Marcin - recenzje

Grałem kilka razy i... za każdym razem wygrywałem. W wariancie 3 i 4 osobowym. Wnioski? Jak chcecie wygrać- zbierajcie klientów, szybko zbierajcie gości do księgi wcześniej odpowiednio ich ustawiając na poszczególnych budynkach żeby nie szli po śmierci na cmentarz (wbrew pozorom nie warto ich trzymać w budynkach zbyt długo), z podróżami nie przesadzajcie i tyle. Ja tak robiłem i przyniosło to efekt. Dzień targowy to podstawa. Klienci przynoszą sporo punktów- podróże niekoniecznie bo trzeba kostek nazbierać a trochę to trwa. I tyle. Z dodatkiem Gospoda jeszcze nie grałem może coś to zmieni. Puzdro.


Grałem w dwie osoby. I co? Gra niby ok. niby ma grywalnośc. Ale właśnie niby... Jest jeden szkopuł a zasadniczo dwa: STOCZNIA i STATKI. Jak nie zaczniesz budować w miarę szybko statków to leżysz. A żeby budować statki to w grze musi być stocznia. I to jak najszybciej bo koszty utrzymania towarzystwa rosną i z każda kolejną turą są coraz wyższe. Także rozwój wydarzeń w dużym stopniu determinuje pojawienie się stoczni. I to daje Le Havre minus i to duży. Dobre gry ekonomiczne dają szereg dróg do zwycięstwa. Tutaj jak nie dopilnujesz pewnych rzeczy ma początek to o nowych budynkach czy statkach możesz pomarzyć. Będziesz skupiać się na wykarmieniu towarzystwa a jak tego nie będziesz miał to czeka cię zaciąganie pożyczek i ich spłacanie i tak już zasadniczo do końca gry. A do tego zawsze brakuje TEJ JEDNEJ JEDYNEJ... RUNDY oczywiście. Tak- statki pływają a kiedy dopływają do końca to się okazuje że coś by się jeszcze zbudowało ale czasu już nie ma i żniwa trzeba robić. A może w następnej rundzie się odegrasz kiedy dojdą budynki zbudowane przez miasto... . I tak to wygląda.

Na usprawiedliwienie powiem że grałem dopiero jeden raz i być może kiedy rozegram większą ilość partii to zmienię zdanie na temat gry. Teraz daję 3+ no dobra 4-.Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Jak dla mnie ideał :)

Grałem już z pięć razy w wariancie dwu i trzyosobowym. Spostrzeżenie jest jedno: warto inwestować w karty kultury i inne karty cywilizacji, bo same budynki, choćby ich było nie wiem ile, nie wystarczą. Nie miałem jeszcze okazji zagrać w pełnym składzie, ale pewnie będzie jeszcze ciekawiej. Polecam ze względu na klimat, a także fakt, że gra nie jest trudna, a i tak przynosi wiele radości oraz zajmuje często więcej niż 90 minut, jak podaje producent. W pełni uzasadnione i zasłużone "5"!


Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Dobry, solidny produkt

Abalone jak Abalone. Co do samej gry nie będę nic mówił bo większość planszówkowiczów ją zna. Wypowiem się tylko na temat wykonania- typowa wersja podróżna. Jeśli chcecie zaoszczędzić to bierzcie. Przygotujcie się tylko na to że kulki będą małe i będziecie musieli uważać aby przy grze ich nie pogubić. Czasami kulki przesuwają się płynnie czasami wyskakują co jest denerwujące. Myślę że to kwestia wykonania gry- niemniej 40 zł a 90 zł za normalną wersję robi różnicę. Za to macie poręczny format i możliwość zabrania gry wszędzie bez zajmowania dużo miejsca w plecaku.


Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Jak dla mnie ideał :)

Fajna szybka gra. Grywalna zarówno na dwie osoby jak i na większa ilość graczy. Można grać na normalne zasady (kto zdobędzie pierwszy liczbę ujemnych punktów czyli 60), można grac np na dwie osoby na 24 karty (4 na stole i po 10 kart w ręku,w 3 osoby 34 karty itd.). Polecam an imprezy ale także na spotkania integracyjne i na przerywnik między cięższymi grami. Polecam.


Gra super. Niby wydaje się prosta a wcale takowa nie jest. Wymaga myślenia i taktyki- czy postawić rycerza w mieście- kiedy miasto zamknąć czy zaryzykować i podzielić się punktami z przeciwnikiem czy postawić zbója na drodze i szybciej zdobywać punkty, czy budować małe miasta czy duże. Inna kwestia to umieszczanie chłopów na polach- zazwyczaj umieszcza się ich pod koniec gry kiedy miasta są już zbudowane niemniej zawsze przeciwnik może zrobić to pierwszy. Gra na 5.


Mam tą grę już jakiś tydzień. Szybka i wbrew pozorom wymaga kombinowania: czy kupić droższy towar (tzn za więcej punktów ale jednocześnie osłabić swoją pozycję w kolejce w walce o drugi produkt ze sklepu) czy wziąć tańszy i być spokojniejszym- po szczegóły odsyłam do instrukcji. Moim zdaniem gra szybsza od Kolejki IPNu, w mniejszym pudełku idealna na wyjazd. Jeśli miałbym wybrać między "Pan tu nie stał" a "Kolejką"- jako historyk kupiłbym obydwie. Jeśli ktoś chce przypomniec sobie klimaty PRL-u- pozycja obowiązkowa.