kerkas

Liczba recenzji: 185

Z grami wojennymi Dragona, później Taktyka i Strategia zetknąłem się, będąc nastolatkiem. Gry mnie po prostu zachwyciły. Grywalność, Taktyka, kombinowanie to niewątpliwie zalety gry. Wady to duża plansza (problem ze znalezieniem miejsca, gdzie ją rozłożyć) i żmudne rozkładanie żetonów.


Ryszard

Liczba recenzji: 41

Niestety przepisy gry nie uwzględniają kluczowych realiów pola bitwy i są bardzo zagmatwane. Dość wspomnieć, że w grze brakuje uwzględnienia szyków, można znaleźć błędy w OdB. Długo by można na ten temat. Jednym z największych kuriozów jest zamieszczenie na okładce obrazu przedstawiającego bitwę pod Waterloo, tak jak by brakowało obrazów przedstawiających bitwę pod Borodino (jest ich co najmniej kilka dobrej jakości).


ROBERT

Liczba recenzji: 1

Dobry, solidny produkt

Porządne wydanie, świetna realizacja zamówienia. Gorąco polecam!


GrisznakIW

Liczba recenzji: 49

Gra jest niewątpliwie trudna - zasady wymagają dość uważnej lektury, a zastosowane w praktyce, mogą być dla osób z małym doświadczeniem w takich tytułach prawdziwą drogą przez mękę. Oczywiście, dla kogoś, kto ma obycie z grami wojennymi, większym problemem być nie powinny.

Wykonanie techniczne jest dobre - cieszy, że większość tabel jest na planszy, sama plansza jest czytelna i przejrzysta. Żetony wykonane na poziomie światowym, większość zachodnich gier wojennych nie ma tak ładnych jak te z gier Taktyki i Strategii. Wadą jest jedynie kwestia kolorów - o ile w przypadku Wielkiej Armii kolory pozwalają odróżnić jednostki określonych grup, tak u Rosjan wszystkie są takie same.

Względem wad - największą jest niewątpliwie decyzja o umieszczaniu punktów siły w tabelkach. Zmusza to gracza do kserowania tychże przed każdą rozgrywką (ja osobiście używam markerów z punktami siły z jednej ze starych gier, choć to zwiększa ilość żetonów na planszy) i skazuje na każdorazowe wertowanie tych tabel przed rozstrzyganiem wyników walki. Mechanika rozstrzygania starć wydaje się mocno promować atakującego, przez co wygranie tej bitwy Rosjanami wcale nie jest proste.

Wydawca dorzucił dwa scenariusze, z czego pierwszy, mniejszy i krótki, dość dobrze wprowadza w grę. Drugi, pokazujący całą bitwę, potrafi zająć dużo czasu, a jego początek jest bardzo monotonny, bo to w sumie przepychanka.


Piett

Ta gra w Borodino to kiepska strasznie jest. Zetony dodatki samemu nalezy wycinac i kleic, wojsk rostawienie nie poparte zadnymi historycznymi dowodami z ksiazek, raczej histerycznymi z widzimisie autorow. Mapa to sie nigdzie zmiescic nie zamierza, nawet w duzej szafie sie nie ulozy pomiedzy wieszakami po nasmarowaniu klejem czesci. Raczej grajacy w te 1000 znikajacych w zielonym kolorze zetonow na tych wieszakach sie zawiesi z rozpaczy. Mechanika taka, ze cale dyzwizje strzelaja salwa i potrafia zniknac po jednym ostrzale z mapy! Kto widzial cos takiego w tych czasach? Prosta niemilosiernie, skandalicznie niedopracowana i robiona na sile tylko chyba, bo nie dla realiow i milego zagrania.


Robert Kaniewski

Bardzo przyjemna gra. Zwraca uwagę oprócz samego systemu szata graficzna. Wykonanie żetonów to już światowy poziom, nie powstydziłyby sie największe wydawnictwa branżowe. Pudełko, praktycznie niezniszczalne.
Dla miłośników epoki zdecydoanie polecam.
(ocena 4,5)


Arek

Liczba recenzji: 1

Dobry, solidny produkt

Gra nie ma trudnych zasad. Standard co do ruchu, strefy kontroli, walki. Uproszczenia co do formacji, nie ma rozróżnienia między linią a kolumną, czy tyralierą. Chyba, że tą rolę spełnia ilość PSów na stosie. (nie do końca) jak na tak dużą skalę gry przyjęte rozwiązania są optymalne i za to trzeba wyrazić uznanie. Minus za niejasności w instrukcji.


wojciech Filipiak

Bardzo dobra gra, szybka i "przyjemna" zarówno pod względem grywalności oraz grafiki, co jest wg mnie bardzo wazne. Co najmniej 4,5


wojciech peszko

Wg mnie gra bardzo dobra
Ocena 4 w peni zasłuzona.
Przepięknie wygląda wojsko rozstawionena planszy (graficznie wspaniała)


Rafkon-mail

Liczba recenzji: 29

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Raczej słaby

Po prostu nie mogę się przekonać. Uwierzyć, ze tym razem będzie mniej błedów niz zwykle. Błędy sa korygowane w "Taktyce i Strategii" którą należy zakupić oddzielnie. Tak wygląda obecnie ten system, zapoczatkowany przez wydaną chyba zbyt pospiesznie Ostrołęke w ktorej roiło sie od błędów. Na plus- solidniejsza okładka gry, graficznie-nie jest najgorzej.