Terraformacja Marsa: Niepokoje

Kosmiczny parlament zaczyna obrady!
30 opinii
 • 1 - 5 osób
 • od 12 lat
 • ok. 120 minut
 • wydanie polskie
Uwaga! To nie jest samodzielna gra!
Uwaga! To nie jest samodzielna gra!
Do rozgrywki wymagana jest podstawowa wersja gry: Terraformacja Marsa (edycja Gra Roku).
Terraformacja Marsa (edycja Gra Roku)
Ten moment musiał nadejść – korporacje rywalizujące ze sobą o wyższość na Marsie postanowiły połączyć siły i wspólnie przeforsować rozwiązania, które uważają za najkorzystniejsze dla rozwoju. W tym celu powstał marsjański parlament, w którym delegaci najważniejszych firm podejmują decyzje kluczowe dla przyszłości Czerwonej Planety. Piąte i jednocześnie najbardziej zaawansowane rozszerzenie do Terraformacji Marsa wprowadza dwa ważne elementy mechaniki gry. Po pierwsze, na wszystkich uczestników gry czekają wydarzenia globalne, którym będziemy musieli się podporządkować. Będą one stanowiły utrudnienie dla graczy i z pewnością wpłyną na ich strategie. Na szczęście będziemy mieli okazję przygotować się na każde z nich. Drugą poważną zmianą jest prowadzenie parlamentu marsjańskiego. Gracze będą mieli możliwość umieszczania w nim swoich delegatów, a tym samym wspierania konkretnych frakcji, które z kolei będą przynosiły graczom określone profity. To nowa mechanika kluczowa zarówno w trakcie gry, jak i po jej zakończeniu, gdyż parlamentarni delegaci będą nam zapewniali także punkty zwycięstwa.
Autor:
Jacob Fryxelius
Ilustracje:
Isaac Fryxelius
Wydawca:
Rebel
109,95

Dostępnych powyżej 50 sztuk w magazynie wysyłkowym

Pokaż dostępność w sklepie stacjonarnym

w CH Metropolia

Wysyłka w poniedziałek


Dostawa (Poczta Polska) już od 12 zł.
Sprawdź opcje dostawy


Opis

Ten moment musiał nadejść – korporacje rywalizujące ze sobą o wyższość na Marsie postanowiły połączyć siły i wspólnie przeforsować rozwiązania, które uważają za najkorzystniejsze dla rozwoju. W tym celu powstał marsjański parlament, w którym delegaci najważniejszych firm podejmują decyzje kluczowe dla przyszłości Czerwonej Planety.

Piąte i jednocześnie najbardziej zaawansowane rozszerzenie do Terraformacji Marsa wprowadza dwa ważne elementy mechaniki gry. Po pierwsze, na wszystkich uczestników gry czekają wydarzenia globalne, którym będziemy musieli się podporządkować. Będą one stanowiły utrudnienie dla graczy i z pewnością wpłyną na ich strategie. Na szczęście będziemy mieli okazję przygotować się na każde z nich.

Drugą poważną zmianą jest prowadzenie parlamentu marsjańskiego. Gracze będą mieli możliwość umieszczania w nim swoich delegatów, a tym samym wspierania konkretnych frakcji, które z kolei będą przynosiły graczom określone profity. To nowa mechanika kluczowa zarówno w trakcie gry, jak i po jej zakończeniu, gdyż parlamentarni delegaci będą nam zapewniali także punkty zwycięstwa.

Rozgrywka

Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Podstawowe informacje

Zawartość pudełka:
 • 6 kafli partii
 • 16 kart projektów
 • 5 kart korporacji
 • 2 karty pomocy
 • 31 kart wydarzeń globalnych
 • 14 znaczników neutralnych delegatów
 • 35 znaczników delegatów (po 7 w każdym kolorze)
 • znacznik dominacji
 • płytka Tytułu Terraformatora
 • plansza Komitetu Terraformacji
 • plansza wydarzeń globalnych
 • instrukcja
Waga:
410 g
Instrukcja i inne pliki:

Powiązane artykuły


Recenzje

4.60
na podstawie 30 ocen

Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń Terraformacja Marsa: NiepokojeNajbardziej przydatne recenzje

cyb3k

Liczba recenzji: 23

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Jak dla mnie ideał :)

Bardzo dobry dodatek, szczególnie dlatego, że wprowadza coś, co powoli drenuje nam punkty zwycięstwa, czyli Współczynnik Terraformacji (WT). Na dochody nie ma to aż tak wielkiego wpływu (bonusy od rządu, zwłaszcza w późniejszych rundach, z nawiązką to rekompensują), ale na długość gry może już mieć, bo w poszukiwaniu czegoś, co to zniweluje gracze częściej popychają do przodu wskaźniki globalne, co ułatwia zakończenie partii w rozsądnym czasie. Bez tego aż za często się zdarzało, że gracze woleli śrubować produkcję i szukać punktów w kartach zanim ktoś w końcu uznał, że lepiej przerwać to przeciwnikowi niż samemu próbować.

Marsjański parlament wymaga zainwestowania sporej ilości dochodów, jak na początkowe możliwości (choć można oczywiście w dodatkowych delegatów nie inwestować), dopiero z czasem zaczyna się to opłacać, gdy gracze mają przed sobą już więcej zagranych kart. Na początku warto jednak też rozsądnie ich przydzielać do partii że względu na wprowadzone przez ten dodatek wydarzenia, których efekt można modyfikować na swoją korzyść poprzez wpływy w parlamencie (przewodniczący i/lub lider albo delegaci w dominującej partii dają taką możliwość).

Dodatkowe karty dobrze uzupełniają się z pozostałymi dodatkami, niektóre można zagrać tylko wtedy, gdy sytuacja w parlamencie na to nam pozwala. Szkoda tylko, że w przypadku sporej ilości kart wydarzeń nie jest do końca / od razu jasne jak rozegrać ich efekt - przy wielu z nich będzie się trzeba wspólnie z innymi graczami pochylić nad nimi i zdecydować co zrobić dalej, gdy napotka się takie wątpliwe karty pierwszy raz. Ogólnie to ta część dodatku, choć ciekawa (wydarzenia bywają zarówno korzystne jak i mocno nieprzyjemne i trzeba brać je pod uwagę), to jednak mocno spowalnia rozgrywkę - niezależnie od tego, czy już ją znamy, czy też nie, każda nowa karta wymaga chwili uwagi od każdego z graczy.

Dodatek godny polecenia. Jednak osobiście stawiam go niżej, niż Kolonie i Preludium (1. miejsce - Kolonie, 2. - Preludium, 3. - Niepokoje, 4. - Wenus, przy czym ten ostatni to tylko moje przypuszczenia, bo go jeszcze nie posiadam; być może Hellas I Elysium lub jakieś dodatkowe karty bardziej warte uwagi?).


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

MastaSista

Liczba recenzji: 14

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Jak dla mnie ideał :)

Bardzo ciekawe urozmaicenie rozgrywki. Fajny patent z wydarzeniami, które wprawdzie są losowe, ale można się na nie przygotować. Pomysł z wysyłaniem delegatów też bardzo ciekawy. Bardzo odświeżający dodatek fajnie podkręcający rozgrywkę.
PS. Nie wiem, czy to specyfika tego dodatku, czy akurat tak wyszło w tej rozgrywce, ale na początku dodatek dość mocno nam spowolnił terraformowanie Marsa, ale potem wskaźniki ruszyły z kopyta i poszybowały ekspresowo w górę.
PS2. Opuszczanie WT jest dość frustrujące, ale rozumiemy tę konieczność ;)


Mazabin

Liczba recenzji: 21

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Dobry, solidny produkt

Niepokoje były dla mnie obowiązkowym zakupem, bo przecież Terraformacja. Gra mi się z nimi przyjemniej niż w Kolonie, system delegatów ciekawy i tylko kart jakby za mało :D
Niemniej - super, bardzo polecam.Wszystkie recenzjePytania i odpowiedzi

Wszystkie 1
Z odpowiedzią 1
Oczekujące na odpowiedź 0

Czy ten błąd zostanie poprawiony? "jest błąd na karcie korporacji lakefront - 52 vs 54 startowe miliony"

~ Perun 28.06.2023 03:20

Napisz do wydawnictwa i załącz zdjęcia tłumacząc, co masz na myśli.

Czy odpowiedź była przydatna? 0

~ Bzyqu 06.07.2023 11:21

Masz wątpliwości lub pytanie co do gry?

Zapytaj naszej społeczności.

Zadaj pytanie


Jeśli podoba Ci się ten produkt, polecamy również