Kotadivine - recenzje

Jak dla mnie ideał :)

To, co uwielbiam w Keyforge, to to, że ktoś już wymyślił i złożył talię za mnie.
Na początek kupiłam dwie talie, potem kolejne dwie, na pewno się na tym nie skończy - ogrywanie kolejnych talii to niesamowita przyjemność. Gra mechanicznie znakomita, trochę MtG, trochę Hearthstone :P, w tej chwili to jedna z gier pierwszego wyboru u nas na stole.


Jak dla mnie ideał :)

Idealne spektrum dźwięku, ergonomiczny kształt pasujący do dłoni, odcień żółci mocny, acz nienachalny. Właściwie to nie wiem, jak do tej pory mogłam żyć bez kury. Gumowej. Ani chybi to nie było życie, jeno nędzna egzystencja.


Przeszkadza mi praktycznie całkowity brak interakcji (od tego mam pasjanse, nie planszówki) oraz - co dużo ważniejsze - efekt kuli śnieżnej. Kiedy jedna osoba zaczyna wychodzić na prowadzenie, bonusy, które otrzymuje nagle zaczynają rosnąć niemal wykładniczo i reszta może, owszem, próbować gonić, ale zwykle po prostu patrzy, jak lider bryluje w świetle reflektorów.

Wykonanie średnie, grafiki na kartach sprawiają wrażenie zestawu przypadkiem pociągniętego z google, z kostek schodzi farba po jakimś czasie. Planszetki graczy mogłyby być grubsze, z otworami (jak np. w Roll Playerze), bo znaczniki się lubią po nich przesuwać przy potrąceniu stołu. Ogólnie bez rewelacji.


Nie jestem zachwycona, acz widzę plus - spokojnie można w tę grę zagrać z ogranym pięcio-sześciolatkiem. Dla niego będzie emocjonujaca, a dla dorosłego nie będzie to kolejna pozycja "rzuć k6, przesuń pionek, wykonaj durne zadanie typu podskocz 3 razy na lewej nodze".

Rozgrywka przynudnawa i monotonna, nie polecam do grania w doroslym gronie ludzi w miarę inteligentnych, którzy są w stanie zakumać reguły trudniejsze niż "wykonaj jedną akcję w turze". O ironio, grę kupilam z polecenia zupełnie dorosłej znajomej, która znakomicie się przy niej bawiła na jakichś warsztatach z couchem... w sumie to powinno mi było dać do myślenia ;D.


Jak dla mnie ideał :)

Myślę, że najlepiej to wyrazi Zla Poezja.

Zielonym pluszem Cthulhu pokryty
wkroczył w nasz żywot. Bluźniercza siła
w serca się wdarła, dusze rozdarła
i oczy łzami nam wypełniła.

Plugawa gładkość przedwiecznych macek
w kontraście istnym tkwi z potwornością.
Żaden pluszowy Słodziak z Biedronki
nie może mierzyć się z tą miękkością.

Drzemie przedwieczny w łożu dzielonym
z nami. I kazdy z nas się dziś łudzi:
"Może nie wszystko jeszcze stracone
Może się jeszcze dziś nie obudzi."Jak dla mnie ideał :)

Znakomity wybór przy tworzeniu domowych wersji gier; matowa powierzchnia sprawia, że rysunki markerem się dłużej trzymają. Użyliśmy do gry Gaslands, jest moc ;)


Raczej słaby

Nie sprawdziła się w grze na trzy i cztery osoby, być może w większym gronie zahula lepiej. Dość nudna i dłużaca się, małe pole manewru dla graczy.


Jak dla mnie ideał :)

Znakomita jakość, grube i solidne - jest widoczna różnica jak się porówna ze koszulkami standardowej grubości. Idealnie chronią naszą najcenniejszą grę :D. Dobrze dopasowane do kart, przyjemne w dotyku, będzie to nasz produkt pierwszego wyboru.


Wbrew niektórym opiniom - da się grać i Posterunkiem, i Molochem. Obie strony mają jednak zupełnie inną taktykę, więc to na plus :)

Gra bardzo klimatyczna. Posterunek czuje jadący konwój i że jedyna szansa to jego opóźnianie - miasta i tak upadną...
Konwój musi jak najszybciej dotrzeć do celu. Inaczej, jeśli po drodze straci zbyt wiele sił - nie da rady.
Trochę jak w Tower Defence/Tower Offence :)

Gra grana wiele razy, potem 2 lata przerwy, teraz wróciła na pozycję częściej graną... i raczej tam zostanie. To prawda, że specjalne zasady kart wymagają sięgania do instrukcji (najlepiej zrobić xero...) - przydałaby się jakaś karta z podsumowaniem może?

Ogólna ocena - mocne 4,5/5.


Losowość:
Interakcja:
Złożoność:

Dobry, solidny produkt

Bardzo dobra łamigłówka. Skala trudności rozpięta dość szeroko, radzi sobie z nią zarówno 6-latka, 8-latek i 30-latka :)
Zachęciła mnie do szukania kolejnych gier z serii Smart i do kontaktu z ich designerem :)
Polecam. Zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. A jak już się ukończy wszystkie plansze - można przekazać kolejnemu pokoleniu w rodzinie.


Jak dla mnie ideał :)

Komentarz mojego chłopaka: "Nic tylko siedzisz i rozmnażasz króliki!".
Gra świetna. Nawet dla jednej osoby. Więc w opisie gry powinno być "Liczba graczy: 1-6" :)
Jedyny zarzut może być taki, że zamiast zająć się pracą rzeczywiście zajmuję się mnożeniem inwentarza. Co każdemu polecam :)


Jak dla mnie ideał :)

Doskonała gra rodzinna. Reguły trywialne do wytłumaczenia, mechanika gry prosta. Gra się szybko, emocje duże :)
Gra bez problemu wciągnęła 6-7 latków :)
Dobrze gra się zarówno w 4 jak i w 2 osoby (w mniej osób nawet ciekawiej, większe szanse, że wygra niczyj żółw).


Dobry, solidny produkt

Gra bardzo dobra. Pozwala na taktyczne planowanie akcji, karty łączą się ze sobą w całkiem ciekawe kombinacje taktyczne.
Reguły proste do wytłumaczenia w 5 minut.

Jedyny "zarzut" to to, że karty są dość monochromatyczne - chociaż w końcu to Zombiaki, nie oczekujmy grafik z kolorowymi kucyponkami :)