Rattus

Czarna Śmierć w Europie
36 opinii
  • 2 - 4 osoby
  • od 10 lat
  • ok. 45 minut
  • wydanie polskie
W 1347 roku na Europę spadło wielkie nieszczęście. Na kontynencie pojawiła się „Czarna Śmierć”, szalejąca zaraza, która w ciągu kolejnych 4-5 lat zabiła połowę populacji.   Gracze osiedlają się w różnych regionach kontynentu, po którym rozprzestrzenia się śmiertelna plaga. W walce z zarazą wspierają ich różne stany średniowiecznej Europy. Chłopi zapewniają przyrost populacji, mądrzy Mnisi potrafi przegnać szczury, głównych sprawców plagi. Zamożni Kupcy uciekają z terenów zagrożonych zarazą – niestety, wraz z marszem toczącego wojny Rycerstwa plaga szybciej osiąga nowe regiony. Wiedźmy posługują się wiedzą tajemną, by przewidzieć rozmiar klęski i zagrożenia, sprowadzonego przez szczury. Królowie mogą zapewnić bezpieczne schronienie w zamkach i fortecach.   Gdy jednak wraz z plagą szczurów nadchodzi zaraza, nikt nie może czuć się bezpiecznie... Kiedy Czarna Śmierć zniknie wreszcie z Europy, zwycięży gracz, który ocali najwięcej swojej populacji.   Rattus to jedna z najciekawszych gier 2010 r. Jej pierwszy nakład rozszedł się błyskawicznie na początku roku i był niedostępny w Polsce.
Autor:
Henrik Berg
Wydawca:
Axel
99,00

Dostępnych 0 sztuk w magazynie wysyłkowym

Pokaż dostępność w sklepie stacjonarnym

w CH Metropolia

Możesz otrzymać automatyczne powiadomienie, gdy tylko produkt będzie dostępny. Wystarczy, że wpiszesz poniżej swój adres e-mail.Opis

W 1347 roku na Europę spadło wielkie nieszczęście. Na kontynencie pojawiła się „Czarna Śmierć”, szalejąca zaraza, która w ciągu kolejnych 4-5 lat zabiła połowę populacji.

 

Gracze osiedlają się w różnych regionach kontynentu, po którym rozprzestrzenia się śmiertelna plaga. W walce z zarazą wspierają ich różne stany średniowiecznej Europy. Chłopi zapewniają przyrost populacji, mądrzy Mnisi potrafi przegnać szczury, głównych sprawców plagi. Zamożni Kupcy uciekają z terenów zagrożonych zarazą – niestety, wraz z marszem toczącego wojny Rycerstwa plaga szybciej osiąga nowe regiony. Wiedźmy posługują się wiedzą tajemną, by przewidzieć rozmiar klęski i zagrożenia, sprowadzonego przez szczury. Królowie mogą zapewnić bezpieczne schronienie w zamkach i fortecach.

 

Gdy jednak wraz z plagą szczurów nadchodzi zaraza, nikt nie może czuć się bezpiecznie... Kiedy Czarna Śmierć zniknie wreszcie z Europy, zwycięży gracz, który ocali najwięcej swojej populacji.

 

Rattus to jedna z najciekawszych gier 2010 r. Jej pierwszy nakład rozszedł się błyskawicznie na początku roku i był niedostępny w Polsce.

Rozgrywka

Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Podstawowe informacje

Zawartość pudełka:
  • plansza
  • 6 kart stanów
  • 49 żetonów szczurów
  • 80 drewnianych kostek populacji
  • pion Zarazy
  • instrukcja


Dodatki i akcesoria


Recenzje

4.39
na podstawie 36 ocen

Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń RattusNajbardziej przydatne recenzje

Zawisza

Liczba recenzji: 11

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Dobry, solidny produkt

Rattus to porządna gra. Może niekoniecznie oddaje realia, które panowały podczas szerzenia się Czarnej Śmierci po kontynencie, niemniej pograć w niego jak najbardziej można. Zasady nie są trudne, w instrukcji nie dopatrzyłem się błędów. Żetony, pionki jak i plansza zrobione bardzo dobrze. Sama rozgrywka jest emocjonująca, misternie składana taktyka może być w jednej turze skontrowana przez przeciwnika, dlatego trzeba ciągle główkować. Jedynym poważniejszym mankamentem jest repetetywność, gdyż po paru rozgrywkach ma się już wypracowaną jedną taktykę, która zawsze wygrywa. W większości przypadków kombinacja rycerz + mnich deklasuje konkurencję. Kolejnym minusem jest rozgrywka na 2 graczy, która przypomina bardziej partię szachów, dla mnie osobiście jest to duży minus, gdyż staranne planowanie każdego posunięcia nie zastąpi mi chaosu pół losowych zdarzeń. Nie mniej Rattus jest grą dobrą, i wraz z dodatkiem, który opiszę osobno, jest świetnym tytułem, tak dla początkujących, jak i weteranów.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Paula

Liczba recenzji: 7

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Jak dla mnie ideał :)

Gra jest super - zasady są bardzo proste, a jednak dają tyle możliwości kombinowania, że rozgrywka jest naprawdę emocjonująca :)

+ wykonanie - wszystko jest wykonane bardzo solidnie, rysunki są estetyczne, pudełko też solidne i przepiękne. Bardzo miło się tę grę ogląda, przez co może ona być idealnym prezentem :)
+ proste zasady - zapoznanie się z instrukcją zajęło mi ok. 10 minut, a tłumaczenie zasad nowym graczom trwa jeszcze krócej!
+ negatywna interakcja - czyli mój ulubiony rodzaj interakcji :) Zresztą gra ogólnie zmusza do interakcji z innymi graczami, nie ma "grania przeciwko pudełku" (czego bardzo nie lubię, bo kartonowy przeciwnik jest przeciwnikiem nudnym).
+ ogromna ilość możliwości - gra nie jest mechaniczna, przypomina trochę partyjkę szachów, gdzie możemy wykonać masę ruchów, ale musimy zdecydować się na jeden :)
+ dobra gra zarówno na 2 osoby (zazwyczaj przy grach, które są planowane na również większą ilość graczy, partia na 2 osoby jest raczej nudna), jak i na więcej :)

W sumie żadnych minusów się nie dopatrzyłam. Jest to dobry, przemyślany, solidnie wykonany produkt :)


Hubert

Liczba recenzji: 8

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Jak dla mnie ideał :)

W swojej kategorii, czyli wśród lekkich gier strategicznych z niewielką losowością, jest to pozycja bardzo udana. Rozgrywka jest dynamiczna - sytuacja na planszy zmienia się nieustannie, ale jednocześnie istnieje możliwość planowania naprzód. Losowość nie przeszkadza, gdyż da się ją minimalizować przy pomocy specjalnych zdolności kart stanów. Pomysł z rolami, które grają zarówno na korzyść jak i na niekorzyść gracza jest rewelacyjny, zwłaszcza że wszystkie dodatkowe zdolności znajdują zastosowanie w grze (może poza wiedźmą, ale ciężko mi to jeszcze dobrze ocenić). Rattus wykonany jest starannie: plansza jest przejrzysta, karty sprawiają wrażenie wytrzymałych, a żetony są drewniane, co dla mnie jest ogromnym plusem. Polecam jako wprowadzenie dla nowych graczy lub jako lekką gierkę dla zmęczonych większymi i bardziej mózgożernymi tytułami.Wszystkie recenzjePytania i odpowiedzi

Masz wątpliwości lub pytanie co do gry?

Zapytaj naszej społeczności.

Zadaj pytanie