Alchemicy

Dedukcyjna gra laboratoryjna
69 opinii
 • 2 - 4 osoby
 • od 13 lat
 • ok. 120 minut
 • wydanie polskie
Dzisiaj dostałem mój nowy kociołek. Nareszcie moje laboratorium jest gotowe! Całe dnie zbierałem i suszyłem składniki w oczekiwaniu na tę chwilę. Co by tu zmieszać najpierw? Mam dobre przeczucie co do kruczego pióra i korzenia mandragory. No i ponoć ropucha pasuje do wszystkiego. Ale z drugiej strony, co tam wiedzą inni? To moje laboratorium i moje badania! Kiedy opublikuję swoje teorie, to wszyscy będą przychodzić do mnie! Już ja im udowodnię, że jestem najwybitniejszym umysłem zgłębiającym tajniki alchemii. No dobrze, czas rozpalić ogień i wziąć się do pracy. W mętnej głębi kotła znaleźć można przecież wiedzę, bogactwo i sławę. Od dwóch do czterech graczy wciela się w rywalizujących alchemików chcących odkryć sekrety tej tajemnej sztuki. Punkty można zdobywać na różne sposoby, ale najwięcej otrzymuje się za publikację teorii - prawidłowych teorii, warto dodać. I w tym leży problem. Gracze zdobywają wiedzę poprzez mieszanie składników i sprawdzanie wyników za pomocą aplikacji skanującej karty na tablecie lub smartfonie. Dedukują, jak przyrządzić mikstury, które mogą sprzedać poszukiwaczom przygód. Zarobione złoto mogą wydawać na magiczne artefakty, które są bardzo potężne, ale także bardzo drogie. Publikujemy teorie, ośmieszamy i obalamy tezy przeciwników i zmagamy się z wyzwaniami, przy których zamiana ołowiu w złoto to betka! Kiedy teorie graczy są publikowane lub odrzucane, ich reputacja idzie w górę i w dół. Na koniec gry reputacja zamieniana jest na punkty zwycięstwa. Punkty otrzymuje się także za artefakty oraz stypendia. Gracz z największą liczbą punktów wygrywa.
Autor:
Matúš Kotry
Ilustracje:
David Cochard
Wydawca:
Rebel
189,95

Dostępnych powyżej 50 sztuk w magazynie wysyłkowym

Pokaż dostępność w sklepie stacjonarnym

w CH Metropolia

Wysyłka dzisiaj


Dostawa (Poczta Polska) już od 10 zł.
Sprawdź opcje dostawy


Opis

Dzisiaj dostałem mój nowy kociołek. Nareszcie moje laboratorium jest gotowe! Całe dnie zbierałem i suszyłem składniki w oczekiwaniu na tę chwilę. Co by tu zmieszać najpierw? Mam dobre przeczucie co do kruczego pióra i korzenia mandragory. No i ponoć ropucha pasuje do wszystkiego.

Ale z drugiej strony, co tam wiedzą inni? To moje laboratorium i moje badania! Kiedy opublikuję swoje teorie, to wszyscy będą przychodzić do mnie! Już ja im udowodnię, że jestem najwybitniejszym umysłem zgłębiającym tajniki alchemii.

No dobrze, czas rozpalić ogień i wziąć się do pracy. W mętnej głębi kotła znaleźć można przecież wiedzę, bogactwo i sławę.

Od dwóch do czterech graczy wciela się w rywalizujących alchemików chcących odkryć sekrety tej tajemnej sztuki. Punkty można zdobywać na różne sposoby, ale najwięcej otrzymuje się za publikację teorii - prawidłowych teorii, warto dodać. I w tym leży problem.

Gracze zdobywają wiedzę poprzez mieszanie składników i sprawdzanie wyników za pomocą aplikacji skanującej karty na tablecie lub smartfonie. Dedukują, jak przyrządzić mikstury, które mogą sprzedać poszukiwaczom przygód. Zarobione złoto mogą wydawać na magiczne artefakty, które są bardzo potężne, ale także bardzo drogie. Publikujemy teorie, ośmieszamy i obalamy tezy przeciwników i zmagamy się z wyzwaniami, przy których zamiana ołowiu w złoto to betka!

Kiedy teorie graczy są publikowane lub odrzucane, ich reputacja idzie w górę i w dół. Na koniec gry reputacja zamieniana jest na punkty zwycięstwa. Punkty otrzymuje się także za artefakty oraz stypendia. Gracz z największą liczbą punktów wygrywa.

Rozgrywka

Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Podstawowe informacje

Zawartość pudełka:
 • dwustronna plansza do gry
 • plansza teorii
 • plansza prezentacji
 • 4 zasłonki laboratorium
 • 4 trójkąty wyników
 • 4 plansze graczy
 • 6 kafli poszukiwaczy przygód
 • 2 kafle konferencji
 • 5 kafli stypendiów
 • 8 żetonów alchemonów
 • 104 żetony wyników
 • 36 żetonów sztuk złota
 • 44 żetony pieczęci (zestaw 11 w każdym kolorze)
 • 6 żetonów konfliktów
 • znacznik gracza startowego
 • 8 kafli składników
 • plansza mistrza gry
 • 40 kart składników
 • 22 karty przysług
 • 18 kart artefaktów
 • 16 kart ofert
 • 8 plastikowych flakoników (2 w każdym kolorze)
 • 24 plastikowe znaczniki (6 w każdym kolorze)
 • blok z tabelami dedukcji
 • 2 pojemniki na żetony
 • 8 woreczków strunowych
 • instrukcja
Waga:
2,33 kg
Instrukcja i inne pliki:
Pasujące koszulki:

Uwaga: Do gry w Alchemików potrzebna będzie odpowiednia aplikacja na tablecie lub smartfonie. Aby ją zdobyć, należy zeskanować znajdujący się w insturkcji kod QR lub wejść tutaj: http://cge.as/ald. Aplikacja jest bezpłatna. Można też grać bez aplikacji, ale jeden z graczy wtedy nie bierze udziału w rozgrywce, przejmując zadanie mieszania eliksirów. 

Dodatki i akcesoria


Recenzje

4.87
na podstawie 69 ocen

Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń Alchemicy



Najbardziej przydatne recenzje

Louve

Liczba recenzji: 68

Przytoczę swój lekko zmodyfikowany komentarz do zakupionego przeze mnie wydania angielskiego:

Zacznę od podsumowania. Zagrałam raz i już wiedziałam, że chcę grę zakupić. A teraz, po kolei.

Myślę, że o "Alchemikach" będzie niedługo dosyć głośno, gdyż tytuł wprowadza przyjemnie nowatorski podmuch do klasycznych strategiczno-familijnych tytułów. Trudno mi nawet dokładnie określić typ rozgrywki, gdyż jest to połączenie selektywnej dedukcji z planowaniem oraz strategii ze szczyptą losowości i szczęścia. Ogólnie rzecz biorąc, w moim odczuciu wyszła mieszanka zaiste udana.

Zanim rozpocznie się pierwszą partię, trzeba opanować niemałą ilość zasad, których przyswojenie trochę czasu zajmie (myślę, że tak z 1h - 1,5h trzeba liczyć). Gdy już jednakże opanuje się reguły, okazuje się, że sama rozgrywka do trudnych nie należy i przebiega w miarę sprawnie, zwłaszcza, że skróty zasad mamy przedstawione symbolicznie w odpowiednich miejscach na planszy. Nie oznacza to jednak, że gra nie wymaga myślenia, wręcz przeciwnie. Dedukcja i planowanie to zasadniczy element "Alchemików". Tytuł wymaga mocnego skupienia, by przypadkiem nie pomylić się przy oznaczaniu składów (al)chemicznych testowanych miksturek, które to są esencją całej rozgrywki.

Z nowatorskich elementów, warto jeszcze wspomnieć o ciekawym dodatku w postaci wykorzystania przez grę mobilnej aplikacji na komórkę czy tablet (możliwe jest również skorzystanie z aplikacji na komputerze, choć wówczas działa to ciut inaczej - karty nie są skanowane, a wybierane ręcznie przez gracza na ekranie). Z uwagi na obecnie wszechstronną dostępność smartfonów i innych urządzeń mobilnych raczej nie powinno to stanowić problemu, jednakże trzeba o tym fakcie pamiętać, gdyż bez tego elementu rozgrywka staje się trudna lub wręcz niemożliwa! (Można rozegrać grę bez pomocy aplikacji, w takim wypadku jednak jeden z graczy nie bierze udziału w rozgrywce, stając się Mistrzem Gry, zastępującym elektroniczny czytnik kart, co automatycznie podnosi minimalną liczbę graczy z 2 do 3). Początkowo, opierając się na samym opisie tytułu, idea elementu aplikacji internetowej wydawała mi się pomysłem naciąganym i ciut zniechęcała do gry. W moim odczuciu tradycyjna planszówka powinna być planszówką, a nie jakąś hybrydą z grą komputerową. Ale już po pierwszej rozgrywce wszelkie moje obiekcje zniknęły całkowicie. Ten element naprawdę nie przeszkadza, a pozwala na zastosowanie w grze nowatorskiego rozwiązania.

Jeśli chodzi o samo wydanie gry, to mam dwa główne spostrzeżenia. Pierwsze, to wygląd i solidność materiałów. Tutaj przyznaję najwyższą ocenę. Gra jest bardzo ładna, a plansza i większość elementów wykonanych jest z twardego, grubego kartonu. Tradycyjne pionki zastąpione zostały uroczymi buteleczkami eliksirów z przezroczystego plastiku w żywych kolorach, podobnie jak i sześcianiki znaczników. Jest to zwyczajnie śliczne. Wszystkie elementy są barwne, a grafiki rysowane całkiem przyjemną, nieco karykaturalną kreską pasującą do klimatu gry. Moją drugą uwagą był natomiast wielki minus, który do szału doprowadzał wszystkich graczy mających z tym wydaniem gry styczność. Chodziło mianowicie o niedopasowanie wielkości żetonów (w postaci kartonowych krążków) do otworów w trójkącie rezultatów, w których należy je umieszczać. Krążki były zwyczajnie zbyt duże w stosunku do otworów i nie było siły ich tam bez problemów włożyć. Rezultat był taki, że albo krążki były wciskane i jakoś (krzywo) dotrwały do końca gry, albo (co gorsza) wypadały w trakcie rozgrywki, powodując wzdychanie, przewracanie oczami i burkliwe mamrotanie pod nosem kolejnych graczy. Na szczęście w nowym wydaniu ten mankament został wyeliminowany, poprzez uzupełnienie gry poprawionymi wytłoczkami, które zlikwidowały problem zbyt dużych żetonów i teraz już elementy do siebie pasują. Nie wiem jak to wygląda w wydaniu polskim, ale zakładam, że po wadliwych wytłoczkach nie ma już śladu :-)

Podsumowując, grę oceniam na 5. To tytuł przyjemny, wymagający skupienia i uwagi, a zarazem o logicznych i nieprzekombinowanych regułach, toczący się w świetnie dobranym do rozgrywki klimacie. Zapewne nie jest to pozycja dla każdego, warto przez zakupem najpierw móc ją przetestować. Dla mnie wystarczył jednorazowy test by następnie wyczekiwać możliwości zakupu gry z niecierpliwością. Jeszcze raz, pełna piąteczka! :-)


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Bogdan

Liczba recenzji: 2

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Jak dla mnie ideał :)

Ach... :) Pierwszy komentarz muszę napisać na temat mojej ulubionej gry... Bo rzeczywiście są to alchemicy. Gra bardzo często wraca na nasz stół. Jest warta swojej wysokiej oceny.
1. Unikatowa mechanika dedukcji
2. Dobre rozmieszczenie strategiczne akcji
3. Masę możliwości strategicznych (chociażby podczas podważania dla mistrzów)
4. Piękne wykonanie i szata graficzna.
To ciekawe ale żeby wygrać nie trzeba mieć dużo szczęścia i zaraz wszystko wiedzieć. Można niewiele wiedzieć a dobrze tą wiedze wykorzystać i wygrać! I to jest piękne. Jednak trzeba przyznać że gra jest na umysły ścisłe! Kto ma problem z matematyką i dedukcją może nie znaleźć radości w tej grze. Dla mnie gra idealna. Uwielbiam ją. Dobrze się gra zarówno w 2 jaki i 4 graczy. Ale w 4 zdecydowanie więcej się dzieje i jest ciekawiej :)

Na koniec moje sposoby dedukowania:
1. Standardowy eksperyment i skreślenie tego czym mikstura nie jest.
2. Mieszanie dwóch neutralizujących się składników z innymi co pozwala eksperymentować na kilku jednocześnie.
3. Dedukowanie za pomocą sposobu powstawania mikstur (zawsze się łączy mała kulka z dużą) A zatem jeśli składnik A i B dają nam czerwony plus, a w składniku A zostały TYLKO małe czerwone plusiki to w składniku B możemy wykreślić małe ponieważ w tym wypadku na pewno małe z A połączyły się z dużymi B.
4. Dokładnie cztery składniki mają ten sam symbol (np. ujemny czerwony) A zatem jeśli dwa razy powstała nam taka mikstura za pomocą CZTERECH RÓŻNYCH składników to siłą rzeczy pozostałe cztery MUSZĄ mieć dodatni czerwony.
5. Sprawdzanie poprawności czyichś teorii za pomocą sprzedaży mikstury.
6. Jeśli znamy składnik który ma same dodatnie lub same ujemne alchemony to zawsze możemy za jej pomocą sprzedać miksturę gwarantując tylko jej znak. (w rzadkich przypadkach może być wpadka gdy powstanie neutralna mikstura)
7. Poprzez obserwowanie tabeli dedukcji można czasem zauważyć że dany związek alchemiczny jest wszędzie skreślony po za jednym składnikiem.
8. Aby w miarę szybko mieć wiedzę najlepiej robić maksymalnie dwa eksperymenty na jednym składniku. (potem mikstury mogą się już powtarzać co daje małą wiedzę.)


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Hasufin

Liczba recenzji: 13

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Jak dla mnie ideał :)

Rewelacyjna gra!
Można powiedzieć, że w pewnym sensie jest to gra w grze, bo dedukcja którą wykonujemy w swoim laboratorium przy pomocy żetonów, tabelki i aplikacji w smartfonie jest sama w sobie taką mini-grą. A do tego dochodzi jeszcze rozgrywka na planszy, gdzie ścigamy się z innymi graczami o tytuł najlepszego alchemika.
Wymaga sporo myślenia, ale nie przyprawia o ból głowy. Kiedy się już zagrało minimum dwa razy, nie trzeba w zasadzie zaglądać więcej do instrukcji. Zasad jest dużo, ale łatwo je przyswoić, gdyż są bardzo przystępnie wytłumaczone.
Jeszcze przed jej wydaniem bardzo się ekscytowałam tą grą i pokładałam w niej wielkie nadzieje na to, że będzie to jeden z najlepszych tytułów w mojej kolekcji i nie zawiodłam się. Pod każdym względem jest to wspaniała gra, przemyślana co do najmniejszego szczegółu i co najważniejsze - dająca mnóstwo zabawy i satysfakcji.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:


Wszystkie recenzje



Pytania i odpowiedzi

Wszystkie 2
Z odpowiedzią 2
Oczekujące na odpowiedź 0

Czy poprawność przyrządzenia mikstury jest losowa z każdą rozgrywką? Czy po kilku rozgrywkach nie pozna się przepisów na pamięć i zniknie element odkrywania bo będziemy wiedzieć jakie są przepisy?

~ Kacper 30.08.2023 12:48

Są losowane z każdą rozgrywką.

Czy odpowiedź była przydatna? 0

~ Bzyqu 30.08.2023 13:46

Czy istnieje możliwość dokupienia osobno tabel dedukcji?

~ Jędrzej 09.01.2023 17:14

Rebel nie sprzedaje elementów gier.

Czy odpowiedź była przydatna? 0

~ Bzyqu 06.07.2023 14:01

Masz wątpliwości lub pytanie co do gry?

Zapytaj naszej społeczności.

Zadaj pytanie


Jeśli podoba Ci się ten produkt, polecamy również

Odmęty grozy

Odmęty grozy

Pakt z diabłem

Pakt z diabłem