Kolejka (edycja polska)

Zmagania z codziennością lat 80
195 opinii
 • 2 - 5 osób
 • od 12 lat
 • ok. 60 minut
 • wydanie polskie
Wydanie Trefl - Polska Edycja. Gra planszowa „Kolejka” opowiada o realiach życia codziennego w latach schyłkowego PRL. Zadanie graczy (od 2 do 5) wydaje się proste. Muszą wysłać swoją, złożona z pięciu pionków, rodzinę do sklepów na planszy i kupić wszystkie towary z wylosowanej listy zakupów. Problem polega jednak na tym, że półki w pięciu osiedlowych sklepach są puste…Gracze ustawiają swoje pionki w kolejkach, nie wiedząc z początku do którego sklepu zostanie dostarczony towar. Napięcie rośnie, gdy odsłania się karty dostawy towaru i okazuje się, że kart towaru starczy tylko dla kilku szczęśliwców, stojących najbliżej drzwi do sklepu. Kolejka zaczyna napierać na drzwi, bo każdy chce być pierwszy. Do przepychania się w kolejce gracze używają zagrywanych z ręki kart kolejki, takich jak: „Matka z dzieckiem na ręku”, „Pan tu nie stał” czy „Towar spod lady”. Muszą jednak uważać na „Remanent”, „Pomyłkę w dostawie” oraz na stojące w każdej kolejce czarne pionki – spekulantów. Z zakupami wrócą do mieszkania tylko ci, którzy najsprawniej wykorzystali trzymane w ręku karty kolejki. Gra została laureatem nagrody Gra Roku 2012 - tym samym została uznana przez Kapitułę za najlepszy tytuł wydany w naszym kraju w 2012 roku. Na kartach towaru przedstawiono zdjęcia sześćdziesięciu oryginalnych przedmiotów z czasów PRL. W sklepach znajdziemy między innymi buty „Relaks”, wodę toaletową „Przemysławkę”, herbatę „Popularną” oraz wiele innych trudno dostępnych dóbr. Na osiedlu jest też bazar, gdzie można kupić wszystko, ale trzeba słono zapłacić. Chyba że uda się dogadać z przekupką... W tej historycznej grze planszowej trzeba nieźle kombinować, żeby zdobyć upragniony towar.Czy masz odwagę zmierzyć się z codziennością lat 80?
Autor:
Karol Madaj
Wydawca:
Instytut Pamięci Narodowej, Trefl
109,95
89,95
-18%
(najniższa cena w ciągu 30 dni przed promocją: 99,95 zł)

Dostępnych 21 sztuk w magazynie wysyłkowym

Pokaż dostępność w sklepie stacjonarnym

w CH Metropolia

Wysyłka dzisiaj


Dostawa (Poczta Polska) już od 12 zł.
Sprawdź opcje dostawy


Opis

Wydanie Trefl - Polska Edycja.

Gra planszowa „Kolejka” opowiada o realiach życia codziennego w latach schyłkowego PRL. Zadanie graczy (od 2 do 5) wydaje się proste. Muszą wysłać swoją, złożona z pięciu pionków, rodzinę do sklepów na planszy i kupić wszystkie towary z wylosowanej listy zakupów. Problem polega jednak na tym, że półki w pięciu osiedlowych sklepach są puste…
Gracze ustawiają swoje pionki w kolejkach, nie wiedząc z początku do którego sklepu zostanie dostarczony towar. Napięcie rośnie, gdy odsłania się karty dostawy towaru i okazuje się, że kart towaru starczy tylko dla kilku szczęśliwców, stojących najbliżej drzwi do sklepu. Kolejka zaczyna napierać na drzwi, bo każdy chce być pierwszy. Do przepychania się w kolejce gracze używają zagrywanych z ręki kart kolejki, takich jak: „Matka z dzieckiem na ręku”, „Pan tu nie stał” czy „Towar spod lady”. Muszą jednak uważać na „Remanent”, „Pomyłkę w dostawie” oraz na stojące w każdej kolejce czarne pionki – spekulantów. Z zakupami wrócą do mieszkania tylko ci, którzy najsprawniej wykorzystali trzymane w ręku karty kolejki.

Gra Roku 2013Gra została laureatem nagrody Gra Roku 2012 - tym samym została uznana przez Kapitułę za najlepszy tytuł wydany w naszym kraju w 2012 roku.

Na kartach towaru przedstawiono zdjęcia sześćdziesięciu oryginalnych przedmiotów z czasów PRL. W sklepach znajdziemy między innymi buty „Relaks”, wodę toaletową „Przemysławkę”, herbatę „Popularną” oraz wiele innych trudno dostępnych dóbr. Na osiedlu jest też bazar, gdzie można kupić wszystko, ale trzeba słono zapłacić. Chyba że uda się dogadać z przekupką... W tej historycznej grze planszowej trzeba nieźle kombinować, żeby zdobyć upragniony towar.
Czy masz odwagę zmierzyć się z codziennością lat 80?

Rozgrywka

Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Podstawowe informacje

Zawartość pudełka:
 • dwie tekturowe plansze do gry
 • 32 drewniane pionki w 8 kolorach
 • 50 kart kolejki w 5 kolorach
 • 5 kart listy zakupów
 • 60 kart towarów w 5 kolorach
 • 15 kart dostawy towaru w 5 kolorach
 • 5 kart pomocy graczy w 5 kolorach
Waga:
1,7 kg
Pasujące koszulki:


Dodatki i akcesoria


Recenzje

4.57
na podstawie 195 ocen

Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń Kolejka (edycja polska)Najbardziej przydatne recenzje

Mickq13

Liczba recenzji: 59

Doskonała przepychanka - a dla kogoś, kto jak ja, pamięta stan wojenny - zarówno immersja jak i metagra wchodzą na wyższy poziom.
Banalne zasady, prosta nauka nowych graczy, od czasu do czasu salwy śmiechu, czasem warknięcie na współgracza - jednym słowem polecam!

Należy się jeszcze słowo o wykonaniu - kiedyś tak by to wyglądało normalnie - dziś stworzenie planszy i kart ze śladami po kawie, oraz ogólna, założona "bieda" kolorystyczna musiały być nie lada wyzwaniem - ale te "zaniedbane" komponenty doskonale budują nastrój.

BGG 7/10


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Neoptolemos

Liczba recenzji: 215

Kolejka jest jak dla mnie jednym z najlepszych tytułów do prezentowania nowoczesnych planszówek nowym graczom (dorosłym). Tematyka, w przeciwieństwie do gier fantasy czy sf, nie tylko nikogo nie zniechęca, a wręcz przeciwnie - zwłaszcza dla ludzi pamiętających PRL jest interesująca. Mechanika jest prosta, sprawna i przyjemna i bardzo dobrze wpasowuje się w klimat. Razem z dodatkiem - Ogonkiem pozwala na grę nawet w 6 graczy (rzecz nie taka częsta w przypadku tradycyjnych gier z planszą) i ma naprawde dobrą cenę w stosunku do zawartości i przyjemności z gry.

Najbardziej trafiona Gra Roku w historii tego wyróżnienia.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Zofia

Liczba recenzji: 6

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Jak dla mnie ideał :)

Grę kupiłam jakiś czas temu i odłożyłam na półkę, gdzie leżała z niezrozumiałych dla mnie samej powodów... kilka miesięcy! W końcu doczekała się swojego otwarcia i po prostu całkowicie zawładnęła moim umysłem :D
Gra ma łatwe do zrozumienia zasady, dynamiczną rozgrywkę i niesamowitą atmosferę, szczególnie odczuwalną dla osób, które pamiętają lata PRL-u. Wydana jest z dbałością o najmniejsze szczegóły, z poczuciem humoru i dystansem do tamtych lat.
Niesamowitym pomysłem, w mojej ocenie, są instrukcje do gry wydane w kilku językach oraz nalepki na karty do gry. Jeśli w gronie naszych przyjaciół mamy osobę, która włada innym językiem, możemy na kartach do gry dla tej osoby umieścić nalepki językowe i ułatwić jej grę. Genialne w swojej prostocie!
Gra wędruje ze mną na każdą imprezę i dumnie zaraziłam nią już kilka osób!Wszystkie recenzjePytania i odpowiedzi

Wszystkie 1
Z odpowiedzią 1
Oczekujące na odpowiedź 0

Czy jest przewidziany w przyszłości dodruk dodatku "Ogonek" do gry "Kolejka"?

~ Paweł 09.07.2021 10:40

Zarówno IPN jak i Trefl milczą w tym temacie, więc póki któryś z wydawców się nie ustosunkuje - nie wiemy.

Czy odpowiedź była przydatna? 0

~ Marek_J 28.07.2021 08:44

Masz wątpliwości lub pytanie co do gry?

Zapytaj naszej społeczności.

Zadaj pytanie


Jeśli podoba Ci się ten produkt, polecamy również

Pan tu nie stał!

Pan tu nie stał!