Jaskinia

Zbadaj cuda podziemnych tuneli!
9 opinii
 • 2 - 5 osób
 • od 8 lat
 • 60 - 90 minut
 • wydanie polskie
W grze „Jaskinia” gracze kierują zespołami speleologów, przed którymi postawiono zadanie eksploracji nowo odkrytej jaskini. Rozpoczynając ze wspólnej bazy gracze będą odkrywać jaskinię, fragment po fragmencie, a ta stopniowo odsłoni przed nimi swoje tajemnice. Na ich drodze pojawią się strome zejścia, zalane wodą sale, wąskie przesmyki oraz warte uwiecznienia na fotografiach cuda podziemnego świata. Jednak, aby móc posuwać się do przodu, speleolodzy będą potrzebowali specjalistycznego sprzętu, który pozwoli im na przetrwanie w podziemiach i pokonanie kolejnych przeszkód, jakie napotkają w czasie wyprawy. Zespół, który najbardziej zasłuży się w odkrywaniu podziemnych korytarzy, okryje się sławą najlepszych speleologów i zasłuży na szacunek kolegów. Jaskinia to kolejna gra Adama Kałuży, nominowanego w 2012 r. do prestiżowej nagrody Spiel des Jahres za grę K2. Tak jak w K2, także tutaj niezbędne jest uważne planowanie, przewidywanie ruchów przeciwników i dostosowywanie swoich akcji do aktualnie panujących warunków. Proponując naszą najnowszą grę o eksploracji nowo odkrytej jaskini, zachęcamy również do ściągnięcia muzyki specjalnie skomponowanej dla tej gry: /go/cave-music Za każdym razem, gdy będziecie grać w Jaskinię, koniecznie puśćcie soundtrack w tle. Muzyka ta wspaniale doda klimatu Waszej rozgrywce. Mamy nadzieję, że pomysł ten się Wam spodobał!
Autor:
Adam Kałuża
Ilustracje:
Jarek Nocoń
Wydawca:
Rebel
129,95

Dostępnych 0 sztuk w magazynie wysyłkowym

Pokaż dostępność w sklepie stacjonarnym

w CH Metropolia

Produkt archiwalny: nie będzie dodrukowywany

Możesz otrzymać automatyczne powiadomienie, gdy tylko produkt będzie dostępny. Wystarczy, że wpiszesz poniżej swój adres e-mail.Opis

W grze „Jaskinia” gracze kierują zespołami speleologów, przed którymi postawiono zadanie eksploracji nowo odkrytej jaskini. Rozpoczynając ze wspólnej bazy gracze będą odkrywać jaskinię, fragment po fragmencie, a ta stopniowo odsłoni przed nimi swoje tajemnice. Na ich drodze pojawią się strome zejścia, zalane wodą sale, wąskie przesmyki oraz warte uwiecznienia na fotografiach cuda podziemnego świata. Jednak, aby móc posuwać się do przodu, speleolodzy będą potrzebowali specjalistycznego sprzętu, który pozwoli im na przetrwanie w podziemiach i pokonanie kolejnych przeszkód, jakie napotkają w czasie wyprawy. Zespół, który najbardziej zasłuży się w odkrywaniu podziemnych korytarzy, okryje się sławą najlepszych speleologów i zasłuży na szacunek kolegów.

Jaskinia to kolejna gra Adama Kałuży, nominowanego w 2012 r. do prestiżowej nagrody Spiel des Jahres za grę K2. Tak jak w K2, także tutaj niezbędne jest uważne planowanie, przewidywanie ruchów przeciwników i dostosowywanie swoich akcji do aktualnie panujących warunków.

Proponując naszą najnowszą grę o eksploracji nowo odkrytej jaskini, zachęcamy również do ściągnięcia muzyki specjalnie skomponowanej dla tej gry:

/go/cave-music

Za każdym razem, gdy będziecie grać w Jaskinię, koniecznie puśćcie soundtrack w tle. Muzyka ta wspaniale doda klimatu Waszej rozgrywce. Mamy nadzieję, że pomysł ten się Wam spodobał!

Rozgrywka

Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Podstawowe informacje

Zawartość pudełka:
 • 2 dwustronne plansze baz
 • 80 kafli jaskini podzielone na 4 grupy (I, II, III, IV)
 • 12 kafli usypisk
 • 12 kafli specjalnych
 • 5 plansz graczy
 • 5 pionków ekip speleologów w 5 kolorach, po 1 dla każdego gracza
 • 5 pionków obozów w 5 kolorach, po 1 dla każdego gracza
 • 120 Żetonów ekwipunku:
 • 162 Żetony eksploracji:
 • 12 Żetonów premii punktowych
 • 40 Żetonów głębokości
Waga:
1,3 kg
Instrukcja i inne pliki:


Recenzje

4.56
na podstawie 9 ocen

Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń JaskiniaNajbardziej przydatne recenzje

Paul26

Liczba recenzji: 12

Jak dla mnie ideał :)

Gra sama w sobie jest bardzo dobrze wymyślona, prosta mechanika dużo możliwości. Dużym plusem na pewno jest nagradzanie specjalizacji w ostatecznym liczeniu punktów, i czasem to właśnie te dodatkowe punkty dają nam wygraną. Tunele są losowe i nigdy nie wyglądają tak samo, tylko inwencja gracza wyznacza ich przebieg. W pudełku znajdziemy dużą ilość różnych zasobów wyposażenia i eksploracji co może być męczące w momencie rozpoczęcia gry, kiedy nie umieścimy ich wcześniej w oddzielnych opakowaniach (przydałaby się odpowiednia wypraska) ale nie jest to na tyle problematyczne aby obniżać punkty grze. Polecam zakup gry


Szymon

Liczba recenzji: 34

Jak dla mnie ideał :)

Bardzo dobra gra! Mimo, że brakuje jej trochę do ideału, to na zachętę Adamowi daje 5tkę ;-)
Na pochwałę zasługuje mechanika gry, aczkolwiek początki są dość trudne, zwłaszcza z liczeniem PA. Opis akcji co prawda nie jest zbyt trudny, a dodatkowo plansze gracza są w bardzo cwany sposób skonstruowane (ściąga z akcji+koszt), to mimo wszystko trzeba się trochę momentami wysilić, żeby dobrze policzyć swoje ruchy. Dobrze jest kiedy inni gracze pomagają i tym samym weryfikują zagrania kolegi. Dobrze również wypada oprawa wizualna i wykonanie. Aczkolwiek osobiście uważam, że kafle korytarzy jaskini mogłyby być ciut większe, żeby te piękne lokacje można było podziwiać bez ślepienia w plansze :) Na minus zasługuje natomiast wnętrze pudełka. Za taką cenę i przy takiej ilości żetonów powinny być przegródki!!! A tymczasem w pudełku mamy jedynie kawałek miękkiego kartonu wygiętego tak, by zawartość nie latała na wszystkie strony, będąc jeszcze w wypraskach... Jeśli nie chcecie się bawić w "organizery" na żetony (w Castoramie za ca.10pln), to proponuje od razu zaopatrzyć się w woreczki strunowe, które nam zabawę trochę uporządkują. Żetonów jest cała masa i łatwo je pogubić.
Generalnie gra jest bardzo fajna i oddaje klimat przygody. Ta nieprzewidywalność co nas czeka "za zakrętem", czy chociażby kombinowanie typu "hm, odkryć jeszcze jeden kafel, pójść przez zacisk, bo tam jeszcze nikogo nie było, czy może jednak eksplorować wodę? A może jednak wrócić do bazy, bo brakuje mi zasobów zużywalnych?" przywołuje na myśl inną grę tego autora- K2. Super, to się naprawdę udało!
Jaskinia ma co prawda parę mankamentów. Nie chcę już przynudzać, bo mam jeszcze kilka uwag i wątpliwości, ale może rozwieje je sobie podczas następnych partii.
Szczerze polecam! I czekam na dodatek ;-)
Rebel, przesyłka jak zwykle bez zastrzeżeń 5+
Pozdrawiam.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Mateusz

Liczba recenzji: 1

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

W porządku, bez rewelacji

Po K2 spodziewałem się gry genialnej. Niestety bardzo się rozczarowałem. W grze zbyt dużo trzeba liczyć co bardzo spowalnia rozgrywkę. Zbyt duży aspekt losowaości powoduje że nie jesteśmy w stanie kontrolować rozgrywki. Ponadto skomplikowany system punktacji powoduje że wszelka rywalizacja w grze została "zabita". Do końcowego podliczania punktów nie jesteśmy w stanie określić kto prowadzi. Niestety przez te wszystkie mankamenty gra nuży i nie zachęca do ponownej rozgrywki.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:


Wszystkie recenzjePytania i odpowiedzi

Masz wątpliwości lub pytanie co do gry?

Zapytaj naszej społeczności.

Zadaj pytanie

Jeśli podoba Ci się ten produkt, polecamy również

K2 (nowa edycja)

K2 (nowa edycja)