Arkadiusz

Obserwowani

0 użytkowników

Obserwujący

0 użytkowników

Jak dla mnie ideał :)

Kapitalna gra dla miłośników mechaniki dice placement i gier solo. Tytuł dopracowany nawet w najdrobniejszych detalach. W moim odczuciu jedna z najlepszych gier planszowych wydanych w 2021 roku. Polecam.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Dobry, solidny produkt

Bardzo dobra, choć niepozbawiona wad gra dla dzieci, która w przemyślany sposób łączy w sobie cechy towarzyskiej gry karcianej z zasadnym wykorzystaniem aplikacji na urządzenia mobilne. Przykuwa uwagę barwnym wykonaniem, prostotą zasad i innowacyjnością. Dla dorosłych raczej tylko jako ciekawostka, ale dzieciom powinna spodobać się na tyle, że warto zatrzymać ją w kolekcji na dłużej.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

A mnie się coś wydaje, że ten dodatek wcale nie jest taki zły, jak go malują. Z jednej strony nie spełnia jakichś bliżej nieokreślonych oczekiwań REBEL'a, z drugiej strony miażdżą go niektórzy gracze. Oglądałem recenzję Toma Vassela i facet wyglądał jakby chciał wyjść z siebie i stanąć obok, że niby jest taki sfrustrowany. Ale z jego argumentacji wynika, że w Alien Artifacts wkurza go przede wszystkim to, że dodatek ten (z zastosowaniem Archiwum) drastycznie wydłuża czas gry i nie da się zagrać iluś tam partii pod rząd... Myślę, że znajdą się gracze, którzy RFTG cenią sobie niekoniecznie ze względu na ultraszybki czas rozgrywki... Byłem raz na turnieju RFTG na festiwalu gramy i szybki czas rozgrywki to było coś, co mnie najbardziej wkurzało. Rozgrywali 4-osobowe partie w 20 minut. Jak tacy testerzy Rebel'a stwierdzili, że nie opłaca się wydawać tego dodatku, to się wcale nie dziwię, skąd taka decyzja. Dla mnie jedynym istotnym minusem po zapoznaniu się z zasadami wydaje się być gra w 5 osób (nieprzewidywalność), ale to dałoby się przeżyć. Ja w każdym razie chętnie bym w to zagrał i sam się przekonał...


Wrażenia po pierwszej rozgrywce są jak najbardziej pozytywne. Rialto to niby prosta eurogra, ale ma w sobie "to coś". Nie ma wielu sposobów punktowania, ale te które są, zapewniają konieczność główkowania nad kolejnymi posunięciami i szczyptę emocji. W grze w zasadzie trwa ciągła licytacja, ale o dziwo partia dwuosobowa była bardzo udana. Podejrzewam, że przy większej liczbie osób będzie dużo więcej emocji, zwłaszcza przy podliczaniu końcowej punktacji. Gra jest dość krótka i dla wielu będzie to z pewnością wada, ale moim zdaniem to spora zaleta. Wykonanie jest solidne, ale bez fajerwerków. Wszystkie elementy są estetyczne i praktyczne, choć w moim opakowaniu trafiło się kilka krzywych pionków. Nie przeszkadza to jednak w rozgrywce. Po pierwszej (dwuosobowej) rozgrywce daję Rialto ocenę 8/10. I już mam ochotę na kolejne rozgrywki, w większym gronie.


Bardzo dobra, szybka i prosta karcianka z ładną planszą (choć plansza ta akurat ma dość symboliczne znaczenie). Świetne rysunki na kartach cieszą oko, a ciekawa mechanika gry powoduje, że rozgrywka potrafi być nieprzewidywalna, choć gra daje też sporo możliwości kombinowania, a nawet blefu.

Uwaga: w opakowaniu nie ma polskiej instrukcji, ale dla mnie nie była to znacząca wada.

Moim zdaniem w swojej kategorii Tschak zasługuje na ocenę 8/10. Polecam!