Twilight Struggle: Deluxe edition

Starcie dwóch światowych potęg
34 opinie
 • 2 osoby
 • od 12 lat
 • 180 - 240 minut
 • wydanie angielskie
Jest rok 1945, nazistowkie Niemcy zostały pokonane a imperium japońskie rzucone na kolana przy użyciu najbardziej niszczycielskiej broni znanej ludzkości. Na gruzach wojny wykształciły się dwie światowe potęgi - supermocarstwa USA i ZSRR. Rozpoczął się nowy konflikt. W przeciwieństwie do tytanicznych zmagań minionych dziesięcioleci, w których szalę zwycięstwa przechylali czołgi i żołnierze, tym razem walka prowadzona była przez szpiegów i polityków, naukowców i intelektualistów, artystów i zdrajców. Twilight Struggle to gra dla dwóch osób symulująca czterdziestopięcioletnie szaleństwo intryg, pompatycznych przemówień i okazjonalnych walk w różnych częściach świata pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich. Rozgrywka rozpoczyna się po II Wojnie Światowej a kończy w roku 1989. Gra używa popularnego wśród innych produkcji GMT systemu kart, jest przy tym szybka i ma stosunkowo proste zasady. Plansza do gry przedstawia mapę świata w okresie Zimnej Wojny gdzie gracze przesuwają swoje jednostki, rozszerzają i przejmują strefy wpływów oraz zdobywają sojuszników. W czasie rozgrywki gracze starają się wykorzystać na swoją korzyść szereg historycznych wydarzeń, jak konflikty arabsko-izraelski z lat 1948 i 1967, wojnę wietnamską, ruch pacyfistyczny w USA, kubański kryzys rakietowy. Wiele z nich przysuwa widmo nuklearnej wojny światowej, która może zakończyć grę. Nagrody zebrane przez grę: Nominacja do nagrody Origins Awards 2006 za Najlepszą Historyczną Grę Roku Golden Geek / Najlepsza gra wojenna
Autor:
Ananda Gupta, Jason Matthews
Wydawca:
GMT Games
299,95

Dostępnych 0 sztuk w magazynie wysyłkowym

Pokaż dostępność w sklepie stacjonarnym

w CH Metropolia

Możesz otrzymać automatyczne powiadomienie, gdy tylko produkt będzie dostępny. Wystarczy, że wpiszesz poniżej swój adres e-mail.Opis

Jest rok 1945, nazistowkie Niemcy zostały pokonane a imperium japońskie rzucone na kolana przy użyciu najbardziej niszczycielskiej broni znanej ludzkości. Na gruzach wojny wykształciły się dwie światowe potęgi - supermocarstwa USA i ZSRR. Rozpoczął się nowy konflikt.

W przeciwieństwie do tytanicznych zmagań minionych dziesięcioleci, w których szalę zwycięstwa przechylali czołgi i żołnierze, tym razem walka prowadzona była przez szpiegów i polityków, naukowców i intelektualistów, artystów i zdrajców.

Twilight Struggle to gra dla dwóch osób symulująca czterdziestopięcioletnie szaleństwo intryg, pompatycznych przemówień i okazjonalnych walk w różnych częściach świata pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich. Rozgrywka rozpoczyna się po II Wojnie Światowej a kończy w roku 1989.

Gra używa popularnego wśród innych produkcji GMT systemu kart, jest przy tym szybka i ma stosunkowo proste zasady. Plansza do gry przedstawia mapę świata w okresie Zimnej Wojny gdzie gracze przesuwają swoje jednostki, rozszerzają i przejmują strefy wpływów oraz zdobywają sojuszników. W czasie rozgrywki gracze starają się wykorzystać na swoją korzyść szereg historycznych wydarzeń, jak konflikty arabsko-izraelski z lat 1948 i 1967, wojnę wietnamską, ruch pacyfistyczny w USA, kubański kryzys rakietowy. Wiele z nich przysuwa widmo nuklearnej wojny światowej, która może zakończyć grę.

Nagrody zebrane przez grę:

 • Nominacja do nagrody Origins Awards 2006 za Najlepszą Historyczną Grę Roku
 • Golden Geek / Najlepsza gra wojenna

Rozgrywka

Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Podstawowe informacje

Zawartość pudełka:
 • 228 żetonów
 • plansza do gry
 • 110 kart wydarzeń
 • 2 kostki
 • 24-stronicowa instrukcja
 • 2 karty pomocy dla graczy
Waga:
1,5 kg
Pasujące koszulki:


Dodatki i akcesoria


Recenzje

4.59
na podstawie 34 ocen

Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń Twilight Struggle: Deluxe editionNajbardziej przydatne recenzje

Pizystrat

Liczba recenzji: 74

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Jak dla mnie ideał :)

Kupując tę grę trochę się bałem, że będzie nazbyt skomplikowana i nie będę mógł znaleźć nikogo, kto będzie chciał ze mną zagrać. Tymczasem, jak na GMT, jest raczej prosta. Podkreślam, ze jak na GMT. ;)

Wydaje mi się, że taki poziom skomplikowania jest jednak idealny. Niby możliwych sposobów zagrania kart jest tyko kilka, lecz opcji kiedy i gdzie je zagrać jest już dzikie mnóstwo. Gracze mają w pełni wolna rękę co do obrania strategii, koncentrowania się na wybranych regionach, czy sposobie gry. Dróg do zwycięstwa jest kilka, i choć w grze istnieje element losowy, to jednak jedynie od decyzji graczy zależy którą z nich wybiorą i czy im się powiedzie.

Mechanika jest elegancka - zmusza do planowania, zarządzania ryzykiem i nieraz stawia przed graczem trudne wybory. Często usłyszeć można, że grający USA ma trudniej, jednak po dodaniu opcjonalnych kart i zastosowaniu wariantu z chińską wojna domową wydaje mi się, że ma wręcz delikatna przewagę

Już za samą mechanikę gra dostałaby ode mnie 5, ale do tego jeszcze ocieka klimatem. Daje się odczuć ciężar władzy i odpowiedzialności za losy świata. Bardzo fajnym dodatkiem jest tez opis historii stojących za poszczególnymi kartami dołączony do instrukcji - przy okazji można się dowiedzieć paru ciekawostek historycznych. Nawet wykonanie planszy i kart, choć można uznać za proste, czy wręcz toporne, świetnie pasuje do zimnowojennego klimatu.

Podsumowując, gra jest fantastyczna. Trzeba się jedynie liczyć z tym, że zwłaszcza pierwsze partie potrwają sporo czasu. Warto też mieć stałego przeciwnika, bo wtedy najlepiej widać, jak umiejętności graczy się jednocześnie rozwijają.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Alan91

Liczba recenzji: 56

I jak tu nie chwalić najlepszej gry w rankingu BGG? ;) Świetna dwóosobówka, klimat, dobra mechanika, niestety dobrzy znawcy tej gry mają przewagę nad nowicjuszami, bo znajomość kart i wydarzeń bardzo pomaga. Niemniej jest bardzo ciekawa i wciągająca, przy okazij opisując kawał historii.


Piotr

Liczba recenzji: 2

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Jak dla mnie ideał :)

Dla mnie gra idealna - zasady na tyle proste, że można nauczyć każdego, fascynujący klimat rozgrywki i multum możliwości w każdej partii. Bomba (atomowa)!Wszystkie recenzjePytania i odpowiedzi

Masz wątpliwości lub pytanie co do gry?

Zapytaj naszej społeczności.

Zadaj pytanie

Klienci, którzy kupili Twilight Struggle: Deluxe edition, kupili również: