Pory roku

Spektakularny pojedynek magów
82 opinie
 • 2 - 4 osoby
 • od 14 lat
 • 60 - 90 minut
 • wydanie polskie
Najpotężniejsi czarnoksiężnicy królestwa zebrali się w sercu lasu Argos, aby wziąć udział w legendarnym turnieju dwunastu pór roku. Na koniec trzyletnich zmagań, spośród uczestników turnieju zostanie wyłoniony nowy Arcymag królestwa Xidit.  Wejdź do gry, czarodzieju i spróbuj swoich sił w Porach roku, strategicznej grze opartej o rzuty kośćmi i budowanie własnej talii. Zadbaj o wyposażenie w pradawne magiczne przedmioty, przywołaj swoich najwierniejszych kompanów i staw czoło wyzwaniu! UWAGA! Wersja gry z 2021 roku została zmieniona jedynie pod kątem redakcyjnym. Oznacza to, że wersję podstawową i dodatki zakupione przed rokiem 2021 można swobodnie łączyć z nową wersją podstawową i dodatkami. Na czym to polega? Rozgrywka w Pory Roku jest podzielona na 2 fazy. W pierwszej, nazywanej Preludium, gracze budują swoją własną talię, wymieniając karty Mocy z pozostałymi uczestnikami zabawy. W ten sposób starają się zebrać zestaw przydatnych efektów i stworzyć swoją strategię. 9 wybranych kart Mocy dzielą na 3 zestawy po 3 karty, które posłużą im w kolejnych częściach rozgrywki. Druga faza, Turniej, to 3 lata (12 następujących po sobie pór roku), podczas których uczestnicy będą starali się zebrać jak najwięcej punktów prestiżu i otrzymać tytuł Arcymaga królestwa Xidit. W tym celu będą rzucać kośćmi odpowiednimi dla danej pory roku, które wskażą im możliwe do wykonania akcje.  Aby wygrać, gracze będą musieli umiejętnie zaplanować zbieranie i krystalizowanie energii, a także opłacenie kosztu skorzystania z potężnych kart Mocy, które sobie przygotowali. Dlaczego pokochasz tę grę? Pory roku kuszą dopracowaną sferą wizualną, dzięki której obcowanie z grą jest prawdziwą przyjemnością. Przepiękne grafiki przenoszą graczy w wyjątkowy, fantastyczny świat. To jeden z tytułów, w który nie da się rozegrać dwóch identycznych partii. Budowanie talii i wymiana kart w połączeniu z użyciem kości sprawiają, że za każdym razem mamy okazję wypróbować zupełnie inną strategię. To rozbudowana i interesująca gra, która daje stawia uczestników przed wieloma ważnymi decyzjami, wpływającymi na ich ostateczny wynik. Dzięki wykorzystaniu różnych zestawów dostępnych kart możemy modyfikować poziom trudności i dopasowywać go do możliwości uczestników: od Czarodzieja Praktykanta, aż do Arcymaga.
Autor:
Régis Bonnessée
Ilustracje:
Régis Bonnessée, Xavier Gueniffey Durin, Stéphane Gantiez
Wydawca:
Rebel
179,95

Dostępnych powyżej 50 sztuk w magazynie wysyłkowym

Pokaż dostępność w sklepie stacjonarnym

w CH Metropolia

Wysyłka jutro


Dostawa (Poczta Polska) już od 10 zł.
Sprawdź opcje dostawy


Opis

Najpotężniejsi czarnoksiężnicy królestwa zebrali się w sercu lasu Argos, aby wziąć udział w legendarnym turnieju dwunastu pór roku. Na koniec trzyletnich zmagań, spośród uczestników turnieju zostanie wyłoniony nowy Arcymag królestwa Xidit. 

Wejdź do gry, czarodzieju i spróbuj swoich sił w Porach roku, strategicznej grze opartej o rzuty kośćmi i budowanie własnej talii. Zadbaj o wyposażenie w pradawne magiczne przedmioty, przywołaj swoich najwierniejszych kompanów i staw czoło wyzwaniu!

UWAGA! Wersja gry z 2021 roku została zmieniona jedynie pod kątem redakcyjnym. Oznacza to, że wersję podstawową i dodatki zakupione przed rokiem 2021 można swobodnie łączyć z nową wersją podstawową i dodatkami.

Na czym to polega?

Rozgrywka w Pory Roku jest podzielona na 2 fazy.

W pierwszej, nazywanej Preludium, gracze budują swoją własną talię, wymieniając karty Mocy z pozostałymi uczestnikami zabawy. W ten sposób starają się zebrać zestaw przydatnych efektów i stworzyć swoją strategię. 9 wybranych kart Mocy dzielą na 3 zestawy po 3 karty, które posłużą im w kolejnych częściach rozgrywki.

Druga faza, Turniej, to 3 lata (12 następujących po sobie pór roku), podczas których uczestnicy będą starali się zebrać jak najwięcej punktów prestiżu i otrzymać tytuł Arcymaga królestwa Xidit. W tym celu będą rzucać kośćmi odpowiednimi dla danej pory roku, które wskażą im możliwe do wykonania akcje. 

Aby wygrać, gracze będą musieli umiejętnie zaplanować zbieranie i krystalizowanie energii, a także opłacenie kosztu skorzystania z potężnych kart Mocy, które sobie przygotowali.

Dlaczego pokochasz tę grę?

 • Pory roku kuszą dopracowaną sferą wizualną, dzięki której obcowanie z grą jest prawdziwą przyjemnością. Przepiękne grafiki przenoszą graczy w wyjątkowy, fantastyczny świat.
 • To jeden z tytułów, w który nie da się rozegrać dwóch identycznych partii. Budowanie talii i wymiana kart w połączeniu z użyciem kości sprawiają, że za każdym razem mamy okazję wypróbować zupełnie inną strategię.
 • To rozbudowana i interesująca gra, która daje stawia uczestników przed wieloma ważnymi decyzjami, wpływającymi na ich ostateczny wynik.
 • Dzięki wykorzystaniu różnych zestawów dostępnych kart możemy modyfikować poziom trudności i dopasowywać go do możliwości uczestników: od Czarodzieja Praktykanta, aż do Arcymaga.

Rozgrywka

Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Podstawowe informacje

Zawartość pudełka:
 • 1 plansza
 • 1 tor kryształów
 • 1 znacznik rundy i 1 znacznik Pory Roku
 • 4 plansze graczy
 • 8 żetonów biblioteki
 • 16 znaczników czarnoksiężników
 • 20 kości Pór Roku
 • 40 zaawansowanych kart mocy
 • 60 podstawowych kart mocy
 • 64 żetony energii
Waga:
1 kg
Instrukcja i inne pliki:
Pasujące koszulki:


Dodatki i akcesoria


Recenzje

4.61
na podstawie 82 ocen

Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń Pory rokuNajbardziej przydatne recenzje

izuuki

Liczba recenzji: 11

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Jak dla mnie ideał :)

Jestem tydzień po pierwszej rozgrywce - emocje opadły, ale ocena cały czas ta sama. Gra jest świetna!
Instrukcja co prawda dość obszerna i czasami trzeba sięgać do opisu kart, ale w gruncie rzeczy zasady są jasne i klarowne - do ogarnięcia podczas samej rozgrywki. Gra jest z kategorii tych "lekkich", chociaż na pewno wymaga planowania. Niekoniecznie trzeba w nią grać ze świeżą mózgownicą, ale jasny umysł na pewno pomaga :)
Do tej pory grałam tylko w dwie osoby - grywalność super, chociaż podejrzewam, że moc rośnie wraz ze zwiększaniem się ilości graczy i możliwością krzyżowania przez nich naszych misternie uknutych planów.
Jakość wykonania na szóstkę. "Pory roku" są przepięknie wykonane, z trwałych materiałów z cudownymi grafikami. Po rozgrywce postanowiłam zapakować wszystkie karty w protektory - żal niszczyć te małe dzieła sztuki. Plusem jest fakt, że nawet po zapakowaniu kart w ochraniacze, mieszczą się one w przeznaczonych na nie miejscach w pudełku. W ogóle cała organizacja opakowania jest wielkim plusem - wszystko ma w nim swoje miejsce i nic "nie lata". Bez protektorów w pudełku do podstawki mieszczą się również oba dodatki.
Podsumowując - produkt na 5 z wielkim plusem - na pewno do gry powrócę jeszcze wielokrotnie. Rebel jak zwykle celująco :)


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

LesnyDziad

Liczba recenzji: 9

Jedna z ulubionych gier, które posiadam.
+ Wykonanie. Bardzo dobre kostki, rewelacyjne grafiki, dziewczyna potrafi zagrać kilkudziesiątą partię, a pomimo to kolejny raz rozczulić się nad obrazkiem kompana.
+ Praktyczna wypraska. Wszystko się mieści i pasuje jak należy, chociaż po okoszulkowaniu kart wchodzą "na styk"
+ Zasady stosunkowo proste, ale mnogość strategii przyprawia o zawrót głowy. Sam decydujesz czy spróbujesz wystawić tuzin kosztownych kart, zdobyć setkę kryształów ze sprzedaży, czy niespodziewanie zakończyć grę zostawiając przeciwnika z niewybudowanymi kartami na ręce.
+ Zależności pomiędzy kartami sprzyjają główkowaniu. Wybudowanie karty i wykorzystywanie interakcji dzięki którym można niespodziewanie postawić drugą, trzecią i piątą potrafi dostarczyć nieco satysfakcji.
+ System draftu. Irytujesz się że przeciwnik ma 9 mocnych kart, kiedy Twoje są co najwyżej średnie? Nie w tej grze. Pomaga to w zbalansowaniu gry i sprawia, że więcej zależy od umiejętności a mniej od szczęścia (które wciąż jednak warto mieć).
+ Grywalna w każdym wariancie. 2,3 i 4-osobowe gry wciąż są przyjemne.

- Tor punktacji. Jest zdecydowanie zbyt mały i zwłaszcza w wariancie 4-osobowym niewygodne jest oznaczanie punktacji.
Reszta wad jest kosmetyczna:
- Francuski akapit w instrukcji odnośnie karty Olafa (która i tak jest w 100% wyjaśniona na karcie i nie ma w niej niejasnych interakcji z innymi kartami).
- 3,4 karty (z 50 w talii) są nieco inne od ich odpowiedników z zagranicznej wersji (koszt wystawienia, działanie, możliwość usunięcia). Różnice są niewielkie, zwykle osłabiające karty (ale są takie same dla każdego gracza, więc rozgrywka wciąż jest sprawiedliwa). Podobno poprawione wersje kart są dostępne w dodatku.

Po roku posiadania wciąż się nie znudziła, zdecydowane 5.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Elessar11

Liczba recenzji: 47

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Jak dla mnie ideał :)

Bardzo ślicznie wykonana gra, nie tylko pod względem graficznym i samej mechaniki gry, ale również pod względem szczegółów. Na pierwszy plan wysuwają się na pewno kostki, które są duże i oznaczenia które na nich są powinny długo wytrzymać zanim się wytrą. Karty są efektowne i klimatyczne, niestety wydają mi się jakby były zbyt delikatne na grę bez koszulek dlatego najlepiej zaopatrzyć się w 2 sztuki opakowań koszulek "FFG Standard Card Game Sleeves - Przezroczyste 50". Wszystkie elementy mają swoje miejsce w wyprasce w pudełku - choć miejsca pod żetony nie do końca mi pasują. Co do przebiegu samej rozgrywki jest ona dość szybka i przyjemna - szczególnie jak uda nam się wykonać jakieś dobre combo. Na obecną chwilę jest już kilka dodatków po angielsku, więc mam nadzieje, że zostaną przełożone na język polski jak najszybciej , bym mógł je dorwać w swoje rączki.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:


Wszystkie recenzjePytania i odpowiedzi

Masz wątpliwości lub pytanie co do gry?

Zapytaj naszej społeczności.

Zadaj pytanie

Jeśli podoba Ci się ten produkt, polecamy również