Relenor

Wrocław

Obserwowani

1 użytkownik

Obserwujący

3 użytkowników

Gra bazowana na prozie Lovecrafta pasuje klimatycznie i sprawdza się w tej roli. Grafiki mają klimat, wykonanie też jest niezgorsze, chociaż żetony potworów mogły by być trochę większe (wiem, czepiam się szczegółów). Wykonanie kart i elementów (zegar, wokół kręci się część rozgrywki i działa jako wyzwalacz zdarzeń - o północy budzą się "demony" - więcej możecie przeczytać w instrukcji do gry) jest zdecydowanie na plus.

Jak ktoś wspomniał wcześniej - trzeba uważać przy usuwaniu żetonów z wyprasek, ponieważ lubią być nie do końca docięte - ostatnio zdarzyło mi się to przy pierwszej edycji Neuroshimy Hex. Szkoda by było uszkodzić je, a jest ich dość sporo. Dodatkowym atutem jest zastosowanie żetonów służących za wielokrotności wartości 1 - mamy do dyspozycji 1 i 5, co zmniejsza ilość przerzucanych "monet."

Interakcja - jest, ale jak to w grze kooperacyjnej, jedynie jako wsparcie sojusznika, które momentami jest dość skomplikowane (wysyłam znowu do instrukcji, trzeba to samemu przeczytać).

Co do trudności - fakt, przy przeciętnym ułożeniu "przeskadzajek", gra nie stanowi zbyt wielkiego wyzwania osobom, które potrafią się ze sobą komunikować, ale wystarczy odrobina pecha, żeby partia się skończyła w ciągu kilkunastu minut z powodu frustracji. Miłym efektem jest to, że śmierć postaci nie oznacza dla gracza końca gry - losuje on, bądź wybiera, kolejną z dostępnych (jest ich ogółem 16) i kontynuuje rozgrywkę z czystym kontem, więc nadal może się bawić z innymi.

Co do losowości - każda próba wykonania zadania, czy walki z potworem sprowadza się do serii rzutów kośćmi. Tutaj nie trzeba chyba dopowiadać, jak się to może skończyć, mimo możliwości przerzucania (kosztem cennego żetonu, bądź kości) ;)

Ogółem, dla mnie 3,5/5

TL;DR
+grafiki
+utrzymanie klimatu prozy Lovecrafta
+wykonanie elementów
+śmierć gracza nie oznacza końca rozgrywki
+w miarę prosta rozgrywka...

-...która czasami jest aż za prosta...
-...a czasami frustrująco trudna
-możliwość uszkodzenia żetonów podczas wyjmowania ich z wyprasek


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Dobry, solidny produkt

Plusy:
+prosta mechanika
+nietypowe podejście (zmiana dostępnej puli "zasobów" zależnie od pory roku)
+/- genialne, rysowane grafiki, przypominające stylem trochę japońskie anime (plus i minus, bo nie każdy musi taki styl lubić)
+wiele sposobów na rozegranie partii
+ogólne wykonanie gry - pudełko z wypraskami na wszystko, drewniane znaczniki, karty postaci, "kalendarz" pór roku z jasnymi informacjami, niezbędnymi do planowania

Minusy:
-polskie tłumaczenie trochę siada (i błędnie przetłumaczone karty, ale to technikalia, nie wpływa na jakość gry jako gry)
-ułożenie strategii to jedno, dwa - mała ilość "przerzucania" kart (dobierania i zużywania) sprawia, że wszystko opiera się do ręki początkowej
-mimo wszystko, bliska zeru interakcja między graczami. Jest tam parę kart, które na to pozwalają, ale tylko parę.


Nie rozpisuję się na temat mechaniki, ponieważ można z łatwością przeczytać to w instrukcji ;)


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Dobry, solidny produkt

Nie będę się rozpisywał, po prostu napiszę co jest +, a co - w grze (łatwiej przeczytać :P)
Plusy:
+"easy to learn, hard to master" - zasady opanowujesz po pierwszej grze, za to nauka, co robić i kiedy, to inna kwestia :P
+genialne grafiki
+solidne wykonanie - wypraski na żetony/karty/planszę są po prostu wielkim plusem jak na grę o takiej zawartości elementów
+grafiki :3
+duża ilość kart pozwala na granie po raz kolejny i ułożenie się ich raczej nie powtórzy się
+zamieszczone warianty na 3 stopnie zaawansowania (ułatwiają początkującym bezproblemowe zapoznanie się z mechaniką gry oraz kartami)

Minusy:
-błędy na kartach w polskiej wersji - nie tylko inna czcionka w przypadku polskich znaków ale również i inne (dołączana jest darmowa errata ,ale nie naprawia to błędu na kartach)
-instrukcja miejscami nieprzetłumaczona (fragmenty w j. francuskim)
-plansza do oznaczania punktów mogłaby być trochę większa (żeby 4 znaczniki mogły być koło siebie, bez potrzeby budowania wież), ale to taki mały minusik tylko :P

Ogółem: solidny kawał dobrej gry, w którą można grać zarówno w dwie jak i większą ilość osób. Kupiłem ją dla mojej dziewczyny i oboje nie narzekamy na ten zakup :3


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Gregnar

Liczba recenzji: 9

Rhoman

Liczba recenzji: 0

Kaczor.andrzej

Liczba recenzji: 7

Dagna

Liczba recenzji: 53