Rafał - recenzje

Grę kupiłem w listopadzie, lecz test w gronie przyjaciół przypadł dopiero wczoraj. Pełny skład czyli cztery osoby i bardzo przyjemna rozgrywka zakończona w ostatniej karcie głosu Zony z trzema szperaczami w sarkofagu, a więc finisz pełny emocji ;). Klimat na wysokim poziomie, treści kart wydarzeń bardzo klimatyczne. Wykonanie gry także bardzo dobre, jakość kart, figurki itp.
Z minusów to fakt że jak początek nie pójdzie po myśli i zostaniemy z ranami i bez kasy to lepiej chyba nową postać wybrać. Trochu za mało kart wydarzeń, trzeba by dodrukować dodatek z nimi, szkoda że tylko na czterech graczy ( gramy na ogół w szóstkę ), lecz drugiej strony gra na czterech trwała 4,5h więc wolałbym nie myśleć ile trwała by na sześciu :)
Ocena jak dla mnie to 4 z plusem ;)


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Cóż, dla mnie najmniej ciekawy dodatek, chodź bynajmniej nie żałuję zakupu. Nowe karty korporacji czy karty projektu zdecydowanie przydatne. Niestety sam pomysł preludium średni. W sumie to jedynie daje na samym starcie pewne bonusy, jakbyśmy zaczynali od drugiego pokolenia. Trochę zezwala na ukierunkowanie tego wstępnego rozwoju, lecz nadal jest to bardzo losowe.
Ogólnie jedna na plus, a fanom i tak polecam :)
Aha na plus tez najniższa z wszystkich dodatków cena.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Dodatek w końcu przetestowany w grupowej grze. Na pewno przyjemny, poszerzający możliwości gry, chodź nie wpływa bezpośrednio na punktacje gry. Zakładanie koloni troche drogie i nieliczni się na nie decydowali, lepiej było inwestować nam w projekty, za to handel z koloniami zdecydowanie łakomy element gry. Kolonie wspierają także tych którzy grają w kierunku Wenus, zwłaszcza gry wylosujemy Tyton i jego dryfowce.
Zdecydowanie polecam.


Dodatek bardzo prosty, ale zdecydowanie poprawia regrywalność, jak przez mapę, tak przez nowe tytuły oraz nagrody. Monotonni brak :) No i parę zmian, na Hellas nie ustawisz wulkanu bo takowych tam brak ;) A Noctis city jest tylko na planszy głównej.


Dodatek ja każdy dla mnie z Terraformacji Marsa obowiązkowy, przez wgląd że to uniwersum gry jest bardzo klimatyczne. Przyznaje jednak że jak piszą inni Wenus w trackie rozgrywki stanowi niestety boczny dodatek, na którym raczej mało kto się skupia, a gdy gra na ukończenie gry przez podniesienie wszystkich współczynników terraformacji, także Wenus to z połowę uzdatniania atmosfery robi się końcu po prostu za kasę. Jedynie poczułem klimat dodatku gdy wylosowałem korporację z Wenus i nastawiłem sie na ta planetę. Niestety trudniej wtedy wygrać, ale gra zmienia trochę oblicze co jest na plus. Dodatek kolonie trochę wspiera Wenus, ale dla mnie to wciąż za mało. Potrzeba by drugiego dodatku do Wenus zwiekszającą jej możliwości oraz znaczenie podczas gry. Jeśli jednak jest się fanem tej gry to mimo wszystko polecam bo im więcej tym lepiej ;)


5/5 Rewelacja
Gra prawie doskonała, za każdym razem gra sie inaczej i każda zmiana w obstawie graczy także wiele zmienia. Dodatki także pomysłowe mocno wpływające na przebieg gry. Bardzo fajne że im więcej graczy, tym mniej się dłuży, a nawet bym powiedział że trochę przyspiesza rozwój i niestety przy pięciu graczach z preludium skończyliśmy juz na 7 pokoleniu i to z Wenus, które podobno przedłuża rozgrywkę :)
Ogólnie świetna gra na wiele miłych wieczorów w gronie przyjaciół czy rodziny :)