Lolu

Obserwowani

6 użytkowników

Obserwujący

2 użytkowników

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

W porządku, bez rewelacji

Zachęcona entuzjastycznymi opiniami, w tym Wookiego, nabyłam i mam ambiwalentne uczucia. Miało być szybkie, dobre euro z klimatem, z mechaniką łańcucha taką fajną itd. I jest szybkie euro z super klimatem, ale łańcuch taki fajny już dla mnie nie jest. Klimat jest, mimo, że wydawnictwo starało się go ukryć marną szatą graficzną - kafelki śliczne, ale rynek i kostki dóbr już fatalne i plansza taka szarobura. Łańcuch nic nie zmienia - równie dobrze można byłoby losować kafelki i na to samo prawie by wyszło. Więc odkrywczej mechaniki ja tu nie widzę. Na pewno gra inna niż pozostałe euro, ale to raczej zasługa samego nieszablonowego autora. Na plus na pewno czas rozgrywki - nie ciągnie się długo, startup też nie miażdżący, da się przeżyć. Rozwiązanie wariantu dwuosobowego genialne w swej prostocie - dodanie trzeciego wirtualnego gracza i jedziesz, jest dobrze. Na pewno mam potrzebę dalszego grania, więc gry jeszcze nie przekreślam.
Polecam ale dla uświadomionych.


Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

W porządku, bez rewelacji

Określenie "w porządku, bez rewelacji" wyjątkowo trafne w odniesieniu do tej pozycji. Lekkie, przyjemne euro do towarzystwa raczej imprezowego niż planszówkowego. Zagrałyśmy parę razy i koniec, nikt jakoś nie tęskni, nie wspomina, nie porównuje przy dalszych rozgrywkach. Zdecydowanie lepiej w tej samej półce cenowej nabyć Goe - klasyka zawsze się obroni.

Co do samej gry to worker placement z licytacją, fajnie układa się te budyneczki w swoim księstwie, dodatki wyraźnie poprawiają podstawkę (chodź wprowadzenie księżniczki czyni grę zupełnie niezbilansowaną), skalowalność kiepska; powyżej trzech graczy gra pójdzie ale na dwie osoby jest bezsensu. Mało to skomplikowane i wymagające.
Względem pokładanych nadziei (coś przyjemnego jako wprowadzenie do wieczoru) pozycja nie wtrafiona, niby ok ale tego pazura jednak brak. Gra zdecydowanie nie dla pedantów - nie lubię kończyć niezupełnego działa, a muszę by zbierać punkty. To mnie bardziej stresuje niż przykrótka kołderka Uwe.

Rebel - ok, nawet jak znajdę na iszopie zdecydowanie lepszą cenę to jednak tu jakoś przyjemniej te gry się kupuję.


Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Dobry, solidny produkt

Uproszczona wersja agricoli, dokładniej mix agricoli i ory. Z tego też względu gra rozczarowała mnie z początku, bo spodziewałam się po autorze tych gier w końcu czegoś innego - dopiero potem odkryłam, że ta gra została stworzona jako pierwsza, więc jakiś progres Uwe zachował ;)

Gra jest idealna na niezbyt wyczerpujące umysłowo rozgrywki. Trochę nużący jest pierwszy etap - gromadzenie zasobów by móc cokolwiek wybudować a potem przerobić. Etap ten w agricoli można ominąć korzystając z kart małych ulepszeń i pełnomocników, których w Le havre brak. Ta wada stanowi zaletę tej gry z drugiej strony - zasady są bardzo proste, bardzo łatwo wytłumaczalne dla nowych graczy, nawet tych niewyspecjalizowanych w ekonomikach ani w planszówkach w ogóle.
Co istotne w Le havre, presja żywienia przytłaczająca w agricoli nie jest tak bardzo odczuwalna i łatwiej jest zrealizować swoją zaplanowaną strategię. Ocena 4, nie 5 wg mnie za to, że ta strategia jest znacznie mniej wysublimowana niż np. w agricoli.

Podsumowując, zdecydowanie należy kupić (najlepiej na rebelu, może ceny nienajniższe ale jako stały klient masz dużo prerogatyw, zniżek i rabatów, wybór gier jest chyba największy więc w sumie dużo bardziej się opłaca kupować tu długofalowo niż gdzie popadnie kierując się wyłącznie ceną). Dla pasjonatów ciężkich ekonomicznych gier miła odskocznia ale wciąż trzymająca poziom, dla nowych niezdecydowanych co do specjalizacji graczy po prostu bardzo dobra gra.


Pawlosa

Liczba recenzji: 9

Cichy-Blog.pl

Liczba recenzji: 9

Piton

Liczba recenzji: 197

Schizoferret

Liczba recenzji: 294

Grzegorz

Liczba recenzji: 11

Maciej

Liczba recenzji: 30

Piton

Liczba recenzji: 197

ferenz

Liczba recenzji: 18