Pandemic (edycja polska)

Czy potraficie ocalić ludzkość?
97 opinii
 • 2 - 4 osoby
 • od 10 lat
 • ok. 60 minut
 • wydanie polskie
Cztery choroby wydostały się na świat i przed drużyną specjalistów z różnych dziedzin stanęło zadanie odnalezienia szczepionek na te epidemie, zanim ludzkość zostanie unicestwiona. Gracze muszą współpracować ze sobą, wykorzystując silne strony swych postaci i dobrze planując strategię, jaką wykorzystają, by pozbyć się chorób, zanim, w serii coraz gwałtowniejszych epidemii, opanują one cały świat. Jakie zdolności posiadają postacie? Kierownik budowy potrafi budować laboratoria badawcze, potrzebne do tego, by wynajdywać szczepionki na choroby. Naukowiec potrzebuje tylko 4 kart konkretnej choroby, by ją wyleczyć, zamiast zwyczajowych 5. Choroby rozprzestrzeniają się jednak przerażająco szybko, a czas ucieka. Drużyna musi starać się powstrzymywać napór epidemii, na dotkniętych nimi obszarach oraz wynajdywać szczepionki. Gra została nominowana przez Kapitułę Konkursu do nagrody Gra Roku 2010, jako jedna z najlepszych gier wydanych w Polsce w roku 2009. Gra została nominowana do prestiżowej nagrody Spiel des Jahres 2009.
Autor:
Matt Leacock
Ilustracje:
Josh Cappel, Christian Hanisch, Régis Moulun, Chris Quilliams, Tom Thiel
Wydawca:
Rebel
Kod producenta:
ZMG7100PL
169,95

Dostępnych powyżej 50 sztuk w magazynie wysyłkowym

Pokaż dostępność w sklepie stacjonarnym

w CH Metropolia

Wysyłka dzisiaj


Dostawa (Poczta Polska) już od 10 zł.
Sprawdź opcje dostawy


Opis

Cztery choroby wydostały się na świat i przed drużyną specjalistów z różnych dziedzin stanęło zadanie odnalezienia szczepionek na te epidemie, zanim ludzkość zostanie unicestwiona.

Gracze muszą współpracować ze sobą, wykorzystując silne strony swych postaci i dobrze planując strategię, jaką wykorzystają, by pozbyć się chorób, zanim, w serii coraz gwałtowniejszych epidemii, opanują one cały świat. Jakie zdolności posiadają postacie? Kierownik budowy potrafi budować laboratoria badawcze, potrzebne do tego, by wynajdywać szczepionki na choroby. Naukowiec potrzebuje tylko 4 kart konkretnej choroby, by ją wyleczyć, zamiast zwyczajowych 5.

Choroby rozprzestrzeniają się jednak przerażająco szybko, a czas ucieka. Drużyna musi starać się powstrzymywać napór epidemii, na dotkniętych nimi obszarach oraz wynajdywać szczepionki.

Gra została nominowana przez Kapitułę Konkursu do nagrody Gra Roku 2010, jako jedna z najlepszych gier wydanych w Polsce w roku 2009.

Gra została nominowana do prestiżowej nagrody Spiel des Jahres 2009.

Rozgrywka

Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Podstawowe informacje

Zawartość pudełka:
 • plansza
 • 7 kart postaci
 • 7 pionków graczy
 • 59 kart gry
 • 4 karty pomocnicze
 • 48 kart infekcji
 • 96 znaczników chorób
 • 4 znaczniki lekarstw
 • 1 znacznik poziomu zachorowań
 • 1 znacznik rozprzestrzeniania się chorób
 • 6 stacji badawczych
 • instrukcja
Waga:
1,04 kg
Instrukcja i inne pliki:
Pasujące koszulki:


Dodatki i akcesoria


Recenzje

4.64
na podstawie 97 ocen

Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń Pandemic (edycja polska)Najbardziej przydatne recenzje

Telvas

Liczba recenzji: 17

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Jak dla mnie ideał :)

Jedna z moich ulubionych planszówek.
Nadaje się zarówno na szybką partię na dobranoc (2 osoby, łatwy poziom trudności + wybieranie postaci), jak i mega rozkminę na 2 godziny (4 graczy, wyższy poziom trudności, losowanie postaci + utrudnienie "wygrywamy dopiero po usunięciu wszystkich wirusów z planszy").

Gra na podstawie szeregu prostych zasad daje nam do ręki narzędzia pozwalające walczyć z epidemią czterech różnych wirusów, losowo rozprzestrzeniających się po świecie. Gracze tworzą zespół, który razem wygrywa lub razem przegrywa, więc defacto nikt nie czeka na swoją kolejkę, bo wszyscy każdy ruch obgadują wspólnie. Pozorna prostota zasad tworzy złudne poczucie bezpieczeństwa, gdy tymczasem w stosie kart-miast (każdy dobiera je co turę, jest to coś w rodzaju zasobu zużywanego na różne akcje) czyhają karty epidemii... Powodują one gwałtowny wybuch choroby w nowym rejonie świata oraz przetasowanie ostatnich ognisk chorobowych i ich odłożenie NA GÓRĘ (!!!) stosu infekcji! Powoduje to, że w momencie wystąpienia epidemii na skroniach nierzadko pojawiają się krople potu, bo dopiero co zarażona lokacja, w z trudem wybroniona w krytycznym regionie nagle wraca jak bumerang, nie wiadomo czy już zaraz w następnej turze, czy może "dopiero" za 3-4 tury.

Z tego i paru innych powodów ilu graczy, tyle strategii. Jeden woli leczyć wszystko, co popadnie, żeby trzymać choroby nisko. Inny chciałby się skoncentrować na szczepionkach, żeby potem szybko i sprawnie poleczyć wszystko. Jeszcze inny skacze jak szalony po świecie miedzy obszarami najbardziej zainfekowanymi, żeby przypadkiem nic nie wybuchło, jak przyjdzie epidemia...
A prawda jest taka, że tylko rozsądne wymieszanie i zbalansowanie wszystkich strategii w zależności od etapu gry, posiadanych postaci, posiadanych miast, poziomów infekcji, ostatnio wylosowanych infekcji, odległości od poprzedniej epideii, etc. daje szansę na zwycięstwo, szczególnie na trudniejszych poziomach. Podczas planowania ruchów w trudnej sytuacji Pandemię można przyrównać do partii szachów, w której widzimy tylko część pionków, a położenie pozostałych jest niczym elektron w orbitalach - możemy jedynie oszacować szanse powodzenia każdego z kilku działań, wybrać ich najlepszą wypadkową i liczyć, że może jednak nie będzie tak źle, jak wieszczy drużynowy pesymista ("WSZYSCY ZGINIEMY.")...

Polecam z czystym sumieniem każdemu wielbicielowi drużynowego kombinowania w klimacie nieustannego kryzysu wiszącego nad głową. Gra jest świetna, nie mogę się doczekać polskiej edycji dodatków.


dreamer36

Liczba recenzji: 8

Gra jest rewelacyjna - moja ocena 5/5!

Po pierwszym przeczytaniu instrukcji, wygląda na dość skomplikowaną, ale już pierwsza rozgrywka udowadnia, że zasady można załapać w trakcie pierwszej partii.

Proste zasady nie oznaczają jednak prostej gry. Sytuacja na planszy zmienia się bardzo dynamicznie, stąd trzeba naprawdę się skupić i współpracować z innymi, żeby udało się wygrać.

Jakość elementów na wysokim poziomie, chociaż karty mogłyby być trochę grubsze (trzeba je bardzo często i dokładnie tasować).

Czas rozgrywki waha się od 60-90 minut. Polecam wszystkim!


Michal.wuj

Liczba recenzji: 5

Recenzja klienta, który nabył ten produkt
Recenzja klienta, który nabył ten produkt

Jak dla mnie ideał :)

Fantastyczny przykład na to jak używając w miarę prostych reguł i dodając do tego interakcję można stworzyć praktycznie idealną grę. Siedzenie ze znajomymi przy stole i zastanawianie się jak wykonać kolejne ruchy, żeby cała ludzkość nie kopnęła zaraz w kalendarz daje wiele emocji, a wygrana daje nam poczucie, że udało nam się dokonać czegoś wręcz niemożliwego. Zdecydowanie gra warta polecenia i łatwa do nauki (chociaż nadal skomplikowana jeśli chcemy wygrać). W tym roku Lacerta planuje wydanie dwóch dodatków, które znacznie rozszerzą grę.Wszystkie recenzjePytania i odpowiedzi

Wszystkie 1
Z odpowiedzią 1
Oczekujące na odpowiedź 0

Można się spodziewać gry w 2021? Będzie dostępna?

~ Enemy 03.01.2021 18:21

Nie wiem dlaczego, ale na żadne pytanie zadane tutaj nie otrzymałem odpowiedzi. Przepraszam za offtop.

Czy odpowiedź była przydatna? 0

~ Grzegorz 18.01.2021 14:51

Masz wątpliwości lub pytanie co do gry?

Zapytaj naszej społeczności.

Zadaj pytanie


Jeśli podoba Ci się ten produkt, polecamy również