Szalona Misja
czyli jak sprytnie zrobić planszową platformówkę!- 2 - 5 osób
- od 8 lat
- ok. 20 minut
- wydanie polskie
- Autor:
- Laurent Escoffier, David Franck
- Ilustracje:
- Paul Mafayon
- Wydawca:
- Rebel
Opis
W cudownym kraju Arkadii stary król nie ma dziedzica. Decyduje się on zorganizować turniej i zaoferować tron najdzielniejszemu bohaterowi swojego królestwa. (Do) Pięciu finalistów przemierzy siedem krain pełnych niespodzianek, a królem zostanie ten, który zdobędzie najwięcej doświadczenia w trakcie podróży.
W Szalonej Misji gracze wcielają się w bohaterów, którzy przemierzać będą królestwo w poszukiwaniu chwały i chwalebnych czynów. Jako jeden z nich chwyć do ręki zmywalny pisak. Spójrz na krainę, do której się wybieracie. Masz 30 sekund na to, by narysować trasę, którą będziesz podążał!
Połącz wskazane elementy, zrób kropki na niebezpiecznych bzikach lub narysuj trasę od punktu A do punktu B. Wszystko to na wyczucie, bowiem nie rysujesz bezpośrednio na planszy poziomu tylko obok. Jeśli po drodze uda Ci się zgromadzić dodatkowe gwiazdki, uniknąć bomb i zbierać różne przeszkadzajki, które podrzucisz innym graczom, to tym lepiej dla Ciebie.
Przemierzaj 7 światów, w każdym po 6 różnych krain, a na końcu każdego zmierz się z wymagającym bossem!
Po wyznaczeniu trasy nałóż swoją folię na planszę i sprawdź jak Ci się udało... ojej, zderzenie ze ścianą? No trudno, tracisz parę punktów, ale lecisz dalej! Zderzenie z stalaktytem, nie wyłączona laserowa bariera, szturchnięcie bomby zegarowej? No cóż, może nie był to najlepszy lot, ale zaraz będzie kolejna trasa do przebycia. Myślałeś, że tamta była łatwa? Zobacz na tą! Ta to jest dopiero pełna bonusów, niebezpieczeństw i... niespodzianek!
Takiej zabawy nie możesz przeoczyć!
A jeśli jeszcze masz wątpliwości - przeczytaj jak Ania poradziła sobie z pierwszymi etapami gry!
Rozgrywka
Podstawowe informacje
- Zawartość pudełka:
- 21 dwustronnych plansz z 42 poziomami
- 5 przezroczystych ekranów
- 5 podkładek pod ekrany
- 5 zmazywalnych pisaków
- 1 chusteczka do ścierania
- podkładka pod planszę poziomów
- 30-sekundowa klepsydra
- 5 znaczników punktacji
- 5 żetonów postaci
- 28 żetonów nagród
- 24 żetony kar
- instrukcja
- Waga:
- 1 kg
- Instrukcja i inne pliki:
Dodatki i akcesoria
Recenzje
Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń Szalona Misja
Najbardziej przydatne recenzje
Gra jest próbą przeniesienia komputerowych platformówek do planszowego świata. Cała oprawa graficzna nawiązuje do grafik komputerowych i pod tym względem wypada naprawdę dobrze - jest kolorowo i wesoło. Rozgrywka polega na pokonywaniu kolejnych poziomów za pomocą linii malowanych pisakiem na ścieralnych przeźroczystych planszach. W skrócie - mamy obrazek z informacją co należy zrobić aby zaliczyć poziom (np. poprowadzić linię z punktu A do B lub zarysować kółko wokół jakiegoś przedmiotu) i wykonujemy to zadanie próbując zmieścić się w odliczanym przez klepsydrę czasie. Robimy to poniekąd w ciemno, bo rysujemy na pustej planszy, patrząc tylko na docelową, w dodatku każdy patrzy na wytyczne pod innym kątem - zależnie od tego gdzie siedzi. Następnie każdy po kolei nakłada swoją planszę na tę główną i patrzy jak mu poszło. Za wykonanie zadania są punkty, bonusy możemy też dostać za zahaczenie konkretnych przedmiotów. Są też kary - za najechanie na mur czy na wrogów. Nagrody i kary wpływają na dalszą rozgrywkę, każąc na przykład rysować trzymając pisak tylko kciukiem i małym palcem.
W grze jest kilka światów - każdy z kompletem plansz i bossem na końcu. Oczywiście im dalej w las tym trudniej. Gra się całkiem przyjemnie, ale nie każdemu przypadnie taka rozgrywka do gustu. "Szalona misja" przede wszystkim sprawdzi się jako gra familijna. Na szczęście jej zasady są tak proste, że przed zakupem właściwie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić czy jest to coś dla nas czy raczej nie. W moim towarzystwie się niestety nie sprawdziła.
Po przejściu wszystkich poziomów frajda z gry trochę spada i może wkraść się nuda, chociaż faktem jest, że poprawne przejście danej planszy nie gwarantuje, że uda nam się to za kolejnym razem.
Jak dla mnie ideał :)
Nie będę się rozpisywał o zasadach, lub przebiegu rozgrywki, bo te elementy doskonale podsumowuje filmik przygotowany przez wydawcę. Skupię się raczej na elementach, które znajdują się w pudełku i wrażeniach z gry.
Wydanie jest rewelacyjne (z pewnymi minusami, o czym za chwilę). Wszystkie elementy są kolorowe i solidne. Podkładki, karty levelów, przeźrocza i inne elementy doskonale się sprawdzają w trakcie rozgrywki i na pewno trochę gier przetrwają. W moim egzemplarzu brakowało podkładki pod karty leveli, ale Rebel dosłał ją szybko i sprawnie listem poleconym
Gorzej niestety wypada filc służący do zmazywania - ten już po pierwszej grze się zapycha i brudzi ekrany. Drugim największym minusem jest klepsydra, która niestety się zatyka przez co niestety nie zawsze spełnia swoje zadanie.
W sumie wydanie to coś pomiędzy 4 a 5 ze wskazaniem na 4 (dobrym solidny produkt). 5 z czystym sumieniem nie mogę wystawić wystawić ze względu na zacinającą się klepsydrę ("Patrzcie, jednak 30 sekund to dużo czasu! A nie... klepsydra się zacięła..."), ale może to tylko przypadłość mojego egzemplarza.
Sama rozgrywka jest rewelacyjna. Pełna śmiechu i emocji, zwłaszcza przy odkrywaniu wyników. Sama gra w pełni spełniła moja oczekiwania dostarczając luźnej rozgrywki w innym stylu niż tradycyjne planszówki. Co ważne, gra sprawdza się zarówno z młodszymi jak i starszymi graczami*. Dla mnie ideał, i taką ocenę wystawiam na koniec.
*Przynajmniej z tymi, z którymi grałem :)
Szybka i prosta gra w rysowanie. Mamy 30 sekund na narysowanie albo ściezki z punktu A do punktu B, narysowanie kropek we właściwym miejscu bądź otoczenia wymaganego przedmiotu. haczyk? Rysujesz na białym tle, patrząc jedynie na obrazek źródłowy, licząc na to, że dobrze odmierzyłeś wszystko "na oko". Fajna i emocjonująca rozgrywka, kary za najechanie na bomby czy inne ściany, różne utrudnienia rozgrywki (tryzmanie pisaka drugą ręką np.). Szkoda tylko, że ciężko potem doczyścić w 100% ten przeźroczysty plastik na którym się maluje :(
Wszystkie recenzje
Recenzje na innych portalach
- Recenzja w serwisie Board Times
- Recenzja w serwisie Esensja
- Recenzja w serwisie GameBy
- Recenzja na blogu Geekwoman
- Recenzja w serwisie bestiariusz.pl
- Wideorecenzja w serwisie gry planszowe u Wookiego
- Rzut oka na blogu Ja Ty Gry
- Recenzja na blogu Kusiątka (ang.)
- Recenzja na blogu Mirosława Gucwy na platformie Znadplanszy.pl
- Recenzja na blogu Młody Giercownik
- Recenzja w serwisie Polter
- Recenzja dodatku w serwisie Polter
- Recenzja na blogu Scheherazade.znadplanszy.pl
- Recenzja w serwisie Secretum.pl
- Recenzja w serwisie Szalone Liczby
- Recenzja na blogu W Roli Mamy
- Recenzja na blogu As a Board Gamer (ang.)
- Recenzja na blogu Dzieci Przy Planszy
- Recenzja w serwisie Gamesfanatic.pl
- Recenzja w serwisie Informator Pomorza
- Recenzja na blogu Kącik z książką
- Recenzja na blogu Kącik z książką
- Recenzja na blogu Kreatywnie w domu
- Recenzja na blogu Kreatywnym Okiem
- Recenzja na blogu Maluszkowe Inspiracje
- Recenzja w serwisie Niekulturalny.com.pl
- Recenzja w serwisie Gildia.pl
- Recenzja w serwisie Rebel Times nr 91
- Opis w serwisie Rock, Paper, Shotgun (ang.)
- Recenzja w serwisie Sterta Gier
- Pierwsza część relacji z rozgrywki na stronie Wydawnictwa Rebel.pl
- Wideorecenzja w serwisie Shut Up & Sit Down (ang.)
- Wideorecenzja w serwisie YouTube na kanale BoardGamesTV Gry Planszowe
- Wideorecenzja w serwisie Youtube na kanale Drive Thru Review (ang.)
- Wideorecenzja w serwisie YouTube na kanale The Dice Tower (the Game Boy Geek) (ang.)
- Wideorecenzja w serwisie YouTube na kanale slickerdrips (ang.)
- Wideorecenzja w serwisie YouTube na kanale marcowargamer (ang.)
- Recenzja w serwisie You Tube Gry planszowe u Wookiego
- Tłumaczenie zasad w serwisie YouTube na kanale rahdo (ang.)
- Wideorecenzja w serwisie YouTube na kanale DzieciPrzyPlanszy.pl
- Wideorecenzja w serwisie YouTube na kanale MegaDyskont.pl
- Wideorecenzja w serwisie Youtube na kanale GambitTV
Pytania i odpowiedzi
Robisz zakupy pierwszy raz?