Komentarze do produktu: Pandemic Legacy: Sezon 1 (edycja niebieska)

Pandemia to wciągająca gra kooperacyjna o nieuchronnej zagładzie ludzkości


Sowacz [ dodano: 06.12.2019 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Świetna! Gra się na szpilach, jedna z najbardziej emocjonujących gier planszowych (zaraz za Escape :) ) w jakie zdarzyło mi się zagrać.
2
Miłośnik
Sapphire101 [ dodano: 12.11.2019 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Pandemic to moja pierwsza gra typu "legacy". Z pozoru plansza i elementy gry wyglądają niemal tak samo jak zawartość standardowego "Pandemica", jednak oferowana przez grę treść kryje się właśnie w drobnych zmianach, które w czasie rozgrywki dają całą masę frajdy. Muszę przyznać, że dawno nie spędziłam tyłu godzin przy grze planszowej, gdzie w dodatku nie odczuwałabym znużenia przy kolejnej partii. Tę grę po prostu chce się grać, jest angażująca, wymaga myślenia i podejmowania odpowiednich decyzji, a do tego wciąga (jak ktoś niżej już wspomniał) jak dobry film/serial i człowiek wpada w "syndrom jeszcze jednego odcinka", albo raczej "jeszcze jednej partii". Generalnie w teorii jest to gra jednorazowa, jednak ta "jednorazowość" to przynajmniej kilkanaście godzin solidnej i trzymającej w napięciu rozgrywki, nie bez powodu gra utrzymuje drugą pozycję w rangingu BGG.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o minusach: 1)instrukcja - w wielu miejscach napisana niejednoznacznie, a na dodatek zawiera sporo błędów językowych. Jeżeli nie mamy pewności co do jakiejś zasady - lepiej zajrzeć do wersji w języku angielskim. Według mnie dodatkowo instrukcja nie wspiera niestety "nowych" graczy. Jeżeli ktoś zaczyna swoją przygodę z Pandemic właśnie od wersji Legacy to dodatkowo warto zapoznać się jeszcze z instrukcją podstawowego Pandemica.
2) naklejki - samo założenie jest dobre i na nim właśnie polega przewaga wersji legacy, jednak gorzej z wykonaniem, niektóre naklejki po prostu samoczynnie się odklejają, a niektóre były nawet źle docięte (chodzi konkretnie o wycięcie z naklejki elementu, który wycięty być nie powinien, ale bez spojlerów :))
3) niszczenie elementów gry - nie każdemu podoba się ten pomysł, a wystarczyło go zamienić na dodatkową przegródkę/skrytkę w wyprasce na trwale odrzucone elementy.
4) elementy gry i jakość ich wykonania - karty dość mocno niszczą się podczas tasowania. I bynajmniej nie chodzi o to, że trzeba je koszulkować, bo to w końcu gra "jednorazowa", jednak głupio, gdy na rewersie karty zrobi się zadzior, który pozwala zidentyfikować konkretną kartę w talii. Może szczegół, jednak dla mnie istotny, zwłaszcza że gra nie należy do najtańszych.
Podsumowując, pomimo wspomnianych wyżej minusów - Pandemic Legacy sezon 1 to absolutnie jedna z najlepszych gier planszowych w jakie przyszło mi zagrać do tej pory.
3
Konrad [ dodano: 11.05.2019 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Wersja Legacy znanej gry kooperacyjnej - Pandemia.
2
juffki [ dodano: 16.01.2019 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Świetna gra kooperacyjna, która rozwija się i zmienia z każdą rozgrywką. Jest niczym dobry serial, w którym bohaterami jesteśmy my. Doskonała mechanika plus interesująca fabuła pozwala wczuć się i zaangażować w ratowanie ludzkości :) Jedynym problemem gry jest problem gracza dominującego, który jak w wielu innych grach kooperacyjnych może poajwić się również tutaj.
PLUSY:
+ mechanika
+ gra zmienia się wraz z kolejnymi partiami
+ ciekawa fabuła
+ nazywanie postaci ;)
+ chce się grać!

MINUSY:
- może wystąpić problem gracza dominującego, który pomaga wykonywać ruchy innym graczom

NEUTRALNE:
- kończy się, ale od czego jest sezon 2 :) ?

Polecam!
3
Aguthek [ dodano: 28.10.2018 ]
Epickość - jedno słowo, które najlepiej opisze Pandemic Legacy. Wybory, których konsekwencje ponosimy w najmniej spodziewanym momencie. Prawdziwe emocje, groza, fenomenalne przeżycie do przejścia w stałym gronie. Wywrotowa propozycja!
3
Hubert [ dodano: 09.08.2018 ]
Czy ja dobrze paczę czy widzę dodruk? :O :D
5
Ranny Ptaszek
Angus74 [ dodano: 16.07.2018 ]
Mam ją od roku i nieraz zasiadaliśmy do zagrania z rodzinką, niestety cały czas do tej pory łapał nas strach przed tym do czego możemy dopuścić ;). Tak emocjonująca gra że nie jesteśmy w stanie zagrać. Ale kto wie może w te wakacje się uda bo pogoda dopomaga na to.
2
Pionier
Fifithebest [ dodano: 05.01.2018 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Jeden z najbardziej emocjonujących tytułów w jakie graliśmy z przyjaciółmi.
Zapewnia zabawę na kilkanaście godzin, a później jest kolejny sezon.
Warto przed zakupem ustalić z kim będziemy grać, gdyż tylko zżyta ekipa zapewnia 100% emocji jakie generuje gra.
4
Soul [ dodano: 25.08.2017 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Świetna gra. Dzięki sprytnym mechanizmom poziom trudności balansuje się automatycznie, fabuła dostarcza dużych emocji, a każda podjęta decyzja ma znaczenie. Polecam!
3
Weteran
Pelzak [ dodano: 29.07.2017 ]
Zdecydowanie najlepsza gra planszowa w jaką grałem. Wciągająca, zaskakująca oraz ewoluująca wraz z każdą grą (element Legacy.
3
Kasienia [ dodano: 25.02.2017 ]
Mam pytanie o kartę "Broń nuklearna". Czy, gdy zrzucamy ją na miasto, w którym jest stacja wojskowa, to ta stacja wojskowa jest niszczona?
1
Jackel [ dodano: 12.09.2016 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Gra absolutnie fantastyczna.
1
Pionier
Cosurgi [ dodano: 20.06.2016 ]
Dla tych osób które jeszcze nie kupiły, lub nie zdążyły kupić mam przykrą wiadomość: to jest najlepsza gra w historii planszówek. Mage Knight dostał u mnie 5, Cywilizacja Poprzez Wieki także 5. Pandemic Legacy znajduje się daleko poza skalą. W tę grę po prostu nie można przestać grać. Nie da się. Chcesz wstać od stołu, ale się okazuje że rozkładasz kolejną rozgrywkę. Kupując tę grę wiedziałem że płacę tylko za 24 rozgrywki, bo gra się zużywa. Ale tak sobie myślałem: 24 to całkiem dużo, ile razy zagrałem w niektóre inne gry? W Tzolkina 5 razy - a mamy go dwa lata, w Eldrith Horror chyba 10 razy przez półtora roku, w Cywilizację czy Mage Knighta, no tak - z 50 razy może by się uzbierało, chociaż nie liczyłem. Ale w przypadku większości gier 24 rozgrywki w zupełności starcza na wiele lat. No chyba że gra jest taka dobra że jest poza skalą. Ale jeśli się naklejki delikatnie przykleja, to według wygóglanej instrukcji grę da się zresetować. Więc ten mechanizm "legacy" przyklejania naklejek to jedna drobna wada. Ale to właśnie dzięki temu mechanizmowi legacy (a nie niczemu innemu) ta gra jest najlepszą grą historii planszówek - licząc od czasu gdy grałem w Gwiezdnego Kupca wydawnictwa Encore. Może kiedyś później wydadzą wersję beznaklejkową, że np. do jednej koszulki się dokłada drugą częściowo przezroczystą kartę, czy coś takiego.
8
Weteran
Yarxo [ dodano: 24.02.2016 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
To jest bardzo dobra gra z klimatem jakich mało. Rozgrywka pozostaje w pamięci. Z niecierpliwoścą oczekuje się następnej. Mam też nadzieję, że dopisek "sezon 1" zapowiada jakiś konkret na przyszłość:)
2
Poliglota
Maxio1982 [ dodano: 27.01.2016 ]
Pandemic Legacy tworzy inny już rodzaj atmosfery niż w podstawowej wersji. Ciekawość co się wydarzy jest większa i wszystko dzięki świetnie skonstruowanej fabule, której trudno coś zarzucić. Musze potwierdzić ze Pandemic Legacy wzbudza w grających genialne emocje... no i na tym chyba kończą się jej plusy.
Co mam na myśli? Z dwóch negatywistycznych powodów gra zawodzi sporą ilość graczy:
- po pierwsze raz rozegrana kampania Legacy, nie da się rozgrywać drugi raz, bo zwyczajnie zna się wydarzenia i ich kolejność,
- no i po drugie po rozgrywce gra jest całkiem zużyta, czyli możecie się z z kimś podzielić wrażeniami i na tym KONIEC.
Tak więc, jak macie kasy sporo to Pandemic Legacy was nie zawiedzie i powtarzam emocje gwarantowane. Ale patrząc tak z boku, nie spotkałem się ze zjawiskiem" wracania do tej gry". 5 za fabułę, 1 za zerową re-grywalność. W sumie stawiam 4/5 w ocenie ostatecznej.
7
Łowca
Vigo [ dodano: 22.12.2015 ]
Oceniam produkt na: 5 - dla mnie ideał :)
Oryginalny Pandemic (2008) to dobra gra, która mimo upływu lat wciąż utrzymuje się bardzo wysoko (46 miejsce) w rankingu Board Game Geek. Wersja "Legacy" to jednak zupełnie nowa jakość - w niemal epicki sposób wzbogaca wrażenia w grze. Nie dziwi zatem fakt, że po kilku miesiącach od wydania tkwi na miejscu 2 we wspomnianym rankingu BGG. Po zakończeniu miesiąca od razu chce się zaczynać następny, a potem kolejny... W kolejnych rozgrywkach nie ma mowy o "rutynie" ani znużeniu. Wręcz przeciwnie, czy to 5, 12 czy 24 gra - w miarę rozwoju "kampanii" emocji nie tylko nie brakuje ale wręcz przybywa.
Warto wspomnieć, że nawet po zakończeniu kampanii możemy korzystać z gry jak z "podstawowego" Pandemic'a. Wersja "Legacy" jest droższa od podstawowej o ok 80 PLN. To oznacza, że za tą kwotę otrzymujemy "dodatkowo" rozgrywkę w trybie "Legacy", która jak dla mnie jest bezdyskusyjnie warta tej ceny.
Co więcej - zainteresowanych opcją "resetu" gry umożliwiającego powtórne rozegranie kampanii odsyłam do serwisu Board Game Geek - można tam już znaleźć zestaw do resetu ;) Co prawda nie jest to "oficjalny" dodatek tylko wersja "fan made", niemniej umożliwia powtórne rozgrywanie kampanii z wszystkim co się z tym wiąże ;) Można wypróbować inne strategie w starym gronie graczy lub zaprosić do gry nowe osoby.
Pandemic Legacy polecam zarówno fanom "Pandemii" jak i osobom, którym klasyczna wersja niekoniecznie przypadła do gustu.
14
Poliglota
Elt_son [ dodano: 14.12.2015 ]
Bardzo dobra gra, polecam z całego serca!
3
Informator
Quaku [ dodano: 10.12.2015 ]
Nadchodzi raport z kolejnych partii :) Podczas "kampanii wrześniowej" stało się coś niesamowitego, wygraliśmy ją chociaż w międzyczasie kumpel musiał przyjąć rolę mieszkańca :) Mogę dodać, że nie miało to związku z rozprzestrzenianiem się choroby w mieście, w którym przebywał ;) W każdym razie, nie spodziewałem się, że będziemy w stanie wygrać tę partię, już widziałem nas skazanych na porażkę, przecież straciliśmy postać, którą uważaliśmy za bardzo ważną, a jednak... ;) Kolejne mega doświadczenie i zaskoczenie związane z tą grą na naszym koncie! Podbudowani tym sukcesem wzięliśmy się za październik, ale tu już musieliśmy uznać wyższość gry i zeszliśmy z planszy pokonani. Przy okazji zaliczyliśmy też pierwszy "upadek", choć to chyba niezły wynik, w końcu 12 rozgrywek za nami ;) Najprawdopodobniej kolejny wpis będzie ostatni, doprowadzimy sprawę do końca i będziemy z niecierpliwością wypatrywać drugiego sezonu ;) A po drodze odwiedzimy Laboratorium ;)
5
Feanorek [ dodano: 06.12.2015 ]
Grając w oryginalnego Pandemica czułem pewnego rodzaju nudę i znużenie. Gra trafiła na półkę z etykietą za szybko w nią nie zagram (albo nawet nigdy).
Dodatek (modyfikacja) Legacy zmieniło jednak ten pogląd. Pierwszego wieczoru rozegraliśmy ze znajomymi 4 partie (a powiem, że podchodziłem do pierwszej rozgrywki sceptycznie). Po tygodniu Pandemic Legacy trafił ponownie na stół i doszliśmy do czerwca.

Co zmieniło się w rozgrywce? Planowanie zespołowe i modyfikacje. Dużo czasu pomiędzy rozgrywkami poświęcamy na omawianie taktyki i zarządzanie zasobami (oczywiście w czasie samej rozgrywki też ma to miejsce).

Powiem (napiszę) tak, że Pandemic dzięki Legacy z gry, która trafiłaby w końcu na aukcję lub wymianę dostała drugie życie. Ciekawość jak ta gra się rozwinie jest tym czego chciałbym od każdej gry.

POLECAM - 5.
10
Informator
Quaku [ dodano: 06.12.2015 ]
Raport z kolejnego etapu walki z niemal dwutygodniowym opóźnieniem, ale w końcu mogę się nim podzielić ;) Zaczęliśmy od powtórzenia lipcowej rozgrywki, udało się w bardzo dobrym stylu, nawet sprawnie wybraliśmy... usprawnienia ;) i pamiętam, że przed otwarciem kolejnych drzwiczek w teczkach i odkryciu kart Legacy poczułem, że bardzo przydałaby się jakaś szalona zmiana, jakiś kop w jaja, żeby podnieść poziom adrenaliny pod sufit jak w pierwszych partiach. Prawdopodobnie ostatnie zwycięstwo przyszło zbyt łatwo i stąd te myśli,ale wszystko trwało krótką chwilę, bo właśnie wtedy gra zaserwowała mi to, czego potrzebowałem ;) Wystarczył rzut oka na nowe zadania i już czułem, że zmierzamy w dobrym kierunku. Czym prędzej usiedliśmy do sierpniowej partii, wcześniej zupełnie na czuja zmieniając jedną z granych postaci i był to totalny strzał w dziesiątkę, bo bez niej pewnie by się nie udało przebrnąć zwycięsko, sytuacja była już na włosku, ale wyszarpaliśmy wygraną i to był chyba najlepiej smakujący dotychczas sukces :) Teraz jeszcze bardziej nie mogę się doczekać kolejnego spotkania z PL. Już tylko 4 miesiące do końca...
P.S. Słów jeszcze kilka na temat balansu między usprawnieniami a utrudnieniami. Choć plansza w wielu miejscach jest już żółta, gdzieniegdzie pomarańczowa, a już na pewno bardzo dużo jest tam zieleni, to przebija się też kolor oliwkowy, czasem biały, a karty gry też jakoś "wyblakły", więc wszystko jest w normie :) Bardzo dobrze zrównoważona jest ta kwestia i bardzo mi się to podoba ;)
10
Informator
Quaku [ dodano: 13.11.2015 ]
Następne spotkanie i właściwie powtórka z rozrywki. Bezproblemowa wygrana w powtórzonym miesiącu, kolejna partia też na plus, a w lipcu następuje trochę zmian i jesteśmy tak skołowani, że przegrywamy. Oczywiście karty infekcji zrobiły swoje, wydaje mi się, że nie było możliwości uniknięcia klęski przy takim ułożeniu. Tym razem czuliśmy się na siłach do trzech partii, nie możemy niczego zrzucić na zmęczenie materiału ;)
Tak czy inaczej, połowa sezonu za nami, pięknie się gra rozwija, z niecierpliwością czekam na kolejne wyzwania i... kolejny sezon! :)
P.S. Gra wskoczyła już na 17. miejsce w rankingu BGG. Najlepsza gra roku? ;) Wg mnie na pewno.
8
Informator
Quaku [ dodano: 27.10.2015 ]
Kolejne trzy partie za mną i jest pierwsza porażka :) Dotarliśmy do maja, baaaardzo dużo się już zmieniło w międzyczasie i choć nasza strategia wydawała się właściwa i początek zwiastował kolejny sukces, to później karty ułożyły się tak niefortunnie, że dostaliśmy w końcu łupnia ;)
Po części była to już wina zmęczenia, wyraźnie zaczęliśmy zapominać o różnych kwestiach, nie dopilnowaliśmy tego i owego, więc sami prosiliśmy się o tą przegraną. To spowodowało, że chyba będziemy się ograniczać do dwóch gier na spotkanie, to takie optimum przy pełnym zaangażowaniu szarych komórek. Naszły nas też myśli, że dwie postaci w grze to...trochę mało ;) Dotarliśmy już do momentu, gdzie trzeba wykonać trzy zadania, by wygrać miesiąc, domyślacie się, że te zadania są zróżnicowane, więc dwóch graczy na planszy nie ma dość zdolności, żeby wydajnie je wykonywać. Trzeci do składu bardzo by się przydał, ale zostajemy przy swoim i próbujemy dalej :)
A wszystkie zmiany zasad spowodowały, że gra podoba mi się jeszcze bardziej :) Tego nie da się zepsuć, może być tylko lepiej :)
6
XXX [ dodano: 22.10.2015 ]
"Najśmieszniejsze jak do tej pory było to, że po pierwszej partii debata nad wyborem usprawnień zajęła nam prawie tyle co cała gra :P"

Otóż to! ;))) Też jesteśmy po 2-ch partiach (we 2 osoby) i całość poczynań między styczniem a lutym trwałą około godziny ;)
4
Informator
Quaku [ dodano: 18.10.2015 ]
Nie rozegrałem jeszcze całego sezonu, jestem po pierwszych dwóch partiach, co najważniejsze, wygranych i chcę się podzielić wrażeniami na gorąco. Rozgrywałem obie partie na dwóch graczy i zastanawiam się, czy to nie w dużej mierze dlatego udało nam się wygrać. Przy większej liczbie uczestników na pewno byłoby trudniej, ale czas pokaże, czy dalej też będzie nam szło tak łatwo ;) Fabuła jak na razie rewelacyjna, klimat się wylewa, aż korci podejrzeć, co też kryje się dalej w talii Legacy ;) Najśmieszniejsze jak do tej pory było to, że po pierwszej partii debata nad wyborem usprawnień zajęła nam prawie tyle co cała gra :P Jak widać, jest to równie ważny element jak walka z chorobami ;) Wkrótce kolejne partie i kolejne przemyślenia, ale już w tej chwili mówię: kupujcie bez zastanowienia!
10
dodaj swój komentarz
© 2003-2020 REBEL.pl
sklep@rebel.pl