Cywilizacja: Poprzez wieki (3 edycja)

Nowa edycja rewelacyjnej strategii
37 opinii
 • 2 - 4 osoby
 • od 14 lat
 • 180 - 240 minut
 • wydanie polskie
Cywilizacja: Poprzez Wieki to najnowsza edycja światowego hitu, gry która przebojem wdarła się do świata planszówek. Jest to gra planszowa odwołująca się mocno do legendarnej gry komputerowej Sid Meier's Civilization. Zarówno miłośnicy tego tytułu jak i po prostu zwolennicy dobrych, strategicznych gier planszowych - znajdą tutaj wszystko czego szukają w grze o rozwoju cywilizacji. Cywlizacje prowadzone przez graczy mogą (i powinny) m.in.: wynajdować nowe technologie (np. Architekturę, Komputery, ...) budować jednostki wojskowe (od wojowników po czołgi, rakiety i samoloty) napadać na nacje innych graczy i wypowiadać im wojny wynajmować liderów, którzy prowadzą nację przez pewien czas (np. Homer, Einstein) budować potężne cuda świata (np. Kolos z Rodos, Hollywood) zawierać pakty dyplomatyczne i handlowe zatrudniać ludzi w kopalniach i na farmach budować budynki miejskie, takie jak laboratoria, biblioteki czy światynie rozwijać istniejące budynki w miarę postępu technologicznego zmieniać ustrój polityczny swojego państwa (Republika, Monarchia, itp.) wysyłać armie do podboju odległych kolonii dbać o wyżywienie, poziom korupcji i szczęścia swoich obywateli Wszystko to przez 4 ery historii świata - od antyku do współczesności - poprowadzicie wasze cywilizacje od fazy prymitywnej broni, aż po loty w przestrzeń kosmiczną. Dlaczego pokochasz tę grę? Mimo olbrzymiego spektrum możliwości - całość została zawarta w prostej i przejrzystej mechanice gry, w której nie ma miejsca na wyjątki czy skomplikowane tabelki. Zawarto w niej wszystkie kluczowe mechanizmy komputerowej Cywilizacji, przez co zasady stają się jeszcze bardziej naturalne i intuicyjne dla każdego miłośnika hitu Sida Meiera. Losowy rozkład kart powoduje, że każda rozgrywka jest niepowtarzalna i trzeba adaptować swoją strategię do możliwości pojawiających się w kartach. Jaka będzie Twoja cywilizacja? Wojownicza, zaawansowana technologicznie, religijna? Wyda na świat żołnierzy czy poetów? Na jej przywódcę możesz wybrać Hammurabiego, Napoleona a nawet Elvisa Presleya. Możesz zbudować wielkie piramidy, wieżę Eiffla lub najlepsze bary szybkiej obsługi. Tylko od Ciebie zależy, jaki ślad w historii pozostawisz i w każdej rozgrywce możesz obrać inną drogę. Cywilizacja została laureatem konkursu Gra Roku 2010, otrzymując zarówno Nagrodę Główną (przyznawaną przez kapitułę konkursu) jak i Wyróżnienie Graczy przyznawane w otwartym plebiscycie przez graczy. Nowa edycja Do edycji z 2015 roku wprowadzono kilka większych lub mniejszych usprawnień, m.in.: zupełnie nowa, świetna szata graficzna możliwość kopiowania taktyk wprowadzonych przez innych graczy zmieniony balans wielu liderów i cudów świata drobne zmiany w rozliczaniu korupcji i odrzucaniu kart militarnych brak możliwości poświęcania jednostek w walce Szczegółowy opis zmian znajdziecie w serwisie ZnadPlanszy, który objął grę patronatem medialnym.
Autor:
Vlaada Chvátil
Wydawca:
Rebel
299,95

Dostępnych powyżej 50 sztuk w magazynie wysyłkowym

Pokaż dostępność w sklepie stacjonarnym

w CH Metropolia

Wysyłka jutro


Dostawa (Przesyłka kurierska DHL) już od 0 zł.
Sprawdź opcje dostawy


Opis

Cywilizacja: Poprzez Wieki to najnowsza edycja światowego hitu, gry która przebojem wdarła się do świata planszówek. Jest to gra planszowa odwołująca się mocno do legendarnej gry komputerowej Sid Meier's Civilization. Zarówno miłośnicy tego tytułu jak i po prostu zwolennicy dobrych, strategicznych gier planszowych - znajdą tutaj wszystko czego szukają w grze o rozwoju cywilizacji.

Cywlizacje prowadzone przez graczy mogą (i powinny) m.in.:

 • wynajdować nowe technologie (np. Architekturę, Komputery, ...)
 • budować jednostki wojskowe (od wojowników po czołgi, rakiety i samoloty)
 • napadać na nacje innych graczy i wypowiadać im wojny
 • wynajmować liderów, którzy prowadzą nację przez pewien czas (np. Homer, Einstein)
 • budować potężne cuda świata (np. Kolos z Rodos, Hollywood)
 • zawierać pakty dyplomatyczne i handlowe
 • zatrudniać ludzi w kopalniach i na farmach
 • budować budynki miejskie, takie jak laboratoria, biblioteki czy światynie
 • rozwijać istniejące budynki w miarę postępu technologicznego
 • zmieniać ustrój polityczny swojego państwa (Republika, Monarchia, itp.)
 • wysyłać armie do podboju odległych kolonii
 • dbać o wyżywienie, poziom korupcji i szczęścia swoich obywateli

Wszystko to przez 4 ery historii świata - od antyku do współczesności - poprowadzicie wasze cywilizacje od fazy prymitywnej broni, aż po loty w przestrzeń kosmiczną.

Dlaczego pokochasz tę grę?

Mimo olbrzymiego spektrum możliwości - całość została zawarta w prostej i przejrzystej mechanice gry, w której nie ma miejsca na wyjątki czy skomplikowane tabelki.

Zawarto w niej wszystkie kluczowe mechanizmy komputerowej Cywilizacji, przez co zasady stają się jeszcze bardziej naturalne i intuicyjne dla każdego miłośnika hitu Sida Meiera. Losowy rozkład kart powoduje, że każda rozgrywka jest niepowtarzalna i trzeba adaptować swoją strategię do możliwości pojawiających się w kartach.

Jaka będzie Twoja cywilizacja? Wojownicza, zaawansowana technologicznie, religijna? Wyda na świat żołnierzy czy poetów? Na jej przywódcę możesz wybrać Hammurabiego, Napoleona a nawet Elvisa Presleya. Możesz zbudować wielkie piramidy, wieżę Eiffla lub najlepsze bary szybkiej obsługi. Tylko od Ciebie zależy, jaki ślad w historii pozostawisz i w każdej rozgrywce możesz obrać inną drogę.

Cywilizacja została laureatem konkursu Gra Roku 2010, otrzymując zarówno Nagrodę Główną (przyznawaną przez kapitułę konkursu) jak i Wyróżnienie Graczy przyznawane w otwartym plebiscycie przez graczy.

Nowa edycja

Do edycji z 2015 roku wprowadzono kilka większych lub mniejszych usprawnień, m.in.:

 • zupełnie nowa, świetna szata graficzna
 • możliwość kopiowania taktyk wprowadzonych przez innych graczy
 • zmieniony balans wielu liderów i cudów świata
 • drobne zmiany w rozliczaniu korupcji i odrzucaniu kart militarnych
 • brak możliwości poświęcania jednostek w walce

Szczegółowy opis zmian znajdziecie w serwisie ZnadPlanszy, który objął grę patronatem medialnym.

Rozgrywka

Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Podstawowe informacje

Zawartość pudełka:
 • tor kart
 • plansza militarna
 • plansza aktualnej ery
 • plansza nauki
 • plansza kultury
 • 4 plansze cywilizacji
 • 179 kart cywilnych
 • 150 kart militarnych
 • 250 plastikowych znaczników w 4 kolorach
 • 28 drewnianych znaczników w 4 kolorach
 • 1 arkusz z naklejkami
 • 4 karty pomocy
 • 1 instrukcja
Waga:
1,83 kg
Instrukcja i inne pliki:
Pasujące koszulki:


Dodatki i akcesoria


Recenzje

4.84
na podstawie 37 ocen

Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń Cywilizacja: Poprzez wieki (3 edycja)Najbardziej przydatne recenzje

Michał

Liczba recenzji: 1

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Mała uwaga. Na planszy graczy jest niewłaściwe tłumaczenie pierwotnego ustroju. W angielskim wydaniu jest Despotyzm (Despotism) (trafnie odnoszący się do pierwszych monarchii Bliskiego i Dalekiego Wschodu jako pierwotnych form ustrojowych państwa). W polskim egzemplarzu - Tyrania, która odnosi się do ustroju jedynowładztwa w greckich poleis w VII-Vi w. p.Ch. a wiec dla okresu późniejszego, krótkiego i związanego z pewnym niewielkim obszarem. Przy tłumaczeniu gry nawiązującej do historii cywilizacji warto zwracać uwagę na takie rzeczy.


Petrymon

Liczba recenzji: 3

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Jak dla mnie ideał :)

Jedna z dwóch najlepszych gier w jakie grałem. Bardzo dobrze oddaje klimat tworzenia i rozwijania cywilizacji i to pomimo braku planszy/mapy. Dzięki sporej dozie negatywnej interakcji oraz różnym drogom osiągnięcia zwycięstwa, gra szybko się nie nudzi.

Jednocześnie dla niektórych graczy negatywna interakcja może skutecznie zniechęcić (chociaż wbrew pozorom nie jest tak dotkliwa jak się może czasami zdawać).
Ponadto z powodu wielu możliwości do przeanalizowania, trzeba się liczyć z długim oczekiwaniem na swoją kolejkę. Z tego też powodu nie polecam tej gry na 4 osoby. Na dwie i trzy sprawdza się znakomicie.
No i ten czas gry... Jeśli nie dasz rady wygospodarować 5 godzin, lepiej odpuść.


Tomasz

Liczba recenzji: 1

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Jak dla mnie ideał :)

Z regóły gdy rozpoczyman przygodę z nową grą planszową, to po kilku partiach moja ekscytacja danym tytułem opada i między kolejnymi rozgrywkami pojawiają się coraz dłuższe przerwy czasowe tzn gra coraz dłużej leżakuje na półce. W przypadku Cywilizacji jest zdecydowanie inaczej :)
Jako długoletni i zagorzały fan serii gier komputerowych (i planszowej) ze "stajni" Sida Meier'a sięgnąłem po Cywilizację: poprzez wieki z wielką nadzieją i wysokimi oczekiwaniami. Nie zawiodłem się! Gra jest po prostu fantastyczna! :)
Po kilkunastu partiach (rozgrywanych praktycznie codziennie) nadal nie mogę doczekać się kolejnej gry a w wolnych chwilach przeglądam karty i "knuję" strategię i posunięcia na potrzeby przyszłej rozgrywki :)
Plusy gry:
- tematyka (jak już pisałem temat rozbudowy cywilizacji jest bliski memu sercu) ;)
- mechanika gry, jest względnie prosta i doskonale zaprojektowana (trzeba tylko ją zrozumieć, w czym niestety nie pomaga instrukcja, ale o tym poniżej). Pierwsza partia to w zasadzie eksperymenty i siedzenie z nosem w instrukcji ale z czasem gra nabiera tempa i płynności rozgrywki).
- oprawa graficzna świetnie oddaje klimat a każda karta potrafii "cieszyć oko".
- cena, w stosunku do zwartości pudełka jest na prawdę dobra (zaznaczam że zakupiłem grę w przedsprzedaży).
Minusy gry (w zasadzie jest tylko jeden) - nie pomagająca za wiele instrukcja.
Podsumowując: gra naprawdę warta grzechu :D i wydania ciężko zarobionych pieniędzy. Idealna dla wszystkich fanów Cywilizacji, miłośników strategii oraz graczy z doświadczeniem. Początkujący gracze mogą mieć spore problemy z ogarnięciem tematu.Wszystkie recenzjePytania i odpowiedzi

Masz wątpliwości lub pytanie co do gry?

Zapytaj naszej społeczności.

Zadaj pytanie

Jeśli podoba Ci się ten produkt, polecamy również

Alchemicy

Alchemicy

Gra o Tron

Gra o Tron

Gniew aniołów

Gniew aniołów