Jamajka

Nabierz wiatru w żagle i płyń po zwycięstwo!
18 opinii
 • 2 - 6 osób
 • od 8 lat
 • 30 - 60 minut
 • wydanie polskie
W 1678 roku Henry Morgan, korsarz z wieloletnim stażem, został mianowany gubernatorem Jamajki. Powierzono mu zadanie wypędzenia piratów i rozbójników morskich. On jednak, zamiast wypełnić misję, zaprosił swoich wspólników i towarzyszy broni, by osiedlili się na wyspie i w spokoju cieszyli się łupami. W 30. rocznicę tego wydarzenia został zorganizowany Wielki Wyścig, podczas którego najznamienitsze pirackie statki i załogi rywalizują o to, który z nich wróci jako najbogatszy.Jamajka to pięknie zilustrowana gra wyścigowa, w której wcielamy się w kapitanów pirackich statków poruszających się wokół tytułowej wyspy. Podczas zabawy będziemy w tajemnicy planować swoje akcje, by zaskoczyć przeciwników i zgromadzić jak najwięcej dóbr. Aby wygrać, musimy mądrze zarządzać ograniczonym miejscem na statku, a także dostosować trasę i tempo poruszania się do naszej strategii i poczynań pozostałych graczy.Na czym to polega?Rozgrywka w Jamajkę składa się z następujących po sobie rund w ramach których: Gracz, który w danej rundzie jest kapitanem, rzuca dwiema kośćmi. Wskazują onę wartość akcji, jaką będzie można wykonać w ramach poranka i wieczoru. To kapitan decyzuje, którą kość przypisać do danej pory dnia. Każdy z graczy w tajemnicy wybiera z ręki kartę, którą będzie chciał zagrać. Każda z nich ma na górze zestaw dwóch akcji: po jednej na każdą porę dnia. Może to być ruch albo załadunek określonego zasobu na statek.Gdy wszyscy wybiorą kartę, gracze po kolei ujawniają i rozgrywają swoje akcje zgodnie z wartością kości wybranych przez kapitana (biorą maksymalnie tyle towaru, ile wskazuje kość lub poruszają się o tyle pól).Oprócz podejmowania decyzji na temat tego, w którym kierunku podążyć i jakie towary przewozić, gracze, którzy znajdą się na tym samym polu, będą również toczyć ze sobą bitwy morskie. Zabawa kończy się, gdy pierwsza osoba dotrze do Port Royal. Zwycięża gracz z najwyższą liczbą punktów, na które składa się wartość zebranych skarbów i monet, a także to, jak daleko udało mu się dotrzeć na planszy. Dlaczego pokochasz tę grę?To nowa edycja popularnej gry rodzinnej. Jamajka doczekała się odświeżenia szaty graficznej, a także przeredagowania zasad, by były jeszcze prostsze do nauczenia!Dzięki przejrzystym regułom i przyjemnym dla oka, pirackim ilustracjom, Jamajka jest doskonałą propozycją do zabawy w gronie rodziny lub z mniej zaawansowanymi graczami.Uczestników czeka sporo przyjemnego kombinowania, by jak najlepiej dostosować się do zmiennych warunków, a atmosfera wyścigu dodatkowo podsyca emocje podczas gry.Pierwszy nakład gry zawiera bonus: specjalną figurkę statku widmo!
Autor:
Malcolm Braff, Bruno Cathala, Sébastien Pauchon
Ilustracje:
Mathieu Leyssenne
Wydawca:
Rebel
16995
8990
-47%

Dostępnych powyżej 50 sztuk w magazynie wysyłkowym

Pokaż dostępność w sklepie stacjonarnym

w CH Metropolia

Wysyłka dzisiaj


Dostawa (Paczkomaty 24/7) już od 10 zł.
Sprawdź opcje dostawy


Opis

W 1678 roku Henry Morgan, korsarz z wieloletnim stażem, został mianowany gubernatorem Jamajki. Powierzono mu zadanie wypędzenia piratów i rozbójników morskich. On jednak, zamiast wypełnić misję, zaprosił swoich wspólników i towarzyszy broni, by osiedlili się na wyspie i w spokoju cieszyli się łupami. W 30. rocznicę tego wydarzenia został zorganizowany Wielki Wyścig, podczas którego najznamienitsze pirackie statki i załogi rywalizują o to, który z nich wróci jako najbogatszy.

Jamajka to pięknie zilustrowana gra wyścigowa, w której wcielamy się w kapitanów pirackich statków poruszających się wokół tytułowej wyspy. Podczas zabawy będziemy w tajemnicy planować swoje akcje, by zaskoczyć przeciwników i zgromadzić jak najwięcej dóbr. Aby wygrać, musimy mądrze zarządzać ograniczonym miejscem na statku, a także dostosować trasę i tempo poruszania się do naszej strategii i poczynań pozostałych graczy.

Na czym to polega?

Rozgrywka w Jamajkę składa się z następujących po sobie rund w ramach których: 

 1. Gracz, który w danej rundzie jest kapitanem, rzuca dwiema kośćmi. Wskazują onę wartość akcji, jaką będzie można wykonać w ramach poranka i wieczoru. To kapitan decyzuje, którą kość przypisać do danej pory dnia. 
 2. Każdy z graczy w tajemnicy wybiera z ręki kartę, którą będzie chciał zagrać. Każda z nich ma na górze zestaw dwóch akcji: po jednej na każdą porę dnia. Może to być ruch albo załadunek określonego zasobu na statek.
 3. Gdy wszyscy wybiorą kartę, gracze po kolei ujawniają i rozgrywają swoje akcje zgodnie z wartością kości wybranych przez kapitana (biorą maksymalnie tyle towaru, ile wskazuje kość lub poruszają się o tyle pól).

Oprócz podejmowania decyzji na temat tego, w którym kierunku podążyć i jakie towary przewozić, gracze, którzy znajdą się na tym samym polu, będą również toczyć ze sobą bitwy morskie. 

Zabawa kończy się, gdy pierwsza osoba dotrze do Port Royal. Zwycięża gracz z najwyższą liczbą punktów, na które składa się wartość zebranych skarbów i monet, a także to, jak daleko udało mu się dotrzeć na planszy. 

Dlaczego pokochasz tę grę?

 • To nowa edycja popularnej gry rodzinnej. Jamajka doczekała się odświeżenia szaty graficznej, a także przeredagowania zasad, by były jeszcze prostsze do nauczenia!
 • Dzięki przejrzystym regułom i przyjemnym dla oka, pirackim ilustracjom, Jamajka jest doskonałą propozycją do zabawy w gronie rodziny lub z mniej zaawansowanymi graczami.
 • Uczestników czeka sporo przyjemnego kombinowania, by jak najlepiej dostosować się do zmiennych warunków, a atmosfera wyścigu dodatkowo podsyca emocje podczas gry.
 • Pierwszy nakład gry zawiera bonus: specjalną figurkę statku widmo!

Rozgrywka

Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Podstawowe informacje

Zawartość pudełka:
 • plansza
 • 66 kart akcji
 • 12 kart skarbów
 • 80 złotych dublonów
 • 45 żetonów prowiantu
 • 45 żetonów prochu
 • 9 żetonów skarbów
 • Znacznik kompasu
 • 2 kości akcji
 • 6 statków
 • 6 planszetek ładowni
 • kość walki/braków
 • instrukcja
Waga:
1,32 kg
Instrukcja i inne pliki:


Dodatki i akcesoria

Jamajka: Załoga

Jamajka: Załoga


Recenzje

4.67
na podstawie 18 ocen

Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń JamajkaNajbardziej przydatne recenzje

Piotr B

Liczba recenzji: 15

Dobry, solidny produkt

Mam poprzednią edycję, gra rewelacyjna, proste zasady, które pozwolą zagrać z osobami, które nie grają w planszówki.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Aneta

Liczba recenzji: 404

Jak dla mnie ideał :)

Jesteśmy właścicielami poprzedniej edycji i ... to gra która zawsze jest wyciągana kiedy jest nas więcej. Na 2 czy 3 osoby można wspomagać się graczem widmo ale to jednak nie to samo. Przy większej ilości graczy szanse na walkę są zdecydowanie większe. KArty wąskie a długie - bardzo dobrze trzymające się w ręku. Grafiki czytelne. MEga pozycja dla graczy w różnym gronie i to nie koniecznie miłośników piratów :)


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Mama, żona - KOBIETA

Liczba recenzji: 23

Jak dla mnie ideał :)

Zaczynamy od położenia planszy oraz wylosowania 9 kart skarbów i położenie ich obok skrzyni nawigacji (w stosie, tak aby nie było widać, co na nich jest). Następnie należy położyć kość walki/braków na polu fortecy, a każdy gracz umieszcza swój statek na polu startowym. Kolejnym krokiem jest pogrupowanie zasobów i umieszczenie ich koło planszy oraz położenie żetonów skarbów na kryjówkach piratów. Każdy z graczy otrzymuje swoją planszetkę oraz umieszcza na niej 3 żetony prowiantu i 3 żetony dublonów w 2 ze swoich ładowni. Następnie każdy otrzymuje karty akcji (w tym kolorze co ich statek) i oraz zabiera 3 z wierzchu do swoich dłoni.
Kiedy wszystko mamy gotowe pora rozpocząć grę. Rzucamy kośćmi, poruszamy się statkami, wykonujemy akcję, walczymy, płacimy, zdobywamy skarby i wiele więcej. Gra kończy się, kiedy któryś z graczy dotrze swoim stadkiem do Port Royal. Wygrywa osoba, która zdobędzie najwięcej punktów.

Gra jest dość dobrze rozbudowana, co sprawia, że każda rozgrywka jest inna. Zasady nie są bardzo skąplikowane, wystarczy dokładne przeczytanie instrukcji oraz „zerkanie” do niej podczas gry (przynajmniej na początku powinniśmy ją mieć zawsze pod ręką).

Wizualnie mnie gra zdecydowanie się podoba. Mamy dużą, dość grubą planszę, urocze statki w różnych kolorach, karty, planszetki, kostki i wiele różnych żetonów. Wszystkie elementy są wykonane z dbałością o szczegóły, a także nie niszczą się podczas normalnego używania.

Instrukcja jest dobrze skonstruowana. Wizualnie jest zdecydowanie ładna, a do tego jasno i czytanie napisana. Dzięki niej zrozumienie zasad nie stanowi żadnego problemu.

Moim zdaniem gra Jamajka jest rewelacyjna, a czas spędzony na graniu bardzo udany. Z przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETAWszystkie recenzjePytania i odpowiedzi

Wszystkie 2
Z odpowiedzią 1
Oczekujące na odpowiedź 1

Kolejne pytanie, to co w przypadku, gdy w banku nie ma wystarczającej ilości dublonów lub żywności do wypłacenia graczowi ilości wg wskazującej na to karty i kości? Sytuacja może rzadka, ale jednak chyba możliwa do zaistnienia.

~ Piotr 04.11.2021 11:53

Wygląda na to, że nie mamy tutaj jeszcze odpowiedzi. Chcesz być pierwszy?

Instrukcja podaje, że: "Gdy któryś z graczy dotrze do Port Royal, jego statek zatrzymuje się na tym polu. Jeżeli pozostała mu do wykonania akcja wieczorna, jest ona pomijana. Runda jest dogrywana do końca i następuje koniec gry." Jeśli gracz dopłynął do Port Royale podczas fazy porannej, to czy pozostali gracze wykonują ruchy z obu pór, tzn. porannej i wieczornej, czy tylko z porannej?

~ Piotr 04.11.2021 11:48

Gracz który dopłynął do mety NIE WYKONUJE akcji wieczornej, co za tym idzie pozostali gracze NIE wykonują swoich tur. Natychmiastowy koniec gry i tyle

Czy odpowiedź była przydatna? 0

~ Aneta 16.11.2021 08:12

Ależ to nieprawda. Za instrukcją: „Gdy któryś z graczy dotrze do Port Royal, jego statek zatrzymuje się na tym polu. Jeżeli pozostała mu do wykonania akcja wieczorna, jest ona pomijana. Runda jest dogrywana do końca i następuje koniec gry”. Wynika z tego, że na pewno nie jest rozgrywana akcja wieczorna przez gracza, który dotarł do mety. Natomiast „runda jest dogrywana do końca”, co oznacza, że przynajmniej akcje poranne pozostałych graczy _są_ wykonywane. W przypadku gracza na mecie rozegranie akcji wieczornej nie ma sensu, bo przecież już tam dotarł (pomijam kwestię, że teoretycznie mógłby jeszcze jakieś dodatkowe punkty zebrać), ale dla pozostałych ma to ogromne znaczenie. Stąd kwestia, czy wieczorne akcje też mają/mogą być przez pozostałych rozegrane, czy nie, bo nie jest to jasno napisane.

Czy odpowiedź była przydatna? 2

~ Piotr 18.11.2021 07:49

Masz wątpliwości lub pytanie co do gry?

Zapytaj naszej społeczności.

Zadaj pytanie


Jeśli podoba Ci się ten produkt, polecamy również

Turbo

Turbo

Zaginiony Ląd

Zaginiony Ląd

RyBitwa

RyBitwa

Jamajka: Załoga

Jamajka: Załoga


Klienci, którzy kupili Jamajka, kupili również: