Michael199310 - recenzje

Everdell jest grą, na którą czaiłem się od pewnego czasu. Wykonanie jest świetne - karty i plansza piękne, ładne znaczniki i żetony, no i drzewko :)
Trochę bałem się ilości zasad, ale wszystko udalo się ogarnąć w kwadrans.
Zasady są proste, ale jest dużo kombinowania. O ile po pierwszej porze roku może wydawać się, że niewiele się dzieje, tak potem rozgrywka zaczyna się wydłużać. Gra została przetestowana przy 2 osobach i można z powodzeniem polecić tytuł parom - na planszy różnica jest niewielka.
Samo odkrycie wszystkich combosów i kart zajmie pewnie jeszcze kilka partii, ale są to partie wielce przeze mnie wyczekiwane.
Jedyny zarzut mam do samego drzewka - niby w recenzjach piszą, że nadaje się do częstego składania i rozkładania, ale samo drzewo niewiele wnosi do rozgrywki, a po dwóch zlożeniach widać już ślady rozklejania się.

Ogólna ocena 5/5


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Przyznam, że gra przeciętna. O ile mechanika ciekawa i wykonanie elementów przystępne, tak jakoś rozgrywka przeleciała bez echa.

Dużym problemem są pozornie ciekawe umiejętności niektórych kart, lecz na "arenie" tego nie widać, a pionek jest pionkiem i jego utrata ani grzeje, ani ziębi.

Brak też jest jakiejkolwiek mechaniki zabezpieczającej nagły wzrost siły jednego gracza - drugi może tylko obserwować jak zostaje miażdżony.


Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Jak dla mnie ideał :)

Zakup, do którego przymierzałem się od dawna, ale zawsze odstraszało mnie ograniczenie na 2 osoby. Lecz kiedy już się przemogłem, muszę przyznać że podoba mi się dużo bardziej od "dużej" wersji. Mojej drugiej połowie, znacznie mniej planszówkowej spodobało się tak bardzo, że chce teraz grać codziennie :)

Aż tak nie zwracam uwagi na aspekty graficzne gier, ale "Pojedynek" jest po prostu piękny - grafiki na kartach to małe arcydzieła i po wyjęciu z pudełka był natychmiastowy efekt "wow". Nie mogę się doczekać rozgrywki z dodatkiem.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Jeśli szukacie RPGa, który pozwoli Wam dowolnie kombinować przy tworzeniu postaci, będzie posiadał przystępną ilość zasad, ciekawe taktyczne starcia i mnóstwo fajnych dodatków i przygód - wybierzcie Pathfindera 2e.

Jeśli szukacie czegoś bardziej rozbudowanego niż 5e, ale przeszkadza wam matematyka i bolączki starszych edycji - wybierz Pathfindera 2e.

Jeśli szukasz podręcznika z pięknymi grafikami - wybierz Patfhindera 2e.

Jest to mój system nr 1 do prowadzenia, gorąco polecam każdemu.


Gramy często i zawsze chętnie, a mimo to wciąż odkrywamy nowe połączenia kart i ciekawe strategie. Sama podstawka oferuje sporą regrywalność. Polecam.


Jeden z lepszych dużych dodatków. Wysoki poziom trudności, dobre przeciwieństwo/równowaga dla Miasta, które silnych potworów nie posiada za wiele. A śmiałków, którzy dotrą do końca czekają fajne nagrody :)


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Jeden z ciekawszych dodatków. Wprowadza kilka fajnych postaci i mechanikę spalonej ziemi, która może znacząco skrócić rozgrywkę.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Dzięki tej grze wkręciłem się w planszówki. W pół roku skompletowałem sporo dodatków i zawsze chętnie do niej wracam. Niestety, przez sporą losowość ciężko znaleźć chętnych do gry (jedne partie ciągną się po 6-8h, inne zamykają się w 2-3h). Ale jeśli masz ekipę zapaleńców, którzy uwielbiają RPGowe klimaty - kupuj!


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Kiedy nie wiemy w co pograć i ogranicza nas czas - wyciągamy Splendor. Świetny tytuł na rozgrzewkę, zarówno dla wyjadaczy, jak i dla laików. Proste zasady, czytelna instrukcja. No i bardzo fajne, "ciężkie" żetony.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Prawdopodobnie najlepszy tytuł w mojej skromnej kolekcji. Choć gra jest łatwa do ogarnięcia, można wsiąknąć w rozgrywkę na długie godziny, zwłaszcza po dorzuceniu dodatków. Liczba nagród i świetnych recenzji jest nieprzypadkowa - gra jest warta każdej pochwały.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność: