcyjnym modelu Ziemi, budowanym dwuetapowo z sześciokątnych płytek o różnych rozmiarach. Większe płytki prezentują różne rodzaje terenu (pustynie, góry, lasy i morza). Mniejsze płytki symbolizujące tundrę, układane są na wierzchu pierwotnego modelu, prezentując postępujące zlodowacenie kontynentu.

Uczestnicy rozgrywki starają się gromadzić Punkty Zwycięstwa, poprzez przystosowywanie swych gatunków do zmieniającego się środowiska i przemyślaną migrację zwierząt celem zdominowania jak największej ilości regionów.

W chwili ostatecznego wejścia kontynentu w okres zlodowacenia, gracz z największą ilością punktów uznany zostanie za zwycięzcę, zaś jego zwierzęta ostatecznie pozostaną dominującymi gatunkami na planecie.

Rozgrywka

Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Podstawowe informacje

Zawartość pudełka:
 • instrukcja
 • plansza
 • 330 drewnianych kostek w 6 kolorach
 • 60 drewnianych krążków
 • 60 drewnianych stożków
 • 6 plansz zwierząt
 • 27 kart
 • 31 dużych i 12 małych sześciokątnych płytek do budowy kontynentu
 • 120 okrągłych znaczników surowców
 • woreczek
Waga:
2 kg
Instrukcja i inne pliki:

Gra wydaje się interesująca? Zajrzyj do polskiej instrukcji i dowiedz się więcej!

Recenzje

4.67
na podstawie 12 ocen

Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń Dominant Species (2nd Edition, 4th printing)Najbardziej przydatne recenzje

Ola Loobeensky

Liczba recenzji: 3

Najbardziej dokuczliwą rzeczą w przypadku DS jest multum komponentów: po prostu często nie chce się tego nikomu rozkładać, a perspektywa sprzątania paraliżuje. Sama gra to majstersztyk, crème de la crème planszówek; mechanika jest wprawdzie superskomplikowana (co ciekawe, była to gra, która bodaj najlepiej chwyciła w moim gronie niedzielnych graczy i początkowe przerażone facjatki bardzo prędko zmieniły się w zafascynowane, skupione twarze), a partie trwają całymi godzinami, co może być wadą albo zaletą, warto jednak wygospodarować zasoby umysłowe i trochę czasu, bo rozrywka jest przednia.


Mateusz

Liczba recenzji: 27

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Jak dla mnie ideał :)

Gra jest poprostu niesamowita. Jedna z najlepszych pozycji z jakimi miałem doczynienia.
A true masterpiece

Może szata graficzna gry nie zachwyca, ale dzięki temu wszystko jest przejrzyste. Cały czas analizuje się tyle rzeczy na planszy, że jakieś "kolorowanki" niesamowicie utrudniły by granie.


Aniaga

Liczba recenzji: 125

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Jak dla mnie ideał :)

Fantastyczna pozycja dla osób lubiących strategię i "główkowanie", na dodatek z ciekawą tematyką oraz mechaniką. Im więcej osób tym lepiej, ale rozgrywkę na 2 osoby też mile wspominam (wcale nie było wiadomo kto wygra). Wykonanie... Dominant Species posiada najmocniejsze i najbardziej solidne pudełko wśród wszystkich posiadanych przez mnie gier. Wszystkie elementy w środku wydają się trwałe i bardzo lekko wychodziły z wyprasek. Wiem, że szata graficzna jest przedmiotem sporych kontrowersji i zażartych dyskusji na BGG, ale mi się podoba - wprawdzie bez jakichś fajerwerków, ale wszystko jest jasne i czytelne; poza tym lubię pastelowe kolory. Przynajmniej nie męczy oczu podczas usilnego wpatrywania się w planszę podczas planowania swojego następnego ruchu...
Zasad rzeczywiście jest sporo i potrzeba trochę czasu żeby się "wgryźć" w grę (co najmniej jedna próbna rozgrywka), ale ile przyjemności potem jest z grania :) Coś co dla niektórych będzie stanowiło wadę, a dla innych zaletę do czas rozgrywki - trzeba na DS poświęcić sobie cały wieczór (min.3h). Nie jest to też dobra gra dla początkujących planszówkowiczów oraz tzw. "przypadkowych" graczy. Cena jest wysoka ale ja nie żałuję zakupu, mam też większą motywację na kompletowanie 6 graczy do stołu :)

Dostawa Rebela jak zwykle bez zarzutu, gra dotarła w stanie idealnym.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:


Wszystkie recenzjePytania i odpowiedzi

Masz wątpliwości lub pytanie co do gry?

Zapytaj naszej społeczności.

Zadaj pytanie