Epoka Kamienia (Stone Age)

Klasyka wśród gier z mechaniką worker placement
19 opinii
 • 2 - 4 osoby
 • od 10 lat
 • 60 - 90 minut
 • wydanie polskie
Każdy wiek ma swoje wyzwania. Epoka kamienna ukształtowała się przez pojawienie się rolnictwa i przetwórstwa. Zaczyna i rozwija się handel, a cywilizacja zakorzenia się i rozprzestrzenia.Celem graczy jest sprostanie tym wszystkim wyzwaniom. Istnieję wiele dróg, aby to zrobić, dzięki temu każdy może to zrobić na swój własny sposób.Gracze walczą o przetrwanie działając jako myśliwi, zbieracze, rolnicy i wytwórcy narzędzi. Zbierając surowce i hodując zwierzęta będziesz w stanie konstruować narzędzia niezbędne do tego, aby udało ci się zbudować cywilizację. W 3 fazach gracze wykorzystują swoich ludzi. W pierwszej fazie umieszczają swych ludzi w tych regionach planszy, w których będą według nich przynosić zyski, między innymi na terenach łowieckich, w ośrodku handlowym czy w kamieniołomie. Druga faza aktywuje jeden z tych obszarów. W trzeciej fazie gracze muszą dysponować wystarczającą ilością pożywienia, aby przetrwać.
Autor:
Michael Tummelhoffer
Wydawca:
Bard
159,95

Dostępnych 5 sztuk w magazynie wysyłkowym

Pokaż dostępność w sklepie stacjonarnym

w CH Metropolia

Wysyłka jutro


Dostawa (Przesyłka kurierska DHL) już od 7 zł.
Sprawdź opcje dostawy


Opis

Każdy wiek ma swoje wyzwania. Epoka kamienna ukształtowała się przez pojawienie się rolnictwa i przetwórstwa. Zaczyna i rozwija się handel, a cywilizacja zakorzenia się i rozprzestrzenia.
Celem graczy jest sprostanie tym wszystkim wyzwaniom. Istnieję wiele dróg, aby to zrobić, dzięki temu każdy może to zrobić na swój własny sposób.
Gracze walczą o przetrwanie działając jako myśliwi, zbieracze, rolnicy i wytwórcy narzędzi. Zbierając surowce i hodując zwierzęta będziesz w stanie konstruować narzędzia niezbędne do tego, aby udało ci się zbudować cywilizację.

W 3 fazach gracze wykorzystują swoich ludzi. W pierwszej fazie umieszczają swych ludzi w tych regionach planszy, w których będą według nich przynosić zyski, między innymi na terenach łowieckich, w ośrodku handlowym czy w kamieniołomie. Druga faza aktywuje jeden z tych obszarów. W trzeciej fazie gracze muszą dysponować wystarczającą ilością pożywienia, aby przetrwać.

Rozgrywka

Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Podstawowe informacje

Zawartość pudełka:
 • 1 plansza
 • 4 plansze dla graczy
 • 58 drewnianych zasobów
 • 40 drewnianych ludzi
 • 8 drewnianych znaczników w dwóch rozmiarach
 • 53 znaczników jedzenia
 • 28 znaczników budowy
 • 18 znaczników narzędzi
 • 1 figurka gracza rozpoczynającego
 • 36 kart cywilizacji
 • 7 kości
 • 1 skórzany kubek
 • 1 arkusz informacyjny
Waga:
1,1 kg
Pasujące koszulki:


Dodatki i akcesoria


Recenzje

4.53
na podstawie 19 ocen

Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń Epoka Kamienia (Stone Age)Najbardziej przydatne recenzje

Zbigniew

Liczba recenzji: 19

Zanim kupiłem tę grę obejrzałem kilka filmików na jej temat(recenzje, zasady gry etc..). Recenzje, szczególnie te na youtubie są jak zwykle pobieżne i nieprecyzyjne i czasem wręcz mogą zniechęcić do kupna niż zachęcić. Tak było w moim przypadku - o mało co bym tej gry nie kupił, a byłby to niewybaczalny błąd. Gra bowiem jest fantastyczna. Z jednej strony proste zasady, a z drugiej strony wiele ciekawych rozwiązań uatrakcyjniających jej przebieg. Chociażby poprzez ciekawe karty rozwoju, różne formy zdobywania surowców, coraz to inny sposób kupowania chat i wiele innych atrakcyjnych(jest nawet jeden frywolny)mechanizmów. Największym plusem tej gry jest jej wykonanie. Po rozłożeniu gry w całości dosłownie zapiera dech w piersiach jej estetyka i rzetelność. Instrukcja mogłaby być na mój skromny gust większego formatu, ale za to jest czytelnie napisana. Ze wszech miar polecam tę grę.


M_zdrojek

Liczba recenzji: 119

Epoka kamienia to bardzo dobra, prosta gra ekonomiczna typu worker placement, w której naszym zadaniem jest stworzyć najlepiej prosperujące gospodarstwo domowe w epoce kamienia.
Dużym plusem gry może być fakt, że nie posiada ona bezpośredniej, negatywnej interakcji, nie możemy niczego zniszczyć naszemu przeciwnikowi. Pomimo prostoty działania poszczególnych akcji, w grze nie ma jednej prostej gry do zwycięstwa. Z jednej strony trzeba mieć za co wykarmić ludzi, z drugiej dobrze mieć więcej ludzi, wówczas możemy zrobić więcej, ale może jednak iść w narzędzia, bo jak je rozbudujemy to właściwie mogą nam zastępować ludzi. Podoba mi się też mechanika rzucania kośćmi z możliwością zmieniania wyników przez narzędzia. Z jednej strony jest tu duża losowość, z drugiej możemy na nią wpływać. Ciekawy jest też sam system punktowania.
Dla mnie Epoka kamienia to dobra gra na początek przygody z planszówkami, ale też fajny przerywnik dla bardziej doświadzonych graczy. 4/5


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Agasia

Liczba recenzji: 103

Moja ulubiona gra z gatunku worker placement. Taka odrobinkę inna - są akcje, które może wykonać więcej niż jeden gracz i każdy z nich ma szansę na powodzenie. Pozyskiwanie surowców opiera się o rzuty kostką - im więcej robotników wyślemy tym więcej kostek mamy. Wynik rzutu określa ile surowca udało się zdobyć. Na szczęście wyniki można modyfikować za pomocą zdobywanych w grze narzędzi, więc losowość jest pod pewną kontrolą. Gra jest bardzo ładnie wydana, wciągająca i o stosunkowo prostych zasadach.
Według serwisu BoardGameGeek to jedna z najlepszych gier familijnych (aktualnie zajmuje trzecie miejsce). Można kupować w ciemno.Wszystkie recenzjePytania i odpowiedzi

Masz wątpliwości lub pytanie co do gry?

Zapytaj naszej społeczności.

Zadaj pytanie