Maciej

Obserwowani

0 użytkowników

Obserwujący

1 użytkownik

Wrażenia... dodatek daje dużo fajnych możliwości. Pierwsze rozgrywki odbyły się tylko z tym dodatkiem a i tak było sporo kombinowania. Owce i pasterze: dają spore możliwości zdobywania punktów ale trzeba się też liczyć z ryzykiem utraty stada które może zaboleć przy jego sporej wielkości. No ale życie - wilki grasują i nie przewidzi się kiedy zaatakują :-) Fajną zasadą jest to, że w przypadku podłączenia pola ze swoim pasterzem możemy zbierać punkty wspólnie. W grze wieloosobowej możliwość zawierania swego rodzaju sojuszy albo przeszkadzania innym graczom. Wzgórza - fajna opcja na dominację nad terenem, drogą albo miastem ale zwłaszcza przy polach można się zdrowo przejechać i trzeba uważać na poczynania innych graczy. Osobiście straciłem w ten sposób 33ptk bo posiadanie wzgórza z rolnikiem uśpiło moją czujność :-( Winnice - dodają smaczku do trochę pomijanych (przynajmniej w moich grach) klasztorach. Teraz klasztor stanowi łakomy kąsek i kolejną część układanki na którą trzeba naprawdę uważać. Podsumowując: Owce i wzgórza według mnie jest bardzo udanym dodatkiem dającym nowe, ciekawe możliwości. Już się nie mogę doczekać gry z większą ilością graczy :-)


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Dodatek u mnie na pewno w pierwszej 4. Oprócz nowych płytek dostajemy też nowe możliwości zwiększania swoich zasobów punktowych. Dzięki karczmą i katedrom trakty i miasta stają się jeszcze większym łakomym kąskiem i dla ich budowniczych i dla przeciwników gdyż powiększenie punktów za nie może decydować o zwycięstwie. Dodatkowo fajnym pomysłem są płytki z oznaczeniem 50 i 100pkt co eliminuje pomyłki kto i ile razy przeszedł planszę punktową. No i wisienka na torcie czyli dodatkowy zestaw pionków dla 6 gracza!


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Jak dla mnie jeden z obowiązkowych dodatków i chyba mój pierwszy jaki kupiłem. Nowe możliwości powiększania zdobyczy punktowych - czyli jeszcze więcej zabawy :-) Budowniczowie dają możliwość szybszego rozwoju naszego traktu bądź miasta i dobrze wykorzystani wręcz podwajają ilość ruchów gracza co może być pomocne przy poszukiwaniach określonych płytek i jeszcze szybszym zdobywaniu punktów. Dodatkowe płytki miast z surowcami to kolejny smaczek tego dodatku. Teraz "pomoc" w zamknięciu miasta swojemu przeciwnikowi może być dla nas opłacalna na koniec gry. Zbieranie produktów staje się elementem niepozornym ale na pewno istotnym przy końcowym podliczaniu puntów bo wprawny zbieracz może dostać na koniec gry nawet 30pkt! No i jeszcze świnki dzięki którym pola i rolnicy zyskują jeszcze bardziej na wartości. Jak dla mnie jeden z najlepszych dodatków do Carcassonne.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Dla mnie od wielu lat pozycja do której chętnie wracam. Gra w sumie dla każdego: dla małego - zdarzyło mi się "grać" nawet z 5-6 latkami choć w tym wieku bardziej zależało im na układaniu płytek niż grze, dla młodego, średniego i starszego - świetna zabawa dla szerokiego przekroju wiekowego myślę, że u mnie zdarza się, że do Carcassonne siada przy jednym stole i 10 i 54 latek i świetnie się razem bawią. Dla Pań i Panów - moja druga połówka uwielbia tą grę. Dla amatorów i profesjonalnych strategów - można ją traktować zarówno jako świetną, lekką rozrywkę jak i starać się wprowadzać elementy strategii i planowania. Polecam również zakup woreczka z nadrukowaną planszą punktową który daje możliwość zabrania gry praktycznie wszędzie. Na moich wyjazdach ze znajomymi Carcassonne często ładuje się do plecaka i wyciągana jest w przeróżnych dziwnych miejscach (np na chodniku przy parkingu w oczekiwaniu na transport) No i duża liczba dodatków do tej gry pozwala na dostosowanie jej do własnych oczekiwań i daje dużo ciekawych możliwości. POLECAM KAŻDEMU!!


Na pierwszy rzut oka taka sobie gra. Grafika nie zachwyca choć jakość wykonania elementów jest na przyzwoitym poziomie. Co do samej gry mechanika jest ciekawa. Losowo dobrane karty "misji" do wypełnienia sprawiają że kolejne rozgrywki różnią się do siebie i za każdym razem musimy zmieniać swoją strategię budowy by na koniec moc myśleć o wygranej. W grze jest spora interakcja między graczami. Jednym przemysłowym ruchem możemy przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Jak dla mnie ciekawa gra do której pewnie często będę wracał. Można polecić graczom na każdym stopniu wtajemniczenia :-)


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Dagna

Liczba recenzji: 79