Rattus
Czarna Śmierć w Europie- 2 - 4 osoby
- od 10 lat
- ok. 45 minut
- wydanie polskie
- Autor:
- Henrik Berg
- Wydawca:
- Axel
Opis
W 1347 roku na Europę spadło wielkie nieszczęście. Na kontynencie pojawiła się „Czarna Śmierć”, szalejąca zaraza, która w ciągu kolejnych 4-5 lat zabiła połowę populacji.
Gracze osiedlają się w różnych regionach kontynentu, po którym rozprzestrzenia się śmiertelna plaga. W walce z zarazą wspierają ich różne stany średniowiecznej Europy. Chłopi zapewniają przyrost populacji, mądrzy Mnisi potrafi przegnać szczury, głównych sprawców plagi. Zamożni Kupcy uciekają z terenów zagrożonych zarazą – niestety, wraz z marszem toczącego wojny Rycerstwa plaga szybciej osiąga nowe regiony. Wiedźmy posługują się wiedzą tajemną, by przewidzieć rozmiar klęski i zagrożenia, sprowadzonego przez szczury. Królowie mogą zapewnić bezpieczne schronienie w zamkach i fortecach.
Gdy jednak wraz z plagą szczurów nadchodzi zaraza, nikt nie może czuć się bezpiecznie... Kiedy Czarna Śmierć zniknie wreszcie z Europy, zwycięży gracz, który ocali najwięcej swojej populacji.
Rattus to jedna z najciekawszych gier 2010 r. Jej pierwszy nakład rozszedł się błyskawicznie na początku roku i był niedostępny w Polsce.
Rozgrywka
Podstawowe informacje
- Zawartość pudełka:
- plansza
- 6 kart stanów
- 49 żetonów szczurów
- 80 drewnianych kostek populacji
- pion Zarazy
- instrukcja
Dodatki i akcesoria
Recenzje
Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń Rattus
Najbardziej przydatne recenzje
Dobry, solidny produkt
Rattus to porządna gra. Może niekoniecznie oddaje realia, które panowały podczas szerzenia się Czarnej Śmierci po kontynencie, niemniej pograć w niego jak najbardziej można. Zasady nie są trudne, w instrukcji nie dopatrzyłem się błędów. Żetony, pionki jak i plansza zrobione bardzo dobrze. Sama rozgrywka jest emocjonująca, misternie składana taktyka może być w jednej turze skontrowana przez przeciwnika, dlatego trzeba ciągle główkować. Jedynym poważniejszym mankamentem jest repetetywność, gdyż po paru rozgrywkach ma się już wypracowaną jedną taktykę, która zawsze wygrywa. W większości przypadków kombinacja rycerz + mnich deklasuje konkurencję. Kolejnym minusem jest rozgrywka na 2 graczy, która przypomina bardziej partię szachów, dla mnie osobiście jest to duży minus, gdyż staranne planowanie każdego posunięcia nie zastąpi mi chaosu pół losowych zdarzeń. Nie mniej Rattus jest grą dobrą, i wraz z dodatkiem, który opiszę osobno, jest świetnym tytułem, tak dla początkujących, jak i weteranów.
Jak dla mnie ideał :)
Gra jest super - zasady są bardzo proste, a jednak dają tyle możliwości kombinowania, że rozgrywka jest naprawdę emocjonująca :)
+ wykonanie - wszystko jest wykonane bardzo solidnie, rysunki są estetyczne, pudełko też solidne i przepiękne. Bardzo miło się tę grę ogląda, przez co może ona być idealnym prezentem :)
+ proste zasady - zapoznanie się z instrukcją zajęło mi ok. 10 minut, a tłumaczenie zasad nowym graczom trwa jeszcze krócej!
+ negatywna interakcja - czyli mój ulubiony rodzaj interakcji :) Zresztą gra ogólnie zmusza do interakcji z innymi graczami, nie ma "grania przeciwko pudełku" (czego bardzo nie lubię, bo kartonowy przeciwnik jest przeciwnikiem nudnym).
+ ogromna ilość możliwości - gra nie jest mechaniczna, przypomina trochę partyjkę szachów, gdzie możemy wykonać masę ruchów, ale musimy zdecydować się na jeden :)
+ dobra gra zarówno na 2 osoby (zazwyczaj przy grach, które są planowane na również większą ilość graczy, partia na 2 osoby jest raczej nudna), jak i na więcej :)
W sumie żadnych minusów się nie dopatrzyłam. Jest to dobry, przemyślany, solidnie wykonany produkt :)
Jak dla mnie ideał :)
Gra Super - praktycznie idealna ( również dla 2 osób ;).
Szybka, łatwa a instrukcja napisana w prosty i zrozumiały sposób.
Bardzo przyjemna rywalizacja. Gra wydana porządnie na grubych kartonach. Pionki drewniane ładnie wykończone i pomalowane.... Czego chcieć więcej ? :)
Wszystkie recenzje
Recenzje na innych portalach
- Recenzja na blogu Analogowe
- Instrukcja do pobrania ze strony wydawcy
- Recenzja na blogu Metagames (ang.)
- Unboxing na blogu W pajęczej sieci
- Recenzja w serwisie GamesFanatic.pl
- Wideorecenzja w serwisie Gryplanszowe.net
- Recenzja w Rebel Times #37
- Wideorecenzja w serwisie GameTrollTV
- Videocast: Gry planszowe u Wookiego.
- Recenzja w serwisie WhatNext
- Wideorecenzja w serwisie Youtube na kanale BoardtoDeathTV (ang.)
Pytania i odpowiedzi
Robisz zakupy pierwszy raz?