Szarlatani z Pasikurowic

Zdobywca prestiżowej nagrody Kennerspiel des Jahres dla zaawansowanej gry roku 2018
19 opinii
 • 2 - 4 osoby
 • od 10 lat
 • ok. 45 minut
 • wydanie polskie
Raz w roku, na dziewięć dni, rynek w Pasikurowicach otwiera swoje podwoje. Najlepsi znachorzy i szarlatani z całego kraju zjeżdżają się, aby zaprezentować swoje lecznicze mikstury. Czkawka, cuchnące stopy, tęsknota za domem, nieszczęśliwa miłość - mają lek na wszystko. Wszyscy prześcigają się w warzeniu swoich eliksirów. Szarlatani z Pasikurowic to lekka, aczkolwiek bardziej złożona gra planszowa o tworzeniu eliksirów dla 2 do 4 graczy od 10 lat. Gra jest kolorowym, prostym, ale niebanalnym tytułem, a wszystko to dzięki różnym urozmaiceniom. Gracze wcielający się w szarlatanów dobierają składniki ze swoich woreczków i dodają je do kociołka. Czynią tak dopóty, dopóki nie uznają, że eliksir jest gotowy. Muszą jednak uważać, bo jeśli dodadzą zbyt dużo specjalnego składnika, kociołek eksploduje! Kluczem jest więc odnalezienie właściwego momentu, w którym należy przerwać dobieranie składników. Dobrą strategią może być rozpoczynanie od mniej skomplikowanych eliksirów, aby zdobyć punkty i monety za które można kupić nowe składniki. Kupno najbardziej wartościowych składników, odrobina szczęścia i kolejny eliksir może być najlepszym spośród tych, jakie uwarzyli wszyscy znachorzy w całym kraju. Zasady gry Szarlatani z Pasikurowic: Na początku rozgrywki, każdy z uczestników zabawy otrzymuje planszetkę, przedstawiającą kociołek oraz woreczek z początkowymi składnikami. Gra trwa dziewięć rund, podczas których, wszyscy gracze w tym samym czasie, losują składniki i dokładają je do swoich kociołków. Gracze sami decydują kiedy chcą przerwać losowanie składników, muszą jednak uważać - jeśli wartość białych znaczników na planszy przekroczy siedem, kociołek wybucha! Po tym jak wszyscy gracze skończą losować składniki, następuje rozpatrywanie zawartości kociołków. Ważnym etapem jest kupowanie nowych składników do woreczków, co pozwala to na tworzenie coraz lepszych mikstur! Grę urozmaicają karty zmieniające zasady rozgrywki. Zwycięży gracz, który zdobędzie najwięcej punktów.
Autor:
Wolfgang Warsch
Ilustracje:
Dennis Lohausen, Wolfgang Warsch
Wydawca:
G3
189,95

Dostępnych 0 sztuk w magazynie wysyłkowym

Pokaż dostępność w sklepie stacjonarnym

w CH Metropolia

Możesz otrzymać automatyczne powiadomienie, gdy tylko produkt będzie dostępny. Wystarczy, że wpiszesz poniżej swój adres e-mail.Opis

Raz w roku, na dziewięć dni, rynek w Pasikurowicach otwiera swoje podwoje. Najlepsi znachorzy i szarlatani z całego kraju zjeżdżają się, aby zaprezentować swoje lecznicze mikstury. Czkawka, cuchnące stopy, tęsknota za domem, nieszczęśliwa miłość - mają lek na wszystko. Wszyscy prześcigają się w warzeniu swoich eliksirów.

Szarlatani z Pasikurowic to lekka, aczkolwiek bardziej złożona gra planszowa o tworzeniu eliksirów dla 2 do 4 graczy od 10 lat. Gra jest kolorowym, prostym, ale niebanalnym tytułem, a wszystko to dzięki różnym urozmaiceniom.

Gracze wcielający się w szarlatanów dobierają składniki ze swoich woreczków i dodają je do kociołka. Czynią tak dopóty, dopóki nie uznają, że eliksir jest gotowy. Muszą jednak uważać, bo jeśli dodadzą zbyt dużo specjalnego składnika, kociołek eksploduje!

Kluczem jest więc odnalezienie właściwego momentu, w którym należy przerwać dobieranie składników. Dobrą strategią może być rozpoczynanie od mniej skomplikowanych eliksirów, aby zdobyć punkty i monety za które można kupić nowe składniki.

Kupno najbardziej wartościowych składników, odrobina szczęścia i kolejny eliksir może być najlepszym spośród tych, jakie uwarzyli wszyscy znachorzy w całym kraju.

Zasady gry Szarlatani z Pasikurowic:

 • Na początku rozgrywki, każdy z uczestników zabawy otrzymuje planszetkę, przedstawiającą kociołek oraz woreczek z początkowymi składnikami.
 • Gra trwa dziewięć rund, podczas których, wszyscy gracze w tym samym czasie, losują składniki i dokładają je do swoich kociołków.
 • Gracze sami decydują kiedy chcą przerwać losowanie składników, muszą jednak uważać - jeśli wartość białych znaczników na planszy przekroczy siedem, kociołek wybucha!
 • Po tym jak wszyscy gracze skończą losować składniki, następuje rozpatrywanie zawartości kociołków.
 • Ważnym etapem jest kupowanie nowych składników do woreczków, co pozwala to na tworzenie coraz lepszych mikstur!

Grę urozmaicają karty zmieniające zasady rozgrywki. Zwycięży gracz, który zdobędzie najwięcej punktów.

Rozgrywka

Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Podstawowe informacje

Zawartość pudełka:
 • 4 plansze graczy - kociołki
 • plansza główna
 • 4 butelki
 • 4 woreczki
 • 8 znaczników kropelek
 • 4 znaczniki szczurów
 • 4 znaczniki punktów
 • 20 rubinów
 • 12 ksiąg ze składnikami
 • 219 znaczników składników
 • 4 pieczęcie punktów zwycięstwa
 • kość bonusowa
 • znacznik rund
 • almanach składników
 • instrukcja
Waga:
1 kg
Pasujące koszulki:


Dodatki i akcesoria


Recenzje

4.68
na podstawie 19 ocen

Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń Szarlatani z PasikurowicNajbardziej przydatne recenzje

Chinta

Liczba recenzji: 24

Grałem ostatnio u znajomych w wariant podstawowy. Gra wciąga i napędza rywalizację i podejmowanie ryzyka. Bardzo istotne znaczenie ma dobry wybór przy dokupywaniu składników między rundami. Losowość przy wyjmowaniu z woreczka potrafi namieszać ale nie przeszkadza zbytnio. Mechanizm szczurzych ogonów wyrównuje nieco szanse graczy zostających z tyłu na początku gry. Ogólnie to gra mnie przekonała i pewnie się w nią zaopatrzę.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Jakube

Liczba recenzji: 8

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Jak dla mnie ideał :)

Świetny tytuł, który wywołuje skrajne emocje w czasie gry. Każde wyciągnięcie składnika z woreczka powoduje okrzyk radości albo złości. Dobrze sprawdza się w każdym składzie, bo gracze wykonują swoje ruchy jednocześnie. Jeśli chodzi o wydanie to po kilkunastu partiach żetony mogą się trochę powycierać, ale dla największych fanów BGG oferuje żetony z tworzywa.


Slonko_3

Liczba recenzji: 6

Mimo dużej losowości bardzo dobra gra. Spora regrywalność ze względu na dużo wariantów punktacji, więc każda rozgrywka jest inna. Polecam od razu zainwestować w dodatek :)Wszystkie recenzjePytania i odpowiedzi

Wszystkie 2
Z odpowiedzią 2
Oczekujące na odpowiedź 0

Dzien dobry, czy jest planowany dodruk?

~ Anna 13.04.2024 07:46

Pytanie najlepiej jest skierować bezpośrednio do wydawcy: G3

Czy odpowiedź była przydatna? 0

~ Ewelina 15.04.2024 14:06

Ponawiam pytanie o dodruk.

~ Miłosz 17.02.2021 10:59

Napisalem maila do G3 z tym samym pytaniem i otrzymalem odpowiedz, ze planuja dodruk na polowe tego roku.

Czy odpowiedź była przydatna? 1

~ Konkol 25.02.2021 08:26

Masz wątpliwości lub pytanie co do gry?

Zapytaj naszej społeczności.

Zadaj pytanie