Piotr

Obserwowani

0 użytkowników

Obserwujący

1 użytkownik

Słowem wstępu grę polecam, natomiast warto wspomnieć co nieco o mechanice.

Po pierwsze gra skaluje się całkiem nieźle i dobrze się gra w 2, 3 i 4 osoby. Jest szybka, prosta do wytłumaczenia.
Po rozegraniu wielu gier i sprawdzeniu wielu strategii gry, znaczącym czynnikiem decydującym o wygranej staje się szczęście, jeżęli poprzedzająca nas osoba wykupi jedną z kart i w jej miejsce wejdzie karta, którą akurat następna osoba może wziąć niskim kosztem, to daje to niezależną od strategii przewagę.
Niejednokrotnie spotkałem się z sytuacją kiedy dzięki szczęściu między graczami powstawały różnice rzędu 2 ruchów (jedna więcje karta + 3 monety).

Niech nie będę zrozumiany źle, ta wada nie jest wielka, bo nie dzieje się to cały czas. Każdy gracz przy wykupowaniu karty ma do wyboru z 4 na kazdym poziomie zaawansowania karty. Strategia nadal ma kluczowe znaczenie przy ostatecznym sukcesie.


Do wszystkich opinii wychwalajacych grę chciałbym dołożyć (być może znaczący) komentarz odnośnie skalowania się gry dla różnej ilości osób.

W grze na początku na planszy jest dokładnie 90 pionków, w każdym ruchu znikają z planszy conajmniej 2 pionki. Jednym z warunków zakończenia gry jest brak możliwości wykonania ruchu.
Jak łatwo policzyć maksymalnie do wykonania jest 45 ruchów, jednak jest to poziom nie do osiągnięcia. Można grę szacować na około 35-40 ruchów.

Ruchu rozkładają się po równo na graczy. Przy grze 4 osobowej daje to 10 ruchów, 3 -15 i 2 osobowej 2.
W każdej rozgrywce 4 osobowej końcowa punktacja miała taką chrakterystykę, że każdy dominował jedną maks dwie kategorie, w pozostałych otrzymując szczątkowe ilości punktów. W grze 3 i 2 osobowej, walka o punkty toczy się we wszystkich kategoriach, jest wiecej czasu i możliwości na zmodyfikowanie strategii lub zaadaptowanie jej do zmieniającej się sytuacji.

Warto nadmienić, że przy grze 2 osobowej każdy z graczy dokonuje licytacji dwoma pionkami, co pogłębia strategię. Jeżeli licytacja doprowadzi do dwóch ruchów pod rząd, w jedym można sobie przygotować pole do drugiego dużo bardziej korzystnego.

Moim zdaniem gra w 4 osoby jest spoko, ale błyszczy przy grze 3 i 2 osobowej. Niemniej polecam każdemu.


W porządku, bez rewelacji

Tak długo jak się nie zużyje jest to śweitny pędzelek,
trwalość natomiast pozostawia trochę do życzenia, chociaż zależy to pewnie od intensywności użycia.


Dobry, solidny produkt

Jak każdy wash GW, idealnie nadajacy się do cieniowania.


Dobry, solidny produkt

Ładny szary kolor, kolor który świetnie pokrywa


Krzysztof Szarawarski

Liczba recenzji: 16