Valarus

Gdansk

Obserwowani

0 użytkowników

Obserwujący

0 użytkowników

Załapałem się na Gamedeca raz w 6 osób, i byłem bardzo rozczarowany. Mechanika jest prosta, można nawet za prosta, ale to nie jest główny problem. Grając w 6 osób czas oczekiwania na swoją kolejkę jest długi, a to co robią inni gracze całkowicie nas nie interesuje. Szybko zaczynamy się nudzić - może na mniej osób jest lepiej, może trafili się tacy gracze, ale nie widzę możliwości, by było dużo lepiej. Ogólnie i tak całość opiera się na rzucie 2k6, jest tu niby jakieś planowanie, w jakiej kolejności chcemy wykonać zlecenia, ale i tak często można uniknąc konsekwencji niewykonanego zadania, ba, zyskać na tym. Ogólnie słabo, w tej chwili dałbym 2/5, może gdyby przyspieszyć rozgrywkę to 3/5, ale dalej szkoda czasu i pieniędzy na tę grę.


Niesamowita gra, jedna z najlepszych, jeżeli nie najlepsza, w jaką kiedykolwiek grałem. Sama mechanika jest bardzo prosta, ale potrzeba dużo czasu, żeby zacząć dobrze rozumieć kolejne posunięcia i opracować strategię. Żadna inna gra nie dostarcza tylu emocji - tutaj każde najmniejsze zagranie może doprowadzić do zwycięstwa lub porażki. Okres zimnej wojny również dealnie pasuje do mechaniki. Gra zasługuje na najwyższą możliwą ocene i polecam ją każdemu - 5/5!


Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Dobry, solidny produkt

Przyjemna rzecz, graliśmy w 2, 3 i 4 osoby - każdy wariant ma swoje wady i zalety. Im mniej osób tym bardziej strategicznie, za to więcej graczy dodaje grze chaosu i można się luźniej pobawić. Czas rozgrywki jest o wiele większy, niż przewidziany na pudełku, ale to nie problem, jeżeli się już o tym wie. Gra ma ogromny potencjał do rozwoju, mechanikę da się wyjaśnić w kilka chwil, wykonanie stoi na wysokim poziomie. Osobiście wolałbym zobaczyć więcej ilustracji na potworach, ale rozumiem, że mogłoby to utrudnić rozgrywkę dla nowych graczy.

Jak dla mnie gra na 4+, tylko trzeba do niej odpowiednio podejść: nie jest tak skomplikowana jak np. 51. Stan, ani tak prosta jak Jungle Speed - jest to coś pośrodku, polecam na spotkanie przy piwie w małej grupie znajomych.


Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Dobry, solidny produkt

Niestety, muszę podzielić opinie poprzedników. Sama gra, jeżeli patrzeć tylko na jej zasady jest świetna i zasługuje na 5, jednak to, jak została wydana, jest trochę... smutne? Chyba tak to trzeba nazwać, gdyż po pierwszym kontakcie z zawartością byłem bardzo zawiedziony.

Zdecydowanie największym zaskoczeniem było wydanie gry w takiej, a nie innej wersji językowej, czyli angielski+polski i niemiecki mniejszymi napisami. W połączeniu z 51 Stanem i Nową Erą wygląda to bardzo źle i ciężko mi zaakceptować takie posunięcie, chociaż potrafię je zrozumieć (albo tak mi się wydaje, bo zakładam, że taki manewr zmniejsza koszty produkcji na rynek międzynarodowy).

Ostatecznie jako ocenę wystawiam 4. Jest to niestety podyktowane o wiele bardziej sercem niż rozumem - jestem fanem i chciałbym, żeby ta gra dalej się rozwijała. Ciężko jest mi też z czystym sumieniem zniechęcać innych do zakupu - jeżeli lubisz grać w 51 Stan lub Nową Erę, to Zima zapewni Ci dużo frajdy, same karty są ciekawe a nowe zasady bardzo wzbogacają rozgrywkę.

Niesmak co do wykonania jednak pozostaje i wszystkie opinie krytyczne są zdecydowanie uzasadnione. Warto? Moim zdaniem tak. Ale jest również to piękny przykład tego, jak łatwo zrazić do siebie klienta/odbiorcę, obniżając własne, ustanowione wcześniej standardy.