Tzolkin: Kalendarz Majów

Nowatorskie podejście do worker-placement
90 opinii
 • 2 - 4 osoby
 • od 12 lat
 • ok. 90 minut
 • wydanie polskie
Starożytna cywilizacja Majów była znana ze swej unikalnej sztuki, bogatej architektury, wysoko rozwiniętej wiedzy matematycznej oraz zaawansowanej znajomości świata widzialnego. Życie cywilizacji obracało się wokół tajemniczego kalendarza Tzolk’in przedstawiającego 260-dniowy cykl powiązany z ruchem planet. To dzięki niemu Majowie wiedzieli, kiedy przypada najlepszy czas na sadzenie roślin, odprawianie ceremonii, czy wznoszenie monumentów. W grze wcielasz się w rolę przywódcy jednego z plemion. Czy uda Ci się sprowadzić na swój lud przychylność bogów i doczesną pomyślność? Nowatorska mechanika Sercem gry jest mechanizm zębatkowy, w którego centrum znajduje się tytułowy kalendarz sterujący obrotem pięciu kół akcji. Planując działania musisz zatem brać pod uwagę stale zmieniającą się sytuację na planszy. W swojej turze gracze mogą położyć jednego lub więcej robotników na najniższym wolnym miejscu na kołach lub podnieść jednego lub więcej robotników. Gdy gracz podnosi robotnika, przeprowadza również spejalną akcję odpowiadającą miejscu, z którego robotnik został podniesiony. Akcie umieszczone na późniejszych obszarach obrotu są dużo bardziej wartościowe, więc warto zatrzymać robotnika na kole i pozwolić by czas pracował na naszą korzyść. Jednak gracze nie mogą zrezygnować ze swojej tury - jeśli gracz wyłożył wszystkich robotników na koła, musi któregoś podnieść w kolejnej turze.  Gra kończy się po jednym pełnym obrocie centralnego koła. Gra oferuje wiele dróg do zwycięstwa - składanie ofiar bogom lub budowanie świątyń to przykładowe dwie spośród nich. Zbieraj plony, pozyskuj surowce, wznoś budowle i unikaj gniewu bogów!
Autor:
Simone Luciani, Daniele Tascini
Ilustracje:
Milan Vavroň
Wydawca:
Rebel
179,95

Dostępnych 0 sztuk w magazynie wysyłkowym

Pokaż dostępność w sklepie stacjonarnym

w CH Metropolia

Możesz otrzymać automatyczne powiadomienie, gdy tylko produkt będzie dostępny. Wystarczy, że wpiszesz poniżej swój adres e-mail.Opis

Starożytna cywilizacja Majów była znana ze swej unikalnej sztuki, bogatej architektury, wysoko rozwiniętej wiedzy matematycznej oraz zaawansowanej znajomości świata widzialnego. Życie cywilizacji obracało się wokół tajemniczego kalendarza Tzolk’in przedstawiającego 260-dniowy cykl powiązany z ruchem planet.

To dzięki niemu Majowie wiedzieli, kiedy przypada najlepszy czas na sadzenie roślin, odprawianie ceremonii, czy wznoszenie monumentów.

W grze wcielasz się w rolę przywódcy jednego z plemion. Czy uda Ci się sprowadzić na swój lud przychylność bogów i doczesną pomyślność?

Nowatorska mechanika

Sercem gry jest mechanizm zębatkowy, w którego centrum znajduje się tytułowy kalendarz sterujący obrotem pięciu kół akcji. Planując działania musisz zatem brać pod uwagę stale zmieniającą się sytuację na planszy.

W swojej turze gracze mogą położyć jednego lub więcej robotników na najniższym wolnym miejscu na kołach lub podnieść jednego lub więcej robotników. Gdy gracz podnosi robotnika, przeprowadza również spejalną akcję odpowiadającą miejscu, z którego robotnik został podniesiony. Akcie umieszczone na późniejszych obszarach obrotu są dużo bardziej wartościowe, więc warto zatrzymać robotnika na kole i pozwolić by czas pracował na naszą korzyść. Jednak gracze nie mogą zrezygnować ze swojej tury - jeśli gracz wyłożył wszystkich robotników na koła, musi któregoś podnieść w kolejnej turze. 

Gra kończy się po jednym pełnym obrocie centralnego koła. Gra oferuje wiele dróg do zwycięstwa - składanie ofiar bogom lub budowanie świątyń to przykładowe dwie spośród nich.

Zbieraj plony, pozyskuj surowce, wznoś budowle i unikaj gniewu bogów!

Rozgrywka

Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Podstawowe informacje

Zawartość pudełka:
 • plansza główna składająca się z 4 części
 • 6 kół zębatych różnej wielkości
 • 1 arkusz z naklejkami
 • 6 plastikowych zatrzasków
 • 24 robotników w 4 kolorach (po 6 na gracza)
 • 28 okrągłych znaczników w 4 kolorach (po 7 na gracza)
 • 4 znaczniki punktacji w 4 kolorach (po 1 na gracza)
 • 65 drewnianych kostek symbolizujących surowce (drewno, kamień, złoto)
 • 13 kryształowych czaszek wykonanych z plastiku
 • 65 żetonów kukurydzy o wartościach 1 (kosza) i 5 (koszy)
 • 28 żetonów Urodzaju (16 żetonów Zbioru Kukurydzy i 12 żetonów Wycinki Drzew)
 • 21 płytek Dóbr Początkowych
 • 13 monumentów
 • 32 budynki podzielone na 2 epoki
 • 4 dwustronne plansze graczy w 4 kolorach
 • 1 znacznik Pierwszego Gracza
 • 1 instrukcja
Waga:
1,58 kg
Instrukcja i inne pliki:


Dodatki i akcesoria


Recenzje

4.72
na podstawie 90 ocen

Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń Tzolkin: Kalendarz MajówNajbardziej przydatne recenzje

Agasia

Liczba recenzji: 74

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Jak dla mnie ideał :)

Przepięknie wydana gra typu "worker placement". Wykorzystany mechanizm kół zębatych wymaga liczenia, aby się nie okazało, że nie zdążymy wykonać zaplanowanych czynności, bo kończy się rozgrywka. Liczba wyborów jest ogromna, ale zasady stosunkowo łatwo opanować (chociaż nie jest to pozycja dla początkujących). Trochę za mało możliwości zdobywania punktów zwycięstwa (zmienia to dodatek). Na plus stosunkowo krótki czas rozgrywki, chociaż mogą występować przestoje jeśli ktoś będzie miał paraliż decyzyjny (łatwo tu o to). Bardzo dobrze się skaluje, dlatego polecam tym, którzy często grają w 2 osoby, a tylko czasami w szerszym gronie.
Zdecydowanie warta kupna, ale niekoniecznie jako pierwsza w ogóle gra z mechaniką "worker placement", bo kółka przyprawią o zawrót głowy :-)


John Zgryźliwy

Liczba recenzji: 58

Niewiele mogę dodać do tego co już tu zostało opisane, gra jest po prostu bardzo dobra. Ogromna ilość potencjalnych możliwości jakie roztaczają się przed graczem w niemalże każdej turze mogą powodować paraliż decyzyjny.
Oczywiście większość z tych decyzyji na dłuższą metę jest po prostu błędnych, ale zawsze jest kika korzystnych.

Gra kształci zdolność analitycznego myślenia, planowania, oraz długofalowej strategii. Wymaga również pewnej konsekwencji, zmiana raz wybranej strategii zazwyczaj jest bardzo niekorzystna.

Ilość interakcji jest minmialna - sprowadza się do tego, że ktoś może zająć nam jakieś pole (ale to uciążliwość krótkoterminowa), lub realizuje tę samą strategię. Zwłaszcza z tego drugiego powodu warto mieć mimo wszystko baczenie na to co robią pozostali gracze.

Ogólnie świetna pozycja. Warto mieć w kolekcji, fajnie się sprawdza, moim zdaniem, w każdej liczbie graczy.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Lolxd2

Liczba recenzji: 10

Moja pierwsza poważna gra, więc mam do niej ogromny sentyment i czasem do niej wracam. Pozwoliła mi się wciągnąć w świat planszówek.
Mechanika worker-placement ujęta w niesamowicie ciekawy sposób - kładziemy pionki, koła się kręcą, ściągamy pionki, itd. Bardzo dużo dróg do wygranej. Negatywna interakcja? W sumie nie występuje. Ale pamiętajmy, że ktoś przed nami może zająć miejsce, w które chcieliśmy pójść. Stąd też akcje innych graczy mocno determinują nasze akcje. Polecam dla osób, które chcą nieco mocniej "pomóżdżyć" :)


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:


Wszystkie recenzjePytania i odpowiedzi

Masz wątpliwości lub pytanie co do gry?

Zapytaj naszej społeczności.

Zadaj pytanie

Jeśli podoba Ci się ten produkt, polecamy również

Gniew aniołów

Gniew aniołów